Начини за бързо преодоляване на дихателните инфекции

Обновена: 07.03.2024|
Преодоляване на дихателните инфекции.

Зимата е красива, но коварна, особено при ниска температура на въздуха. Тогава настъпват промени в носната лигавица, улесняващи настъплението на дихателните инфекции (наричани още респираторни заболявания).

Научете как да допълните медикаментите с домашни средства за по-бързо преодоляване на дихателните инфекции.

 

Известните непознати

Така може да се нарекат дихателните инфекции, чиито симптоми са добре известни, но възбудителите им не се познават достатъчно.

Например всеки човек поне веднъж е имал хрема, зачервено гърло, кашлица или главоболие, обаче не всеки е информиран за причинителите на тези симптоми:

vitc 400 1
vitc 600 1
vitc 400 1
vitc 600 1
  • риновируси
  • коронавируси
  • аденовируси
  • грипни, парагрипни и много други вируси

Не се познават добре и достъпните начини за противодействие срещу микробите.

Освен това инфекциите на дихателните пътища, макар и рядко, са резултат и от бактериална инвазия, например на пневмококи, коклюшни или хемофилни бацили, или микоплазми.

Обикновено бактериалните агресори се развиват върху предшестващо вирусно заболяване, недостатъчно лекувано или оставено без терапия.

Тогава се стига до:

  • отделяне на гнойни храчки
  • поява на жълтозеленикав секрет от носа
  • гнойни налепи по гърлото
  • затруднено и учестено дишане
  • упорита кашлица
  • висока телесна температура

Всички те са сигнали за усложнения. Можем максимално да се отдалечим от тях, ако наред с предписаните от лекар противовъзпалителни, противотемпературни и обезболяващи медикаменти, се възползваме и от изпитани, популярни средства за преодоляване на дихателните инфекции.

 

Седем предложения за преодоляване на дихателните инфекции

 

Преодоляване на дихателните инфекции.

 

Осигурете си достатъчно витамин С

Отдавна знаем за изключителните антиоксидантни и имуностимулиращи свойства на витамин С, наричан още аскорбинова киселина или L-аскорбат.

Добър източник на аскорбинова киселина, за когото най-често се сещаме, са цитрусите. Но не бива да забравяме и другите богати на витамин С храни и подправки:

  • червени и жълти чушки
  • зеле
  • броколи
  • киви
  • малини
  • шипки
  • магданоз

Нутрициолози твърдят, че устойчивостта срещу дихателните инфекции се повишава, когато често се закусва със смути от магданоз, зеле, малини и джинджифил.

Сместа може да се подслади със супена лъжица мед. Укрепващ ефект има и билковият чай от бъз, липа или джинджифил с добавен лимон, лайм или портокал.

Аскорбиновата киселина повлиява благоприятно ензимните системи в организма и така ускорява и подпомага оздравителните процеси в него. Важно е чаят да бъде топъл, но не горещ. При много висока температура витамин С бързо се разгражда.

 

Ликвидирайте хремата с народни средства

Сварете небелени картофи в тенджера. Изпаренията от картофите вдишвайте през носа и устата си в продължение на 5-10 минути. Препоръчително е тези своеобразни инхалации да се правят по три пъти на ден.

Много ефективна е процедура, която се ползва от йоги. Представлява промивка на носа с леко подсолена, хладка вода. Течността се всмуква с лявата ноздра (дясната се запушва с пръст) и се изплюва през устата. Същото се повтаря като се сменят ноздрите.

След три или повече всмуквания отляво и отдясно се преминава към процедура с чиста вода. Накрая се прави т.нар. студена промивка. През ноздрите се всмуква студена вода, без сол.

В своята книга „Билколечение“ швейцарският свещеник и лечител Йохан Кюнцле препоръчва проверено през вековете предписание срещу хрема:

  • Вземат се по равни части корени от иглика, листа от живовляк и корени от ангелика. Размесват се добре.
  • Една супена лъжица от тази смес се поставя в 400 мл кипяща вода и се оставя да ври 5 минути.
  • След като престои 1-2 минути, течността се прецежда.

Пие се топла, вечер преди лягане.

 

Лекувайте възпаленото гърло с билки

 

Преодоляване на дихателните инфекции.

 

За преодоляване на дихателните инфекции си направете запарки от стръкове на мащерка, липов цвят, градински чай (Salvia) или риган. Те имат силно противовъзпалително и противомикробно действие.

Взема се една от билките. Две супени лъжици от лечебното растение се заливат с 500 милилитра вряла вода. След като престои 15-20 минути, получената течност се прецежда и разделя на три равни части, които се изпиват в рамките на един ден, преди закуска, обед и вечеря.

В часовете, когато не приемате сиропи за гърло и лекарства, може да правите гаргари. Например една чаена лъжичка цвят от лайка се запарва в половин чаена чаша кипяща вода. След като престои 10-15 минути, течността се прецежда и към нея се прибавят по 1 чаена лъжичка сода за хляб и мед. Прави се гаргара няколко пъти дневно.

