Еректилна дисфункция – как да се справим?
Еректилна дисфункция (импотентност) е наличието на проблеми с ерекцията – поддържането или получаването на здрава такава. Проблемите с нея от време на време не са непременно причина за безпокойство. Ако обаче еректилната дисфункция е постоянен проблем, тя може да причини стрес, да повлияе на самочувствието и да допринесе за проблеми във връзката.
Също така мъжете, които често изпитват ЕД, е необходимо да се консултират с лекарите си, тъй като честата ЕД може да е симптом на увреждане на сърдечно-съдовата или нервната система. Следователно – ще се изисква специално лечение. По-долу разглеждаме какви са причините за ЕД, какво е стандартното лечение, симптоми и още полезна информация.
Друго име, под което е позната еректилната дисфункция, е импотентност. Но този термин е по-стар и свързан с внушение за липса на мъжественост. Също така проучване е установило, че всеки 1 на 4 мъже търсят първото си лечение за еректилна дисфункция около 40-годишна възраст.
Данните варират в зависимост от конкретното проучване, но общата тенденция е, че симптомите на ЕД започват да се появяват и стават значими за мнозина в тази възрастова група.
Какви са видовете еректилна дисфункция?
Лекарите обикновено разделят еректилната дисфункция в няколко категории.
1. Съдова еректилна дисфункция
Съдовата ЕД включва причини, засягащи кръвоносните съдове, които изпращат кръв към тъканите в пениса или клапите в него, които обикновено задържат кръв вътре. Това позволява получаването и поддържането на ерекция. Този вид ЕД е най-често срещаният тип.
2. Неврогенна еректилна дисфункция
Неврогенната ЕД възниква в резултат на проблеми с нервите, които пречат на сигналите да преминат от мозъка към пениса, за да създадат ерекция. Това може да се случи поради травма, операция на таза, лъчева терапия или неврологични състояния като инсулт, спинална стеноза и множествена склероза (МС).
3. Хормонална еректилна дисфункция
Отнася се до ЕД, която възниква в резултат на дефицит на тестостерон или при проблеми с щитовидната жлеза – в някои случаи.
4. Психогенна еректилна дисфункция
Психогенната ЕД включва психологически състояния, засягащи мислите, чувствата или поведението, които могат да причинят ЕД.
Причини за еректилна дисфункция
Медицинските състояния могат да причинят еректилна дисфункция по няколко различни начина. Някои от най-честите са заболявания или увреждания на сърдечно-съдовата система. Те могат да намалят притока на кръв към пениса.
Други сърдечно-съдови състояния, свързани с ЕД, включват:
- Високо кръвно налягане
- Диабет
- Атеросклероза
Проблемите с нервната система могат да повлияят на това как сигналите преминават към кръвоносните съдове на пениса. Това би повлияло на притока на кръв и може да затрудни постигането на ерекция.
Някои състояния на нервната система, свързани с ЕД, включват:
- Нараняване на гръбначния мозък
- Болестта на Паркинсон
- Множествена склероза (МС)
Хормоналните и други системни проблеми също могат да повлияят на способността на мъжа да получава и поддържа ерекция.
Други медицински фактори, свързани с ЕД, включват:
- Рак на простатата
- Краен стадий на бъбречно заболяване
- Лъчетерапия
- Операция на простатата, пикочния мехур или други органи в близост до пениса
- Нараняване на пениса, тестисите или околностите
Лекарствата също могат да увеличат риска от ЕД, включително:
- Лекарства за кръвно налягане
- Антихистамини
- Антидепресанти
- Транквиланти
- Средства за потискане на апетита
- Лекарства срещу язва
Психологически фактори, свързани с ЕД
Психичното здраве може да повлияе на риска от ЕД, като факторите биват:
- Депресия
- Безпокойство
- Стрес
Неправилните очаквания относно секса също могат да причинят ЕД.
Например, когато мъжете остареят, те често се нуждаят от по-директна стимулация на пениса си, за да получат ерекция. Един мъж може да мисли, че има ЕД, ако не получи ерекция само като мисли за секс, но може просто да трябва да коригира поведението си, за да получи стимулацията, от която се нуждае.
Борбата със състоянието понякога може да доведе до него. Безпокойството относно предишна проява на еректилна дисфункция може да затрудни мъжа да получи ерекция следващия път, когато прави секс. След това страховете биха могли да се засилят толкова, че еректилната дисфункция да се установи като модел.
