Подагра и кето диета – каква е връзката?
Кои са най-честите симптоми на подагра?
Пристъпите на подагра започват внезапно и могат да продължат дни или седмици. Те са последвани от дълги периоди на ремисия – седмици, месеци или години без симптоми, преди да започнат отново. Заедно с палеца на крака, ставите, които обикновено са засегнати, са тези на малкия пръст, глезена и коляното. Симптомите в засегнатите стави могат да включват:- Болка, обикновено интензивна
- Подуване
- Зачервяване
- Топлина
Какво трябва да знаем за пикочната киселина?
Какво трябва да знаем за пурините?
Кои хора са най-податливи към развитието на подагра?
Понякога това натрупване на пикочна киселина се случва с напредване на възрастта – нашите бъбреци (които филтрират отпадъците в урината) могат да станат по-малко ефективни. Но това не означава, че подаграта засяга само възрастните хора. Мъжете са най-склонни да развият заболяването на възраст между 30 и 50 години, при жените подаграта е по-честа след менопаузата. Освен възрастта, има няколко други рискови фактора, които могат да увеличат опасността от развитие на това болезнено състояние Те са:- Бъбречно заболяване – тази връзка може да се развие двупосочно – ако първо развием подагра, малките кристали на пикочната киселина могат да преминат през бъбреците и да ги увредят в процеса.
- Прием на диуретици за високо кръвно налягане – хипертонията може да се контролира с различни видове лекарства, но диуретиците са популярен избор. Понякога наричани „отводняващи“, тези лекарства подтикват бъбреците да изхвърлят излишната течност, което може да помогне за понижаване на кръвното налягане чрез намаляване на общия обем на кръвта, движеща се през вените и артериите. Но по-малкото количество течност прави по-трудно разтварянето на вещества, включително пикочна киселина.
- Затлъстяване – наднорменото тегло е основен рисков фактор за подагра, защото, когато ядем повече, произвеждаме повече пикочна киселина.
- Прекомерна консумация на алкохол – бирата, виното и спиртните напитки са с високо съдържание на пурини, естествени вещества, които се превръщат в пикочна киселина, когато тялото ни ги разгражда. Хората, които консумират много алкохол, са изправени пред по-висок риск от подагра, както и тези, които ядат много храни с високо съдържание на пурини като червено месо и миди.
- Прекаляване с фруктозата – консумирането на много фруктоза (вид захар), също е свързано с повишен риск от подагра. Изследванията показват, че мъжете, които консумират редовно безалкохолни напитки, често са изложени на риск, тъй като те са пълни с високо-фруктозен царевичен сироп.
- Наследствена обремененост
Кето диетата
Това е най-популярната диета с ниско съдържание на въглехидрати, високо – на мазнини и умерено – на протеини. Днес се използва главно с цел отслабване, но в продължение на години тя е била основен начин за контролиране на припадъците при епилепсия. Както знаем, основното при този режим е, че тялото започва да гори запасите си от мазнини като гориво за енергия. Резултатът от това метаболитно състояние – кетоза, се изразява в намален апетит и повишена загубата на тегло. Поради тези си свойства се смята, че диетата може да бъде полезна и при управлението на диабет, болест на Алцхаймер и др. Въпросът е дали подаграта влиза в тази група? В следващите редове ще разберем всичко за подагра и кето диета.Ролята на храненето при подагра
В този смисъл кето диетата обикновено е с високо съдържание на храни с животински протеин, някои богати на пурини, което на пръв поглед я прави неподходящ избор за лечение на подагра. Въпреки това има публикации, които противоречат на тези дългогодишни вярвания и доказват, че чрез подходящ избор на храни, управлението на болезнените симптоми чрез кето диета е напълно възможно.Именно диета, включваща храни с ниско съдържание на пурини, обикновено се прилага като част от плана за лечение на подагра, за да помогне за понижаване на високите нива на пикочна киселина.
Подагра и кето диета – как се повлияват симптомите?
В никакъв случай не твърдим, че кетогенната диета предотвратява или лекува подагра, но със сигурност може да открие източника на възпаление и да предотврати остри симптоми на заболяването. Възможно е да постигнем този ефект и с помощта на екзогенни кетони. Не трябва обаче да наблягаме на червеното месо и морските дарове, а да ги заменим с друг вид протеин, който не съдържа пурини. Както казахме, те могат да повишат нивата на пикочната киселина. Това е особено наложително да се следи, особено ако вземем предвид, че се наблюдава временно повишаване на пикочната киселина през първите няколко седмици при започване на нисковъглехидратна диета. Но този ефект изчезва след около шест седмици, като нивото на пикочната киселина се връща към изходното или дори по-ниско.При пристъп на подагра, хората, които спазват кето режим, изпитват по-малко възпаление и подуване на ставите, отколкото когато не са били на кето диета.
