Веган козметика и козметика без жестокост – поява и развитие

Обновена: 23.02.2024|
Веган козметика.

Продуктите, етикирани като „веган козметика“ и/ли „козметика без жестокост“ са широко разпространени в днешни дни заради своята прозрачност, екологичност и грижа за съдбата на животните. Какво означават тези етикети и как козметиката поема по пътя на хуманността и екологичната съобразителност – ще научим в тази статия.

 

Еволюцията в света на козметиката

Появата на днешната козметика във всичките й разклонения – веганска, вегетарианска, създадена без жестокост и с умисъл за следите върху околната среда, е резултат от различни движения и каузи, които я вдъхновяват.

 

Веганство

Концепцията за веганство, която включва въздържане от употребата на животински продукти, за първи път придобива популярност в началото на 20 век. Първоначално обаче се фокусира върху избора на диета.

Вегетарианските и веганските движения започват да разширяват интересите си през 40-те години на миналия век и да прилагат етичните си принципи към козметиката и продуктите за лична хигиена. Това бележи началото на съзнателния потребителски избор в индустрията за красота и появата на веган и вегетарианска козметика.

 

Грижа за животните и околната среда

 

Веган козметика.

 

В края на 20-ти век започват да се появяват опасения относно жестокостта към животните и съмнения относно етиката на тестването върху тях. Активисти и организации за правата на животните, заедно с по-информирана и съпричастна общественост, настояват за алтернативни методи за тестване и козметика без жестокост.

Един от разработените методи, благодарение на напредъка в науката, е in vitro тестване и компютърно моделиране.

Много компании започват да етикетират продуктите си като „без жестокост“. Сертификатите за хуманно отношение към животните като Leaping Bunny и Beauty Without Bunnies на PETA стават известни.

Екологичното движение, от своя страна, подчерта загрижеността относно химическото замърсяване, отпадъците от опаковки и изчерпването на природните ресурси.

Този период води до нарастващо потребителско търсене на екологичната и устойчива козметика. Компаниите започват да разработват продукти с биоразградими съставки и рециклируеми опаковки.

Веганската козметика придобива по-широка популярност заради съответствието си както с хуманното отношение към животните, така и с екологичните ценности.

 

Забрани за тестване върху животни

Загрижеността относно тестването върху животни води до регулаторни промени. В края на 20-ти век страни, региони и щати започват да прилагат забрани за тестването върху животни.

През 2004 г. Европейският съюз въвежда пълна забрана на тестването върху животни за козметични продукти и съставки.

С нарастването на осведомеността все повече козметични компании започват да възприемат практики без жестокост и да произвеждат веган продукти. Тази тенденция се ускорява през 21 век.

Днес веган козметиката и козметиката без жестокост далеч не са пазарна ниша – те са масов избор. Това показва, че потребителите са променили мисленето си и са осъзнали въздействието, което техните покупки имат.

 

Веган козметика

 

Веган козметика.

 

Веган козметиката включва продукти, които не съдържат никакви животински продукти (желатин, холестерин и колаген) или странични продукти от животински произход (мед, пчелен восък или мляко).

Тези продукти могат да са направени с помощта на растителни съставки – масло от шеа, кокосово масло и етерични масла. Те са алтернативи на традиционната козметика, която често използва вещества с животински произход като пчелен восък, ланолин или кармин.

За цвят и пигментация веган козметиката често използва минерали, плодове и зеленчуци.

Въпреки че повечето съставки са естествено получени от растителни източници, някои могат да бъдат синтезирани или направени в лаборатория и далеч не са естествено получени или органични.

Предпочитаната от мнозина веган козметика често е в съответствие с екологични и устойчиви практики, като избягва вредата за околната среда, свързана с животновъдството.

Освен етичните принципи друга популярна причина хората да я избират е поради здравни съображения – алергии, чувствителност или опасения за здравето, свързани със съставките от животински произход.

 

 

За какво трябва да внимаваме?

Производителите на веган козметика могат да изберат да използват синтетични съставки, защото са по-евтини от естествените съставки на растителна основа. Често етикетът „веган козметика“ върху продуктите  се използва чисто и просто като начин да се привлекат купувачи.

Само защото нещо е етикетирано като „веган“ не означава, че автоматично получава печат на одобрение за качество, ефективност или стойност.

Освен това козметичните компании могат да твърдят, че са веган на етикета, но тези етикети не са регулирани. За да сте сигурни, че купувате автентичен продукт, потърсете марки, които подкрепят твърденията си с акредитации от уважавани организации.

 

Вегетарианска козметика

 

Веган козметика.

 

Разликата между веганската и вегетарианската козметика е по същество същата като разликата между веганската и вегетарианската диета.

За да бъде един козметичен продукт вегетариански, той не трябва да съдържа никакви животински части, но може да съдържа съставки, които са животински вторични продукти или произведени от животно.