Поставете половин чаена лъжичка лютив червен пипер в чаша с гореща вода. Разбъркайте добре сместа. Почакайте течността да се охлади, разбъркайте я отново и с нея си направете гаргара. Лютивият червен пипер съдържа съединението капсаицин, което действа облекчаващо при гърлобол.

 

Прогонете кашлицата с помощта на домашни рецепти

Тези рецепти се препоръчват за преодоляване на дихателните инфекции:

  • Смесете по 5 супени лъжици зехтин, мед и лимонов сок. Към тях прибавете 50 г мастика. От тази смес приемайте по една супена лъжица през три часа.
  • Нарежете на ситно кромид лук и го оставете на топло място. В рамките на няколко часа от така раздробения лук ще се отдели сок. Пийте от него по няколко глътки, няколко пъти на ден.
  • Смесете: 5-6 надробени шипки; една глава лук с люспите, разрязана на две; четири натрошени ореха с черупките; сърцевината на една дюля със семките; една ябълка, нарязана на парчета; щипка цвят от лайка. Изсипете всичко това в два литра вода. След като заври, оставете сместа да престои около 10 минути. Прецедете я и пийте от нея по една кафена чашка, три пъти дневно.

 

Овладейте главоболието

 

Преодоляване на дихателните инфекции.

 

Опитайте следните начини:

  • Поставете във вряла вода две пакетчета ментов чай. След няколко минути ги извадете и почакайте докато станат умерено топли (не бива да са горещи!). След това легнете, затворете очи и наложете пакетчетата върху клепачите си. Останете в това положение около десетина минути.
  • Вземете от хладилника кубчета лед и с тях да масажирате слепоочията си.
  • Посипете капки от лавандулово масло върху чиста кърпа. Вдишвайте аромата му и главоболието ви ще изчезне, ако е симптом на респираторно заболяване.

 

Направете си мехлем за разтриване

Той подобрява кръвообращението и може да послужи като бариера пред усложненията от дихателните инфекции. Приготвя се от 25 г изсушен цвят от лайка, сварен в 100 г зехтин на много слаб огън, в продължение на 2 часа. Към прецедената отвара прибавете 10 г сух камфор. Разбъркайте добре.

С така получения мехлем, след като изстине, разтривайте краката, ръцете и гърдите си.

Ако не разполагате с достатъчно време, правете разтривки със свинска мас, мед или ракия. Така също ще укрепите защитните сили на организма си.

 

Загрейте тялото си отвътре за преодоляване на дихателните инфекции

 

Преодоляване на дихателните инфекции, пилешка супа.

 

Един от симптомите на дихателните инфекции е усещането за студ. Разбира се, топло одеяло и бутилка с топла вода ще ви бъдат полезни, но най-добре е да се борите с инфекцията отвътре.

Изпитано средство срещу вируси и бактерии е консумацията на пилешка супа.

Основната й съставка – месото от пиле, съдържа витамините А и В, както и незаменими аминокиселини, сред които са цистеин и карнозин:

  • Цистеинът допринася за отделянето на секрети от дихателните пътища и ограничава кашлицата и хремата.
  • Карнозинът има антиоксидантни свойства, повишава мускулния тонус и помага на тялото да се бори с вредни микроорганизми.

Препоръчително е в супата да се включват и пилешки кости, които са богати на витамин В, калций, магнезий и цинк. Тези съставки действат изключително благоприятно върху имунната система.

Много важни са добавките от моркови, картофи, лук, лимон, чесън. Чрез тях в организма се внасят витамини и микроелементи, особено витамините А и С.

Идеално е да се прибавят и пресни подправки като мащерка, риган или целина, които не само правят супата вкусна, но също действат антибактериално и общоукрепващо.

Какво причинява бактериалните инфекции?

Причинителите на симптомите на дихателна инфекция могат да са риновируси, коронавируси, аденовируси, грипни, парагрипни и много други вируси. Освен това инфекциите на дихателните пътища, макар и рядко, са резултат и от бактериална инвазия, например на пневмококи, коклюшни или хемофилни бацили, или микоплазми.

Какви са симптомите на бактериална инфекция?

При нелекувано вирусно заболяване се стига до отделяне на гнойни храчки, поява на жълтозеленикав секрет от носа, гнойни налепи по гърлото, затруднено и учестено дишане, упорита кашлица, висока телесна температура.

Какво помага за преодоляване на дихателните инфекции?

Достатъчно витамин С; промивки на носа със солена вода; гаргара или инхалация; мехлеми за разтриване и др.

Категории: Здраве|Публикувана: 16.01.2023|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Д-р Ваня Шипочлиева
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. е завършила медицина във ВМИ гр. София и журналистика в СУ "Св. Климент Охридски". Специалист е по социална медицина и организация на здравеопазването. Защитила е дисертация за ролята на медиите в процеса на здравната реформа. Автор е на стотици публикации в научни и популярни издания.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 7 март 2024 в 14:11 | Публикувана: 16 януари 2023 в 15:54 | Категория: Здраве