Мащерка (бабина душица) – приложение и действие
Растението мащерка е известно в гръцката митология като билката, която растяла на местата, където падали сълзите на Елена от Троя. Затова в древногръцките легенди тя е символ на чистота и женска чувствителност.
Съществуват над 350 различни вида бабина душица. Някои от видовете с най-широко разпространение са:
- Обикновена мащерка (Thymus vulgaris) е зелена подправка, която днес е задължително бижу във всяка кухня. Чипровското наименование на този вид е бабина душица или душичина.
- Кимова мащерка (Thymus herba-barona) е вид, който се използва като подправка. Освен това стои чудесно и като декоративно растение с много приятен свеж аромат.
- Лимоновата мащерка (Thymus citriodorus), позната и като цитрусова мащерка се използва за аранжировка на градини, но и в кухнята, където ще придаде лимонов вкус и аромат на ястието.
- Дивата мащерка (Thymus serpyllum) не се ползва в кухнята, но пък е много красива и привлича много пчели. Това се дължи на многобройните и красиви лилави цветчета.
Само първите три вида намират приложение в кулинарията, но и трите могат да се намерят в България – било то в гората или на рафта в магазина.
Растението е носител на много голям брой биоактивни компоненти, всеки от които има различни функции. Някои от най-важните им свойства са:
- Тимолът е основен компонент в маслото от бабина душица. Заради тази си съставка билката служи като естествен антисептик с антибактериално и противогъбично свойство. Тимолът участва в заздравяването на раните.
- Карвакролът се среща в големи количества в мащерката и ригана. Той дава на растенията антиоксидантни свойства. Съединението представлява естествен борец срещу респираторни заболявания, зачервявания, бактериални инфекции.
- Розмариновата киселина носи името от растението розмарин, но е и полезна съставка в любимата бабина душица. Тя облекчава алергиите и помага на имунитета да се бори със симптомите на астма и сезонна хрема.
- Урсоловата киселина е пръв помощник на здравето на кожата, тъй като подпомага синтеза на колаген и се бори с белезите на стареенето. Смята се, че природният дар има и противораково действие, но това не е доказано напълно.
- Кафеената киселина е помощник на сърдечно-съдовата система и се смята, че предпазва от заболявания, свързани с хроничното възпаление като диабет.
Заедно тези съединения правят растението естествен борец на възпаления, инфекции и отслабена имунна система.
Разпространение и приложение
Както вече стана ясно, природният дар произлиза от средиземноморския район, но за щастие е адаптивна към всякакви климати. Най-добре се чувства на топли и слънчеви места с добре отводнени почви. Може да се засади в двора, но и в саксия на терасата.
Ще се учудим колко много приложения има ценната бабина душица.
В кулинарията
Подправката е задължителна част от всяко домакинство, защото придава страхотен аромат и неповторим вкус на всяко ястие. Когато е сушена, тя се ползва най-вече в ястия с термична обработка – яхнии, супи, гювечета. Когато се готви, вкуса на подправката се засилва. Сушената бабина душица е много по-концентрирана. Сухата мащерка се ползва за приготвянето на бързи ястия (например гарнитури), тъй като има по-лек вкус. Чудесна е за салати, паста и леки сосове.
За медицински цели
Чаят от мащерка или етеричното масло от растението помагат за успокояването на симптомите на грип и настинка, особено за кашлица и хрема. Напитката има антисептично свойство, което помага при борбата с инфекциите. Ароматната билка е полезна при подуване на корема и при проблеми на стомаха.
В ароматерапията
Вече споменахме, че бабината душица е ароматна билка и в ароматерапията се използва за отърсване от стрес и повишаване на настроението. За да изпълним дома си с невероятния мирис, 3-5 капки от етеричното масло от мащерка се добавя към водата на дифузера. Може да се прибави и към касерола с гореща вода, за да използваме полезните свойства като парна баня за лице. Необходимо е да покрием главата си с кърпа, за да задържим парата. Когато се добави към базово масло, ароматното олио може да се ползва и за масаж за облекчение на схванати мускули.
Като почистващ агент
Екстрактът от мащерка съдържа тимол, която се използва заради своите антибактериални свойства. Той се ползва в почистващи препарати в домакинството като дезинфектант на повърхности и в антибактериални гелове. В комбинация с вода и оцет от маслото от мащерка се получава ефективен домашен спрей против мухъл от влага. Освен с чудесните си почистващи агенти, мащерката е силно ароматна и ще остави след себе си природен и приятен аромат.
В градината
Растението мащерка се ползва в градината като придружаващо растение. Идеята на придруженото засаждане е, че растенията в градината работят по същия начин, по който цивилизованото общество – помагат си едни на други и са взаимно полезни. Мащерката играе ролята на “полицай”, който пази останалите от вредители. Засажда се в близост до домати, тъй като ситните листенца наподобяват тези на доматите и това обърква вредителите.
Растението мащерка може да се ползва както сушена, така и прясна.
Какви здравословни ползи има мащерката?
Освен чудесна добавка към всяко ястие, мащерката се използва за медицински цели от векове.
Редуцира появата на акне и зачервявания
Тимолът е познат със своите антибактериални способности, които се използват в козметиката като почистващ агент. Той е естествен борец срещу бактерията пропионибактериум акнес, за която се смята, че е основен причинител на акне по лицето. Екстрактът от бабина душица се ползва при лечение на зачервявания. Въпреки това някои типове акне се появяват по различни причини, които не се лекуват с растения.
