Боров мед – естествен лек за имунитет и дихателни проблеми

Обновена: 14.02.2025|
Боров мед.

Видът боров мед не е толкова разпространен за масова консумация, като пчелния мед, но не бива да се подценява, тъй като има много благоприятно въздействие върху цялостното здраве на организма ни.

Какво е боров мед?

Боров мед е вид мед, който се добива от няколко вида различен бор. Той е по-особен, защото не се произвежда изцяло от медоносни пчели. Вкусът на боровият мед е много специфичен - сладък, с пикантни и дървесни нотки. Притежава смолист аромат и е много по-тъмен на цвят от другите видове мед. 

 

Насекомото, което участва в произвеждането на боров мед, е Marchalina hellenica, което се храни само със сок от борови дървета. Видовете бор, от които може да се прави боров мед, са турски бор, алепски бор, австрийския бор и бял бор. Този вид мед е част от традиционната турска и гръцка кухня и присъства в закуската им, най-често комбиниран с кисело мляко и хляб. 

Боров мед може да се намери в някои райони на Германия, Норвегия, Италия, Нова Зеландия и Съединените щати, но се произвежда предимно в борови гори на източното Средиземноморие. Основното производство се извършва в Турция, Близкия изток, Балканите и много гръцки планински райони и острови. 

 

Разликата между боров мед и цветен мед

 

боров мед

 

Първата голяма и видима разлика между боров мед и цветните видове е цветът. Той се различава много лесно заради кехлибарения си тъмен цвят. Друго предимство на боровия мед е, че той е много по-траен и може да се съхранява за по-дълго време без да се развали. Видът боров мед запазва консистенцията си и не кристализира. Вкусът на боровият мед също е много отличителен, той е по-свеж и има ментов аромат и послевкус.

Основната разлика между боров мед и цветен мед обаче е, че боровият мед има много по-ниски нива на фруктоза и глюкоза, но също е богат на хранителни вещества.

Ползи от боров мед

 

ползи от боров мед

 

Проучване от 2007 г. установява, че боровият мед е по-добър от всички останали видове мед с антибактериалните си свойства. Той съдържа повече аминокиселини, ензими и минерали от цветния мед.

Боровият мед има противовъзпалителни свойства, антиоксидантни, имуностимулиращи и може да помогне при лечението на някои бактериални, дерматологични, дегенеративни, възпалителни и автоимунни заболявания. Боровият мед е богат на витамин С и съдържа минерали като калий и магнезий, които допринасят за здравето на нервната система и мускулите.

Боровият мед може да има благоприятни ползи при следните състояния:

  • Кашлица и възпаление на гърлото
  • Простуда и грип
  • Полезен е срещу съдова оклузия (пълно или частично запушване на кръвоносен съд)
  • Облекчаване на умората
  • Раздразнен стомах
  • Нарушено храносмилане
  • Запек и диария
  • Анемия
  • Слаб имунитет
  • Високо кръвно
  • Изтощена коса
  • Нарушен сърдечен ритъм
  • Алергии и алергични реакции
  • Ревматизъм
  • Възпаление на яйчниците
  • Наднормено тегло

 

Видът боров мед е много полезен за дихателната ни система и е средство, познато с отхрачващото си действие. Смята се, че боров мед е най-добрият лек сред всички видове мед за белодробни заболявания, астма, бронхит и хронична кашлица. 

Той може да се използва и за външно приложение при дерматологични проблемиакне, широки пори, суха кожа и застаряваща, както и при целулит. Антисептичното му действие помага за по-бързото зарастване на рани и може да облекчи симптомите на ревматизъм.

Приложения 

 

приложения на боров мед

 

Приложенията на боров мед са многобройни. Най-често той се използва в кухнята, за приготвяне на сладкиши и като по-здравословен подсладител. Боров мед е много подходящ за подслаждане на черен чай. Също така боров мед може да се използва при мариноване на месо.

Като лек, боров мед може да се използва за вътрешна и външна употреба при различни заболявания. При децата медът може да се използва, ако детето не се храни в нормите и не приема нужните хранителни вещества, за да се избегне дефицит на желязо. 

