Сърцебиене – начини да го овладеем

Обновена: 07.03.2024|

Обикновено работата на сърцето не се усеща от хората. Но, ако миокардният ритъм стане осезаем и се появи чувство, че той се засилва или е неправилен, състоянието се определя като сърцебиене.

Това може да се случи при вълнение, стрес, бързо бягане, прекомерна консумация на кофеин, както и в резултат от заболявания. Нормално сърдечните удари са между 60 и 100 в минута при здрави възрастни хора. Сърцебиене възниква, когато те надхвърлят 140 в минута.

В тази статия ще поясним какво провокира сърцебиенето; какви опасни симптоми могат да го съпровождат; има ли диета и билки, нормализиращи работата на сърцето.

 

omega3 400
omega3 600

10 чести причини за сърцебиене

  1. Гладуване. В такива случаи нивата на кръвната захар се понижават и водят до сърцебиене.
  2. Недостиг на полезни хранителни съставки. Например, ако изпитвате разсеяност, умора и сърцебиене, това може се дължи на липса на витамин В12.
  3. Физическо претоварване. Усещането на сърдечните удари се явява при много интензивно спортуване.
  4. Злоупотреба със стимулиращи вещества. От сърцебиене се оплакват хората, които често консумират енергийни напитки или употребяват в големи количества силен чай или кафе.
  5. Хормонални промени. Един от симптомите на менопаузата е сърцебиенето. Хормоналният дисбаланс през бременността също води до този проблем.
  6. Анемия. Когато тъканите страдат от кислороден глад поради намаленото количество на хемоглобин в еритроцитите, сърцето започва да бие по-силно, за да компенсира възникналия недостиг.
  7. Сърдечно-съдови заболявания. Сърцебиенето може да сигнализира за сърдечно увреждане, което принуждава миокардът да работи по-ускорено от нормалното.
  8. Тиреотоксикоза. Хиперфункията на щитовидната жлеза също провокира сърцебиене.
  9. Неправилно лечение. Известно е, че при дългосрочна употреба на медикаменти срещу депресия или таблетки за нормализиране на телесното тегло, пациентите усещат сърдечните си удари.
  10. Някои детски заболявания. Ако се наблюдава сърцебиене у подрастващи, то може да се дължи на хормонално нарушение, инфекция или вродени увреждания.
omega3 400
omega3 600

 

Какви опасни симптоми съпровождат сърцебиенето?

 

Сърцебиене, световъртеж.

 

Понякога усещането за ударите на сърцето възниква паралелно с други оплаквания:

  • чувство за неспокойствие и умора
  • притъмняване пред очите
  • световъртеж
  • затруднено дишане
  • болки в гърдите, стягане
  • гадене и повръщане
  • чувство за наближаващ припадък.

Ако имате сърцебиене, което се комбинира с един или няколко от тези симптоми, трябва незабавно да потърсите лекарска помощ, за да предотвратите възможно сърдечно увреждане.

 

Как се лекува сърцебиене?

Сърцебиенето може да се коригира само след като се открие причината за проблема. Според нея и състоянието на пациента се предписват медикаменти от различни групи: успокоителни, бета-блокери, калциеви антагонисти, сърдечни глюкозиди, антиоксиданти и др.

В случай, че сърцебиенето не се овладее с лекарства, може да се приложи т. нар. радиочестотна аблация. При тази оперативна интервенция се ползва специален катетър, който, под рентгенов контрол, се въвежда в сърцето. Чрез свързване на катетъра към специално устройство се установява мястото в сърдечния мускул, което ускорява сърцебиенето. След това въпросното огнище се унищожава чрез подаване на радиочестотна енергия.

 

Какво помага при сърцебиене?

 

Сърцебиене, чай, лечение.

 

Не всяко сърцебиене изисква медикаментозна или хирургична намеса. В много случаи целебно въздействие оказват следните билки.

Валериана (дилянка)

Тя има успокояващи свойства.

Намалява спазмите на гладкомускулните органи и регулира дейността на сърцето.

Може да си направите студен валерианов извлек като 2 чаени лъжички корени от билката залеете с 250 мл студена вода. Лечебното растение се оставя да кисне в продължение на 24 часа. Така приготвеният извлек се изпива на малки глътки, в рамките на един ден.

Мента

Високото съдържание на ментол в листата на билката разширява коронарните съдове.

Фитотерапевтите препоръчват да се консумира свежа мента като добавка към салати, супи и ястия или да от нея да се прави чай.

Намачкайте ментови листа и ги поставете в чаша с вряла вода. С лъжица натиснете листата надолу, за да се запарят добре. Покрийте чашата за около пет минути. Чаят трябва да се пие хладък или топъл, но не горещ.

Маточина

Според някои проучвания билката има кардиопротективен ефект и може да се ползва като средство против аритмия. Освен това премахва стреса.

Пригответе си запарка по описания по-горе начин. Маточината е идеално средство срещу сърцебиене, причинено от негативни емоции.

Канела

Тя съдържа флавоноиди, които са мощни антиоксиданти. Редовното пиене на чай от канела понижава кръвното налягане и намалява риска от сърдечносъдови проблеми, свързани с възпаление, наднормено телесно тегло и диабет.

С щипка от тази билка, настъргана на прах, поръсвайте десертите, които консумирате.

Лавандула

 

Сърцебиене, чай, лечение.

