Греяно вино – ползи и рецепта

Обновена: 23.07.2024|
Греяно вино.

Греяно вино се консумира още от времето на римляните и е една от най-популярните и древни напитки. Има интересна история, датираща още от 2-ри век.

Какво представлява греяното вино?

Греяното вино в повечето случаи е алкохолна напитка, която е известна с това, че се сервира гореща или топла. Обикновено за направата на греяно вино се използва червено, но не е задължително. Смесва се с различни подправки, които се накисват в него, за да пуснат специфичните си вкусове и аромати.

Тези комбинации може да са вино и карамфил, бахар, канела, индийско орехче, анасон, видове цитруси и други. Греяното вино е традиционна европейска напитка, чийто пик е най-вече през зимния период. То задължително присъства и е отличителен символ на коледните базари.

Зависи от страната, в която сме, може да чуем греяното вино под различни названия като:

  • В Италия –Vin Brule
  • Във Франция – Vin Chaud
  • В Гърция – Krasomelo
  • В Швеция – Glogg
  • В Германия – Glühwein

Освен че притежава уникален вкус, греяното вино има много ползи и отдавнашна история.

 

Кратка история на греяното вино

Както споменахме, греяното вино е особено популярно през зимата и това не е от сега. Още от 2-ри век римляните започнали да загряват виното си, за да се топлят и предпазват през студените месеци.

Завладявайки висока част от Европа, любовта на римляните към греяното вино се разпростряла из цялата им империя и регионите, с които търгували.

Използването на подправки за допълнение на виното стартирало през Средновековието. Тогава европейците смятали, че това ще насърчи здравето и имунитета им.

Тъй като все повече разновидности излизали на бял свят, през 1609 г. книгите с рецепти започнали да слагат всички под общ знаменател – glögg (греяно вино).

Като бонус бил и различният вкус, който се придава, в зависимост от подправката. С течение на времето популярността му започнала да спада, освен в Швеция, където само се увеличава.

Там правили греяно вино по всеразлични начини и го комбинирали с неща като:

Големият скок за греяното вино се случва през 1890 г. Тогава то се превръща в емблема за Коледа. Всеки търговец на вино имал своя рецепта, след време и бутилки, които “възродили“ греяното вино от пепелта.

 

Какви ползи има?

 

Греяно вино ползи.

 

Консумирането на високо количество алкохол определено е вредно, но ако си позволим по една чаша празнично греяно вино даже може да извлечем и няколко ползи, а ето ги и тях.

Забавя стареенето

Проучване, направено през 2017 година от изследователския институт Virginia Tech Carilion, установява, че в люспите на червеното грозде има полифенолно съединение, което има способността да забави стареенето, наричащо се ресвератрол.

То е един от многото антиоксиданти в червеното грозде, които могат да се борят както с процеса на стареене, така и с някои сърдечни заболявания и инсулт.

Може да подобри паметта

Друго откритие за ползите на ресвератрола е направено от Медицинския център на университета в Джорджтаун.

Те доказали, че намалява способността на вредните имунни молекули да проникнат в мозъчната тъкан, което може да помогне за предпазване от болестта Алцхаймер.

Водещият автор на изследването, асистент професор д-р Шарбел Муса, казва:

„Тези открития предполагат, че лечението с ресвератрол може да намали пропускливостта на централната нервна система и да ограничи инфилтрацията на левкоцити и други възпалителни агенти в мозъка. Ресвератролът изглежда изключва нежеланите имунни молекули, които могат да изострят мозъчното възпаление и да убият невроните“.

И тъй като ресвератролът се съдържа както в червеното вино, така и в червеното грозде, това важи за безалкохолните и алкохолните греяни вина.

Може да предпази сърцето

Полифенолите са антиоксиданти, съдържащи се в червеното вино, и могат да помогнат в поддържането на кръвоносните съдове гъвкави и намаляват риска от съсирване на кръвта.

Професор Джон Фолтс, специалист в сърдечно-съдовата медицина в Университета на Уисконсин-Медисън, казва, че полифенолите са почти толкова резултатни, колкото аспирина.

Въпреки това е важно да запомним, че пиенето на много алкохол е вредно и може да се предизвика обратен ефект, който вместо да помогне, да навреди на сърцето.

За хора, които избягват алкохола, вариант за консумация е сок от червено грозде. Той, също като виното, е богат на полифеноли, съдържащи се в семките и кожата на плода.

За по-нисък холестерол

Това е още един чудесен ефект от греяното вино, но това зависи от сорта червено грозде. Доказано е чрез експеримент от Universidad Complutense de Madrid в Испания. Той показва, че нивата на висок холестерол при хора, които консумирали добавка от червено грозде, спаднали с 12%, а тези с лош холестерол – LDL, спаднали с 9%.

Детоксикира тялото

Индийското орехче в греяното вино може да детоксикира организма. Полезно е основно за прочистване на бъбреците и черния дроб от токсини.

Положително действие за костите

Изследване от American Journal of Epidemiology доказва, че костната минерална плътност при жени, пиещи по една чаша греяно вино, е по-висока. Чрез нея лекарите определят колко са здрави и устойчиви костите.

Предпазва от сърдечни удари

Както споменахме, ресвератролът, съдържащ се в греяното вино, предпазва от съсирване на кръвта, което означава, че автоматично намалява и риска от сърдечни удари.

