Сваляне на температура в домашни условия – 10 изпитани метода

Обновена: 13.05.2024|
Сваляне на температура в домашни условия.

Повишаването на телесната температура е естествен защитен механизъм, който показва, че организмът се бори с някаква инфекция, елиминира токсини, преодолява стрес или други вредни фактори.

В такива условия се активира имунната система, така че не е задължително на всяка цена да се намалява високата температура. Важно е обаче да се знаят допустимите й граници, както и някои изпитани методи за сваляне на температура в домашни условия.

Какви са нормите?

Отчетена през устата, човешката температура трябва да бъде между 35,5 и 37,8 градуса по Целзий (°C). В подмишниците тя варира от 34,7 до 37,3°C, а при ректално измерване – от 36,6 до 38°C. Тези стойности се колебаят с около градус в различните часове на деня.

Освен това значение имат полът, възрастта и общото състояние на индивида. Мъжете са малко по-студени от жените, а телесната температура в третата възраст е под 36,3°C.

Отдавна е доказано, че при 38°C имунните реакции забавят размножаването на вируси и бактерии. Такава температура при зрелите хора не е необходимо да се понижава.

Но когато надхвърли 38,5°C, настъпва треска, а при 40°C възниква риск от увреждане на мозъка и кръвообращението.

 

Симптоми на треската

 

Сваляне на температура в домашни условия.

 

Състоянието на болестно повишена температура се разпознава лесно по следните прояви:

  • горещо чело и топли гърди
  • студени ръце и крака
  • сухота в устата
  • понижен апетит
  • умора и неразположение
  • безпокойство и раздразнителност
  • червени бузи
  • блестящи очи

В такива случаи трябва да се търси спешна помощ, но до идването на лекаря може да се предприемат мерки срещу треската.

 

meno 02 400
hialur 600
meno 02 400
hialur 600

10 изпитани рецепти за сваляне на температура в домашни условия

 

Сваляне на температура в домашни условия.

 

  1. Пиене на течности. При висока температура се препоръчва поглъщане на всеки два часа по 250-300 мл вода. Така се компенсира загубата на течности, настъпила поради изпотяване в резултат от треската. Целта е да не се допусне дехидратация на организма, която от своя страна повишава телесната температура и причинява главоболие, сънливост, мускулни крампи и гърчове.
  2. Чайове, които ускоряват отделянето на токсини от организма. Такъв ефект имат значителен брой билки –лайка, мента, мащерка, бъз, еньовче, върбинка, липов цвят и др. Витамините, минералите и антиоксидантите, намиращи се в лечебните растения, осигуряват на организма добра хидратация. Едновременно с това понижават температурата и спират възпалението.
  3. Запарки, подобни на аспирин. Такова действие е характерно за билки, които съдържат салицилова киселина. Например трицветна теменуга, червена детелина, малина и други.
    Много важно е лечебните растения да не се варят, а само да се запарват, защото при температура над 90°C салициловата киселина се разгражда и влиянието й се губи.
    Ето как се дозират при сваляне на температура в домашни условия: взема се една от билките (изсушена и ситно надробена). Две супени лъжици от нея се поставят в чаша с гореща вода. Изчаква се малко, за да може полезните вещества да преминат във водата. Чаят се пие леко топъл.
  4. Домашна лимонада. Както е известно, лимонът е богат на витамин С и може да помогне за понижаване на телесната температура. Освен това неговият сок овлажнява тялото. В чаша с хладка вода се добавят сок от половин лимон, щипка сол и половин чаена лъжичка захар. Разбърква се добре. Чрез тази напитка болният човек се снабдява с вещества, възстановяващи електролитния му баланс.
  5. Обливане с топла, но не гореща, вода. Десетминутен душ или вана допринасят за изпотяване, което охлажда тялото, отпуска мускулите и отваря запушените синуси.
  6. Мокри чорапи. Този целебен подход често се прилага при деца. В ледена вода се накисват памучни чорапи. Изцеждат се и се обуват, след което върху тях се поставят сухи вълнени чорапи. Когато първият чифт започне да изсъхва, процедурата се повтаря.
  7. Мокри кърпи. Полагат се върху челото, шията, китките и глезените. Трябва да се подменят веднага щом започнат да изсъхват. Това се повтаря до понижаване на температурата.
  8. Мокър чаршаф. След като е натопен в леген с хладка вода, в която са разтворени три супени лъжици оцет, платът се изцежда и с него се увива болният човек. Най-отгоре се поставя одеяло. Този метод е подходящ за възрастни пациенти. При малки деца е стресиращ и е разумно да се ползва след консултация с педиатър.
  9. Компреси от сурови картофи или лук. Един от двата зеленчука се нарязва на филийки, които се увиват в марля. Тя се задържа върху челото на болния за около 15 минути.
  10. Грижи за носа. Доказано е, че затрудненото дишане повишава телесната температура. Ето защо носът не бива да остава запушен.
    Експертите препоръчват да се натисне едната ноздра с пръст, докато другата леко се издуха върху салфетка. На малките деца може да се помогне да правят това. Задължително е, след всяко издухване, ръцете да се измиват с вода и сапун, за да се избегне рискът от по-нататъшни бактериални или вирусни инфекции.

