Кето меню за плаж и почивка

Обновена: 08.03.2024|
Двойка обядва на плажа здравословно кето меню.

Започнали сте да спазвате кето режим точно преди почивката или напротив – следвате го от дълго време и не искате да го разваляте по време на така мечтаните дни за отмора на плажа?

Лятото обаче е тук и изкушения дебнат отвсякъде. Затова в тази статия ще припомним някои основни предимства на кето режима и ще ви дадем няколко идеи как да го спазвате по време на почивката си. Вижте нашите предложения за кето меню по време на вашата лятна почивка.

 

За кето режима – накратко

Кето режимът на хранене стана изключително популярен в последните години като бързо и ефективно средство за сваляне на излишните килограми.

В най-общ смисъл, режимът залага на приемането на храни с ниско съдържание на въглехидрати и високо съдържание на мазнини. Този тип хранене поставя тялото в метаболитно състояние, познато като кетоза. Оттам и името на този режим.

Когато започнете да приемате храни, които са бедни на въглехидрати, тялото започва да изгаря много повече мазнини, за да си набави нужната му енергия. Наблюдава се понижаване на кръвната захар и нивата на инсулина.

Множество изследвания дори твърдят, че този тип хранене помага при хронични и нелечими заболявания като рак, епилепсия, диабет, Алцхаймер.

 

Видове кето режими

Има няколко вида кето диети. Важно е да прецените състоянието и възможностите на тялото си преди да започнете да спазвате някой от тях.

Стандартна кетонна диета изисква прием на храна в съотношение около 75% мазнини, 20% протенини и около 5% въглехидрати. Тя е и най-разпространеният вариант на режима, който се спазва. В някои случаи въглехидратите могат да бъдат напълно ограничени.

Цикличната кетонна диета, от друга страна, дава възможност за т.нар. въглехидратно зареждане – 2 дни, в които да се приемат високи дози въглехидрати. За да има този тип режим ефект обаче, е нужно през останалите 5 дни преди и след това да сте дисциплинирани и отново стриктно да не приемате въглехидрати.

Целевата кетонна диета е подходяща за спортисти, които се явяват на състезания. Тя позволява да се консумират въглехидрати около тренировките според режима и натоварването им.

Съществува и още един вид кетонна диета. Тя е фокусирана върху протеините и може да се практикува от хора, които искат да намалят мазнините, но и да натрупат мускулна маса. Включва около 60% мазнини, 35% протеини и 5% въглехидрати.

Храни, които да не приемате по време на кето режим

Ако сте решили да преминете на кето режим, изключете от менюто си възможно най-много от храните с високо съдържание на въглехидрати.

Това значи да пропуснете в списъка си с пазаруване сладки и безалкохолни напитки, независимо газирани или не. Бонбните, тортите и пастичките от всякакъв тип и вид, наред със сладоледа, също стават недостъпни по време на кето храненето. Следващи поред са ориза и всички макаронени и хлебни изделия. Подобна е съдбата и на бобовите растения и картофите.

Въпреки безспорните си качества за организма, много от плодовете също са изключени от кето-режима заради високото си съдържание на естествени захари. Позволени са обаче бери плодовете – ягоди, боровинки, малини, къпини.

bademovo brashno 400
ekzo 02 600
bademovo brashno 400
ekzo 02 600

Добре е по време на кетогенна диета да намалите и алкохола – той забавя метаболизма и често също съдържа захар. Избягвайте и известните като диетични барчета и мюслита – те също подлежат на преработка и нерядко са богати на въглехидрати и калории.

 

Какво може да се похапва, за да има кето храненето ефект

 

keto diet products

 

Въпреки че думата “режим” често плаши много хора, кетогенният режим не е от най-ограничаващите и жестоки за тялото режими. Дори напротив – той дава възможност за множество интерпретации на позволените продукти. Така можете лесно да съставите балансирано и разнообразно кето меню.

