Ретинол – как може да помогне на кожата ни?
Наричано още и витамин А, съединението познато като ретинол е първият витамин, открит в началото на двадесети век. Най-често той се свърза с грижата за кожата, косата и здравето на очите, но освен това отговаря и за важни процеси в нашето тяло, като растежа на костите и имунната защита.
В тази статия ще ви разкажем какво е ретинол и защо точно той е главният герой в козметичната индустрия при борбата с проблемна кожа и признаците на стареене.
Широко прилаган от дерматолозите още в средата на миналия век, в днешно време може да открием много козметика с ретинол за лице.
Други представители от семейството на ретиноидите са:
- Ретиноева киселина – активната форма на ретинола, която подпомага растежа на клетките и синтеза на структурните компоненти на кожата.
- Ретинал или ретиналдехид – неговите действия също са насочени към забавяне на процесите на стареене, както и самия ретинол, но ретиналдехидът показва по-бързо действие, по-висока ефективност и много по-добра поносимост от кожата.
- Третиноин или ретин-А – в по-малки концентрации може да се използва за изглаждане на кожата на лицето, а в по-големи – за лечение на акне.
- Тазаротен – счита се за един от най-мощните ретиноиди за локално приложение, като в по-силни дози се предписва при лечението на псориазис.
- Изотретиноин – прилага се перорално при по-агресивните форми на акне или при заличаването на белези.
Как помага на кожата и лицето?
Витамин А или ретинол се използва повече от 40 години в козметичната индустрия, като първоначално само при лечението на акне, но впоследствие става важна съставка в кремовете против стареене и различни продукти в грижата за кожата.
Тъй като с времето производството на колаген в организма намалява, витамин А или ретинол заема основно място в противосъстаряващата козметика, като той може да ускорява обмяната и регенерацията на кожните клетки.
Благодарение на малкото си тегло, молекулата на ретинола достига до дълбоките слоеве на дермата, като стимулира получаването на колаген и еластин, които са основните структурни компоненти на кожата.
Една от причините да бъде употребяван главно в козметични продукти за грижата на кожата и лицето е способността му, освен да стимулира произвеждането на колаген, и да забавя неговото разграждане.
Поради способността си да потискат ензима, разграждащ колагена, наречен колагеназа, ретиноидите са предпочитаните съставки в кремовете против стареене.
Също така ретинолът регулира омазняванета на кожата, свива порите и е добър помощник в борбата с акнето.
Ретинолът е най-масово използвания ретиноид в козметичната индустрия, тъй като може да бъде закупен свободно без рецепта. В доста продукти за проблемна кожа ретинолът е в комбинация и с други ретиноиди за синергично действие.
12 ползи за кожата при локално прилагане на ретинол
Едни от най-съществените са следните:
- Подобрява плътността и еластичността на кожата и допринася за изглаждането на бръчките и фините линии.
- Стимулира производството на колаген, хиалуронова киселина и еластин.
- Освежава кожата и регулира образуването на себум.
- Изравнява тена и заличава белези от акне, тъй като повишава производството на меланин.
- Обновява и подмладява кожата, като я прави по-гладка.
- Също така притежава антиоксидантни свойства и насърчава процесите на регенерация.
- Спомага за ексфолирането на кожата – премахването на мъртвите клетки от повърхността й.
- Балансира нейното pH и й придава сияен вид.
- Минимизира размера на порите, като насърчава обмяната на клетките.
- Намалява хиперпигментацията и насърчава равномерния тен.
- Бори се със свободните радикали, предпазвайки кожата от увреждане на околната среда.
- Предотвратява преждевременното стареене и поддържа кожата млада и стегната.
Какви предимства предоставя?
Ретинолът е известен с това, че в организма засилва синтеза на колагеновите влакна и повишава цикъла на клетъчното обновяване.
Той стимулира растежа на фибробласти, които са биологичните клетки, отговарящи за производството на колаген, хиалуронова киселина и еластин.
С годините фибробластите постепенно започват да умират и това намалява способностите на организма за регенерация и клетъчно обновление.
В резултат от преминаването в неактивно състояние на клетките, ангажирани с производството на колаген, кожата губи своя обем, еластичност и започват да се появяват бръчки и мимически линии.
Неговите антиоксидантни свойства допринасят за редуцирането на свободните радикали, които се смятат за главните виновници в стареенето на кожата.
