Кедрови ядки – ползи и приложения
Мнозина хапват кедрови ядки, без да знаят за ценните им състав и свойства. Те са бежови на цвят и достигат до 2 сантиметра дължина. В тази статия ще обърнем внимание повече на техните полезни свойства и как може да ги приготвяме, за да им се насладим.
Най-големите производители на кедрови ядки са Русия, Пакистан и Афганистан, а в Китай се консумират най-много.
Видове кедрови ядки
Смята се, че съществуват близо 18 вида кедрови ядки, но най-често се делят на видове спрямо географското си разпределение:
- Китайски: разпространени в Азия, но и в Австралия и Нова Зеландия
- Европейски: често присъстват в средиземноморската кухня
- Сибирски: в Централен Сибир и Източна Русия присъствието им в диетата е индикация за висок социален статус.
- Хималайски: произвеждат се от гори в Афганистан и Пакистан.
- Мексикански: единствените кедрови ядки с розов цвят
- Калифорнийски: отглеждането им е изключително скъпо, тъй като произлизат от вид бор, който може да вирее самостоятелно.
- Швейцарски: ядките се извличат от шишарка с лилав цвят.
Всички видове, независимо от страната на произход, съдържат редица полезни вещества.
Състав
100 грама кедрови ядки съдържат приблизително:
- Калории: 670 cal
- Белтъци: 14 g
- Мазнини: 68 g
- Въглехидрати: 13 g
- Магнезий: 234 mg
- Калий: 600 mg
- Калций: 16 mg
Ядките са богати на мазнини, но забележителното е, че не съдържат никакъв холестерол, а дори го понижават.
Ползи за тялото
Кедровите ядки са богати на много полезни вещества и то в големи количества. Някои от най-значимите им свойства засягат основни системи в организма.
Полезни при диабет
В кедровите ядки се съдържат ненаситени мазнини, за които се смята, че имат благоприятно влияние върху кръвната захар. Проучване от 2014 г. анализира ефекта на ядките върху пациенти с диабет тип 2. Резултатите показват, че приемът на приблизително 60 грама кедрови ядки всеки ден за период от 8 седмици носи положителен ефект върху инсулиновата резистентност.
Освен това консумацията на около 30 грама кедрови ядки увеличават мангана в кръвта със 109%. Този елемент се свързва с понижаване риска от диабет тип 2.
Подсилват доброто настроение
Проучване от 2015 г. разглежда връзката между магнезий в диетата на възрастни и депресивни състояния, притеснителност и синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност. Резултатите от това изследване показват, че сред голяма част от всички 684 участващи се забелязва намаляване изблиците на ярост, агресия и симптомите на притеснителност.
Същото изследване е проведено сред същите участници и за цинка, но в този случай резултатите не са толкова забележителни. В 100 грама кедрови ядки се съдържат в изобилие и двата елемента.
Подпомагат мозъчната дейност
Кедровите ядки имат богато съдържание на омега-3 мастни киселини. За съжаление, те не се произвеждат от тялото, но може да ги набавим чрез храната. Полезните киселини имат редица ползи:
- Запазват целостта на мозъчните клетки, тъй като участват в строежа на защитната им мембрана.
- Помагат на мозъка да се адаптира към новата информация.
- Играят важна роля в развитието на мозъка на плода, още докато е в корема на майката.
100 грама кедрови ядки съдържат 310 мг Омега-3 мастни киселини. Препоръчителният дневен прием за възрастен човек е 1,6 грама за мъже и 1,1 грама за жени. Това означава, че човек може да набави нужната си доза с около 400-450 грама кедрови ядки дневно.
Помагат за предотвратяване на някои ракови болести
Както вече стана ясно, 100 грама кедрови ядки имат богато съдържание на магнезий – 234 мг. Дневната доза, която човек трябва да си набави е: 420 мг за мъжете и 350 мг за жените. Това означава, че по-малко от 200 грама на ден са достатъчни, за да си набавим цялото нужно количество.
Богатите на магнезий храни се асоциират с по-нисък риск от ракови заболявания. Проучване сред 67 000 човека показва, че намаляването на дневния прием на магнезий със 100 mg увеличава риска от рак на панкреаса с 24%.
Друго проучване сред жени в постменопауза (период с отчетени по-високи рискове) посочва връзка между високия прием на магнезий и намаления риск от рак на дебелото черво.
Благоприятстват зрението
Сред съставките на кедровите ядки е лутеинът – органичен пигмент, често наричан “спасителят на зрението”. Той се среща в големи дози и в къдравото зеле (кейл) и е основен елемент на ретината и макулата на очната ябълка.
