Маски с хума за лице – полезни свойства + 5 рецепти

Обновена: 15.03.2024|
Маски с хума за лице.

Хумата, позната още като медицинска глина, се образува от стара вулканична пепел и най-често се използва за детоксикация и почистване на кожата и косата.

В следващите редове ще научите повече за състава й, как да я използвате правилно и, разбира се, няколко полезни рецепти с хума за лице.

 

Какво представлява хумата?

Хумата се използва заради полезните й свойства от древни времена. Тя се образува, когато вулканичната пепел взаимодейства с морската вода и поема нейните минерали.

Тази глина няма вкус и мирис и цветът й може да варира от светли (кремаво, жълто, зелено) до по-тъмни (кафяво, черно) тонове в зависимост от примесите в нея. Консистенцията на хумата е много мека и не оставя петна.

 

Произход и история

Хората използват хума както вътрешно, така и външно много отдавна. Геофагията например, или яденето на пръст, е адаптивно поведение за придобиване на хранителни вещества от почвата и елиминиране на чревни паразити и токсини от древни времена.

Бентонитовата глина е най-известната лечебна глина. Тя е кръстена на най-големия си източник в света (Форт Бентън, Уайоминг). Името на основния му компонент, монтморилонит, произлиза от мястото, където е открит за първи път (Монморийон, Франция).

Монтморилонитът обикновено се свързва с много глинести минерали, особено натрий, калций, магнезий и алуминий.

Бентонитът и другите лечебни глини традиционно се консумират и се прилагат върху кожата и косата.

 

Видове хума за лице и тяло

Ако искате да включите хума в рутинната си грижа за кожата на лицето и тялото, първо трябва да се запознаете с различните видове. Всеки един от тях има различни свойства, които могат да се съобразят с индивидуалните проблеми и типа кожа.

Изброяваме най-популярните от тях.

 

Бентонитова хума

 

Маски с хума за лице.

 

Бентонитовата хума има чудесни качества за абсорбиране на мазнини, което я прави страхотен избор за хора със склонна към акне и мазна кожа. Тази глина също има антибактериални свойства. Освен това стяга кожата и намалява подуванията.

Френска зелена глина

Френската зелена глина, известна още като морска глина, е известна с детоксикиращо и лечебно действие.

Това е вашият вид хума, ако се борите с алергия, слънчево изгаряне, ухапване или рани.

Освен това тя действа като ексфолиант и спомага за засилване на кръвообращението.

Каолинова хума

В сравнение с други видове хума, каолиновата глина има по-малка способност да абсорбира течности и следователно е по-подходяща за по-сухи типове кожа. Нежно ексфолира кожата и предпазва от раздразнение и сухота. Това е една от най-меките глини.

Мароканска глина Расул

Открита в Мароко, глината Расул се използва за луксозни спа процедури, тъй като е много нежна, хидратираща и подхранваща. Тази глина е подходяща за кожа, която губи еластичност, като същевременно балансира нейната естествена бариера срещу влагата.

Използването на правилния вид хума за лице и тяло може да направи чудеса за вашата кожа. С нея ще се справите с всякакви проблеми и ще се радвате на много допълнителни ползи.

 

Какви полезни свойства има?

 

Маски с хума за лице.

 

Ще ви дадем няколко причини да обмислите добавянето на маска с хума за лице, а и не само, към рутината си за красива кожа.

Хумата подобрява кръвообращението

Първото предимство от използването на глинена маска е, че тя помага за засилване на кръвообращението. Нанасяйки маска върху лицето си, вие насърчавате кожата да получи повече кислород и хранителни вещества.

Това ще й да помогне да запази влагата, което води до по-стегнат вид. Маските с ледена глина работят най-добре за тази цел.

Помага за изчистване на кожата

Маската с хума за лице може да помогне и за изчистване на кожата ви, като абсорбира излишната мазнина и замърсявания от повърхността. Това помага да се предпазят и порите чисти, както и да се премахнат мъртвите кожни клетки.

Хумата води и до намаляване на кожните петна и постигане на здравословен сияен вид на кожата.

Хумата подобрява състоянието на склонната към акне кожа

Глинените маски за лице помагат в борбата с акнето, защото имат антибактериални свойства, които убиват бактериите.

Тези свойства също помагат за намаляване на възпалението в кожата и унищожават мъртвите кожни клетки, за които е известно, че причиняват акне.

Помага за по-добра хидратация

Ако вашата кожа на лицето е суха, маска с хума ще ви помогне да рехидратирате кожната тъкан, като извлича влага в дълбочина, изпращайки я там, където имате най-голяма нужда.

