Хума – видове и лечебни свойства

Обновена: 22.11.2024|
Хума, маска за лице, глина.

Хума (от лат. hummus – пръст, почва) се използва от хиляди години както като козметично средство, така и заради лечебните си свойства. В Древен Египет лечебната глина дори е била част от процеса на мумифициране, заради антибактериалния си ефект.

 

Полезни свойства на хумата

Високото съдържание на минерали в глината подмладява кожата, докато текстурата й я ексфолира и стимулира. Редовната употреба върху лицето премахва мъртвите кожни клетки, подобрява кръвообращението на кожата, отстранява остатъците и замърсяванията от порите и оставя гладък, здрав блясък.

Всяка глина може да абсорбира мазнините и замърсяванията, отделните видове се различават по степента на абсорбиране.

Накратко, ето кои нейни качества я правят толкова обичана и ценена:

  • освобождава от токсините
  • оказва алкализиращ ефект върху тялото
  • помага за възстановяване на организма
  • влияе благоприятно върху имунната система
  • подхранва и заздравява косъма на косата
  • изчиства и регенерира кожата

 

Принцип на действие

Според учените качествата на чудодейната хума се дължат на това, че тя абсорбира мазнините и замърсяванията от кожата – като се прилепва към техните молекули или йони. Когато глината напуска тялото или се отмива, тя отнася със себе си токсините.

Това е така, защото лечебната глина е пълна с минерали, които имат способността да абсорбират и адсорбират (привличат като магнит) замърсявания, бактерии, органични вещества, метали и свободни радикали от околната среда. Всеки вид хума произлиза от различен източник, със свой специфичен минерален състав.

 

Употреба

 

Видове хума, глина, маски.

 

Лечебната глина може да се използва в процедури за лице, пудри за тяло, сапуни, лосиони, кремове, соли за вана и др. В добавка към сапуни и препарати, козметичната хума може да им предаде естествения си цвят. Любопитен факт е, че дори животните инстинктивно използват кал, за да се предпазят от насекоми и буболечки, да се защитят от прекомерно слънце и като цяло да лекуват и предпазват кожата си.

 

Ефект от лечебната глина

При използване върху кожата и косата, добре познатата ни хума има способността да абсорбира масла и бактерии. При консумация – извлича токсини или други нежелани вещества от храносмилателния тракт.

Хума се използва за лечение на кожни, както и на вътрешни заболявания. Прилага се при трудно заздравяващи рани, навяхвания и различни контузии, отоци, обриви, екземи, ухапвания от насекоми, гъбички и протривания. Подхранва кожата и възвръща еластичността на сухата и накъсана коса. Само трябва да се има предвид, че маските с лечебна глина не са подходящи при боядисани коси, защото цветът се отмива.

Като допълнение към всичко това, хумата се слави и със своето обезболяващо и успокояващо действие при артрит. Когато се приема вътрешно, действа добре при колит, гастрит, бъбречни болести, атеросклероза.Лечебната глина се препоръчва при състояния на анемия, както и в периоди на умора, усилена умствена и физическа дейност. Компресите с хума имат благотворен ефект при разширени вени.

 

Какви са видовете хума?

 

Видове хума, глина, маски.

 

  • Бяла хума (каолин)

Най-фината сред глините. Позната е още от древността като разкрасително средство и е изключително богата на цинк и магнезий. Пръв помощник е при косопад, освен това прави косата здрава, гъста и лъскава. Помага дори при чупливи и белещи се нокти. Бялата хума присъства в състава на някои бебешки пудри против подсичане, защото има и дезинфекциращ ефект. Подходяща е за всеки тип кожа.

  • Зелена

Една от най-често използваните, с най-много разнообразни лечебни свойства. Зеления й цвят се дължи на железния оксид, който съдържа. Използва се за маска при мазна кожа или омазняване на косата, понеже регулира мастната секреция.

Оказва детоксикиращ, подмладяващ и освежаващ ефект върху кожата. Ускорява процеса на зарастване на повърхностни рани, помага при екзема, алергии, обриви и ухапвания от насекоми. Има благоприятно действие при артрит.

  • Червена

Цветът й се дължи на по-голямото съдържание на мед в съчетание с железен оксид. Използва се при анемия и липса на желязо, както и за подобряване на кръвообращението, при суха кожа, против торбички под очите и за стягане на кръвоносните съдове.

Особено подходяща е за мазна и проблемна кожа, а в същото време действа добре и на суха, уморена и отпусната кожа.

