Епистаксис – какво да правим при кръв от носа?
Митът, че при кръв от носа трябва да легнем по гръб и да вдигнем едната си ръка, е широко разпространен. Тази реакция е точно обратното на това, което трябва да направим.
Кръвоносните съдове в носа са много и са разположени в предната и задната му част, близо до повърхността на носната лигавица. Понеже са крехки, лесно могат да се разранят. Епистаксисът е най-често срещан при възрастни хора на възраст 50-80 години и при деца на възраст между 3 и 10 години.
Най-честият тип кървене от носа е преден епистаксис – представлява около 90% от случаите. Той възниква в предната част на носа, обикновено от група кръвоносни съдове, наречени Kiesselbach’s plexus, разположени върху носната преграда. Обикновено е лесно за управление и контрол.
Вторият тип е заден епистаксис – рядко състояние, което може да бъде по-трудно за контролиране и да изисква медицинска намеса. То възниква в задната част на носната кухина, често от по-големи кръвоносни съдове като сфенопалатиновата артерия.
Причини за епистаксис
Някои от факторите, които могат да допринесат за появата на епистаксис, включват:
- Чуждо тяло в носа
- Травма
- Прекалено често издухване на носа или бъркане в него
- Сух въздух или ниската влажност, които изсушават носните мембрани
- Инфекции на горните дихателни пътища, настинки и синузит
- Алергии
- Употреба на лекарства за разреждане на кръвта
- Основни здравословни състояния като хипертония, нарушения на кръвосъсирването и чернодробно заболяване
- Излагане на дразнещи вещества от околната среда като дим, химикали и силни миризми, които могат да раздразнят носната лигавица
- Структурни аномалии като изкривена носна преграда или носни полипи
- Хормонални промени и колебания
Симптоми на епистаксис
Основният признак, естествено, е кървене от едната или двете ноздри на носа. Въпреки това могат да се появят други свързани симптоми в зависимост от тежестта и причината за кървенето.
В някои случаи кръвта може да потече по задната част на гърлото, което води до усещане за течност в гърлото. Ако кръвта в носа тече обратно в гърлото, човекът може да усети характерния метален вкус в устата си. Поглъщането трябва да бъде избягвано, тъй като може да раздразни стомаха и да причини гадене или повръщане.
При образуване на кръвни съсиреци в ноздрите дишането може да бъде затруднено. Ако има значителна загуба на кръв, човекът може да изглежда блед и да чувства замаяност. Повишената сърдечна честота (за възрастни над 100 удара в минута) също е свързан симптом, тъй като понякога тялото опитва да компенсира загубата на кръв чрез увеличаването ѝ. Във всяка ситуация повишената сърдечна честота може да се прецени чрез ръчно измерване на пулса като се поставят два пръста върху артерията на китката или врата и се преброят ударите за 60 секунди.
Какво да правим при епистаксис?
Мерките за първа помощ при епистаксис обикновено са прости и могат да бъдат ефективни при контролиране на повечето случаи.
Спиране на кръв от носа
При някои хора гледката на кръв поражда силна паника и безпокойство. Въпреки това една от най-важните стъпки, когато се опитваме да спрем кръв от носа, е именно да запазим спокойствие. Това е от полза, защото тревожността може да повиши кръвното налягане, което от своя страна влошава кървенето.
Правилното позициониране също е от значение. Противно на широко разпространеното вярване, в никакъв случай не трябва да се накланя главата назад – най-добре е човекът да седне и да наведе глава леко напред и надолу.
По този начин кръвното налягане в носните вени намалява и успешно се предотвратява поглъщането на кръв.
След това се прилага натиск чрез стискане на меката част на носа точно над ноздрите с палец и показалец. Това затваряне на ноздрите намаля кървенето и може да се задържи непрекъснато за около 10-15 минути, като през това време се диша през устата. Не бива прекалено бързо да се проверява дали кървенето е спряло.
Препоръчва се поставянето на студен компрес или пакет с лед, увит в кърпа, върху моста на носа (в горната част на носа, между очите). Студът помага за свиване на кръвоносните съдове, което може да намали кървенето.
Какви мерки трябва да вземем след спиране на кръвта от носа?
Не бива да се издухва или чопли носа в продължение на няколко часа след епистаксис. Това помага на кръвоносните съдове да заздравеят правилно. При порив за кихане това трябва да се направи с отворена уста, за да намалите налягането в носните проходи. Освен това е важно да се поддържа главата повдигната.
В продължение на 24-48 часа след кървенето от носа препоръката е да се избягват вдигане на тежести, напрегнати дейности и навеждане, тъй като те могат да повишат кръвното налягане и риска от повторно кървене.