Хумата намалява възпалението

Глинените маски са известни със способността си да извличат токсините от запушените пори на кожата и същевременно да намаляват възпалението – което означава по-малко зачервяване и раздразнение на лицето.

Почиства порите

И накрая да обобщим и това важно свойство – маските с хума за лице са много ефективни за почистване на порите от замърсявания. Това може да помогне и за намаляване на черните точки и постигане на по-здрава кожа.

 

Как да използвате хума за лице правилно?

 

Маски с хума за лице.

 

Нека разгледаме най-добрия и обикновен метод за нанасяне на маска с хума за лице, за да сте сигурни, че ще се възползвате максимално от полезните й свойства:

  • Почистете кожата си – премахнете замърсяванията и грима от горния слой на кожата си, преди да нанесете глинената маска. Когато се нанася върху чиста основа, хумата работи най-добре.
  • Нанесете равномерен слой – каквато и маска да изберете, нанесете тънък, равен слой. Направете го с четка или с голи ръце. Внимавайте, когато минавате около очите и устните си.
  • Изчакайте 10-15 минути – през това време просто релаксирайте с любимо занимание.
  • Изплакнете – когато почувствате маската стегната върху кожата си, означава, че е време да я премахнете. Използвайте топла, мокра кърпа, за да отстраните внимателно хумата от лицето си с кръгови движения.
  • Подсушете – след като сте сигурни, че маската е отстранена, леко попийте кожата си с чиста, суха кърпа, докато остане леко влажна. Трябва да се чувствате освежени, както и кожата ви.
  • Използвайте лек овлажнител – в зависимост от типа кожа са необходими различни видове овлажняване; опитайте се да си направите сами или си купете органичен овлажнител, който да отговаря на вашите нужди.

Придържайте се към тези съвети, като си правите маски с хума за лице 2-3 пъти седмично и съвсем скоро ще видите резултата.

 

5 рецепти за маски с хума за лице

 

Маски с хума за лице.

 

За всяка от маските са препоръчителни следните стъпки на приготвяне и употреба:

  • Комбинирайте съставките от рецептите с хума за лице за всеки тип кожа по-долу.
  • Разбъркайте добре, докато получите паста.
  • Нанесете маската върху чиста кожа и оставете да действа.
  • Изплакнете с топла вода, ако не се получава с влажна кърпа.

Като цяло, придържайте се към останалите съвети в горния раздел.

 

Маска за суха кожа

Необходими продукти:

  • ½ с. л. хума на прах
  • 1 ч. л. кокосово мляко
  • ½ ч. л. куркума на прах

Маска за суха и зряла кожа

Необходими продукти:

  • ½ с. л. хума
  • 1 ч. л. кокосово мляко
  • ½ ч. л. какао на прах
  • 2 резена банан

Маска за мазна, склонна към акне кожа

Необходими продукти:

  • ½ с. л. хума
  • 1 ч. л. сок от алое вера
  • ¼ ч. л. куркума на прах
  • ¼ ч. л. лимонов сок

Маска за чувствителна кожа

Необходими продукти:

  • ½ с. л. хума
  • 1 ч. л. хидрозол от лавандула или роза
  • 1 ч. л. овесено брашно или смлени овесени ядки
  • 2 капки масло от жожоба

Маска за гладка кожа

Необходими продукти:

  • 1 с. л. хума на прах
  • 1 с. л. охладен зелен чай
  • 1 капка етерично масло по избор

*Във всички рецепти е препоръчително да използвате бентонитовата хума за лице.

Бъдете креативни и изпробвайте повече добавки, смело персонализирайте според своите нужди за грижа за кожата.

Използването на хума за лице води до здрава и сияйна кожа, тъй като нейните минерали помагат за подобряване на много нейни аспекти и осигуряват защита от различни кожни заболявания.

Да си приготвите вълшебна маска за лице у дома не е трудно, нито пък скъпо, така че опитайте при първа възможност и със сигурност ще включите хумата в своята рутина.

Какво представлява хумата?

Тя се образува, когато вулканичната пепел взаимодейства с морската вода и поема нейните минерали. Тази глина няма вкус и мирис и цветът й може да варира от светли до по-тъмни.

Какви са видовете хума?

Най-популярните са бентонитова, френска зелена, каолинова и др.

Защо са полезни маски с хума за лице?

Маските с хума подобряват кръвообращението, помагат за изчистване на кожата, за по-добре хидратация и др.

Категории: Kрасота|Публикувана: 21.04.2023|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

14634b84e9917b0c4e510b76dd2c8d41?s=96&d=mm&r=g

Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Свързани публикации

Оставете коментар