Загуба на апетит – на какво се дължи?

Обновена: 02.09.2024|
Загуба на апетит.

Съществуват множество причини за загуба на апетит. Този симптом може да бъде обяснен по следния начин: просто не ти се яде… но защо?

Медицинският термин, с който се означава загубата на апетит е анорексия, но тук не става въпрос за наименованието на хранителното разстройство анорексия нервоза. При преглед е важно идентифицирането и лечението на основната причина за загубата на апетит.

Какво е загуба на апетит?

Загуба на апетит възниква, когато не се чувстваме гладни или нямаме желание да приемаме каквато и да е храна. В подобна ситуация човек се чувства сит, отвращава се от храната или не желае да се храни в компанията на други хора.

 

Може да се случи внезапно или постепенно за дълъг период от време. Загубата на апетит обикновено е признак на тревожност, ако продължи повече от седмица.

Разпознава се чрез някои от следните симптоми:

 

Анорексия и анорексия нервоза

Разликата между двете понятия е колкото незабележима, толкова и съществена. Медицинският термин за загуба на апетит е анорексия – човек с тази диагноза не чувства глад и не желае да консумира храна.

При заболяването анорексия нервоза е възможно чувство на глад, но тук приемането на храна бива умишлено потискано от диети и прекомерна физическа активност.

При анорексия не се приема храна, но причината е реална загуба на апетит, а не страх от напълняване.

Какво може да причини загуба на апетит?

 

Загуба на апетит, възрастен човек.

 

zdrav sun 400
zdrav sun 600
zdrav sun 400
zdrav sun 600

Загубата на апетит най-често е симптом за друго заболяване на организма. Понякога причината е мимолетна, като например в случай на стомашно заболяване. Но в други случаи състоянието може да бъде по-дълготрайно и да изисква лечение.

Стареене

Апетитът често се променя с възрастта. Възрастните хора може да нямат интерес към храната поради промяна на вкусовите рецептори, деменция, здравословни проблеми, странични ефекти от лекарства или проблеми с психичното здраве. Понякога възрастните хора ядат по-малко, защото са намалили нивото си на активност и имат по-малка нужда от калории.

Диабет

В определени случаи диабетът, особено ако не е добре контролиран, причинява състояние, при което храната се движи твърде бавно през храносмилателния тракт. Състоянието е известно като гастропареза и се получава в резултат от увреждане на нервите, контролиращи стомашната моторика. Нелекуваната висока кръвна захар може да доведе до натрупване на високи нива на кетони в кръвта и урината.

Анемия

Анемията възниква, когато има необичайно ниско ниво на кръвни клетки. Загубата на апетит и загубата на тегло могат да бъдат признаци на анемия, особено ако тези симптоми са комбинирани с умора.

Рак

Загубата на апетит е често срещан симптом при хора, страдащи от това заболяване. Ракът на храносмилателния тракт, на стомаха или панкреаса е тясно свързан с този симптом, както и ракът на белите дробове или яйчниците. Загубата на апетит също може да бъде страничен ефект от лечението на рак.

Хипотиреоидизъм

Хипотиреоидизмът – хипофункция на щитовидната жлеза, може да потисне желанието за ядене. Това може също да доведе до наддаване на тегло, въпреки че се консумират по-малко калории.

Инфекции

Примерите за инфекции, които биха могли да причинят загуба на апетит, са много – настинка, грип и т.н. Когато инфекцията отмине, апетитът се възвръща.

Стомашни проблеми

 

Загуба на апетит, болка в стомаха.

 

Стомашни проблеми, особено храносмилателни състояния като синдром на раздразненото черво и болест на Крон, могат значително да намалят желанието за приемане на храна.

Бременност

Бъдещите майки може да изпитат гадене и загуба на апетит, особено в началото на бременността. Това състояние е известно като токсикоза. В някои случаи настъпва т.нар. хиперемезис  гравидарум: токсикоза, при която гаденето, повръщането и загубата на апетит са интензивни и продължителни.

Болка

Силната болка би могла да доведе до абсолютна загуба на апетита. Мигрена, болки в стомаха или други видове болки допринасят за значителна загуба на интерес към каквато и да е храна.

Прием на лекарства

Въпреки че много лекарства могат да доведат до намален апетит, сънотворните, антибиотиците, лекарствата за кръвно налягане, диуретиците, анаболните стероиди и болкоуспокояващите са сред най-често срещаните. Те също могат да причинят гадене и умора.

 

Психически състояния, които причиняват загуба на апетит

 

Загуба на апетит, депресия.

 

Няколко психически състояния също биха могли да повлияят на загубата на апетит. Всичко – от повишен стрес до диагностицирано психично заболяване, може да бъде причина да загубим желанието си да се храним.

