Витамин К и новородени – защо е толкова важен?
От много време се знае за важната връзка между витамин К и новородени бебета. Това хранително вещество играе ключова роля през целия ни живот, а нуждата от него ни съпровожда още от раждането.
В тази статия ще си поговорим по-подробно за витамин К и новородени и по какъв начин той предпазва най-ценното, което имаме – нашите деца.
Витамин К – какво не знаем за него?
Преди да разгледаме как са свързани витамин К и новородени деца, ще обясним накратко какво представлява това вещество.
Витамин К се отнася към групата на мастноразтворими витамини. Той играе изключително важна роля в кръвосъсирването, костния метаболизъм и регулирането на нивата на калций.
Тялото се нуждае от това вещество, за да произвежда протромбин, протеин и фактор на кръвосъсирването.
Казано накратко, витамин К е необходим на хората за предотвратяване на сериозно кървене.
Без достатъчно от него, малките порязвания ще кървят много дълго време и е възможно да се получат големи синини от малки наранявания. Кървене може да възникне и в други части на тялото, като мозъка, причинявайки хеморагичен инсулт.
По-големите деца и възрастните получават по-голямата част от витамин К от бактериите в червата и от някои хранителни продукти, но положението е различно при бебетата.
Най-богати на това вещество са зелените зеленчуци, включително зеле, спанак, броколи, брюкселско зеле и маруля.
Това ценно вещество е от полза за организма ни и по други начини.
В помощ на костите
Изглежда, че има връзка между ниския прием на витамин К и остеопороза – заболяване, засягащо костите, което се развива с възрастта и засяга най-вече жените.
Няколко проучвания показват, че витамин К участва в поддържането на здрави кости, подобрява тяхната плътност и понижава опасността от фрактури.
За по-добро когнитивно здраве
Повишените кръвни нива на витамин К са свързани с подобрена епизодична памет при по-възрастни хора.
В едно изследване на здрави хора на възраст над 70 години, при тези с най-високи нива на витамин K в кръвта е установена най-висока вербална епизодична памет.
В подкрепа на сърдечното здраве
Витамин К съдейства за поддържане на по-ниско кръвно налягане, предотвратявайки минерализацията, при която се стига до натрупване на вещества в артериите. Това позволява на сърцето да изпомпва свободно кръвта през тялото.
Минерализацията се случва естествено с възрастта и е основен рисков фактор за сърдечни заболявания. Доказано е също, че адекватният прием на витамин К намалява риска от инсулт.
Витамин К и новородени – защо е толкова важен за тях?
Запознавайки се по-обстойно с това ценно хранително вещество, вероятно вече знаете колко важна е връзката между витамин К и новородени.
Той помага на кръвосъсирването на бебетата и предотвратява сериозно кървене.
При раждането си човек има много малко витамин К в тялото си, тъй като той не преминава ефективно през плацентата до развиващия се плод и в червата няма бактерии, които да го произвеждат преди това.
След раждането има малко витамин К в кърмата и кърмачетата могат да бъдат с дефицит в продължение на няколко седмици, докато нормалните чревни бактерии започнат да го произвеждат.
В адаптираното мляко има добавен витамин К, но дори хранените с него деца имат много ниски нива в продължение на няколко дни.
При недостиг на витамин К детето е изложено на риск от развитие на заболяване, наречено кървене от дефицит на витамин К или Хеморагична болест на новороденото (ХБН).
Въпреки че това състояние е рядко, то е много сериозно, тъй като крие опасност от прекомерно кървене, включително в мозъка. Може да доведе до мозъчно увреждане и дори до летален изход.
Хеморагична болест на новороденото (ХБН)
Ранното възникване на това опасно състояние при бебетата се случва в рамките на 24 часа след раждането.
Класическите случаи на ХБН възникват между ден първи и седми след раждането, а късното му проявление засяга пеленачета на възраст между 2 и 12 седмици.
- Ранната проява на ХБН се случва поради лекарства, приемани от майката по време на бременност, преминаващи през плацентата и инхибиращи (потискащи) активността на витамин К.
- Класическата Хеморагична болест на новороденото настъпва, когато бебетата не получават достатъчно витамин К чрез кърмата.
- Късната е свързана с това, че децата не усвояват витамин К поради чернодробно заболяване или не получават достатъчно от него чрез храната. Именно тя се свързва с високи нива на детска смъртност, причинена от вътрешно кървене.
