Бременност по седмици: как се изчислява?

Обновена: 18.09.2024|
Гестационни седмици, бременност, развитие.

Ако планирате бременност или вече сте имали късмета да видите заветните две чертички, е важно да знаете как се проследява бременност по седмици и какво точно се случва с вашето тяло и с бебето през този период.

Появяват се термини като гестационна седмица, триместър и лунарен месец, които предизвикват объркване, а бушуващите хормони не помагат за по-доброто им разбиране.

Ето защо днес ще се опитаме да изясним тези понятия и защо именно за акушер-гинеколозите е най-важно проследяването на бременността по гестационни седмици.

Бременност по седмици - как се броят?

По учебник бременността трае 40 седмици: от първия ден на последнатата менструация до т.нар. термин (приблизителното време, когато се очаква бебето да се роди). Но малък процент от жените раждат точно на термина си. Повечето бебета се появяват между 37-42 гестационна седмица.

Всичко зависи от медицинските показатели на майката и плода.

Традиционно акушер-гинеколозите следят бременността в гестационнни седмици (г.с.), за да могат по-добре да преценят рисковете за майката и бебето. „Гестация“ е латинска дума, която в превод означава бременност, и описва времето между зачеването и раждането или докъде сте стигнали с бременността.

Ако знаете кога сте заченали, ще се ориентирате за датата на термина. Също бихте могли да начертаете бременността си седмица по седмица и да сте наясно какво ви очаква.

 

Лунарен месец

Знаем, че бременността трае 9 месеца, нали? Всъщност от медицинска гледна точка, не е точно така. Споменахме, че гестационните седмиците са 40. Ако приемем, че месецът е точно четири седмици, това прави 10 месеца бременност.

Проблемът при изчислението е, че всеки лунарен месец продължава 28 дни, за разлика от календарните месеци, които, с изключение на февруари, имат по 30 или 31 дни. Eто защо месеците на бременност по календар са приблизително 9.

 

Триместър – значение

 

Гестационни седмици, бременност, развитие.

 

Понятието „триместър“ също се използва като начин за проследяване на бременност по седмици.

Всеки триместър обхваща по 12-13 гестационни седмици и до края на доносената бременност се разграничават три триместъра:

  • Първият включва гестационни седмици 1-13. Това е кратък триместър, защото много жени не знаят, че изобщо са заченали през първите седмици на бременността си.
  • Вторият триместър обикновено обхваща гестационни седмици 14-27. В повечето случаи е най-лекият и комфортен период за почти всяка бъдеща майка.
  • Последният трети триместър се състои от гестационни седмици 28-40. Но много жени раждат преди 40-та седмица. Други преносват със седмица-две.

 

Следва да разгледаме какво точно се случва във всеки триместър по гестационни седмици, за да сте по-добре запознати с промените, които ще настъпят в тялото ви, както и за развитието на бебето.

 

Първи триместър: как се променя тялото?

Първият триместър започва преди действително да забременеете. Началото му е от първия ден от последната ви менструация.

Това е най-деликатният период от бременността, когато се оформят всички основни нерви и органи на бебето.

Също така през първия триместър вашето бебе е най-податливо на увреждане от вредни вещества като наркотици и някои лекарства. Силно препоръчително е спирането на алкохол и пушене по време на бременност. Следователно здравословният начин на живот през този първи триместър е от решаващо значение за нормалното развитие на бебето. 

 

Гестационни седмици 1-4

 

Гестационни седмици, бременност, развитие.

 

През първата седмица всъщност все още не сте бременна. Това е първият ден от последната менструация и се използва за определяне на началната дата на бременността.

Седмица 2 е тази, в която яйцеклетката се освобождава от яйчника. Именно тогава, ако имате незащитен полов акт, е най-вероятно да забременеете. Във влагалището на жената сперматозоидите се придвижват към матката и двете маточни (фалопиеви) тръби, където остават жизнеспособни приблизително 2 дни.

В яйцеклетката прониква само един сперматозоид – най-активният. Образува се плътна обвивка, която не пропуска останалите сперматозоиди. Следва сливане между ядрата на женската и мъжката полови клетки.

