Моноцити – ключов компонент на вродения имунитет
Клетките, част от които са и моноцитите, са основните единици на живота. Тялото съдържа около 50-100 трилиона клетки и те се различават значително по размер, брой, структура и употреба. Независимо дали в растения, хора или животни те се свързват, за да създадат добре функциониращ организъм.
Те са едни от множеството видове клетки и са ключов компонент на вродения имунитет.
Структура на моноцитите
Моноцитите са най-големите бели кръвни клетки с размери между 12 до 20 µm на диаметър, приблизително два пъти по-големи от червените кръвни клетки. Обикновено са лесни за идентифициране в периферната кръв по техния сравнително голям размер и извити двуустни ядра, описвани като бъбрековидни.
Как функционират моноцитите?
Техният жизнен цикъл започва в костния мозък (мека тъкан вътре в костите), където те растат и се подготвят да защитават тялото. След като узреят, навлизат в кръвта и тъканите, за да предпазят тялото от чужди нашественици (например микроби).
Микробите наподобяват пожари, когато влязат в организма. Когато това се случи, белите кръвни клетки „чуват аларма“, която ги приканва да действат в борба с огъня.
Видове моноцити
Тези т. нар. клетъчни пожарникари се диференцират в два типа клетки:
- Дендритни клетки: Търсят други клетки в имунната система като резерви, за да се борят с микробите.
- Макрофаги: Защитават пряко тялото ни от микроби.
Функция на дендритните клетки
Дендритните клетки са колцентърът на нашата пожарна служба. Те са отговорни за предупреждаването на други клетки в тялото за подпомагане в борбата с инфекцията. Дендритните клетки се намират в повърхностните тъкани точно под кожата и в лигавицата на носа, белите дробове, стомаха и червата.
Когато микробът навлезе в тъканите на тялото, дендритните клетки го откриват благодарение на своите повърхностни рецептори, които разпознават чужди молекули (антигени).
Дендритните клетки събират антигена на нахлуващия микроб (молекулата в микроба, която произвежда отговора на антителата) като го поглъщат и разграждат чрез процес, наречен фагоцитоза. По време на улавяне и обработка на антигени, дендритните клетки също така освобождават протеини (цитокини), които уведомяват други бели кръвни клетки да дойдат на мястото на инфекцията и да унищожат нашественика.
Функция на макрофагите
Макрофагите се борят с огъня на предна линия с микробите (вируси, бактерии, гъбички и протозои), които влизат в тялото ни. Клетките макрофаги обграждат нахлуващия микроб и го поглъщат и убиват с токсични ензими в клетката. Тези клетки също така помагат за отстраняването на мъртвите клетки от тъканите и кръвния поток.
Състояния, засягащи моноцитите
Условията варират в зависимост от броя на моноцитите в кръвта. Той може да бъде твърде висок или твърде нисък в резултат на това, че тялото ни се бори с инфекция или заболяване.
Моноцитоза
Моноцитозата възниква, когато броят на моноцитите е твърде висок. Най-често е свързана с хронична инфекция или заболяване, с което тялото се бори. Причините за моноцитоза включват:
- Автоимунни заболявания (лупус, ревматоиден артрит)
- Заболявания на кръвта
- Рак (левкемия, лимфом)
- Сърдечно-съдови заболявания
- Инфекция (мононуклеоза)
- Възпалително разстройство (саркоидоза)
Моноцитопения
Моноцитопенията възниква, когато броят на моноцитите е твърде нисък. Това е резултат от намаляване на броя на белите кръвни клетки. Причините за моноцитопения включват:
- Апластична анемия
- Инфекция на кръвта
- Травми от изгаряния
- ХИВ
- Реакция на химиотерапия
Лечение на моноцитни състояния
Лечението зависи от вашата диагноза и тежестта на състоянието ви. Може да е толкова просто, колкото промяна в начина на хранене, или толкова сложно, колкото лечение на основно заболяване с химиотерапия. Вашият лекар ще предложи опции за лечение, специфични за вашата диагноза, за да ви помогне да решите кой е най-добрият начин за увеличаване или съответно намаляване броя на моноцитите.
Симптоми на моноцитни състояния
Ако имате нисък или висок брой на тези бели кръвни клетки, най-вероятно няма да изпитате никакви симптоми. Вместо това всички симптоми, които може да почувствате, са страничен ефект от разстройство, което е причинило необичаен брой моноцитни клетки. Симптомите понякога включват:
- Болки в корема
- Подуване (възпаление)
Как да проверим здравето на моноцитите?
За да проверим колко от тези кръвни клетки имаме в тялото и какво е тяхното качество, трябва да направим кръвен тест, който да се анализира от специалист.