Лутеинът в комбинация със зеаксантин благоприятстват зрението като се борят срещу щетите от синята светлина, излагането на слънце и други фактори. Много от капките за очи съдържат голямо количество лутеин.
Полезни са за костите
Вярвате или не, витамин К е също толкова важен за костите, колкото и калцият. Мъже и жени с високо съдържание на витамин К2 в кръвта са по-малко склонни да страдат от фрактури на костите, според проучване.
Освен това кедровите ядки имат двойно действие за костите. Основен враг на витамин К са лекарствата за понижаване на холестерола. Кедровите ядки естествено допринасят за намаляването му. Заедно с кашуто те са първенци по съдържание на витамин К.
Начини на приготвяне
Те засилват вкуса на ястието, независимо дали са сурови или печени.
Печени на тиган или фурна
Кедровите ядки вървят перфектно с хубава алкохолна напитка и са вкусни както сурови, така и печени. След термична обработка се засилват вкусът и ароматът им.
На тиган ядките трябва да се пекат на средна степен до покафеняване, докато се разбъркват непрекъснато. Същото важи за печенето на фурна: разбъркват се на всеки 2-3 минути. Ядките трябва да се пекат в продължение на 7-10 минути в предварително загрята на 200°C фурна.
При термичната им обработка не се използва дори капчица мазнина, тъй като те така или иначе я съдържат в изобилие.
Задължително е и в двата случая ядките да се преместят в студен съд веднага след изпичане. Ако ли не, те ще продължат да се пекат в горещата тава.
В сос песто
Класическото песто, познато на италианците като Pesto Alla Genovese, се приготвя с 50 грама кедрови ядки, босилек, зехтин и чесън. Богатото количество мазнини в тях допринася за маслената текстура на този традиционен сос. За максимално автентично качество се препоръчва съхранението им във фризер, за да се запазят мазнините.
Поръска на салати и риба
Кейлът, или познат като къдраво зеле, е богат на витамини K и А. За да си приготвим тази вкусна, лесна и полезна салата първо трябва да нарежем кейла и да го изсипем в дълбок съд. Омешваме и го намачкваме заедно със сол, зехтин и лимонов сок на вкус. След като листата от зелето добият блясък от мазнината на зехтина, добавяме кедрови ядки на вкус.
За придаване на сладост и цвят може да добавим и малко сушени череши. За още повече полезни мазнини може да добавим авокадо на кубчета или сьомга.
Треската на тиган с лимон и пармезан става още по-вкусна и полезна, поръсена с 2-3 супени лъжици печени кедрови ядки. Ядките могат да се използват и за поръска на различни видове паста.
Съвети за съхранение
Не е препоръчително кедрови ядки да се съхраняват на стайна температура заради високото съдържание на мазнини в тях. Препоръчва се да се държат в хладилник веднага след като ги закупим, а след отваряне – в вакуумен плик в хладилник или фризер. В противен случай след 1 седмица ще гранясат.
Заключение
Кедровите ядки се извличат от шишарките на средиземноморски бор. Те са оставили своя принос не само в кулинарията по цял свят, но подпомагат мозъчната дейност, зрението и кръвната захар на човека.
Често задавани въпроси
Какво представляват кедровите ядки?
Кедровите ядки се добиват от шишарките на средиземноморския бор и са от малкото ядливи от дърветата в това семейство.
С какво са полезни кедровите ядки за тялото?
Кедровите ядки са богати на витамин К, магнезий и Омега-3 мастни киселини, които допринасят за добра функция на мозъка, костите и кръвта.
Как може да се приемат кедрови ядки?
Кедровите ядки запазват свойствата си както сурови, така и опечени, но най-често се ползват за сос песто и като поръска на салати, риба и паста.
Източници
- Dibaba D. et al. "Magnesium intake and incidence of pancreatic cancer: the VITamins and Lifestyle study", PubMed. British journal of cancer: 2015 Dec 1;113(11):1615-21.
- Black L. et al. "Low dietary intake of magnesium is associated with increased externalising behaviours in adolescents", PubNet. Public health nutrition: 2015 Jul;18(10):1824-30.
- Mandatori D. et al. "The Dual Role of Vitamin K2 in “Bone-Vascular Crosstalk”: Opposite Effects on Bone Loss and Vascular Calcification", PubMed. Nutrients: 2021 Apr 7;13(4):1222.
Блог
Рецепти
Свързани публикации
От много време се знае за важната връзка между витамин К и новородени бебета. Това хранително вещество играе […]
Все повече хора, осъзнаващи важността на витамини и минерали за организма, се интересуват от храни, съдържащи цинк и […]
Какво е холестерола, каква е ролята в тялото му и трябва ли да се притесняваме при висок холестерол.