Така яйцеклетката се превръща в зигота – група клетки, съставена от половината от ДНК на всеки родител. През останалата част от седмицата тези клетки се размножават и делят, създавайки бластоцист. Това е името на групата от клетки с вътрешен слой, който ще се превърне в ембрион и външна обвивка. Тя ще образува мембраните, обгръщащи зародиша в матката.

До седмица 4 бластоцистът се е преместил надолу по фалопиевата тръба в матката. Лигавицата на матката вече е богата на кръв и хранителни вещества и бластоцистът се имплантира в нея, за да започне трансформацията си в ембрион.

 

Гестационни седмици 5-8

Идва началото на ембрионалния период. Клетките продължават да се размножават, делят и диференцират в групи, които ще се превърнат в основните телесни системи на бебето. Започват да се развиват кръвни клетки, нервни клетки, мозък, сърце, гръбначен мозък и др. Това е най-рискованото време през бременността, в което могат да възникнат основни проблеми с бебето.

В гестационни седмици 6-7 започва да се развива мозъкът на бебето, разделяйки се на пет различни секции и образувайки черепномозъчни нерви.

Сърцето тупти със собствен ритъм, който ясно се долавя при ехографско изследване. Очите, ушите, ръцете и краката започват да се оформят и тъканите се събират, за да създадат гръбначния стълб и костите на бебето.

През гестационна седмица 8 се забелязва удължаване на ръцете и краката на бебето, мозъкът продължава да се развива и се образуват белодробни тъкани. Това е и седмицата, в която обикновено се провежда първият преглед от акушер-гинеколог. Той прави изследване с помощта на ултразвукова сонда във вагиналния канал, за да се провери размера и позицията на бебето в матката.

 

Гестационни седмици 9-13

Оформят се зърната, космените фоликули, пръстите на краката и лактите на бебето.

Всички основни органи вече са оформени и започват да растат.

Тялото на жената се променя осезателно – обемът на кръвта се увеличава и майчиното сърце бие по-бързо, за да тласка повече кръв към ембриона, чрез която му доставя кислород и хранителни вещества.

Развиват се клепачите, ушите и пръстите у зародиша. Очертава се лицето му. От 11 седмица нататък бебето се определя като плод (фетус).

В края на първия триместър се образуват ноктите и мъничето може да свива пръстите си в юмрук. Очите и клепачите му са оформени, но остават затворени до около 28-та седмица от бременността.

Продължава развитието на всички системи – храносмилателна, ендокринна, отделителна, дихателна. Обменните процеси между майката и фетуса се подпомагат от амниотичната (околоплодната ) течност.

До края на 13-та гестационна седмица плодът достига на дължина близо 8 см и тежи около 25 г. Външните гениталии са вече добре оформени и е възможно да се установи полът на бебето.

През първия триместър в майчиния организъм секрецията на човешкия хормон гонадотропин (hCG) – т.нар. хормон на бременността, постепенно нараства и достига своя максимум.

Този хормон е виновен за неразположенията, които бременната жена изпитва – често гадене, позиви за повръщане, раздразнителност, отпадналост, умора.

 

Защо 10 гестационна седмица е най-критичната по време на бременността?

 

Бременност по гестационни седмици. Гадене.

 

10 седмица от бременността е крайъгълен камък: бебето вече не е ембрион – то е плод.

По време на този период от бременността мъничето има работещи стави на ръцете и се формират хрущяли и кости. Ноктите и косата също трябва да се появят скоро.

През 10 гестационна седмица бебето е голямо колкото ягода, а дължината му почти ще се удвои през следващите 3 гестационни седмици.

10 седмица от бременността е критична и по други параграфи – обикновено през нея се усещат най-силно симптомите на гадене и неразположение.

Причината се крие в това, че нивата на hCG са най-високи. На 11 и 12 седмица стойностите им започват да спадат и до 15-та седмица са понижени с около 50% от пика си.

Някои учени смятат, че сутрешното гадене е начинът на тялото да предпази бебето в ранна бременност от токсини и потенциално опасни храни.

Тази теория има смисъл, защото първият триместър, когато повечето жени имат най-силно сутрешно гадене, е решаващият период от развитието на плода. Тогава се формират всички негови органи и физически структури.

 

Какво е препоръчително да избягваме през този период?

В 10 седмица от бременността избягвайте твърде тежки или пикантни храни. Заложете на малки, чести хранения, за да стабилизирате кръвната си захар.

