Хипогликемия – възможни причини, симптоми и превенция
Хипогликемията е състояние, което възниква, когато нивата на захарта в кръвния поток са много ниски. Повечето хора смятат, че се среща само при хора с диабет, но всъщност – може да се срещне и при здрави хора.
Хипогликемията е различна от хипергликемията, която се появява, когато в кръвта се съдържат прекомерни количества захар.
Състоянието може да настъпи, ако тялото произвежда твърде много инсулин – хормон, който разгражда захарта, така че да се използва от клетките за енергия. Възниква и в случаи на прием на твърде много инсулин, при диабетици.
Ето какво трябва да знаете за него, когато се проявява без диагностициран диабет.
Какви са симптомите на хипогликемия?
Всеки реагира различно на колебанията в нивата на кръвната захар. Симптомите на хипогликемия могат да включват:
- Световъртеж
- Бледа кожа
- Изтръпване на устните, бузите или езика
- Припадъци
- Силен глад
- Главоболие
- Объркване
- Невъзможност за концентрация
- Изпотяване
- Треперене
- Замъглено зрение
Понижаването на кръвната захар може да се появи и без симптоми.
Какви са причините за хипогликемия?
Тя е реактивна или нереактивна. Всеки тип има различни причинители:
-
Реактивна
Реактивна хипогликемия се появява в рамките на няколко часа след хранене. Причинява я свръхпроизводството на инсулин. Наличието й може да означава, че сте изложени на риск от развитие на диабет.
-
Нереактивна
Нереактивната хипогликемия не е непременно свързана с храненето и може да се дължи на основно заболяване. Причините за нея могат да бъдат:
- Някои лекарства
- Излишни количества алкохол, които могат да попречат на функциите на черния дроб
- Всяко заболяване, което засяга черния дроб, сърцето или бъбреците
- Хранителни разстройства, като анорексия
- Бременност
Макар и рядко, тумор на панкреаса може да накара тялото да произвежда твърде много инсулин или инсулиноподобно вещество, което води до хипогликемия.
Недостигът на хормони също може да причини състоянието, тъй като хормоните контролират нивата на кръвната захар.
Дъмпинг синдром
Ако сте имали операция на стомаха, за да облекчите симптомите на гастроезофагеална рефлуксна болест, може да сте изложени на риск от състояние, известно като дъмпинг синдром. Дъмпинг синдромът се среща и при пациенти, претърпели операция за стомашен байпас.
При синдрома на късния дъмпинг тялото освобождава излишък от инсулин в отговор на храна, богата на въглехидрати. Това може да доведе до хипогликемия и свързани симптоми.
Възможни причини за хипогликемия при хора, страдащи от диабет
Ако имате диабет, има няколко причини, поради които може да получите хипогликемия:
- Недостатъчна консумация на храна
- Пропускане на хранене
- Консумация на алкохол
- Приемане на твърде много инсулин
- Увеличаване на физическата активност, без да се направи промяна в диетата или лекарствата за диабет
Възможни причини за възникването й при хора без диабет
Няколко фактора могат да причинят хипогликемия, дори ако не страдате от диабет. Такива са:
- Консумация на алкохол
- Недостатъчна консумация на храна
- Пропускане на хранене
- Прием на определени лекарства, включително някои антибиотици и лекарства за малария или пневмония
- Хепатит
- Проблеми с бъбреците
- Хормонални дефицити
- Проблеми с надбъбречната или хипофизната жлеза
- Тумори на панкреаса
В кои случаи може да се развие хипогликемия без диабет?
Състоянието може да се появи както при деца, така и при възрастни. Повишен риск от развитието му имат хора с:
- Други съпътстващи здравословни проблеми
- Наднормено тегло
- Генетична обремененост – имат членове на семейството с диабет
- Определени видове операции на стомаха
- Преддиабет
Въпреки че наличието на преддиабет увеличава риска от диабет, това не означава, че определено ще се развие в диабет тип 2. Промените в диетата и начина на живот могат да забавят или предотвратят прогресията от преддиабет до диабет тип 2.
Ако вашият лекар ви диагностицира с преддиабет, той вероятно ще говори с вас за промени в начина на живот, като например спазване на здравословна диета и управление на теглото ви.
Доказано е, че загубата на 7% от телесното тегло и упражненията по 30 минути на ден, пет дни в седмицата, намаляват риска от диабет тип 2 с 58%.
Как се диагностицира хипогликемията?
Тя може да се прояви на гладно, което означава, че изследванията се правят единствено тогава. Тестването може да продължи до 72 часа. В този период се взема кръв по различно време, за да се измери нивото на кръвната глюкоза.
Какви са усложненията?
