Хрян – 7 ползи за здравето и как да се възползвате от тях
Хрянът е популярна подправка с отличителен вкус. Може да се използва самостоятелно, но основно влиза като съставка в дресинги и сосове. Овкусява добре и месо. Ще откриете готов сос от хрян в магазините, но има вариант да си го приготвите и у дома.
Подправката произхожда от Югоизточна Европа и всъщност има не само вкусови, но и здравословни ползи. Растението съдържа биоактивни съединения, които могат да имат многобройни положителни свойства.
В тази статия ще ви разкажем за ползите от този зеленчук, какъв е неговият хранителен профил и има ли рискове от приема му.
Какво представлява хрянът?
Хрянът с латинско наименование Аmorica Rusticana всъщност е член на семейство Кръстоцветни, което го прави роднина с уасабито, синапа (с него се приготвя горчица), зелето и карфиола.
Най-близък по приложение е до уасаби и синап поради наличието на специални растителни клетки, които освобождават ензими, разграждащи синигрина – съединение, което може да бъде открито в големи количества в корена му и има редица полезни свойства.
Здравословните ползи на корена са известни от хиляди години и той се използва активно не само в кулинарията, но и за медицински цели. Ползите за здравето на зеленчука се отдават главно на високото му съдържание на хранителни вещества, включително диетични фибри, витамин С, фолат (витамин B9), калий, калций, магнезий, цинк и манган.
Някои от важните ползи от хряна идват и от съединението алил изотиоцианат, за който е известно, че може да предотврати развитието на някои видове ракови клетки. Други здравословни съединения в него са глюкозинолат и синигрин, за който вече споменахме. Те укрепват имунната система и стимулират производството на бели кръвни клетки.
Здравословни ползи на хряна
Растението може да направи чудеса с вашия организъм, стига да го консумирате както трябва. Време е да ви запознаем с конкретните ползи за здравето, които ще ви даде консумацията му.
-
Полезен е за храносмилането
Хрянът се бори ефективно срещу редица храносмилателни разстройства. Той подобрява състоянието на храносмилателния тракт като на първо място улеснява смилането на мазните храни. Допълнително намалява газовете в червата и има лек слабителен ефект. Всички тези свойства правят зеленчука подходящ и за детокс.
Той може да помогне за управление на състояния като гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ). Това се дължи на съдържанието му на ензими, които стимулират производството на жлъчка и движението на червата.
Въпреки това, за да избегнете неблагоприятни ефекти, препоръчително е да се консултирате с лекар, преди да консумирате хрян в помощ на храносмилането.
-
Хрян при болка в ставите
Едно от най-известните и най-старите лечебни свойства на хряна е да успокоява болката в ставите, включително при артрит.
За тази цел се прави лапа. Настържете корена и го смесете с малко вода, за да направите паста. След това нанесете директно върху кожата.
Същевременно растението съдържа достатъчно количество калций, който да подпомогне здравето, растежа и възстановяването на костите и ставите. Ако го включите в диетата си, ще намалите значително оплакванията.
-
Подпомага отслабването
Хрянът е с ниско съдържание на калории, но с високо съдържание на фибри, което може да го направи невероятно допълнение към рецептите ви за отслабване.
Както споменахме, зеленчукът е богат на химикали, наречени изотиоцианати. Те помагат при загуба на тегло, като естествено ускоряват метаболизма. С тяхното съдействие можете да предотвратите и преяждането. Така ще сте напълно сигурни, че опитите ви за отслабване няма да бъдат компрометирани.
-
Хрян при уринарни инфекции
Зеленчукът е богат на алицин и синигрин. Това са две активни съединения с антибиотични свойства. Благодарение на тях растението може да облекчи значително инфекциите на пикочните пътища, в някои случаи, дори по-добре от конвенционалното лечение.
Освен това хрянът има диуретичен ефект, което означава, че предотвратява задържането на вода и по този начин улеснява елиминирането на бактериите, главни виновници за тези инфекции.
-
Укрепва имунитета
Знаете ли, че хрянът е по-богат на витамин С от портокалите? Изненадващо, нали? Именно това го прави полезен за борба с умората и за укрепване на имунната система.
Зеленчукът е пълен и с още полезни хранителни вещества и фитохимикали, които се борят със свободните радикали и могат да повишат имунитета и да стимулират активността и производството на бели кръвни клетки.
-
Хрян при респираторни проблеми
От древни времена хората са използвали уникалния пикантен вкус на хряна като лек срещу обикновена настинка. Всъщност, понякога растението може да бъде толкова ефективно, колкото и антибиотик при лечение на бронхит и остри инфекции на синусите.
Резултатите от проучванията по темата са доста изненадващи. Когато ефектите от лекарство, съдържащо корена, се сравняват с тези от конвенционалните антибиотици, резултатите са наистина близки. Все пак зависи и от вида и тежестта на заболяването.
Инхалациите с хрян съвсем сигурно могат да изчистят конгестията, породена от настинка, заболяване или алергия.
-
Има anti-age ефект
В допълнение, антиоксидантите, присъстващи в кореноплодния зеленчук, предпазват тялото от клетъчно увреждане. Това е много важно, защото забавя процеса на стареене.