Внимавайте също и с лекарствата и винаги се консултирайте с лекар за тях. Не носете и прекалено тесни дрехи, които да оказват натиск на корема , тъй като той се закръгля, докато матката се разширява.

 

Бременност по седмици – втори триместър

 

Гестационни седмици, бременност, развитие.

Амниоцентеза.

 

Вече споменахме, че това е най-хубавата част от бременността. Вероятно ще се чувствате по-свежи и енергични. Органите на вашето бебе са оформени и бременността ще премине в период на растеж и съзряване. Вече може да имате и малко коремче.

През този триместър повечето жени започват да усещат как бебето се движи.

Това е и времето на няколко важни изследвания, освен редовните прегледи с ултразвук:

  • Фетална морфология между 19-та и 22-та седмица – високоспециализирано ултразвуково изследване на всички основни органи и системи на плода.
  • Амниоцентеза между 14-та и 20-та седмица – процедура, при която се изтегля малко количество околоплодна течност. Нейният анализ позволява да се установят възможни инфекции, дефекти на невралната тръба и генетични аномалии у плода (като синдром на Даун и др.)
  • Пренатест за хромозомни отклонения – с помощта на специална технология се анализира ДНК на плода, като се взема майчина кръв. След две седмици се установява или отхвърля наличието на аномалии.
  • Тест за глюкозен толеранс между 26-та и 28-та седмица – измерва отговора на майчиния организъм към натоварване със глюкоза и сочи
    състояния на предиабет и гестационен диабет.

 

Гестационни седмици 14-18

Органите на бебето работят и то започва да се движи и разтяга в утробата. Започва да прави сукателни движения. Мускулите се развиват и костите се втвърдяват, а вашето бебе е покрито с верникс – специална смазка, оформила се от секретите на мастните му жлези. Тя, заедно с тънките косъмчета по малкото телце, наречени лануго, осигурява своеобразна защита на плода.

В червата на бебето са образуват фекални маси – мекониум, който остава там до края на бременността. В края на 18 гестационна седмица фетусът е дълъг приблизително 15 см и тежи около 190 г.

 

Гестационни седмици 19-23

 

Бременност по гестационни седмици.

 

Бебето вече може да преглъща, по-активно е и плува в амниотичната течност в матката. Това е времето, когато може да почувствате първите по-осезаеми движения на детето. Можете да започнете да му говорите и да му пускате музика за насърчаване на развитието, тъй като то вече ще чува.

След 22-а седмица със сигурност бебето ще ви рита по-силно, а пулсът му вече може да бъде чут със стетоскоп.

Междувременно мазнините започват да се складират и кожата на бебето става по-плътна и изпъната. То вече произвежда свои собствени червени кръвни клетки с костния си мозък.

Кръвоносните му съдове стават по-видими през кожата. Плодът подобрява мускулния си контрол и координация.

 

Гестационни седмици 24-27

24-тата седмица бележи момента във вашата бременност, когато бебето се счита за способно да оцелее, ако е родено преждевременно. Шансовете за оцеляване в този период са около 50%.

Очите и миглите на вашата рожба вече са напълно оформени. Започват да се образуват пръстовите отпечатъци, както и въздушните торбички – белодробните алвеоли, гарантиращи пълноценно дишане след раждането.

Бебето реагира на силни звуци. Ако е момче, тестисите му започват да се спускат в скротума. Ако е момиче, матката и яйчниците вече са на мястото си и в яйчниците се е образувал запас от яйцеклетки за цял живот.

Към края на 27-та гестационна седмица плодът достига почти 900 г, а дължината му е около 37 см.

 

Трети триместър: как се променя тялото?

 

Гестационни седмици, бременност, развитие.

 

Последният триместър обикновено причинява най-голям дискомфорт за майката, защото бебето расте бързо. Може да изпитате болезненост и умора, докато тялото ви се подготвя за раждане.

С началото на третия триместър (около 28 гестационна седмица) прегледите при акушер-гинеколог стават по-чести. След 36-та седмица до раждането посещенията е препоръчително да са всяка седмица. Бременност, която се счита за високорискова или с вече настъпили усложнения, може да изисква и по-чести прегледи.

Спешна лекарска намеса е необходима при появата на остри, режещи болки, които могат да са симптом на преждевременно раждане.

