Лутеин – спасителят на зрението
Устройство на очите
Вътрешната част на окото е мястото, където се случва магията на зрението. Ретината е вътрешната обвивка на очната ябълка и е съставена от епителни клетки, които са чувствителни към светлина. Макулата е част от ретината и отговаря за яснотата на зрението и цветовете, които виждаме. Тези две части от окото подлежат на увреждане с напредването на възрастта, както и под влиянието на високата кръвна захар. За да се радваме на добро зрение през целия си живот, трябва да повишим приема си на лутеин – каротеноидът, който ги предпазва.Как лутеинът помага на зрението?
При хронично висока кръвна захар ретината се уврежда и може да се стигне дори до ослепяване. Проучвания върху гризачи показват добро влияние на добавките с лутеин върху здравето на очите при диабет. При отлепяне на ретината този каротеноид помага на окото да запази клетките здрави.За да се забележи резултат от повишения прием на този каротеноид , трябва да си го набавяме повече от 6 месеца.
Лутеинът може да укрепи здравето и на други части от тялото, тъй като има антиоксидантни и противовъзпалителни свойства:Разработват се и козметични продукти за кожа, които съдържат лутеин.
- Може да намали втвърдяването на артериите и така да предотврати развитието на атеросклероза.
- Намалява оксидативния стрес и увреждането от свободните радикали.
- Може да понижи нивата на холестерол в кръвта.
Храни, богати на лутеин
- Яйчен жълтък
- Спанак
- Кейл
- Зеле
- Грах
- Магданоз
- Моркови
- Броколи
- Царевица
- Киви
- Пъпеш
- Грозде
- Тиква
- Тиквички
- Пилешки джоб, пълнен с броколи и сирене
- Яйца с тиквички и авокадо
- Спагети от тиквички със сметана и сьомга
- Кисело зеле със свински ребра
Лутеин можем да открием в много от мултивитамините на пазара.
Други полезни за очите съединения
Лутеинът работи добре в комбинация с други съединения. Често се използват заедно за направата на мултивитамини и добавки за добро зрение. Подходящи витамини и минерали за укрепване на здравето на зрението са:- Витамин C
- Цинк
- Витамин Е
- Омега-3
Има ли противопоказания и странични ефекти?
Няма известни странични ефекти от лутеина. Не се наблюдава предозиране, но се препоръчва да се следва дневната доза. При прекомерна консумация на храни и добавки, съдържащи каротеноиди, е възможно кожата да добие жълто-оранжева пигментация, тъй като е бавен процесът на превръщане на каротина във витамин А. Това състояние се нарича каротенемия и е напълно безвредно явление. Изчезва постепенно с намаляване на каротиновия прием. Бременни и кърмещи жени трябва да се консултират с лекуващия си лекар преди да започнат прием на витамини и хранителни добавки, въпреки че не е открита вреда от този каротеноид. Не са отчетени противопоказания при приема на този каротеноид от деца, но се препоръчва първо да се направи консултация с личния лекар.Заключение
Често задавани въпроси
Какво е лутеин?
Лутеинът се класифицира като органичен пигмент, каквито са и останалите каротеноиди. Използва се като добавка в храни и оцветител с код Е161b. Може да се открие в храната за домашни любимци, човешката храна и фармацевтиката.
За какво е нужен на тялото?
Лутеинът често се нарича "витаминът на очите", тъй като може значително да подобри зрението ни при различни болестни състояние и да поддържа общото му здраве. Това е едно от съединенията, чието влияние можем сами да усетим при повишаване на приема му.
Може ли да лекува някои заболявания?
Лутеинът се използва както за предпазване от някои заболявания и тяхното предотвратяване, така и за третиране на други. Каротеноидът доказано предотвратява появата и развитието на катаракта и макулна дегенерация - две често срещани заболявания, които влошават зрението с напредването на възрастта.
Може ли да ми навреди?
Няма известни странични ефекти от лутеина. При прекомерна консумация на храни и добавки, съдържащи каротеноиди, е възможно кожата да добие жълто-оранжева пигментация. Това е абсолютно безвредно явление.
Свързани публикации
Наричат глаукомата „тихият крадец на зрението“, защото дълги години протича безсимптомно и при липса на лечение води до
Омега-3 са есенциални мастни киселини, защото се нуждаем от тях, но човешкото тяло не може да ги произвежда.
Въпреки че възрастта и генетиката имат значително влияние върху зрението, някои вредни навици могат да доведат до допълнително