Важно е да контролирате хипогликемията си, защото тя може да причини дългосрочни здравословни проблеми. Нашето тяло се нуждае от глюкоза, за да функционира. Без нормални нива на глюкоза в кръвта, то се бори да изпълнява нормалните си функции. В резултат на това може да се появяват затруднения – невъзможност за изпълнение дори на прости задачи поради трудна концентрация и неясна мисъл.
-
Нелекувана хипогликемия
В тежки случаи състоянието може да доведе до гърчове, неврологични проблеми, които могат да имитират инсулт или дори загуба на съзнание. Ако изпитвате някое от тези усложнения, вие или някой близо до вас трябва да потърсите спешна медицинска помощ.
-
Безсимптомност
Неосведомеността за състоянието се появява, когато не изпитвате ранни предупредителни симптоми като глад, изпотяване и треперене.
Поради тази причина може да не осъзнаете, че нивата на кръвната ви захар са спаднали, което да ви направи по-податливи на тежки симптоми на хипогликемия, включително объркване, загуба на съзнание или гърчове.
-
Дългосрочни усложнения
Наличието на ниски нива на кръвна захар може да увеличи риска от много състояния, включително сърдечни заболявания.
Всъщност изследванията показват, че тежката хипогликемия може да бъде свързана с по-висок риск от сърдечни заболявания и смърт при хора с диабет тип 2.
Как се лекува хипогликемията?
На първо място трябва да се идентифицира причината за състоянието, за да се определи правилна дългосрочна терапия.
Приемът на глюкоза ще помогне за повишаване нивата на кръвната захар в краткосрочен план.
Един от начините да получите допълнителна глюкоза, по време на криза, е да консумирате бърз въглехидрат.
Тези източници на глюкоза обаче коригират за кратко състоянието и следва друго спадане на кръвната захар.
Затова е нужно внимателно да се изготви хранителен план от специалист, който да се следва стриктно.
Как да предотвратим хипогликемия
Простите промени в диетата и графика на хранене могат да подпомогнат справянето с това състояние и да предотвратят бъдещи кризи.
Ако имате диабет, важно е редовно да следите нивата на кръвната си захар. Приемайте лекарства за диабет според указанията, назначени от лекуващото лице. Обсъдете всякакви промени във вашата диета или рутинни упражнения с вашия лекар, тъй като може да се наложи да коригира дозировката или времето за прием на лекарствата.
Последователното хранене и спазването на здравословна диета също е от решаващо значение. Специалист може да ви помогне да определите колко въглехидрати трябва да приемате на всяко хранене, за да поддържате здравословни нива на кръвната захар.
Също така е добра идея да носите със себе си плодов сок или таблетки с глюкоза, в случай че нивата на кръвната ви захар паднат.
Дори и да не страдате от диабет, важно е да се храните редовно, за да избегнете състоянието. В идеалния случай ястията и закуските трябва да съдържат баланс между въглехидрати, протеини и полезни за сърцето мазнини, за да поддържат нормални нивата на кръвната захар.
Заключение
Хипогликемията е състояние, характеризиращо се с необичайно ниски нива на кръвната захар, често в резултат на излишък на инсулин, нередовно хранене или интензивна физическа активност. Ранното разпознаване на симптоми като замаяност, изпотяване и объркване са от решаващо значение за навременното лечение.
Превенцията включва балансирани хранителни навици, внимателно проследяване на кръвната захар и корекция на начина на живот. Чрез разбиране на причините и управление на рисковите фактори, хората могат ефективно да предотвратяват и контролират хипогликемичните епизоди, като гарантират по-доброто си цялостно здраве.
Често задавани въпроси
Какви са възможните причини за хипогликемия?
Хипогликемията може да бъде причинена от прекомерно производство на инсулин, пропускане на хранения, прекомерна консумация на алкохол или интензивни физически натоварвания.
Какви са основните симптоми на хипогликемия?
Симптомите включват треперене, изпотяване, замаяност, глад, слабост, объркване и в тежки случаи – загуба на съзнание.
Как се предотвратява хипогликемията?
Превенцията включва редовно хранене, избягване на прекомерни дози инсулин, ограничаване на алкохола и балансирано физическо натоварване.
Източници
- my.clevelandclinic.org. Hypoglycemia (Low Blood Sugar), Medically Reviewed Last reviewed on 01/31/2023
- By Mayo Clinic Staff. Hypoglycemia, Nov. 18, 2023
- www.nhs.uk. Low blood sugar (hypoglycaemia), Page last reviewed: 03 August 2023 Next review due: 03 August 2026
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Защо стотици хора се обърнаха към лекарството за диабет Оземпик като бърз метод за отслабване – научете повече.
Кръвната захар е естествена част на организма ни - здравословните усложнения се появяват, когато не се регулира добре от тялото.
Захарният диабет е метаболитно заболяване, което причинява висока кръвна захар. Хормонът инсулин транспортира захарта от кръвта в клетките, […]