Помага в случаи на камъни в бъбреците

Благодарение на индийското орехче, чиито съставки помагат за разтварянето на камъните в бъбреците. Комбинацията му с греяно вино допринася освен за тази, и за още благоприятни ефекти за организма.

Греяно вино за предотвратяване на настинки

 

Хора се борят с настинки с греяно вино

 

В сезона на кихане, кашляне и подсмърчане – зимният, греяното вино може да е изключителен партньор в борбата с настинките.

За това може да благодарим на антиоксидантите, съдържащи се в червеното грозде, които се сражават с инфекциите и предпазват клетките от влиянието на свободните радикали.

Поредно проучване от American Journal of Epidemiology доказва, че 4000 преподаватели от 5 различни испански университета, които пият греяно вино в продължение на 1 година, са с 40% по-малка вероятност от разболяване.

Това действа, когато виното се пие в умерени количества – ако се прекали, ефектът ще е отрицателен.

Греяно вино за облекчаване на запек

Ако греяното вино съдържа една от основните си съставки – карамфил, това може да увеличи чревната подвижност, стомашно-чревните ензимни секреции и съответно да предизвика запек.

Действа противовъзпалително

Греяно вино, заедно с любимите пръчици канела, може да подобри противовъзпалителната функция на организма, благодарение на дозата антиоксиданти. Освен това облекчава и артритните болки.

За намаляне на риска от диабет

Проучване, направено в Канада през 2009 година, показва, че пиенето на всякакви видове вина може да намали риска от диабет с 13%.

Все пак е важно да се спомене, че хората, вече борещи се с диабет, трябва да внимават с алкохола, захарта и другите неща, които се забраняват от лекарите, защото греяното вино често има високи количества захар.

 

Как се приготвя?

Приготвянето на греяно вино изобщо не е сложно. Може да се направи както от специалисти с подходящо оборудване, така и вкъщи с обикновени домакински уреди.

Може да използваме цялото си въображение с подправките и плодовете, но има и готови миксове, които може да закупим.

Едно от най-важните неща за направата на греяно вино е това, че трябва да се затопля бавно и на слаб огън, за да не изпарим целия алкохол.

 

Примерна рецепта

Има много разновидности на рецепти за греяно вино, защото всичко зависи от вкусовите предпочитания на човека, който го приготвя.

Рецепта за греяно вино

 

Пиене на греяно вино пред камината

 

Необходими продукти:

  • 750 мл червено вино
  • 1 бр портокал
  • 2 пръчици канела
  • 5 бр карамфил
  • 1 бр дафинов лист
  • ½ индийско орехче на прах
  • 35-40 стевиола на прах или еритритол
  • 80 мл ракия, бренди или ликьор от портокал

Начин на приготвяне:

  1. Изрязваме от кората на портокала 2 тънки ивици. Портокалът разрязваме хоризонтално на 2 части, в които след това забиваме карамфила.
  2. Наливаме виното в подходяща тенджера и го оставяме на слаб огън.
  3. Вътре добавяме портокала с карамфилите, лентите от него, пръчиците канела, дафиновия лист и индийското орехче.
  4. Може да затоплим виното само между 10 и 15 минути, но някои хора го оставят на много лек огън за повече време на котлона – около 30-45 минути.
  5. Препоръчва се в процеса на готвене да опитваме по малко, за да преценим кога е най-добре да го свалим от котлона, за да може да добавим още някоя съставка, ако ни се струва недостатъчна.
  6. Ако използваме ракия, бренди или ликьор, трябва да ги добавим веднага след като махнем греяното вино от котлона.

Накрая го прецеждаме и сервираме в чаши за чай или за вино.

Червеното вино е бюджетно, защото с подправките, които ще добавим, ще го обогатим от аромати и вкусове.

 

Заключение

Греяно вино е било любима напитка на хората и те са се възползвали от полезните му действия върху организма още от древни времена. През годините е имало много имена, които обединили под общо наименование – glögg (греяно вино). Рецептите обаче останали многобройни и продължават да растат и до днес.

Въпреки полезните свойства и съставки на греяното вино, не трябва да се прекалява. Препоръчва се по 1 чаша, за да не се получи обратен и негативен ефект.

Какво е греяно вино?

Греяното вино в повечето случаи е алкохолна напитка, която е известна с това, че се сервира гореща или топла. Обикновено за направата на греяно вино се използва червено, но не е задължително.

Какви ползи има греяното вино?

Консумирането на високо количество алкохол определено е вредно, но се оказва, че ако си позволим по една чаша празнично греяно вино даже може да извлечем и няколко ползи.

Как се прави греяно вино?

Може да използваме цялото си въображение с подправките и плодовете, но има и готови миксове, които може да закупим. Едно от най-важните неща е това, че трябва да се затопля бавно и на слаб огън, за да не сготвим целия алкохол.
 

Категории: Пълноценно хранене, Хранене и видове храни|Публикувана: 25.04.2023|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

f624b8278ab099367517070468e42a1b?s=96&d=mm&r=g

Диляна Илиева завършва бакалавърска програма „Реклама“ и придобива опит в създаването и разработването на компетентно съдържание. Интересите й са в сферата на здравословното хранене и спорта.

Свързани публикации

Оставете коментар