Какъв е нормалният диапазон за брой моноцити?
Нормалният брой е между 2% и 8% от броя на вашите бели кръвни клетки. Това се равнява на около 200 до 800 моноцита на микролитър кръв при здрави възрастни. Ако броят на вашите е извън тези граници, вие сте изложени на риск от придобиване на моноцитно състояние.
Пълна кръвна картина
Вашият лекар ще вземе кръвна проба от вената ви, за да диагностицира състояния и инфекции, като преброи кръвните ви клетки. Тъй като са вид бели кръвни клетки, вашият лекар ще поиска пълна кръвна картина (ПКК) с диференциал. Този тест преброява петте вида бели кръвни клетки във вашата кръвна проба, за да провери дали броят на клетките ви е нормален, твърде висок или твърде нисък.
Абсолютно преброяване на моноцити
Абсолютният брой идентифицира колко от тези клетки присъстват в проба от кръвта. Изчислението за абсолютен брой умножава процента им от пълната кръвна картина по общия брой бели кръвни клетки от същото преброяване. Резултатите от този тест определят дали броят на вашите моноцити е нормален, твърде висок или твърде нисък.
Как да поддържаме здравословни нива на моноцити?
Можете да поддържате моноцитните си клетки здрави чрез:
- Избягване на наранявания и инфекции
- Спазване на добре балансирана диета и редовни физически упражнения
- Ограничаване на тютюнопушенето
- Спазване на добра лична хигиена
- Намаляване на стреса
Как да намалим високия брой на моноцити?
Лечението за намаляване на високия брой включва:
- Избягване на храни, които причиняват възпаления – червени меса, рафинирани въглехидрати и пържени храни
- Физически упражнения
- Ограничаване консумацията на алкохол
- Грижа, свързана с текущи медицински състояния
- Лечение на инфекции с лекарства, когато това е медицински уместно
Как да увеличим ниския брой на моноцити?
Лечението за увеличаване на ниския брой включва:
- Промяна на дозировката или времето на приемане на лекарства, които биха могли да причинят нисък брой моноцити
- Грижа, свързана с основните медицински състояния
- Прием на витамини за подобряване на имунната система (B12, C, D)
- Лечение на текущи инфекции
Заключение
Вроденият имунитет е нашата първа защита и включва различни видове клетки, част от които са и моноцитите. Той се различава от адаптивния имунитет, тъй като е предварително съществуващ, реагира бързо и не е необходима предварителна експозиция за неговото активиране.
Моноцитите като ключов компонент на вродения имунитет са важни за способността на имунната система да унищожава нахлуващи в организма патогени (всички възможни агенти, причиняващи заболявания), но също така и за улесняване на лечението и възстановяването на тялото. Моноцитите са резервните сили на вродения имунитет.
Често задавани въпроси
Какво представляват моноцитите?
Моноцитите са тип бели кръвни клетки, които се намират в кръвта и тъканите. Целта им е да откриват и унищожават микроби (вируси, бактерии, гъбички, протозои) и да елиминират заразените клетки. Моноцитите „кореспондират“ с другите бели кръвни клетки, за да помогнат при лечението на наранявания и предотвратяването на инфекции.
Каква е структурата на моноцитите?
Моноцитите са най-големите бели кръвни клетки с размери между 12 до 20 µm на диаметър, приблизително два пъти по-големи от червените кръвни клетки. Обикновено са лесни за идентифициране в периферната кръв по техния сравнително голям размер и извити двуустни ядра, описвани като бъбрековидни.
Има ли симптоми при ниски или високи моноцити?
Ако имате нисък или висок брой на тези бели кръвни клетки, най-вероятно няма да изпитате никакви симптоми. Вместо това всички симптоми, които може да почувствате, са страничен ефект от разстройство, което е причинило необичаен брой моноцитни клетки.
Как се проверяват нивата на моноцитите?
За да проверим колко от тези кръвни клетки имаме в тялото и какво е тяхното качество, трябва да направим кръвен тест, който да се анализира от специалист.
Източници
- Стойчев, И.. Левкоцити, от 27 дек 2011г., обновена на 17 юли 2024г.
- Cleveland Clinic. Monocytes: Function, Range & Related Conditions, Medically Reviewed, Last reviewed on 11/28/2021
- Karlmark KR, Tacke F, Dunay IR. Monocytes in health and disease, National Center for Biotechnology Information (NCBI). Histology, Monocytes
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Какво знаем за протеина албумин и неговата роля в организма - разказваме подробно в следващите редове.
Имунната система е нашето оръжие срещу чужди нашественици като бактерии и вируси. Ако обаче,
Астаксантинът е каротеноид, който е ценен за човешкото здраве.