При опити за сваляне на тегло може да се консумира по чаша топла вода с 1 ч. л. мед сутрин, преди закуска. Боровият мед може да забърза метаболизма и по този начин да ни помогне да регулираме теглото си. Когато се прилага локално боров мед, той има много благоприятно действие върху кожата. Омекотява я и я прави гладка и еластична. Медът се използва в много козметични продукти, които имат подхранващо действие за кожата. 

 

Компрес с боров мед при простуда и грип

Поради своите противовъзпалителни и антибактериални свойства боров мед може да се приложи за направата на компрес. Този лек е напълно безвреден за деца и може да успокои простуда, грип и сериозна кашлица. Видът боров мед ще помогне на отхрачването и ще изчисти дихателните пътища. 

Нанася се боров мед върху гърдите и се покрива с памучен плат. След това се увива със стреч фолио, за да може мястото добре да се загрее. Фолиото ще помогне дрехите да останат чисти и да не залепнат за компреса. Трябва да се преспи една нощ с този компрес, за да може боровият мед да отдаде благоприятните си свойства. На следващия ден компресът се сваля и се отмива слоят боров мед с топла вода. 

Интересни факти 

 

интересни факти за боров мед

 

Боров мед се използва още от Древността. В България, както и в други страни с гористи райони, традицията на варене на боров мед от борови връхчета и шишарки с вода и захар се предава от поколение на поколение. Продуктът е бил смятан за еликсир, подходящ за възрастни и деца.

Монашеските общности в Атон в Гърция са известни с производството на боров мед и в цяла Гърция боровият мед съставлява 60-65% от общото производство на мед. Докато Турция произвежда 92% от световния боров мед. Провинция Мугла представлява 80% от производството на турски боров мед.

 

Заключение

Боровият мед не е пчелен продукт, а сироп, но с времето добива популярност като естествено средство за укрепване на имунната система. Този вид мед има множество ползи за здравето и се отличава с необикновения си вкус и мирис. Боровият мед може да бъде наречен „царят на медовете„, защото има най-силни антибактериални свойства. Дори в съвременния свят, той остава част от домашните рецепти за здраве, комбинирайки наследството на миналото с познанието за ползите от природните дарове. 

Често задавани въпроси

От какво се приготвя боров мед?

Боровият мед се приготвя от връхчетата на бора и шишарките му. Този вид мед се различава от пчелния мед не само по вкус, но и визуално, тъй като има много потъмен и мътен вид.

Вреден ли е за деца?

Боровият мед може да бъде полезен за деца в умерени количества, особено при настинки и кашлица, заради своите противовъзпалителни и антисептични свойства. Въпреки това, за деца под 1 година не е препоръчително да се дава боров мед или други сиропи с добавен подсладител, тъй като могат да натоварят незрялата им храносмилателна система.

Какви са ползите от боровия мед?

Боровият мед предлага множество ползи за здравето, благодарение на богатството си на витамини, минерали и етерични масла. Той има силни противовъзпалителни и антисептични свойства, което го прави изключително ефективен при настинки, кашлица, бронхити и други дихателни проблеми. Богат е на антиоксиданти и витамин С, които подпомагат имунната система и борбата със свободните радикали.

Категории: Здраве, Хранене и видове храни|Публикувана: 14.02.2025|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

478a693c5e3c6e7d8930f30107424ec9?s=96&d=mm&r=g

Санита Куцарова завършва специалност “Драматургия” в НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов”. Има интереси в различни области на изкуството, но писането е най-голямата ѝ страст. Обича да съчетава здравословния начин на хранене с ежедневни тренировки и да прекарва свободното си време в природата или в четене на книги.

Свързани публикации

2 Коментара

  1. Стефка Малчева 24.02.2025 at 14:07 - Отговор

    Боровия мед в България е захарен сироп със сварени борови връхчета. Информацията в статията е заблуждаваща.

  2. Не Мерси 20.02.2025 at 4:58 - Отговор

    Първата и последна разлика между боровия мед и пчелният мед е че първият само името му е мед !

Оставете коментар