Поддържането на кето режим с ниско съдържание на пурини не е невъзможно и може да се окаже предизвикателство. Междувременно наблягането на нискогликемични въглехидрати, млечни продукти и плодове също е свързано с по-ниски нива на пикочната киселина. Така че това също е един от плюсовете, и може да има връзка между подагра и кето диета. Не на последно място намаляването на килограмите, което се наблюдава при хора, спазващи кето режим, също е едно от най-ефективните средства за намаляване на нивата на пикочна киселина и предотвратяване на обостряния при подагра.Изобщо нездравословното хранене със сигурност може да доведе до повече обостряния на подагра, дори ако пикочната киселина е контролирана с лекарства. Така че стремежът към балансирана диета трябва да се приоритизира.
Подагра и консумация на захар
Какви са усложненията, които могат да настъпят?
Усложненията от подагра и хиперурикемия могат да са изключително неприятни. Те включват:- Увреждане на ставите
- Ставна деформация
- Загуба на подвижност или обхват на движение
- Загуба на костна маса
- Тофи се отлагат в цялото тяло – меки и болезнени възловидни образувания, съдържащи уратни кристали
- Камъни в бъбреците
- Хронично бъбречно заболяване
Кога е редно да потърсим специалист?
Може да посетим нашия личен лекар, ако подозираме, че имаме подагра и тя не е била диагностицирана преди това, особено ако болката продължава да се влошава и също така имаме висока температура (треска). Важно е диагнозата да бъде потвърдена, тъй като други състояния, които изискват спешно лечение, като например инфектирана става, понякога могат да причинят подобни симптоми. Ако вече сме били диагностицирани със заболяването и имаме пристъп, се препоръчва да посетим нашия личен лекар, ако ни е било предписано лекарство и то не започне да действа в рамките на няколко дни.Заключение
Ако ни се налага или предпочитаме да комбинираме състоянието подагра и кето диета, може да наблегнем на обилни количества растителни протеини, пресни зеленчуци и плодове, ядки, нискомаслени млечни продукти. Важно е да се консумират мазна риба, пиле и яйца в умерени количества.Важно е да запомним, че правилният вид диета може да играе важна роля в управлението на подагра, стига да се използва заедно с, а не вместо, назначените лекарства. Спазването на насоките на лекуващия лекар и здравословното хранене е ключово. Това ще помогне не само за проблемите ни със заболяването, но и да укрепим цялостното си здраве. И последно, ако все пак решим да променим диетата си заради медицинско състояние като подагра, съвет е да потърсим съвет от диетолог, който има опит с възпалителни състояния.Трябва да избягваме червено месо, миди, рафинирана захар, алкохол и бира.
Често задавани въпроси
Какво представлява подаграта?
Подаграта е често срещана форма на възпалителен артрит, който е много болезнен. Причинява се от състояние, известно като хиперурикемия, при което има твърде много пикочна киселина в кръвта.
Какви са симптомите?
Симптомите в засегнатите стави могат да включват болка, обикновено интензивна, подуване, зачервяване, топлина.
Облекчават ли се симптомите при подагра с кето диета?
При пристъп на подагра, хората, които спазват кето режим, изпитват по-малко възпаление и подуване на ставите, отколкото когато не са били на кето диета. Не трябва обаче да наблягате на червеното месо и морските дарове, а да ги замените с друг вид протеин, който не съдържа пурини.
Какво е препоръчителното хранене при подагра?
Наблегнете на обилни количества растителни протеини, пресни зеленчуци и плодове, ядки, нискомаслени млечни продукти. Важно е да се консумират мазна риба, пиле и яйца в умерени количества. Избягвайте червено месо, миди, рафинирана захар, алкохол и бира.
Източници
- www.niams.nih.gov. Gout, Last Reviewed: December 2023
- Rees M. Is a keto diet beneficial for managing gout?, written on on August 8, 2023, Medically reviewed by Megan Soliman, MD
- Dr. Phinney S and the Virta Team. Does a ketogenic diet increase your risk of gout?
Свързани публикации
Подагра е възпалителен артрит, който може да причини болка в ставите, чувствителност и ограничен обхват на движение.
Нормално пикочна киселина присъства в кръвта в определени количества, но повишените й концентрации могат да крият някои рискове за здравето.
В забранения списък за хранене при подагра попадат пушените, топените и пикантните сирена, пастетите, животинските продукти.