Тревожност

Някои хора с тревожност са толкова обхванати от постоянното безпокойство, че губят желанието си да ядат. При хронично тревожните хора често физиологичните нужди остават на заден план.

Депресия

Хората с клинична депресия може да загубят интерес към всичко – включително към храната. Може да им липсва енергия за приготвяне на храна и да нямат голям интерес към храненето, както и да изпитват гадене.

Стрес

Физическата реакция на тялото към остър стрес често потиска апетита (въпреки че някои хора изпитват обратния ефект – преяждат, когато са под стрес). Физическите симптоми, свързани със стреса, са често срещани – гадене или усещане за „топка в стомаха“, което прави храната непривлекателна.

Употреба на определени вещества

Докато някои хора наддават на тегло от употребата на конкретни вещества, други го губят. Употребата на наркотици или алкохол може драстично да намали апетита.

 

Лечение при загуба на апетит

Лечението на загубата на апетит зависи от причината. Вашият лекар вероятно ще ви зададе въпроси за това колко често ядете, как се чувствате след хранене, дали теглото ви се е променило или колко дълго апетитът ви е бил проблемен. Биха могли също да се проведат тестове като кръвни изследвания или ултразвук на стомаха, в зависимост от първоначалните впечатления.

В зависимост от диагнозата лекарят може да препоръча и следните лечения:

  • По-пълноценен сън
  • Специална диета, която ще помогне за това да се поддържа правилното хранене
  • Подобрена грижа за себе си
  • Повишена физическа активност
  • Лекарства за повишаване на апетита
  • Терапия с разговори

Как да подсилим апетита?

 

Загуба на апетит, риба с лимон.

 

Когато ниският апетит на дадено лице е резултат от основно медицинско състояние, справянето с него може потенциално да доведе до подобряване на апетита. Ето какво да направим, за да възвърнем желанието си да се храним нормално:

  • Избор на визуално и ароматно привлекателни храни
  • Подсилване на вкуса с ароматни подправки и билки
  • Създаване на приятна атмосфера по време на хранене чрез музика и креативно представяне на храната
  • Поддържане на последователен график за хранене
  • Предварително планиране на храненията
  • Периодичен прием на течности
  • Осигуряване на качествена почивка
  • Участие в редовни физически упражнения

Какво да ядем, когато не ни се яде?

Когато нямате никакъв апетит, опитайте да консумирате следните храни:

  • Банани
  • Хляб
  • Супи на основата на бульон
  • Варени зеленчуци
  • Гореща зърнена закуска
  • Мляко или други млечни продукти
  • Ориз

 

Сладките картофи и рохко сварените яйца също са лесни за консумация и богати на хранителни вещества. Шейковете, смутитата и соковете могат да бъдат допълнителен начин за консумиране на калории и хранителни вещества.

Заключение

Загубата на апетит често не се възприема като сериозен проблем, но тя би могла да бъде симптом, сигнализиращ за наличие на нелеко заболяване на организма. Съответно подобен тип състояние не бива да се неглижира и, в случай че продължи повече от седмица, е редно да се посети лекар.

Добре е да обърнем внимание и на психичното си здраве, освен на физическото, тъй като симптомът може да се прояви заради ежедневен стрес, притеснение, безпокойство и депресивни състояния. Загубата на апетит подсказва за проблем със здравето, на който със сигурност трябва да се обърне внимание.

 

Често задавани въпроси

Какви са често срещаните причини за загуба на апетит?

Честите причини за загуба на апетит включват: инфекции, хронични заболявания (като рак или чернодробно заболяване), стрес, безпокойство, депресия, странични ефекти от лекарства и хранителни разстройства като анорексия нервоза.

Как стресът и безпокойството влияят на апетита?

Стресът или безпокойството влияят на апетита, като задействат реакцията на тялото „борба-или-бягство“, която може или да потисне или да увеличи глада. Хроничният стрес често води до намален апетит поради продължителното освобождаване на хормони на стреса.

Как стареенето влияе на апетита?

Остаряването оказва влияние върху апетита, защото по-възрастните хора могат да изпитат промени във вкуса, обонянието и ефективността на храносмилането. Освен това фактори като намалена физическа активност, лекарства и здравословни проблеми могат да намалят апетита.

 

Категории: Здраве|Публикувана: 28.08.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

bc33d0958db91d9ce9dbc79dc698879e?s=96&d=mm&r=g

Михаела Михайлова е завършила две специалности във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" - българска филология и информационни и комуникационни технологии в образованието. Работи като учител по български език и литература. Цени "лечебните" разговори, които спомагат за укрепване на менталното здраве. Интересува се активно от психология и психосоматика.

Свързани публикации

Оставете коментар