Повишен апетит – какво трябва да знаем?
Не бива да пренебрегваме ако имаме повишен апетит. Това състояние може да е преходно поради дисбаланс в организма ни, но може да сигнализира и за сериозни заболявания.
Повишеният апетит невинаги е причина за безпокойство. При физическо натоварване е нормално да изпитваме глад. Това състояние може да ни кара да се чувстваме изморени и отпаднали с дефицит на енергия.
Повишен апетит може да се прояви и при отклонения в психиката. Стресът и депресията могат да доведат до промени в апетита. При изпитване на постоянен прекомерен глад е добре да се свържем с лекар.
Лекарят ни може да нарече състоянието ни на повишен апетит и прекомерен глад хиперфагия или полифагия.
Двата термина са взаимнозаменяеми, но има малка разлика между тях. Хиперфагията обикновено се свързва с пристъпи на преяждане, а с термина полифагия (буквално означава „много ядене“) се акцентира на болестното, непрекъснато желание за хранене.
Какво е полифагия?
Полифагията, наричана още хиперфагия, е медицинският термин за чувството на ненаситен глад. Този симптом се проявява при определени здравословни състояния.
Храненето не кара този симптом да изчезне. Доста често се случва да преяждаме, ако страдаме от полифагия, защото не усещаме засищане, без значение от количеството на храната, която приемаме.
Полифагията може да доведе до натрупване на тегло и емоционален дисбаланс.
Причини за повишен апетит
Причините за повишен апетит са многобройни от хормонален дисбаланс, липса на режим на съня до сериозни заболявания. Много вътрешни и външни фактори могат да повлияят на състоянието на глад.
Диабет
Повишеният апетит, нетърпима умора и неутолима жажда са сред симптомите, които могат да се появят, ако страдаме от диабет.
При диабет тип 1 повишеният апетит се проявява бързо като симптом, докато при диабет тип 2 се развива постепенно. Повишеният апетит се изостря, когато захарите от храната не достигат до клетките на тялото ни и те остават „гладни за енергия“. Това предизвиква постоянно чувство на глад дори след приемането на голямо количество храна.
Хипертиреоидизъм
Хипертиреоидизмът възниква, когато щитовидната жлеза произвежда повече тиреоидни хормони, отколкото се нуждае организмът ни. Това е причината апетитът ни да се повиши. Независимо от този ефект обаче, състоянието води до загуба на тегло.
Това заболяване е по-разпространено при жените и често засяга хора над 60-годишна възраст.
Стрес и депресия
При състояния на стрес организмът ни изпитва необходимост от подсилване и често ни се ядат повече сладки неща. Стресът и депресията може да причинят както загуба на апетит, така и ненаситен глад.
Вследствие на тези психични състояния често се стига до повишаване на теглото.
Изследване от 2018 г. показва, че кортизолът – хормон, който тялото произвежда в отговор на стрес – може да увеличи апетита. Това е част от естествената реакция на организма да се справи с остри стресови ситуации. При хроничен стрес обаче тази реакция има негативен ефект. Ако са налични висококалорични храни, това може да доведе до потенциална причина за затлъстяване.
Ефект след COVID-19
Проучване от 2021 г. показва, че приблизително 36 от 100 души с COVID-19 развиват пост-COVID-19 синдром. Той включва дългосрочни симптоми, които произтичат от това как коронавирусната инфекция е въздействала на мозъка и гръбначния мозък.
При някои от хората, страдащи от пост-COVID-19 синдром, се появява симптомът на повишен апетит.
Нередовен режим на съня
Физиологичните промени от липсата на сън могат да доведат до повишен апетит, тъй като организмът ни се нуждае от енергия. Дефицитът на енергия от съня някои хора опитват да запълнят чрез храна. По този начин може да натрупаме нежелано тегло.
Спиране на цигарите
Повишеният апетит е често срещан симптом при хората, които отказват тютюнопушенето. Никотинът потиска апетита, така че спирането на пушенето може да доведе до изпитване на неутолим глад.
Повишен апетит при жените
При жените ниското ниво на хормона естроген може да играе роля при повишения апетит. Според проучване женският хормон естрадиол намалява апетита и повишава чувството за ситост, което помага за предотвратяване на наддаването на тегло.
Следователно етапите от живота на жените, които се свързват с намален естрадиол, имат връзка с повишения апетит и наддаване на тегло.
