Валериана – широко познатата билка за нерви
С история, която се простира назад във времето до Древна Гърция и Рим, коренът от валериана е бил използван като средство за по-добър сън и облекчаване на безпокойството. Гръцките лекари Диоскурид и Гален го използвали като лек срещу отрова, докато през Средновековието – срещу епилепсия. Въпреки това, билката валериана става известна именно с влиянието си върху нервните разстройства.
От биологична гледна точка, нервите са връзките между всички елементи на нашето тяло и външния свят. На тях дължим това, което усещаме и начина, по който мозъкът ни го интерпретира. От емоционална гледна точка пък, нервите са синоним на безпокойство, нервно поведение, стрес и различни негативни емоции.
Често се случва да кажем за нещо или някого, че ни „къса нервите“. Това обикновено значи, че човекът или случката ни ядосва. Когато сме нервни сме по-ирационални, действията ни са по-забързани и хаотични.
По-склонни сме към нелогични и спонтанни решения и постъпки. При всички положения това състояние се характеризира с външен дразнител, който ни влияе най-вече на емоционално ниво, но може да има отражение на физическото и здравословното ни състояние.
Още древните гърци и лечителите в древен Рим са я използвали като лек срещу безсъние.
За щастие, то е многогодишно и нашите ширини му понасят повече от прекрасно – то се среща широко в планинските и равнинните райони.
Растението израства до лятото, като цъфти през юни и юли. Събира се след цъфтежа – през октомври и ноември. Тогава земята все още не е измръзнала, но то е достигнало зрялост.
Валериана има силна, характерна миризма, по която винаги може да се отличи. И макар че на вкус е горчива, полезните й свойства компенсират този незначителен недостатък.
Ботанически характеристики на валериана
Valeriana officinalis, по-известна като валериана или лечебна дилянка, е многогодишно тревисто растение с отличителни ботанически характеристики.
Обикновено достига височина до около 100 – 150 см. То може да се похвали с изправено стъбло, украсено със срещуположни двойки перести листа. Те са с назъбени ръбове, които допринасят за цялостния вид на растението.
Валерианата произвежда малки, ароматни цветя в гроздове в горната част на стъблото, вариращи от розов до бял цвят.
Неговите подземни структури, по-специално месестите коренища и корени, са високо ценени за медицински цели и излъчват характерна земна миризма. Вирееща във влажни ливади и край речните брегове, валерианата е родом от Европа и Азия, проявяваща издръжливост и адаптивност към различни почвени условия.
Размножава се както чрез семена, така и чрез развитието на нови растения от своите коренища, което допринася за неговата многогодишна природа.
Повече за нервната възбуда и нервите
Свикнали сме да наричаме с нарицателното и общо понятие „нерви“ редица състояния: безпокойство, нервна възбуда, но и нервни смущения, които предизвикват безсъние, мускулни спазми и други физически смущения.
Между тях общото е, че симптомите на всички са предизвикани от нарушена функция на невроните в тялото ни и способността им да предават импулсите от и до мозъка ни.
На всеки се случва от време на време да бъде изнервен – и това е нормално. По-продължителните периоди на изнервеност и нервна възбуда обаче могат да бъдат опасни – както за тялото, така и за психиката ни.
И дори да не усетим част от последствията на момента, те могат да бъдат в нас. Така в даден момент, дори след години, те могат да се отключат и да ни навредят.
Много от тях нямат пряка връзка с нервите. Такива са:
- повишено кръвно налягане;
- язва на стомаха и възпаления на червата;
- болки в гърба/гръдния кош/хронична мигрена;
- пристъпи на задушаване;
- привидно алергични обриви на нервна основа и др.
Ситуацията придобива плашещи пропорции, когато добавим, че за нервите може да има и изцяло независещи от нас причини. Такива са генетичната предразположеност и изживяванията, наслоени в детството и юношеството върху психиката.
Признаци за такъв тип наслоени преживявания са раздразнение, но и гризане на нокти, повишена степен на агресия или безсъние. С него може да се борим с определени добавки или билки.
За какво помага валериана?
Можем да говорим много за това с какво ни помага валериана. Големият плюс на валериана е естественият произход на съставката и това, че е изцяло натурален продукт.
Истината е, че през последните години, с все по-голямото натоварване върху нервната ни система, валериана, като съставка и самостоятелно вещество, придобива още по-сериозно значение. И съответно – място в ежедневието ни.
През вековете растението валериана придобива слава на:
- Седативно средство;
- Антиконвулсантно средство;
- Противомигренозно средство;
- Обезболяващо средство.
Въпреки десетилетията изследвания, учените все още не могат да постигнат консенсус кои точно съставки във валериана ни помагат. Едно е сигурно – имат облекчаващ ефект при:
- Неврози;
- Безсъние;
- Хистерия;
- Хронично безспокойство;
- Спазми на стомашно-чревния тракт;
- Повишена възбуда на нервната система.
Важно е да отбележим, че седативният ефект далеч не е силен и е по-скоро тип притъпяване на напрежението, отколкото същински седатив.
И още: валериана е средство да облекчите временно нервните разстройства. Те се лекуват с много внимание, работа и постоянство.