Например продукт, който съдържа пчелен восък или мед, е вегетариански, но в никакъв случай не може да бъде част от веган козметика. Такъв, който съдържа желатин (извлечен от животински колаген), не е нито вегетариански, нито вегански.

Повечето марки, които не са 100% вегански, се определят като вегетариански. Въпреки че етикетът „вегетарианска“ козметика не е много често срещан и идентифицирането на продукт, който действително да отговаря на това описание, невинаги е лесно.

Ако не сте запознати със съставката кармин – това е червен пигмент, получен от насекоми, който обикновено се използва в грима. За да се извлече обаче тази киселина от насекомите, хиляди от тях трябва да бъдат убити и фабрично обработени. Ето защо повечето вегетарианци са съгласни, че продукт, съдържащ кармин, не е вегетариански.

 

Козметика без жестокост

 

Веган козметика.

 

Етикетът „без жестокост“ означава, че тестването върху животни е забранено във всяка една фаза от производствения процес на даден продукт.

Основната мотивация за козметика без жестокост е етичното отношение към животните. Повечето хора намират тестването върху животни за нехуманно и морално неприемливо. Идеята е да се защитят животните от ненужно страдание, което в някои случаи включва болезнени и понякога смъртоносни процедури.

Смята се също така, че тази козметика е по-безопасна и по-надеждна, защото разчита на съвременни методи за тестване, които често са по-точни предсказатели на реакциите на потребителите.

Твърди се, че използването на тестове върху животни може да бъде подвеждащо, защото:

  • реакциите на животните невинаги съответстват на човешките реакции
  • стресиращите условия, в които животните живеят, се отразяват на резултатите

 

Много хора погрешно смятат, че веган козметика и козметика без жестокост означават едно и също.

Истината е, че терминът „веган козметика“ не е регламентиран от закона и се използва, когато продуктите не съдържат вещества с животински произход. Той не гарантира, че те не са тествани върху животни.

По същия начин козметичните продукти, които са произведени без жестокост, не са непременно веган козметика.

 

Продукти за избягване

Когато търсите вегетарианска или веган козметика, искате да избегнете съставки, които са извлечени от животни или насекоми. Ето списък на някои от тях.

 

Съставка Приложение
Кармин (Кохинил или CI 75470) Този червен пигмент се получава от натрошени насекоми и често се използва в червила и ружове.
Гуанин (CI 75170) Представлява кристално вещество, получено от рибени люспи. Използва се за придаване на блясък в козметиката.
Ланолин Това е восъчно вещество, получено от овча вълна. Често се използва в балсами за устни и овлажнители.
Лой Тази претопена животинска мазнина се получава от крави или овце. Може да се срещне в сапуни и овлажнители.
Желатин
Желатинът е протеин, получен от животински колаген, и може да се използва в козметика и добавки.

 

Някои разпространени съставки могат да имат както животински, така и синтетичен или растителен произход. Затова е важно да бъдете внимателни и да проверявате източника, преди да закупите такъв продукт.

Примери за такива съставки са:

  • колаген
  • кератин
  • мускус
  • сквален
  • олеинова киселина
  • глицерин

 

Заключение

Така наречената „веган козметика“ се различава от козметиката без жестокост. Това, че тя не използва никакви животински продукти в състава на продуктите си, не гарантира, че не е тествана върху животни, ако липсва съответния етикет, който гласи това.

За да направим правилния избор при подбиране на продуктите за красота, които използваме, не бива да се доверяваме сляпо на етикетирането – особено когато говорим за веган козметика, защото при нея те не са регламентирани.

Продуктът може да твърди, че е „веган“ на опаковката, но да използва синтетични съставки, защото са по-евтини от растителните такива. Етикетът не е регламентиран от закона и не гарантира качеството на продукта и на съставките в него. Важно е да проучим добре марката и нейните етични принципи, преди да й се доверим.

Какво е веган козметика?

Тя включва продукти, които не съдържат никакви животински продукти (желатин, холестерин и колаген) или странични продукти от животински произход (мед, пчелен восък или мляко).

Какво трябва да имаме предвид, когато закупуваме веган козметика?

Продуктът може да твърди, че е „веган“ на опаковката, но да използва синтетични съставки, защото са по-евтини от растителните такива. Етикетът не не е регламентиран от закона и не гарантира качеството на продукта и на съставките в него. Важно да проучим добре марката и нейните етични принципи, преди да й се доверим.

Какво е козметика без жестокост?

Козметика без жестокост означава, че тестването върху животни е забранено във всяка една фаза от производствения процес на даден продукт. Етикетът „без жестокост“ обаче не се припокрива с етикета „веган козметика“.

Категории: Kрасота и грижа за тялото, С грижа към земята|Публикувана: 19.01.2024|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Йоана Иванова
Йоана Иванова учи "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 23 февруари 2024 в 09:55 | Публикувана: 19 януари 2024 в 16:51 | Категория: Kрасота и грижа за тялото, С грижа към земята