Овлажняването на носните проходи с физиологичен разтвор или нанасянето на тънък слой вазелин вътре в ноздрите улеснява поддържането на носните канали влажни, особено в суха среда.
Домашни лекове при кръв от носа
Един от популярните домашни лекове при кръвотечение от носа се прави с кокосово масло. За целта е нужно да се постави половин чаена лъжичка кокосово масло в съд и да се затопли в микровълновата печка за не повече от 10 секунди.
Идеята е да не се втечни напълно, а да добие полутвърда консистенция. След това кокосово масло се нанася върху памучен тампон и с него се обтрива носната лигавица така, че да се образува плътно покритие. Това се прави три пъти на ден.
Друг начин да се справим с кървенето от носа е да пием половин чаша чай от коприва 2-3 пъти на ден, докато проблемът изчезне.
Още един вариант е да се напои памучен тампон с витамин С и да се постави в кървящата ноздра.
Кога да потърсим медицинска помощ?
Кървенето от носа рядко е признак за сериозен здравословен проблем и обикновено може да бъде прекратено с вече описаните от нас стъпки. Около 60% от хората са изживявали епистаксис, като само в 10% от случаите се изисква лечение или медицинска намеса.
Основният признак, че състоянието е сериозно, е кървене за по-дълго от 20 минути въпреки прилагането на натиск. В такъв случай е най-добре да се поиска лекарска оценка и помощ, особено ако има признаци на шок – студена, лепкава кожа, учестено дишане, объркване или загуба на съзнание.
Ако кървенето от носа е резултат от значително нараняване на главата или лицето или имаме синини, треска и загуба на тегло, състоянието може да бъде по-сериозно от случаен пристъп на епистаксис.
При чести рецидиви задължително трябва да се посъветваме със здравен специалист, както и ако наблюдаваме кървене от други места като например венците – това предполага системно нарушение на кръвосъсирването.
Диагностика при епистаксис
Диагнозата се поставя след снемане на анамнеза, физически преглед и обсъждане на приеманите от пациента лекарства. Може да се огледа носа за наличие на чуждо тяло.
При търсене на първоизточника на състоянието има вариант за различни диагностични изследвания при кървене от носа като например:
- Пълна кръвна картина (ППК)
- Активирано парциално тромбопластиново време (АРТТ) за установяване на времето, за което кръвта се съсирва. Нормалните стойности на АРТТ са между 25 и 35 секунди.
- Назална (носна) ендоскопия за оценка на носната кухина и синусите
- Компютърна томография
- Рентгенография
Заключение
Основният симптом на епистаксис е назалното кървене, което може да варира от незначително до тежко. Свързаните симптоми могат да включват кръв в гърлото, затруднено дишане през носа, гадене, замайване и признаци на по-значителна загуба на кръв.
Ако получите тежко, повтарящо се или сложно кървене от носа, важно е да потърсите медицинска помощ, за да установите причината и да получите подходящо лечение.
Мерките за първа помощ при епистаксис включват сядане и леко навеждане на главата напред, за да се предотврати стичане на кръвта в гърлото. След това трябва да се издуха нежно носа и да се притиснат ноздрите за поне 10 минути.
Често задавани въпроси
Какви са видовете епистаксис?
Има 2 вида епистаксис – преден и заден. Предното кървене на носа е най-разпространено (90% от случаите) и отминава бързо. Задното възниква в задната част на носната кухина, често от по-големи кръвоносни съдове като сфенопалатиновата артерия, и е по-трудно за управление.
При кои възрастови групи е най-разпространено кървенето от носа?
Епистаксисът е най-често срещан при възрастни хора между 50 и 80 години и при деца на възраст между 3 и 10 години.
Какво да правим при кървене от носа?
Мерките за първа помощ при епистаксис включват сядане и леко навеждане на главата напред, за да се предотврати стичане на кръвта в гърлото. След това трябва да се издуха нежно носа и да се притиснат ноздрите за поне 10 минути.
Източници
- Tabassom, A., Dahlstrom, JJ. Epistaxis, Last Updated on September 12, 2022
- Cleveland Clinic. Nosebleed (Epistaxis), Last reviewed on 04/17/2023
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Някои хора се раждат с изкривена носна преграда, докато при други тя е резултат от травма или удар.
Чай от коприва е използван от векове за много здравословни проблеми, затова днес ви представяме рецепта и обсъждаме ползите му.
Неприятната пролетна алергия присъства в живота на много хора - тя "пристига" с първите