- Юношество: Това е периодът между пубертета и зрелостта, когато се появява менструалнията при жените и нивата на хормоните се променят.
- Преди и по време на цикъл: Напълно нормално е жените да изпитват повишен апетит преди и по време на цикъл, поради хормоналния дисбаланс на организма.
- Бременност: Нормално е жените да имат повишен апетит по време на бременност, тъй като дневните нужди от калории се увеличават.
- Перименопауза: Този период е, когато женското тяло прави естествения си преход към менопаузата и нивата на хормоните се променят.
- Менопауза: Нивата на естроген спадат драстично в този период и повишения апетит и неутолим глад са често срещан симптом при много жени.
Повишеният апетит при жените се влияе от нивата на естрогена, колкото повече намалява естрогена, толкова повече се засилва глада.
Диагностициране и лечение на повишения апетит
При продължителен повишен апетит и наддаване на тегло е добре да се консултираме с лекар. При преглед той ще установи причините за повишения ни апетит. Може да препоръча да се направят кръвни изследвания и тестове на щитовидната жлеза.
След като се направят тези изследвания, за проследяване на нивото на хормоните, ако лекарят не забележи нищо обезпокояващо, може да ни изпрати при специалист по психично здраве. Доста често се случва от притеснение и стрес или по-сериозни психични разстройства да изпитваме глад.
Психичното ни здраве влияе на физическото ни състояние и цялостното ни благоразположение.
Понякога прости промени в поведението и режима ни могат да помогнат за неутрализиране на проблема с апетита. В други случаи може да се нуждаем от по-интензивни терапии за лечение – това, нашият лекар ще прецени.
Важно е да не подценяваме повишения апетит и да обръщаме внимание на всички сигнали, които тялото ни ни изпраща.
В зависимост от причината, поради която се проявява повишен апетит, лекарят ще определи и лечение. В случай на диабет лекарят или диетологът ще обясни как да контролираме нивата на кръвната захар. Той ще ни инструктира как да разпознаваме ранните предупредителни признаци на ниската кръвна захар и как бързо да я нормализираме.
Заключение
Повшеният апетит е отговор на нашия организъм, че нещо нередно се случва с него. Понякога е симптом за хормонален дисбаланс или недостиг на сън, но има ситуации, в които повишеният апетит е един от първите симптоми на диабет или хипертиреоидизъм.
Този проблем се наблюдава по-често при жени, тъй като пряко е обвързан с женските хормони. Често съпровожда хранителни разстройства, при които след прием на някакво количество храна, тя се повръща волно или неволно от човека.
При изготвяне на режим на съня и здравословна хранителна диета, проблемът с повишения апетит може да се намали.
Ако проблемът с повишен апетит се дължи на психологично състояние е добре да се консултираме със специалист. Тревожността и стреса са все по-често срещани проблеми в забързаното ни ежедневие, на които ако не се обърне внимание може да прераснат в по-сериозни състояния като депресия.
Често задавани въпроси
Защо се повишава апетита ни?
Има множество причини, които влияят на апетита ни. Дребни промени в храненето, сънят и приемат на течности през деня ни може да му се отрази. В някои случаи повишеният апетит е знак, който организмът ни изпраща, защото може да страдаме от сериозни заболявания.
Защо апетитът се повишава с напредване на възрастта?
Според изследване, ключови клетки, контролиращи апетита в човешкия мозък дегенерират с течение на времето. Това е причината за повишен глад и, потенциално, наддаване на тегло, с напредване на възрастта.
Има ли общо между повишения апетит и полифагията?
Полифагията е медицинският термин, употребяван за състоянието на повишен апетит.
Източници
- Pietrangelo A. What You Should Know About an Increased Appetite, Healthline, Updated on July 13, 2019, Medically reviewed by Katherine Marengo LDN, R.D
- West M. What causes an increased appetite?, MedicalNewsToday, Written on July 28, 2023, Medically reviewed by Alana Biggers, M.D., MPH
- Cleveland Clinic. Polyphagia (Hyperphagia), Medically Reviewed
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
Причини за загуба на апетит могат да бъдат различни инфекции, , стрес, тревожност, депресия, странични ефекти от лекарства и хранителни разстройства.
Всяко действие изисква енергия. Получаваме тази енергия от калориите в храната или от калориите, които съхраняваме под формата
2020 се доказа като годината, в която много работодатели и служители осъзнаха, че работата от „хоум офис“ е