  • Синя хума

Тя подобрява кръвообращението и също насища тъканите с кислород. Притежава противовъзпалително действие и има дезинфекциращи свойства. Използва се и против пърхот, както и за всякакъв тип кожа и коса.

  • Сива

Има овлажняващ и омекотяващ ефект. Ето защо е много подходяща е за суха и чувствителна кожа. Възстановява еластичността и свежестта на кожата.

  • Жълта 

Съдържа повече желязо и калий. Има детоксикиращ ефект и снабдява кожата с кислород – идеален ексфолиант. Жълтата хума има стягащ ефект върху отпуснатата и суха кожа, а също е подходяща за маска при чуплива коса.

 

Как да си приготвим маска с хума?

 

Видове хума, глина, маски.

 

Има няколко особености, които трябва да вземем предвид преди да забъркаме своята маска от лечебна глина. Тя се активира, когато е мокра. За да се постигне максимален ефект за кожата е важно да не позволяваме тя да изсъхва върху лицето ни. Може да изплакнем лицето си преди да изсъхне или да я пръснем с термална вода, докато е върху кожата ни. Това се прави с цел да държим глината влажна.

Имайте предвид, че хумата не бива се съхранява в метални съдове и да се допира до каквито и да е други метални предмети, тъй като е възможно металът да промени химичния й състав. Като алтернатива, могат да се използват стъклени съдове и дървена лъжица за приготвяне на маските.

Възможно е да попаднете на много рецепти с различни добавки към хумата – оцет, яйца, пчелен мед, лимонов сок, зехтин или кисело мляко. За предпочитане обаче си остава вариантът, в който глината е смесена само с вода.

Така съставът й показва пълния си потенциал за здравето и красотата на тялото. Ако все пак желаете да добавите хидратираща съставка, подходящи са гел от алое вера, екстра върджин зехтин или мед.

Рецепта за домашна маска за лице с хума

Показаните пропорции са за една маска – препоръчително е да си я правите на момента, тъй като маските с глина трудно се съхраняват за дълъг период от време и употреба.

Необходими са ви:

  • 2 ч. л. хума
  • 2 ч. л. хладка вода или гел от алое вера

Приготвяне на маската:

  • Смесете хумата и течния компонент до хомогенност.
  • Нанесете равномерно върху лицето, като избягвате зоната около очите.
  • Изчакайте за 10-ина минути.
  • Изплакнете с топла вода.
  • Нанесете овлажнител.

Използвайте до 2 пъти седмично, за да не дехидратирате прекомерно кожата си.

 

Заключение

Хумата се използва в различни аспекти на човешкия живот от хилядолетия насам. В днешно време най-често се открива в различни продукти от козметичната индустрия. Има и начини да си приготвим домашни маски за коац и коса с помощта на лечебната глина.

 

Често задавани въпроси

Какво представлява хумата?

Хума (от лат. hummus – пръст, почва) е глина, която се използва от хиляди години както като козметично средство, така и заради лечебните си свойства.

Какви са полезните свойства на хумата?

Високото съдържание на минерали в глината ексфолира и стимулира кръвообращението в кожата. Редовната употреба на хума за лице премахва мъртвите кожни клетки, абсорбирайки маслата и бактериите.  Когато се приема вътрешно, действа добре при колит, гастрит, бъбречни болести, атеросклероза.

Какви видове хума има?

Различните цветове на хумата се дължат на съответния състав от естествени минерали. Използваните и познати видове се разделят цветово на бяла, зелена, червена, синя и жълта хума.

Какво включва маска за лице с хума?

Най-оптималният вариант е да се използва само хума, разтворена с вода, но за по-силен хидратиращ ефект може да се добави гел от алое вера или екстра върджин зехтин.

 

Категории: Kрасота, Здраве|Публикувана: 26.07.2022|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

ff057d430a9b8dda99317ef884ae32fe?s=96&d=mm&r=g

Андреа Андреева е автор на десетки статии, свързани със здравословния начин на живот и хранене. Тя разширява своите познания в тази тема през годините, като написва различни материали в сферата на биохакинга и осъзнатото билколечение.

Свързани публикации

3 Коментара

  1. Лили 30.05.2024 at 7:23 - Отговор

    Може ли вътрешна употреба как и колко ?

    • Верджиния Георгиева 30.05.2024 at 9:07 - Отговор

      Привет, има информация в някои платформи, които се занимават с билколечение, че, според нуждите на организма, хума може да се приема в доза 1 чаена лъчичка на 200 мл вода със стайна температура, без да се подгрява. :)

  2. Рая 29.04.2023 at 20:43 - Отговор

    Кой тип хума е най подходящ за пречистването на черни точки?

Оставете коментар