При проблемна кожа и акне, ретинолът намалява производството на себум, като отпушва порите и облекчава възпалението. Това понижава условията за развитие на бактерии и вредни микроорганизми.
За кого е подходящ?
Обикновено продуктите с него са подходящи за почти всеки тип кожа, с изключение на някои по-чувствителни.
Освен в борбата с акнето и различните кожни раздразнения, в днешно време славата на ретинола се е разраснала и като едно от най-ефективните средства за намаляване на признаците на стареене.
Употребата на продукти, съдържащи ретинол, са подходящи при:
- проблемна и мазна кожа
- белези и петна от акне или хиперпигментация
- дълбоки бръчки и фини линии по кожата на лицето
Въпреки че е широко използван в козметиката и единствен от групата на ретиноидите може да бъде закупен без рецепта, е добре първо да се запознаете подробно с особеностите на съответния продукт и начина му на прилагане.
Как да го използвате правилно?
Поради химическата нестабилност на ретиноидите, дерматолозите съветват винаги при избора на продукт, съдържащ ретинол, да се използва не повече от 12 месеца след датата на производство, при съхранение на стайна температура.
Преди употреба е желателно да се запознаете с информацията от листовката.
Препоръчва се продуктите, съдържащи ретиноиди, да се нанасят вечер, тъй като това е най-подходящото време за възстановяване и регенерация на кожата.
Необходимо е да се прилага в малки количества, приблизително с размера на грахово зърно, за да не предизвика дразнене и зачервявания. Както е и желателно да се използва един или два пъти седмично.
През летния сезон е най-добре да се използват козметични препарати с по-ниска концентрация на ретинол, тъй като под въздействието му роговия слой на кожата изтънява и това я прави податлива на слънчеви изгаряния.
При третиране на кожата с ретинол, горният й слой започва да се обновява по-бързо, затова и може да се усеща по-суха. Продуктите, съдържащи ретиноиди, могат да бъдат комбинирани с хидратиращ крем.
Тъй като ретинолът действа чрез натрупване, е нужно да проявите търпение за видими резултати – около 3 до 6 месеца,
Продуктите, съдържащи ретинол, не бива да се комбинират със салицилова киселина, бензоил пероксид и алфа-хидрокси киселините, тъй като това може да доведе до силно пресушаване на кожата.
Въпреки че няма значение на каква възраст ще започнете да използвате продукти с ретинол за лице, дерматолозите препоръчват включването му в рутинната грижа още около 20-годишна възраст.
Как да прилагате ретинол?
Прилага се според следните стъпки :
- Нанася се върху Т-зоната, бузите и брадичката на предварително почистено лице, като внимателно се втрива в кожата.
- При включването му в рутинната грижа за лицето, може да се използва овлажняващ серум за лице и хидратантен крем.
Безопасен ли е?
В някои случай са възможни странични ефекти като:
- сухота
- дразнене
- зачервяване
- белеща се кожа
Хората с по-чувствителна кожа или различни кожни заболявания е добре да се консултират със специалист, за да бъдат сигурни дали продуктите с ретинол и други ретиноиди са подходящи и безвредни за тях.
По време на бременност и периода на лактация са употребата на ретинол е противопоказна. При кожни проблеми като екзема, псориазис или розацея е задължителна консултацията с дерматолог.
Заключение
Едни от най-често срещаните противосъстаряващи кремове и козметика в състава си съдържат ретинол, така че смело можем да го наречем „еликсира на младостта“.
Въпреки противоречивите мнения за него, той продължава да бъде сред любимците на жените и най-често употребявания в борбата с признаците на стареене.
Грижата за кожата е често подценявана, но е от съществено значение, тъй като това е защитната ни бариера от външния свят и е добре да й обръщаме внимание по-често и като й осигуряваме само качествени продукти.
Често задавани въпроси
Какво е ретинол?
Това е органично съединение, известно още като витамин А, участващо в метаболитни процеси в организма и структурата на ретината.
С какво е полезен ретинолът?
Най-силно изразените полезни действия на ретинола са подобряването на процесите на регенерация и стимулиране производството на колаген.
Има ли странични реакции?
В зависимост от типа кожа или при кожни заболявания са възможни странични реакции.
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Ефективно използване на етерични масла против бръчки и кожни несъвършенства.
Бръчките обикновено започват да се появяват от края на 20-те до средата на 30-те години. Те са първият […]
Неведнъж сме изтъквали важността на хиалуроновата киселина – особено, когато става дума за движението на тялото. А днес […]