Регулира кръвното налягане
Освен че овладява кръвното налягане, мащерката намалява и “лошия холестерол”. Растението притежава антихипертензивен ефект. Проучване доказва положителния ефект и върху сърдечния ритъм. За максимални резултати най-добре мащерката се комбинира с листа от босилек.
Помага при кашлица
Чаят от бабина душица е може би най-познатото лечение на кашлица в домашни условия. Особено в комбинация с бръшлян, напитката действа положително срещу кашлица, защото отпуска мускулите в гърлото и успокоява спазмите. Билката е особено ефикасна срещу влажна кашлица. Чаят облекчава симптомите на остър бронхит.
Стабилизира имунитета
Ценният състав на бабината душица участва в подсилването на имунинета. Тя съдържа витамини А и С, ценни минерали като желязо, манган, мед и значими фибри. Въпреки това мащерка под формата на таблетки или капсули не трябва да замества пълноценното хранене, а само да го допълва. Билката е полезна при борбата с инфекции.
Дезинфекцира
Един от най-големите врагове на дихателната система на човека се крие в неговия дом без дори да подозира – мухълът. Важно е той да бъде премахнат веднага когато го забележим. На помощ идва етеричното масло от мащерка. Може да се третират зони в дома, засегнати от мухъл, тъй като олиото има мощни антибактериални свойства.
Ароматната бабина душица е чудесна за поддържане на доброто здраве на кожата, имунитета и дихателната система.
Методи за употреба на мащерката
Както вече стана ясно, билката мащерка има много приложения. Най-популярната форма, особено през студените зимни дни, е под формата на топъл чай. Но бабината душица е толкова широкоприложима, че лесно може да замени няколко важни продукта в ежедневната ни рутина.
Домашен сироп срещу кашлица
За приготвянето на сироп с магически свойства срещу кашлица в домашни условия ще са ни необходими една връзка прясна мащерка (около 15 г), мед и лимонов сок. Мащерката се залива с около 300 мл вряща вода и се остава да постои до охлаждане до стайна температура. Прецежда се водата и се смесва с мед, като през цялото време се разбърква до получаване на хомогенна смес. В получения елексир се добавя сока на половин лимон. Приема се срещу суха, както и срещу влажна кашлица по 2 лъжички на ден.
Вода за уста от мащерка
Водата за уста е задължителна в рутината ни за дентално здраве, но тези от рафта в дрогериите често съдържат алкохоли и убиват дори и полезните бактерии. Билковата вода за уста е за предпочитане, тъй като не изсушава устната лигавица, придава свеж дъх и работи като естествен антисептик. Приготвя се лесно: изсипете 250 мл вряла вода върху 2-3 лъжици суха мащерка и бързо сложете капака. Това ще предотврати чудесния аромат да излезе навън чрез парата. След като изстине, ползвайте като обикновена вода за уста до 3 дни.
Маска за коса
Природният дар, какъвто е мащерката, дава възможност да се приложи и в козметиката за коса. Тя е ефикасна срещу пърхот и раздразнен скалп, тъй като има успокояват и антибактериален ефект. Растението стимулира растежа, тъй като подобрява циркулацията на кръв до скалпа и освен това има чудесен свеж аромат. Маската се приготвя лесно у дома с две съставки: мед и чай от мащерка. Разбъркват се добре до получаване на гъста смес, нанасят се в корените и се оставя 20 минути, за да подейства. След това се измива обилно с вода.
Душичината неслучайно е популярна не само в кухнята и медицината, но и в козметиката.
Вреди и противопоказания
Мащерката е безопасна, когато се консумира в умерени количества. Ако се прекали с приема може да доведе до някои неприятни симптоми. Те включват алергични реакции, сърбеж, хормонален дисбаланс и чувствителност на кожата. Трябва да се внимава, когато се приемат медикаменти за здравето на простатната жлеза, затова е препоръчително да се консултираме с лекар преди това.
Заключение
Бабината душица е лесна за отглеждане билка с десетки приложения и ползи. Мащерката е изключително ароматна и се използва в кулинарията, градината и ароматерапията, но нейните най-ценни свойства намират приложение в народната медицина. Тя е борец срещу кашлица и ефикасно успокоява възпалене на лигавицата.
Често задавани въпроси
Къде се ползва мащерка?
Билката намира приложение в кулинарията, народната медицина, козметиката, ароматерапията и градинарството.
Какви полезни свойства има бабината душица?
Растението има антисептични свойства, полезни при борбата с инфекции и вируси, благоприятства външния вид на кожата, регулира кръвното налягане и чудесен дезинфектант.
Под какви форми може да се приема?
Тя се ползва под формата на чай, но от нея се приготвят домашни сиропи за кашлица, козметични кремове и лосиони и намира приложение в домакинството като почистващ агент.
Източници
- Akhtar MS. et al. "Pharmacological evaluation of antihypertensive effect of aerial parts of Thymus linearis benth", PubMed. Acta poloniae pharmaceutica: 2014 Jul-Aug;71(4):677-82
- Vassiliou E. et al. "Anti-Inflammatory and Antimicrobial Properties of Thyme Oil and Its Main Constituents", Department of Biological Sciences, Kean University: 8 April 2023
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Мащерка, джинджифил, астрагал са сред най-ефективните билки срещу хрема, възпалено гърло и кашлица.
Сезонът на настинките е вече тук и комбинацията от болки в тялото, втрисане и запушен нос е способна
Мащерката е билка от семейството на ментата, която е добре позната по нашите географски ширини. Благодарение на отличителния