Рискови фактори за Хеморагична болест на новороденото
След като вече посочихме колко важна е връзката между витамин К и новородени, ще разгледаме кои са рисковите фактори за развиване на ХБН.
Кърмените бебета са по-склонни към състоянието, отколкото тези, хранени с адаптирано мляко. Това е така, защото то е обогатено с повече витамин К, отколкото обикновено има в кърмата.
Други рискови фактори включват бебета, които:
- са родени преди 37-та гестационна седмица
- са родени с помощта на форцепс, вакуум-екстрактор или цезарово сечение и са получили натъртвания, рядко – кървене и фрактури по време на раждане
- са имали затруднения с дишането
- имат проблеми с черния дроб
- имат майки, които са приемали лекарства за епилепсия, за предотвратяване на съсиреци или за туберкулоза по време на бременност.
Дефицит на витамин К и новородени – каква е превенцията?
За да се избегнат проблемите, свързани с дефицит на витамин К и новородени, в много страни от години той се дава на всички бебета при раждането чрез инжекция. Установено е, че това е напълно безопасно и Хеморагична болест на новороденото не се наблюдава по тези места.
Основното предимство на инжекцията с витамин К, приложена интрамускулно в бедрото, е, че тя е еднократна. Единственият недостатък е, че може да причини болка и малка синина на мястото, където е поставена инжекцията.
Друг вариант е прием на веществото под формата на течни капки. Пероралният витамин К е лесен за прилагане и неинвазивен. Ако бебетата са хранени с изкуствено мляко, може да им се слага в шишето.
Основният недостатък е, че не е гарантирана абсорбцията, тъй като на този етап пеленачетата са склонни към повръщане.
Витамин К и новородени – кои са симптомите на недостиг?
Ако едно бебе страда от дефицит на витамин К, то може да получи синини или да кърви без видима причина.
За съжаление, повечето пеленачета с ХБН не показват предупредителни признаци преди животозастрашаващо кървене, но те могат да развият някой от следните признаци:
- синини по главата или лицето
- кървене от носа или пъпната връв
- цвят на кожата, който е по-блед от обикновено, или твърде бледи венци
- при бебета на възраст над 3 седмици склерата на очите става от бяла жълта
- кръв в изпражненията на пеленачето и черна, тъмна или лепкава консистенция
- повръщане на кръв
- ако бебето е раздразнително, прекалено сънливо, има гърчове или повръща много, това може да се дължи на получен мозъчен кръвоизлив.
Странични ефекти от витамин К и новородени – има ли от какво да се тревожим?
Между прием на витамин К и новородени не са установени никакви странични ефекти и той се дава на бебета в много страни по света повече от 30 години.
Лекари и учени са стигнали до заключението, че инжекциите с това вещество са напълно безопасни и полезни за пеленачетата и че няма връзка между витамин К и развитие на рак в детска възраст.
Важно е да внимавате за:
- необяснимо кървене или кръвонасядания при новороденото
- признаци на жълтеница, след като детето навърши 3 седмици
Ако при бебето се появят тези симптоми, незабавно посетете лекар, който да прецени състоянието му.
В случай, че новороденото има чернодробни проблеми, то може да е изложено на по-висок риск от кървене, дори ако е получило препоръчителната доза от витамина.
Темата за витамин К и новородени не е много често обсъждана, но е важно да сме запознати с нея, за да предпазим нашите деца.
Защо витамин К е толкова важен за нас?
Този мастноразтворим витамин е от ключово значение за кръвосъсирването. Той обаче играе роля и в здравето на костите и сърцето.
Витамин К и новородени – какво трябва да знаем?
Той помага на кръвосъсирването на бебетата и предотвратява сериозно кървене. При раждането си човек има много малко витамин К в тялото си, тъй като той не преминава ефективно през плацентата до развиващия се плод.
Дефицит на витамин К и новородени деца – каква е превенцията?
В много страни от години на всички новородени се дава витамин К при раждането чрез инжекция. Друг вариант е прием на веществото под формата на течни капки.
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Днес ще ви разкажем за един по-малко известен витамин. Всеки знае, че той играе ключова роля в съсирването […]
Днес ще си поговорим защо витамин К2 е толкова важен за здравето и каква е връзката му със "слънчевия витамин Д".
Специалистите до момента не са се сблъсквали с негативни ефекти от предозиране с витамин К2. Дори няма определена горна граница за прием на витамина на дневна база, определена от Световната Здравна Организация.