Лайка – 6 ползи и начини на употреба
Всъщност, билката е едно от малкото лечебни растения, които могат да се използват без практически никакви странични ефекти. Въпреки това има няколко неща, които трябва да имате предвид. Хората, алергични към семейството на маргаритките, трябва да се въздържат от използването на растението като лек. Немската лайка (Matricaria chamomilla) съдържа най-активните лечебни вещества, но често се използва и римското растение (Chamaemelum nobile). Все пак, не всички видове се използват в медицината. В България също е много разпространено растение. Можете да я откриете по затревени площи, край пътища, в ниви и дворове из цялата страна до 1000 м надморска височина. Най-доброто време за прибиране на реколтата от лайка е, когато цветът е напълно отворен.Животните също могат да се възползват от свойствата на билката, тъй като е напълно безопасна за тях.
Полезни свойства на билката
-
Бори безсънието
-
Помага при стомашни проблеми
Освен това, поради своите антимикробни свойства, билката може да предотврати растежа на бактерията хеликобактер пилори, която се свързва с гастрит и образуването на стомашни язви.Тя действа като премахва газовете, успокоява стомаха и отпуска мускулите за по-лесно движение на червата.
-
Полезна за сърцето
-
Помага за регулиране на кръвната захар
-
Полезна за кожата
-
Помага при депресия
Различни приложения на лайката
Чай от лайка
Независимо дали имате стомашно разстройство или грип, чаят от лайка ще помогне. Лечебните вещества на билката, разтворени в гореща вода, могат доказано да осигурят облекчение при всякакви леки заболявания. Като домашен лек чаят от лайка е не само здравословен, но и изключително популярен – намира се и се приготвя лесно. За да направим запарка, можем да използваме пресни или сушени цветове. Наливат се две до три чаени лъжички цветове от лайка в чаша гореща (но не вряла) вода. След като билката се накисне за около десет минути, се прецежда. Препоръчителната доза е 9 до 12 г цветове на ден. Билката помага и срещу възпаления в устата и гърлото – чаят, използван по този начин, няколко пъти на ден, има противовъзпалително и болкоуспокояващо действие. Можем да използваме чай от лайка и като тоник за грижа за косата. Той успокоява скалпа и леко изсветлява косата.Инхалации
Лайката е мощно средство срещу респираторни проблеми и по-сериозни настинки. В такива случаи чаят може да не е достатъчен.Инхалациите може да са неприятно изживяване за някои хора, но осигуряват почти моментално облекчение на симптомите. За да си направим инхалация с лайка, добавяме две шепи цветове в гореща вода. Слагаме главата си над тенджерата и поставяме кърпа отгоре (за да задържим парата) и дишаме дълбоко за 10 до 20 минути. Може да се каже, че този процес прави чудеса. Парата овлажнява сухите и раздразнени лигавици, а етеричните масла от растението успокояват възпалението. Резултатът – чувстваме се като нови.Активните съставки на билката достигат до белите дробове най-бързо чрез вдишване.
Мехлем
Лайката се е доказала и като ефективно външно средство за употреба върху кожата. Мехлемът от билката помага за заздравяването на рани и има антибактериален ефект. Мехлем на основата на масло от лайка може да се прилага например при кожни възпаления, възпаления на лигавиците или бактериални кожни заболявания. Мехлемът също помага за лечение на инфекции в устата. Често се прави комбинация от лайка и невен за домашни кремове и мехлеми.Вана с лайка
Масло
Маслото от билката е универсално и може да се извлече от всякакъв вид лайка. Така че лесно можем да си го направим у дома. За целта ще имаме нужда от малък стерилен буркан (около 100 мл) и базово масло по собствен избор (например бадемово). Изсушени цветове – достатъчно, за да напълним буркана, който използваме. Пълним буркана с билката и доливаме базовото масло. Трябва да се уверим, че цветовете са напълно покрити с него. Затваряме плътно капака и го оставяме някъде, където ще получава поне 6 до 8 часа слънчева светлина дневно. Всеки ден внимателно разклащаме съда и след около месец ще може да филтрираме маслото. Слагаме готовото масло в нов стерилен буркан и го използваме по предназначение. Може да се опитаме да добавим масло от лайка към водата за баня заедно с лъжица мед, както и да потопим чиста кърпа в купа с вода с няколко капки масло, за да направим лечебен компрес.Трябва да имаме предвид, че билката може да си взаимодейства с някои лекарства, затова е препоръчително да се консултираме с лекар или билкар, ако приемаме редовно каквито и да е медикаменти.Нанасяме компреса върху зони с кожно възпаление или мускулно напрежение.
Заключение
Лайката е сред най-ценените билки в историята, използвана от древни култури заради лечебните си свойства. От англосаксонците, които я почитали като свещена, до египтяните, смятащи я за дар от боговете, лайката е била символ на изцеление. Днес нейните ползи са потвърдени от науката. Благодарение на активните вещества като бизаболол, матрицин и апигенин, тя предлага противовъзпалително, успокояващо и антибактериално действие. Лайката подпомага здравето на кожата, съня, храносмилането и сърдечно-съдовата система, а също така е ефективна при стрес и тревожност. Лесна за откриване в природата, тя обикновено е безопасна за употреба и от хора, и от животни. Все пак, алергичните към маргаритки трябва да избягват лайката. Независимо дали като чай, мехлем, инхалация или масло, лайката остава универсален натурален лек, достъпен и полезен за всеки.Често задавани въпроси
На какво дължи свойствата си лайката?
Най-полезните съединения, благодарение на които лайката е ефективен лек, са бизаболол и матрицин. По-голямата част от тях се намират в цветовете и са отговорни за противовъзпалителните свойства на билката.
За какво е полезна лайката?
Най-често се приема под формата на чай срещу безсъние, настинка, стомашни проблеми, при депресия, за регулиране на кръвната захар и др. Може да се направи и мехлем за кожни раздразнения и рани.
Как се прилага?
Лайка се приема под формата на чай, за инхалации, като мехлем или за релаксираща вана.
Източници
- Ferdinand P et al. What Is Chamomile?, Medically Reviewed by Zilpah Sheikh, MD on October 03, 2023
- Mishra B et al. Chamomile, Journal of Applied Research on Medicinal and Aromatic Plants , 2022
- Morales-Brown P. What are the benefits of chamomile tea?, Updated on November 28, 2023, Medically reviewed by Marie Lorraine Johnson MS, RD, CPT
Свързани публикации
Стомашните спазми са познати на всеки. Тези симптоми са леки и обикновено изчезват след известно време без медицинска
Нуждата от здрав сън често се пренебрегва като важен компонент за добро здраве, но някои напитки могат да
Днес ще ви разкажем за популярната употреба на розмарин за инхалации. Името си широко известната билка получава от
Един Коментар
Как точно се прави мехлем от чиста лайка без други билки