 

Храната трябва да е лека и питателна

 

Сваляне на температура в домашни условия. Видове мазнини, различни, транс.

 

Пилешкият бульон е много подходящ за сваляне на температура в домашни условия. Той помага за изхвърляне на токсините, а съдържащата се в течността сол попълва електролитните загуби на пациента. Освен това с пилешката супа се приемат витамини, минерали и протеини, необходими за овладяване на възпалението.

Отличен източник на протеини са и мазните риби, богати на омега-3 мастни киселини. Те укрепват защитните сили на тялото. Плодовете и зеленчуците са от решаващо значение за по-бързото излекуване, тъй като снабдяват организма с много витамини, микроелементи, фибри и редица още вещества, подпомагащи имунната система.

 

Лекарствата изискват внимание!

Този съвет се отнася за всички фармацевтични продукти, дори когато се продават без рецепта. Ето най-честите основни съставки, които се включват в противотемпературни медикаменти (т.нар. антипиретици) или се предлагат самостоятелно за сваляне на температура в домашни условия:

  • Парацетамол. Облекчава температурата, но понякога причинява алергии. Той е основна активна съставка на огромен брой продукти. Като самостоятелен медикамент е много по-евтин.
  • Аспирин. Разрежда кръвта. Противопоказен е за пациенти, които се подготвят за операция или страдат от анемия и неизлекувани рани. Децата под 18 години също не трябва да приемат аспирин, освен ако не е изрично предписан от лекар. Употребата на популярния медикамент е свързана с риск от развитие на синдром на Рей при подрастващите – заболяване, което причинява чернодробна недостатъчност и възпаление на мозъка.
  • Ибупрофен. Противопоказeн е за хора с язва.
  • Индометацин. Не се препоръчва при проблеми със стомашно-чревния тракт.
  • Метамизол. Съдържа се в аналгина като метамизол натрий. Не е подходящ за пациенти с алергии, бъбречни и чернодробни нарушения.

Не забравяйте: всички лекарства имат противопоказания. Много от медикаментите не бива да се приемат от деца, диабетици, бременни и кърмещи жени. Ето защо е важно всеки път да четете инструкциите към лечебния продукт и стриктно да ги спазвате. Разумно е да започвате с най-ниската доза.

Това е напълно в духа на съветите, написани още през средновековието от великия изследовател Парацелз, според когото „Дозата прави лекарството“, а „ Изкуството да лекуваш идва от природата“.

 

Често задавани въпроси

Какви са нормите на телесна температура?

Отчетена през устата, човешката температура трябва да бъде между 35,5 и 37,8 градуса по Целзий (°C). В подмишниците тя варира от 34,7 до 37,3°C, а при ректално измерване – от 36,6 до 38°C. Тези стойности се колебаят с около градус в различните часове на деня.

Кои са симптомите на треската?

Болестно повишена температура се разпознава лесно по следните прояви: горещо чело и топли гърди, студени ръце и крака, сухота в устата, понижен апетит, умора и неразположение, и др.

Какви домашни рецепти помагат при висока температура?

Ефективни са: пиенето на много течности; чайове, които ускоряват детоксикацията; запарки; домашна лимонада; мокри чорапи и др.

Категории: Здраве|Публикувана: 14.02.2022|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

eb22f0b1122125bc6d566cc1bd539054?s=96&d=mm&r=g

Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. е завършила медицина във ВМИ гр. София и журналистика в СУ "Св. Климент Охридски". Специалист е по социална медицина и организация на здравеопазването. Защитила е дисертация за ролята на медиите в процеса на здравната реформа. Автор е на стотици публикации в научни и популярни издания.

Свързани публикации

2 Коментара

  1. Стоян Мишинов 25.01.2024 at 20:00 - Отговор

    За оцет защо никой не пише с вода,само гледате парите да взимате аа едно време само такива лекарства скапи и мнооого скапи е имало мошеници долни

  2. Цвети 06.10.2023 at 22:27 - Отговор

    Благодаря за препоръките част от тях съм пробвала и съм доволна много ако ми се наложи опитам и с картофи или лук още веднъж благодаря.

Оставете коментар