И накрая, факторите на връзката могат да причинят еректилна дисфункция. Загубата на интерес към партньора, или когато липсва вълнение в леглото, може да са причина за еректилна дисфункция.
Кои са най-честите симптоми?
Проблемът с получаването на ерекция и затрудненото поддържане по време на сексуални дейности са най-честите симптоми на еректилна дисфункция.
Други такива включват:
- Преждевременна еякулация
- Забавена еякулация
- Аноргазмия или невъзможност за постигане на оргазъм след интензивна стимулация
При проява на някои от тези симптоми консултацията с лекар е препоръчителна, особено ако признаците са налице за повече от 3 месеца. Те могат да помогнат да се определи дали симптомите са причинени от основно заболяване, което изисква лечение.
Рискови фактори и усложнения
Има няколко фактора за начина на живот, които могат да причинят или да допринесат за ЕД. Като цяло всяко поведение, което може да увреди здравето на сърдечно-съдовата или нервната система, също може да увеличи риска от ЕД.
Някои рискови фактори включват:
- Пушене
- Употреба на алкохол
- Употреба на наркотични вещества
- Наднормено тегло или затлъстяване
- Проблем с контрола на диабета
- Липса на физически упражнения
В допълнение, всякакви дейности, които причиняват физическо увреждане на нервите или кръвоносните съдове около основата на пениса, също могат да увеличат риска от ЕД.
Например продължителното каране на велосипед е свързано с еректилна дисфункция, но този тип обикновено е временен.
Усложнения
Причините за усложненията в резултат на еректилна дисфункция могат да включват:
- Незадоволителен сексуален живот
- Стрес или безпокойство
- Смущение или ниско самочувствие
- Проблеми в отношенията
- Невъзможността да забремените партньорката си
Как се диагностицира?
Тестването за ЕД може да включва различни стъпки. Разделят се на 3 основни вида.
Физически преглед
При тази консултация лекарят обикновено преглежда белите дробове и кръвното налягане. Обръща се внимание на състоянието на тестисите, както и на евентуални признаци на намалено кръвообращение и функция на нервите в областта на таза. Практика е и препоръчването на ректален преглед за проверка на простатата.
Психосоциална история
В този случай лекарят обикновено задава въпроси или иска да се попълни въпросник за симптомите, здравната и сексуална история. Отговорите могат да помогнат да се оцени тежестта на еректилната дисфункция.
Някои въпроси, които могат да се зададат, включват:
- От колко време страдате от ЕД? Внезапно ли се появи или постепенно?
- Имате ли проблеми със сексуалното желание, еякулацията или достигането на оргазъм?
- Колко често правите секс? Тази честота променила ли се е наскоро?
- Колко силни са вашите ерекции? Това повлиява ли се от конкретни ситуации или видове стимулация?
- Събуждате ли се сутрин или посред нощ с ерекция?
- Каква е сегашната ви връзка? Какви очаквания имате вие и вашият партньор един към друг? Има ли промени?
- Изпитвали ли сте наскоро много стрес?
- Какви лекарства приемате в момента? Употребявате ли тютюн, алкохол или лекарства без рецепта?
- Имате ли някакви основни заболявания? Претърпели ли сте операция? Наранявали ли сте тазовата си област?
Допълнителни тестове
Допълнителните изследвания, които могат да се назначат при еректилна функция при мъжете:
- Ултразвук – може да се използва за изследване на кръвоносните съдове на пениса, за да се определи дали има проблем с кръвния поток в тази област.
- Тест за eрекция през нощта – използва се преносимо устройство, захранвано с батерии, за да се оцени качеството на нощните ерекции. Устройството се носи на бедрото и включва специални сензори, които регистрират промените в обема на пениса по време на сън. То съхранява данни, до които лекарят ще има достъп по-късно. Може да помогне да се определи дали еректилната дисфункция е свързана с физически или психологически проблеми. Днес обаче не се използва толкова често, колкото в миналото.
- Тест с интравенозно инжектиране – по време на този тест директно в кавернозните тела на пениса се инжектира лекарство за стимулиране на ерекция. Това позволява на здравният специалист да оцени устойчивостта на ерекцията и колко дълго продължава тя. Този тип тест може също да се комбинира с ултразвук за допълнителна оценка.
- Тестове за урина – тестовете за урина могат да проверят за диабет или други основни здравословни състояния.
- Кръвни тестове – кръвните тестове могат да проверят за състояния като диабет, сърдечни заболявания, проблеми с щитовидната жлеза и ниски нива на тестостерон.