Понякога това включва психологическа помощ, ако причините за нервност се крият в ума ни. Друг начин е чрез облекчаване и забавяне на темпото на начина на живот – по-малко стрес и повече успокояващи занимания: йога, време сред природата, рисуване и други. Важно е да установим причините за нервите и начините да се справим с тях на индивидуално ниво.
За какво още можем да я използваме?
Освен за облекчаване на нервни състояния, валериана има още няколко, не толкова популярни, свойства, които също са полезни за здравето ни.
Това са:
-
Облекчаване на мускулното напрежение
Естествено успокоително и спазмолитик, коренът от валериана действа като мускулен релаксант. Може да бъде особено полезен при облекчаване на менструални спазми и ефективно да облекчи тежките контракции на маточните мускули, които някои жени изпитват по време на менструация.
-
За сърдечното здраве
Някои проучвания установяват, че валериана помага при контролиране на кръвното налягане. А балансираното кръвно има пряко и положително действие върху здравето на сърцето. Най-често валериана се среща в комбинация с глог и мента.
Как да приемаме корен от валериан?
В повечето случаи, а и по-удобният вариант, е приемът на таблетки с екстракт от валериан – от 300 до 600 мг вечер преди лягане.
Другият вариант е консумацията на чай.
За приготвянето му ще са ви необходими 2 до 3 г изсушен корен от валериан, накиснат в 200 мл гореща вода за 10-15 минути. Отново е препоръчително да се изпие преди сън.
Предлагат се и етерични масла от лечебна дилянка. Тяхното приложение е по-широко – може да се използва локално, за разтриване, масажи, компреси. Както и да се добавят няколко капки към ваната за по-интензивен отпускаш ефект.
Маслото може да се приема и вътрешно, като се разтворят няколко капки в мед (или според предписанието на опаковката на продукта). В повечето случаи след това е добре да изпиете една чаша кисела вода – с лимон или чай с по-кисел вкус, може и с айран.
Това би предотвратило раздразването на стомашната лигавица. Етеричното масло може да се използва и за аромалампи.
Странични ефекти от валериана и за какво да внимаваме
Макар че няма регистрирани сериозни странични ефекти има неща, които не бива да пренебрегваме:
- Трябва да следим за това дали не сме свръхчувствителни към валериана.
- По-продължителната употреба също така може да причини замайване или сънливост.
- Предозиране би довело до храносмилателни смущения и проблеми с кръвосъсирването. Затова, както при всяка билка, е нужно внимание при употреба и дозировка. Специалистите не препоръчват да я приемате повече от 2-3 седмици последователно.
- Не бива да се приема валериана от жени в случай на бременност и кърмене.
- Желателно е да не я приемаме през деня, за да избегнем сънливост, както и с алкохол.
- Трябва да бъдем особено внимателни ако приемаме друг вид седативи и приспивателни, защото двата продукта неминуемо ще засилят действието си взаимно.
Когато сме наясно с тези препоръки, бихме могли да се предпазим от евентуални нежелани ефекти.
Заключение
Валерианата, известна като корен от валериана или лечебна дилянка, се е утвърдила като билково лекарство с потенциални ползи за насърчаване на релаксацията и облекчаване на проблеми, свързани със съня.
Историческата му употреба в традиционната медицина се допълва от съвременни изследвания, които предполагат леките му седативни свойства.
Способността на валериана да взаимодейства с GABA рецепторите в мозъка може да допринесе за успокояващия ефект. Въпреки че обикновено се счита за безопасна, хората трябва да бъдат внимателни и да се консултират със здравни специалисти, особено ако се комбинират с други лекарства.
Както при всяка билкова добавка, индивидуалните реакции може да варират. Въпреки това, лечебната дилянка остава обещаващ вариант за тези, които търсят естествен подход за управление на стреса и подобряване на качеството на съня.
Често задавани въпроси
Защо се използва валериана?
Тя се използва широко, когато става дума за изнервеност, стрес и безпокойство. Учените установили, че тя помага дори при по-сериозни заболявания, свързани с нервната система.
Какво е валериана?
Валериана, известна още и като лечебна дилянка, е една от най-популярните билки за нерви.
Как се приема валериана?
Лечебна дилянка може да се приема под формата на таблетки или чай. В някои случай, маслата от валериана също се прилагат вътрешно.
Източници
- Kubala J, MS, RD et al. How Valerian Root Helps You Relax and Sleep Better, Updated on August 29, 2023, Medically reviewed by Adrienne Seitz, MS, RD, LDN, Nutrition
- Soltani A et al. The effects of Valerian on sleep spindles in a model of neuropathic pain, 2021 Apr-Jun;14
- Morgan Griffin R. Valerian, Medically Reviewed by Kumar Shital, DO on September 18, 2023
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Използваме билки за тревожност за справяне с различните форми на безпокойство в ежедневието ни.
Адаптогени са тези билки и растения, които са широко използвани заради своите благоприятни ефекти върху нивата на стреса.
Те винаги са ни в помощ и могат да се приложат в борбата с почти всяко здравословно състояние: