SIBO: бактериален свръхрастеж в тънките черва
Всички имаме бактерии в червата си. Те играят ключова роля в храносмилането, но тези бактерии живеят предимно в дебелото черво, или колона, а не в тънките черва. Когато твърде много от грешния вид бактерии попаднат в тънките черва, това може да причини проблеми – нарушение, наречено тънкочревен бактериален свръхрастеж или SIBO.
Тънкото черво е най-дългият участък от храносмилателния тракт. Това е мястото, където храната се смесва с храносмилателните сокове. Там хранителните вещества и водата се абсорбират в кръвния поток, преди отпадъците да продължат към дебелото черво. Бактериите в тънките черва разграждат въглехидратите, като ги превръщат в газове и късоверижни мастни киселини.
Когато броят на бактериите се увеличи, това може да доведе до повече газове и други странични продукти. В резултат може да се почувстваме по-подути от обикновено. Освен това някои бактерии използват за своите метаболитни нужди протеини, витамин B12 и жлъчни соли, които са необходими на тялото ни за храносмилането на мазнини.
Този процес нарушава разграждането на мазнините и усвояването на важни хранителни вещества като калций и мастноразтворими витамини.
В краткосрочен план това може да предизвика различни стомашно-чревни проблеми, а в дългосрочен – недостиг на важни витамини и минерали. С времето недостигът им би могъл да доведе до трайни увреждания на костите и нервната система.
SIBO и синдром на раздразнените черва
SIBO има много общи симптоми с IBS (Irritable bowel syndrome). Това е често срещано храносмилателно разстройство, което причинява запек, диария или и двете, заедно с храносмилателен дискомфорт. Проучвания показват, че в някои случаи SIBO може да бъде основната причина за появата на IBS.
Симптоми на SIBO
Симптомите на SIBO засягат главно червата. Може да изпитаме някои или много от тези симптоми в зависимост от тежестта на нашето състояние:
- Болка в стомаха, особено след хранене
- Подуване на корема
- Спазми
- Диария
- Запек
- Лошо храносмилане
- Редовно усещане за пълнота
- Газове
- Умора
- Слабост
Може също така да изпитаме неочаквана загуба на тегло или обратното – да качим килограми. Често се среща друго състояние да е допринесло за появата на SIBO.
Причини за SIBO
SIBO може да има няколко различни причини. Много случаи произтичат от следните проблеми:
1. Ниски нива на стомашната киселина
Когато нямаме достатъчно киселина в стомаха, тялото ни не контролира растежа на бактериите, както би трябвало. Това може да доведе до SIBO.
Ниска стомашна киселина може да се развие, ако приемаме лекарства като антиациди и инхибитори на протонната помпа, които обикновено се използват при киселини. Инфекции като H. pylori, основна причина за стомашни язви, също могат да понижат киселинните нива. Операцията на стомашен байпас за отслабване също може да доведе до ниска стомашна киселина.
2. Бавно храносмилане
Ако тънките ни черва не придвижват храната толкова бързо, колкото би трябвало, бактериите могат да растат и да се задържат твърде дълго. Това може да се случи поради проблеми с нервите и мускулите понякога след заболяване, нараняване или операция. Друга причина би била наличието на ниски нива на тиреоиден хормон.
3. Структурни проблеми
Може да имаме допълнителни кътчета и пролуки в тънките си черва, където могат да се натрупат бактерии. Това може да се случи, когато операция при храносмилателни заболявания създаде белези или частични запушвания. Друг вариант е да имаме дивертикулоза – често срещано състояние, при което се образуват торбички в червата с възрастта.
4. Прекомерна употреба на лекарства
Ако приемаме антибиотици или наркотици, те могат да нарушат чревната моторика и това да промени нормалния баланс на бактериите в червата ни. Наркотиците също могат да забавят храносмилането ни.
Рискови фактори
С напредването на възрастта рискът от развитие на SIBO (свръхрастеж на бактерии в тънките черва) се увеличава. Основните фактори включват намалена стомашна киселина, забавена чревна подвижност и по-честа употреба на лекарства, които могат да улеснят развитието на SIBO.
Медицински процедури като коремна хирургия и излагане на радиация могат да причинят структурни увреждания на тънките черва и да нарушат защитната им функция, отслабвайки имунната система. Също така, имунодефицитните състояния могат да намалят способността на организма да се справя с определени бактерии.
Някои заболявания могат да повлияят на движението на червата или да причинят структурни изменения като:
- Диабет
- Лупус
- Цьолиакия
- Възпалителни заболявания на червата
- Синдром на раздразнените черва
- Панкреатит
- Рак на дебелото черво
- Склеродермия
- Хронична бъбречна недостатъчност
- Цироза на черния дроб
Тези фактори допринасят за нарушена чревна функция и повишават риска от SIBO.
Защо SIBO причинява качване на килограми?
Много проучвания предполагат двупосочна връзка, при която SIBO може да доведе до наддаване на тегло и това последващо наддаване на килограми може след това да причини влошаване на SIBO. Едно голямо прегледно проучване установило, че хората със затлъстяване имат почти трикратен риск от развитие на SIBO, отколкото хората без затлъстяване.
Наддаването на тегло при хора със SIBO е сложен проблем, но има няколко ключови фактора, които допринасят за това явление.
1. Възпаление
Чревното здраве е от ключово значение за общото състояние на организма и контрола на теглото. Наличието на SIBO може да увреди чревната бариера и да предизвика възпаление, което влияе върху хормоните, регулиращи апетита. Това може да доведе до преяждане и наддаване на тегло. Лечението на тези проблеми често подпомага загубата на килограми.
Например пациентите, които следват персонализирани протоколи за чревно здраве, често съобщават за отслабване като положителен страничен ефект.
Изследванията потвърждават, че промяна на чревните бактерии чрез пробиотици или пребиотици може да насърчи загубата на мазнини.
2. Инсулинова резистентност
Инсулиновата резистентност, свързана със SIBO, може да затрудни отслабването или да доведе до наддаване на тегло. Тя възниква, когато тялото не реагира правилно на инсулин, което води до високи нива на кръвна захар. Възпалението, диетата, начинът на живот и инфекциите са основни причини за това състояние, а SIBO също може да играе роля. Инсулиновата резистентност често прави загубата на тегло по-трудна.
3. SIBO-индуцирана малабсорбция
Нарушеното храносмилане и усвояването на хранителни вещества е една от причините за връзката между SIBO и наддаването на тегло. Свръхрастежът на бактерии в тънките черва може да попречи на нормалното храносмилане на въглехидрати, протеини и мазнини, което води до малабсорбция.
Малабсорбцията може да доведе до хранителни дефицити, които могат да предизвикат повишен апетит и последващо наддаване на тегло, тъй като тялото се опитва да компенсира липсата на основни хранителни вещества.
4. Запек
Хората със SIBO често страдат от запек, който засилва подуването, газовете и коремната болка. Това усещане може да се възприеме като наддаване на тегло, тъй като коремът изглежда раздут, а дрехите стават тесни. Неприятните симптоми често водят до пропускане на хранения, по-чести междинни хапвания и избор на нездравословни храни, което с времето може да доведе до натрупване на тегло.
Връзката между SIBO и храненето
Диетата е ключова за обострянето и управлението на SIBO. Неподходящите хранителни навици могат да влошат симптомите и да доведат до наддаване на тегло. Например хроничната злоупотреба с рафинирани въглехидрати или с алкохол води съответно до усилен растеж на някои бактерии или увреждане на бариерната функция на червата.
Правилната диета и корекции в храненето помагат за контролиране на бактериалния свръхрастеж, облекчаване на дискомфорта и предотвратяване на наднормено тегло. Персонализираната диета е важна част от лечението.
Как се диагностицира заболяването?
Диагностицирането на SIBO включва тестове за идентифициране на бактериалния свръхрастеж, проблеми с усвояването на мазнини или други възможни причини за симптомите.
- Дихателен тест: Този неинвазивен тест измерва водорода или метана в издишания въздух след прием на глюкоза с вода. Бързото им покачване може да означава SIBO, но тестът не е напълно специфичен.
- Аспират и течна култура: Вземането на течност от тънките черва бе считано за надежден метод, но рискът от замърсяване с бактерии от устата намалява неговата точност. Затова вече не се препоръчва.
Допълнителни изследвания могат да включват:
- Кръвен тест: За откриване на недостиг на витамини.
- Анализ на изпражнения: За проверка на малабсорбция на мазнини.
- Образни изследвания: Рентгенови лъчи, компютърна томография (CT) или ядрено-магнитен резонанс (MRI) за откриване на структурни аномалии в червата.
Тези тестове помагат да се постави точна диагноза и да се определят причините за симптомите.
Лечение
Когато е възможно, лекарите лекуват тънкочревния бактериален свръхрастеж (SIBO), като се справят с основния проблем – например чрез хирургично възстановяване на следоперативна бримка, стриктура или фистула. Но цикълът не винаги може да бъде обърнат. В този случай лечението се фокусира върху коригиране на хранителните дефицити и елиминиране на бактериалния свръхрастеж.
1. Антибиотична терапия
За повечето хора първоначалният метод за лечение на SIBO е с антибиотици. Лекарите могат да започнат това лечение, ако симптомите и медицинската история категорично предполагат, че това е причината дори когато резултатите от тестовете са неубедителни или няма такива.
Може да се насрочи изследване, ако антибиотичното лечение не е ефективно. Краткият курс на антибиотици често значително намалява броя на анормалните бактерии, но те могат да се върнат, когато приемът на антибиотика бъде прекратен, така че може да се наложи лечението да е в по-дългосрочен план.
Специалистите могат също така да превключват между различни антибиотици, за да предотвратят бактериална резистентност. Антибиотиците унищожават повечето чревни бактерии, както нормални, така и необичайни. В резултат на това лекарствата могат да причинят някои от проблемите, които се опитват да лекуват, включително диария.
Превключването между различни лекарствата може да помогне да избегнем този проблем. Ако причината за SIBO е забавена подвижност на червата, се прилагат промотилитици (лекарства, които подобряват чревната моторика). Важно е всякакъв прием на медикаменти да бъде контролиран от медицинско лице и да не прибягваме до самолечение.
2. Промяна в диетата
Корекцията на хранителните дефицити е ключова част от лечението на SIBO, особено при тежка загуба на тегло. Въпреки че недохранването може да се лекува, причинените от него увреждания не винаги са напълно обратими. Подходите за подобряване на състоянието включват:
- Добавки: Прием (често под формата на инжекции) на витамин B12, както и прием на калций, желязо и други витамини, могат да помогнат за възстановяване на дефицитите.
- Диета без лактоза: Ако червата са увредени и организмът не усвоява млечната захар (лактоза), е важно да се избягват млечни продукти или да се използват лактазни ензими.
Някои хора със SIBO могат да консумират кисело мляко, тъй като бактериите в него естествено разграждат лактозата. Консултацията със специалист може да помогне за получаването на най-точни насоки в храненето.
Заключение
SIBO, или бактериален свръхрастеж в тънките черва, е състояние, което може сериозно да повлияе на храносмилането и усвояването на хранителни вещества. То често води до неприятни симптоми като подуване, газове и храносмилателен дискомфорт, а в дългосрочен план – до недохранване, в някои случаи до качване на килограми и трайни увреждания.
Правилното лечение, включващо антибиотици, диетични промени и добавки, е ключово за овладяване на състоянието и минимизиране на риска от усложнения.
Често задавани въпроси
Може ли по-млади хора да страдат от SIBO?
Макар да е по-рядко срещано, млади хора с автоимунни заболявания, хормонални дисбаланси или неправилни хранителни навици също могат да развият SIBO.
И мъже и жени ли могат да страдат от SIBO?
Да, SIBO може да засегне както мъже, така и жени. И при двата пола основните причини за SIBO са сходни, като ниски нива на стомашна киселина, забавено храносмилане и прекомерна употреба на медикаменти.
Какви са основните симптоми на SIBO?
Основните симптоми включват болка в стомаха, подуване, газове, диария, запек, лошо храносмилане и умора.
Източници
- Madormo C. Everything You Should Know About Small Intestinal Bacterial Overgrowth (SIBO), Updated on April 3, 2023, Medically reviewed by Angelica Balingit, MD
- www.mayoclinic.org. Small intestinal bacterial overgrowth (SIBO), Jan 06, 2022
- my.clevelandclinic.org. SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), Medically Reviewed Last reviewed on 08/09/2024.
- Cox C. and Painter K. Small Intestinal Bacterial Overgrowth (SIBO): Do I Have It?, Medically Reviewed by Zilpah Sheikh, MD on December 11, 2023
- Dr. Dukowicz et al. Small Intestinal Bacterial Overgrowth, 2007 Feb
- Mc Bride B. SIBO and weight gain, published 9 January 2024, Last updated: 6 January 2025
- Wong А., MD, IFMCP. SIBO Case Study: How Amy Beat Chronic IBS After Suffering For 15 Years
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
CIPA е вродена нечувствителност към болка и анхидроза, която ни показва колко е важна възможността да изпитваме болка.
Възпалителните заболявания на червата най-често причиняват болка и подуване на корема. Протичат с периоди на обостряне и затихване,
Всички сме чували за помощниците на организма, наричани пробиотици. Повече за техните предимства и ценни свойства, разкриваме в