Тези тестове могат да помогнат на лекаря да назначи лечение, както и да определи дали основно заболяване може да е причина за ЕД.
Какви методи на лечение има?
Лечението на ЕД ще зависи от основната причина. Може да се наложи да използвате комбинация от лечения, включително лекарства или терапия с разговор.
Лекарства
Медицинско лице може да предпише лекарства, които да помогнат за управлението на симптомите на ЕД. Възможно е да се наложи да се приемат няколко различни вида, преди да се намери това, което работи. Лекар може да препоръча тестостеронова заместителна терапия (TRT), ако пациентът има ниски нива на тестостерон.
Важно да се отбележи, че не трябва да се спира приема на предписани лекарства, без първо да се говори с лекуващото лице.
Може също да се обърнете към някои природни лечения, които да улеснят лечението след консултация с лекуващ лекар.
Разговорна терапия
Както споменахме, редица психологически фактори могат да причинят еректилна дисфункция. В този случай човек може да се възползва от разговорна терапия.
В рамките на няколко сесии с квалифицираното лице обикновено се обсъждат:
- Основни фактори на стрес или тревожност
- Чувствата около секса
- Подсъзнателни конфликти, които биха могли да повлияят на сексуалното благополучие
Ако ЕД засяга личните отношения с партньор, посещение при консултант по връзките е действие, което може да се предприеме.
Вакуумни помпи
Това лечение използва създаването на вакуум за стимулиране на ерекцията. Използването на устройството изтегля кръв в пениса, което води до ерекция.
Устройството за вакуумна помпа се състои от няколко различни компонента:
- Пластмасова тръба, която поставяте върху пениса си
- Помпа, която работи за създаване на вакуум около пениса чрез изтегляне на въздух от пластмасовата тръба. В резултат от създадения вакуум, кръвоносните съдове в пениса се разширяват и изпълват с кръв.
- Еластичен пръстен, който ще преместите в основата на пениса си, докато премахвате пластмасовата тръба
Еластичният пръстен поддържа ерекцията, задържа кръвта в пениса и предотвратява връщането й в кръвообращението. Този пръстен трябва да бъде премахнат след определен период от време, обикновено не повече от 30 минути. Трябва да се има предвид, че неправилното използване на помпата, включително на венозния пръстен, може да доведе до дискомфорт или увреждане на тъканите.
Заключение
В много случаи симптомите от състоянието на еректилна дисфункция могат да бъдат преодолени. Предлагат се много лекарства и лечения. Някои устройства, като вакуумни помпи, също могат да помогнат временно за управлението на симптомите, така че човек да може да продължи да извършва качествен полов акт.
Планът за лечение ще зависи от различни фактори, включително етапа на ЕД и дали е причинено от конкретно здравословно състояние. Здравният специалист ще работи в тясно сътрудничество с пациента, за да обясни ползите и рисковете, свързани с всеки вид лечение.
Важно е да се запомни, че ЕД е често срещано състояние. Ако човек изпитва симптоми на ЕД, трябва да се консултира с лекар – уролог или андролог, възможно най-скоро. По този начин те могат да изключат основните причини и да започнат план за лечение.
Често задавани въпроси
Какво е еректилна дисфункция?
Еректилна дисфункция (импотентност) е неспособността да се получи и поддържа достатъчно здрава ерекция за секс.
Какви са симптомите на еректилна дисфункция?
Най-честите симптоми са - проблем със задържане на ерекцията по време на полов акт, преждевременна еякулация, забавена еякулация, аноргазмия или невъзможност за постигане на оргазъм след интензивна стимулация.
Какви са видовете еректилна дисфункция?
Лекарите разделят видовете ЕД на 4 - съдова, неврогенна, хормонална и психогенна.
Източници
- The Healthline Editorial Team . Erectile Dysfunction (ED): Symptoms, Causes, and Treatment, Updated on May 31, 2024, Medically reviewed by Megan Soliman, MD
- The Healthline Editorial Team . Erectile Dysfunction Causes, Updated on August 15, 2018, Medically reviewed by Graham Rogers, M.D
- my.clevelandclinic.org. Erectile Dysfunction, Medically Reviewed Last reviewed on 08/28/2023
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Сифилис при мъжете е състояние, което може да засегне както половите им органи, така и други части от тялото.
Човешки папилома вирус (ЧВП) е общото наименование на група от 200 вида вируси, причиняващи инфекции, предавани по полов път.
Кожни заболявания на пениса могат да се появят по всяко време, предавани по полов път, неправилна хигиена, инфекции и т.н.