Изключително тревожен сигнал е кървенето. То налага хоспитализация и в някои случаи – хирургическа интервенция (цезарово сечение).

 

Гестационни седмици 28-32

Нервната система поема някои от собствените функции на тялото и бебето ще започне да отваря и затваря очите си. Белите дробове все още узряват, но в алвеолите се образува вещество, наречено сърфактант. Това е течността, която ще помогне на въздушните торбички да се отворят и напълнят с въздух след раждането.

Бебето съхранява все повече мазнини, както и витамини и минерали. Костите са меки, но напълно развити. Въпреки че все още не диша, то развива ритмичен модел на дишане.

 

Гестационни седмици 33-36

Около 33-та седмица, бебето може да започне да променя позицията си в матката. Очаквайте то да се обърне с главата надолу, за да се подготви за раждане. Бебето е дълго 42-43 см и трябва да тежи повече от 1800 г.

Защитното покритие, наречено верникс казеоза (бяло-сивкава материя, която съдържа липиди, секрети, олющени епителни клетки и др.), се сгъстява. Тъй като бебето става по-голямо и има по-малко място за движение, може ритничетата му да са по-леки, но все пак ще ги усещате.

 

Гестационни седмици 37+

На този етап от бременността бебето достига пълния си размер по отношение на дължината, но може да продължи да наддава на тегло до раждането. Мазнините се събират под кожата и то вече работи върху развитието на модели на сън.

Сърцето, кръвоносните съдове, мускулите и костите са напълно развити и бебето се счита за доносено до края на 37-та седмица.

Съответно то е готово да се роди на този етап. По-голямата част от ланугото му е изчезнало, а косата по главата е повече. Раждането може да започне по всяко време.

През третия триместър ще усетите повече физически промени и при себе си. Често се наблюдава подуване на глезените, пръстите и лицето.

Ако забележите някакво внезапно или силно подуване или ако качите много бързо килограми, обадете се незабавно на своя лекар. Това може да е признак на сериозно състояние, наречено прееклампсия.

Може да се появят хемороиди, чувствителност в гърдите и изтичане на коластра. Разбира се и контракции, които могат да бъдат признак на истинско или фалшиво раждане. Други симптоми през третото тримесечие са болки в гърба и кръста, често уриниране, задух, киселини, умора и безсъние.

 

В заключение

Бременността е изпълнена с непрекъснати промени както за майката, така и за бебето. Добрите пренатални грижи са от решаващо значение за здравето и на двамата, затова винаги взимайте информирани решения.

Надяваме се, че с тази статия ще ви помогнем по-леко да преминете през тези 40 така важни гестационни седмици. Ако възникват допълнителни въпроси, винаги можете да се обърнете към специалиста, който води вашата женска консултация.

Всяка седмица носи нови етапи и преживявания, от ранните симптоми до усещането на първите движения на вашето бебе. Прегърнете всяка стъпка от това променящо живота изживяване и се насладете на очакването да срещнете вашето мъниче.

 

Гестационни седмици – как се броят през бременността?

По учебник бременността трае 40 гестационни седмици. Ако приемем, че месецът е точно 4 седмици, това прави 10 месеца бременност. Проблемът при изчислението е, че всеки лунарен месец продължава 28 дни, за разлика от календарните месеци, които, с изключение на февруари, имат по 30 или 31 дни. Eто защо месеците на бременност по календар са приблизително 9.

Защо 10 гестационна седмица е най-критичната през бременността?

10 седмица от бременността е крайъгълен камък: бебето вече не е ембрион – то е плод, който се развива! 10 седмица от бременността е критична и по други параграфи – обикновено през нея се усещат най-силно симптомите на гадене и неразположение. Причината се крие в това, че нивата на hCG са най-високи.

Защо първият триместър е най-важен за бебето?

Това е най-деликатният и най-важният период от развитието на плода. Тогава се оформят всички негови органи и нерви. Тогава бебето е най-податливо на увреждане от вредни вещества като алкохол, наркотици и някои лекарства. Следователно здравословният начин на живот през този първи триместър е от решаващо значение за нормалното му развитие.

Категории: Бременност и грижа за бебето|Публикувана: 17.03.2022|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

14634b84e9917b0c4e510b76dd2c8d41?s=96&d=mm&r=g

Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Свързани публикации

Оставете коментар