 

Релаксиращите свойства на билката, които се дължат на нейните органични съединения и антиоксиданти, помагат на сърцето като намаляват кръвното налягане, облекчавайки натиска на кръвта върху съдовете.

Направете си следната запарка: в 400 мл кипяща вода поставите две супени лъжици изсушени цветове на лавандула. Оставете билката да престои 20 минути. Прецедете течността и я пийте по малко в рамките на един ден.

Мащерка

Активната съставка на мащерката е тимолът, който спира вредното действие на свободните радикали в организма и предпазва клетъчните мембрани.

Запарката от мащерка е известна с антиоксидантните си свойства. Приготвя се като една супена лъжица от надробената билка се залива с 300 мл вряща вода. След 10 минути течността се прецежда. Така приготвената запарка се изпива на бавни глътки

Шафран

Изследвания показват, че пиенето на чай от шафран защитава сърцето като понижава лошия холестерол и нормализира кръвното налягане. Освен това успокоява нервната система.

За да си направите чай е достатъчно пет близалца от цветовете на билката да се залеят с чаша вряла вода. Последователи на Аюрведа препоръчват водата да се замени с вряло прясно мляко. Запарката се пие след като се поохлади.

 

Защо са необходими промени в начина на живот?

 

Сърцебиене, лечение.

 

Здравословното хранене е едно от условията за овладяване на сърцебиенето.

Ето пет полезни предложения:

  1. Включвайте във всекидневното си меню повече плодове и зеленчуци. През зимния сезон наблегнете на ябълки, круши, кайсии – сушени или сурови, които са богати на витамини, минерали и други биоактивни вещества, укрепващи сърцето. За да се преборите със сърцебиенето, ви е необходим магнезий. Ще си го набавите от зеленолистни зеленчуци като спанак, коприва, лапад, броколи.
  2. Наблегнете на пълнозърнестите храни, семената и ядките. Например овесените ядки поддържат тонуса на кръвоносните съдове и са в състояние да успокоят ускореното сърцебиене. Постарайте се да добавяте към ежедневното си меню по 1 лъжица овесени ядки. Не забравяйте, че орехите, бадемите, лешниците, както и други ядки и семена предпазват сърцето чрез биоактивни съединения и здравословни мастни киселини.
  3. Консумирайте повече морски дарове. Мазните риби (сьомга, пъстърва, сардини и други) са богати на омега-3 мастни киселини, които предотвратяват неравномерния сърдечен ритъм и образуването на плаки в кръвоносните съдове.
  4. Използвайте здравословни мазнини. Например зехтинът намалява както нивото на лошия холестерол, така и кръвната захар, благодарение на намиращите се в него ненаситени мастни киселини.
  5. Заменете солта с билки. Може да се избавите от сърцебиенето като овкусявате ястията си с магданоз или босилек, които имат антиоксидантни свойства и укрепват сърцето.

Разумно е да се отдалечите максимално от факторите, които водят до появата на сърцебиене, например като ограничите употребата на цигари и силни кафета или като избягвате тежките емоционални и телесни натоварвания.

Със знанието и препоръката на своя лекар може да се занимавате с йога, дихателна гимнастика или други физически упражнения. Така ще укрепите сърцето, белите дробове и целия си организъм.

Какво е сърцебиене?

Нормално сърдечните удари са между 60 и 100 в минута при здрави възрастни хора. Сърцебиене възниква, когато те надхвърлят 140 в минута.

Кои са причините за сърцебиене?

Може да бъде предизвикано от гладуване, хранителен дефицит, физическо претоварване, злоупотреба със стимулиращи вещества, анемия, хормонални проблеми и др.

Какви са симптомите при сърцебиене?

Понякога усещането за ударите на сърцето възниква паралелно с други оплаквания, като главоболие, световъртеж, затруднено дишане, болки в гърдите и др.

Какво помага при сърцебиене?

В много случаи целебно въздействие оказват чаят от билки като мента, валериана, лавандула, мащерка.

Категории: Здраве|Публикувана: 25.01.2023|

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Д-р Ваня Шипочлиева
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. е завършила медицина във ВМИ гр. София и журналистика в СУ "Св. Климент Охридски". Специалист е по социална медицина и организация на здравеопазването. Защитила е дисертация за ролята на медиите в процеса на здравната реформа. Автор е на стотици публикации в научни и популярни издания.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

3 Коментара

  1. Анета 11.03.2024 at 13:53 - Отговор

    Имам сърцебиене

  2. Никола Божилов 22.02.2023 at 15:15 - Отговор

    Полезни ли са за възстановяване на счупено бедро?

    • Верджиния 22.02.2023 at 17:20 - Отговор

      Здравейте, един от съветите при възстановяване на счупено ребро е прием на повече храна, богата на протеин, калций, витамин Д и витамин С, също и желязо.

      Като хранително добавка можем да Ви препоръчаме комплекс Калций, магнезий, цинк и витамин Д: https://www.forlife.bg/produkt/kalcii-magnezii-tsink-vitamin-d-tabletki
      Както и Желязо комплекс (с витамин С, в12 и фолиева киселина): https://www.forlife.bg/produkt/jelqzo-kompleks-capsuli

Оставете коментар

Обновена: 7 март 2024 в 10:22 | Публикувана: 25 януари 2023 в 12:04 | Категория: Здраве