В центъра на режима са различните видове месо. Червеното месо, пилешкото и пуешкото са първи приятели на всички, решили да спазват видовете кетоза. За тези от вас, които обичат морски дарове, кето режимът е чудесен повод да ги включите в по-големи количесва в ежедневното си кето меню.

Яйцата са задължително допълнение на ефективния кето-режим. Към тях може да добавите сирене и кашкавал, сметана, студено пресовано масло.

Освен това, наблегнете на тези видове храни, които не преминават рафиниране или друг вид интензивна преработка, която да отнема от полезните им свойства.

Допълнете кето менюто с ядки и зеленчуци катокраставици, броколи, аспержи, патладжан, спанак, коприва.

 

Две хитринки при кето-режим

Както всеки друг режим, кетозата може да бъде шокова за тялото в първите няколко дни.

Не започвайте режима рязко – първите няколко дни поетапно намалявайте въглехидратите постепенно, докато ги сведете до минимум. Така тялото ви няма да изпитва толкова голяма нужда от тях и вие няма да изпитвате затруднения в спазването на режима.

За да се чувствате по-добре и комфортно, препоръчваме да започнете с домашно приготвена храна от съставките, които най-много ви допадат сред позволените за похвапване продукти. Така ще избегнете дискомфорта от това да се чудите какво да поръчате навън, което да е в тон с режима, а и ще можете да подберете напълно продуктите според състава им в енергийно отношение.

 

Грешки при спазването на кето режим

Най-честите грешки, които се допускат при спазването на кето-режима, са свързани с количеството приемана храна.

Така например, ядките са позволени и е много желателно да присъстват в режима. Внимавайте с количествата, които похапвате от тях обаче – те често пъти са изключително калорични. Приемът им не трябва да бъде по повече от 50-80 грама дневно.

Друг пропуск, който прави кето-режима не толкова ефективен, е неправилното изчисляване на въглехидратите на дневна база. Не забравяйте, че плодовете и зеленчуците също съдържат малки количества и не прекалявайте с допълнителните въглехидрати, които си позволявате.

Често пъти не се замисляме и колко точно млечни продукти консумираме. В тях, макар че няма много въглехидрати, има протеини. И освен ако не сте решили да спазвате кето-режим с протеинова насоченост, не прекалявайте с тях.

Последна, но не и по важност грешка, са плодовете. Особено през летния сезон сме постоянно изкушени от плодове с високо съдържание на захари – диня, пъпеш, праскови, нектарини. Всички те обаче не са включени в кето режима и може да намалят ефекта му.

 

Кето меню на плаж и почивката

 

Миди, с черупки, представени като ястие. Сервирани мидив плато. Поднесени с подправки.

 

Решили сте твърдо да спазвате кето режим по време на почивката си?

Нашите идеи за кето меню на плажа включват варианти със следните продукти:

За плажа: кисело мляко с бери плодове и семена / здравословно смути със спанак или бери плодове и семена / варени яйца/ бъркани яйца.

Обяд: риба, приготвена в масло Гхи, печена на фурна или на скара/ зеленчуци: броколи или карфиол със сметана / зелена салата, краставици и домати със сирене/ зелена салата с варено яйце.

Вечеря: морски дарове – миди, калмари, октоподи, приготвени на скара или задушени / салата Цезар / пиле на грил със задушени зеленчуци / свинска пържола със задушени зеленчуци.

За междинни хапвания и десерт са подходящи различните видове ядки и бери плодове. Не забравяйте да приемате и достатъчно течности и най-вече вода! За отслабване с вода, по време на кето диета, може да прочетете ТУК.

 

Автор: Васи Дюлгерова

Категории: Хранене и видове храни, Кето диета|Публикувана: 19.07.2019|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

49ba106e715c855274a0ed254826b4e3?s=96&d=mm&r=g

Василка Дюлгерова е създател на съдържание в сферата на здравословното хранене, хранителни режими и физическата активност в различни възрасти. Тя е автор на стотици статии с огромна четаемост.

Свързани публикации

Оставете коментар