Можете да си направите паста от хрян и да намажете с нея засегнатите от старчески петна места. Оставете да подейства около 20 минути и след това отмийте с хладка вода. Можете да правите процедурата няколко пъти седмично.
Как да консумирате зеленчука?
След като научихте за многобройните му здравословни свойства, трябва да разберете и под каква форма е най-добре да консумирате хрян. Различните части на растението (корен, листа, цветове), имат различни ползи и съответно употреба.
Корен
Като начало корените трябва да се съхраняват на хладно, тъмно и влажно място, като найлонова торбичка в хладилника или мазето, за да запазят здравословните си ползи.
Ето и няколко насоки как да консумирате корен от хрян под формата на сос:
- Почистете го добре.
- Премахнете външния слой.
- Нарежете на кубчета.
- С помощта на кухненски робот направете смес от 50/50 вода и 5% дестилиран оцет.
- Смесете до желаната консистенция.
- Добавете оцет, за да стабилизирате лютивостта и да спрете разрушаването на ензимната активност (незабавно, ако искате по-мек вкус и след 3 минути за по-лют сос).
Ето и един по-прост вариант, който ще издържи повече време. Направете смес от:
- 3 с. л. оцет (препоръчва се дестилиран)
- 1/2 ч. л. сол
- 200 г настърган или счукан хрян
Съхранявайте сместа в плътно затворен стъклен буркан. Може да издържи в хладилник от 4 до 6 седмици.
Листа
Листата от хрян имат тръпчив вкус, напомнящ на киселец. По-старите листа са малко по-горчиви. Препоръчваме ви да започнете бавно и да експериментирате с добавянето на повече листа към различни ястия. Ето няколко идеи къде да ги включите:
- Салати
- Сарми
- Задушените зеленчуци
- Супи
- Песто
- Смутита
Цветове
Цветовете на растението също са годни за консумация, въпреки че се използват по-рядко. Те могат да се добавят към:
- Туршия – често се използват за любимите ни мариновани зеленчуци като краставици, чушки, бамя и др.
- Салати – предимно за декорация и гурме вкус.
- Чай – трябва да са изсушени. Помагат за облекчаване на симптомите на настинка и грип.
Хрян и уасаби – каква е разликата?
На първо място хрянът се култивира предимно заради големите си корени (които са с кафява обвивка и чисто бели отвътре). Уасабито се отглежда заради яркозеленото си стъбло. И въпреки че двете имат пикантен вкус, в уасабито също се усеща и малко сладост, докато хрянът е с остър вкус.
Това са основните неща, по които хрянът се различава от уасабито, въпреки че са от едно семейство. Важно е да знаете, че повечето видове уасаби в търговската мрежа са просто хрян. Той расте по-бързо и следователно е по-евтин за набавяне и използване. Единствено трябва да се оцвети, за да наподобява своя братовчед.
Странични ефекти и предпазни мерки
Колкото и предимства да има хрянът, за съжаление той има и странични ефекти, ако не се приема умерено. Нищо в излишък не е полезно за здравето. Тъй като е пикантен, твърде много от него може да раздразни носа, устата, лигавицата на стомаха и храносмилателния тракт.
Може също да причини повръщане, диария, парене в стомаха и изпотяване. В допълнение, хрянът може да доведе и до продължителен пристъп на алергия. Употребата му е напълно противопоказна при:
- Деца – под 4-годишна възраст не трябва да се консумира хрян, тъй като може да причини проблеми в храносмилателния тракт.
- Бременност и кърмене – растението съдържа синапено масло, което може да бъде токсично. Следователно бременните и кърмещите жени трябва да го избягват.
- Хипотиреоидизъм – това е състояние, което възниква поради недостатъчна активност на щитовидната жлеза. Хрянът може да влоши симптомите му.
- Бъбречни проблеми – зеленчукът може да увеличи потока на урината и това да бъде проблем за хора с бъбречни заболявания.
Винаги се консултирайте с лекар, преди употреба на хрян под каквато и да е форма. След като сте напълно сигурни, че нямате противопоказания, можете да се насладите спокойно на неговите ползи.
Бъдете здрави!
Какво е хрян?
Хрянът е популярна подправка с отличителен вкус, подобен на уасаби. Растението съдържа биоактивни съединения, които могат да имат многобройни положителни свойства.
Какви са здравословните ползи от употребата на хрян?
Полезен е за храносмилането, при болки в ставите, подпомага отслабването, укрепва имунитета, полезен е при уринарни инфекции и др.
Как да употребяваме хрян правилно?
Коренът трябва да се съхранява на хладно и тъмно място, а настърган и смесен с оцет може да се използва като салатен дресинг. Листата на хряна са подходящи за супи, салати и чай. Цветовете се добавят най-често към туршии.
Какви са страничните ефекти от употребата на хрян?
Тъй като е пикантен, твърде много от него може да раздразни носа, устата, лигавицата на стомаха и храносмилателния тракт. Не се препоръчва за деца под 4 години, бременни и кърмачки, при хипотиреоидизъм и бъбречни проблеми.
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Системни инфекции, които могат да предизвикат реактивен артрит и болка в ставите, са паротит, ревматична треска, дребна шарка и хепатит.
Гастроезофагеална рефлуксна болест е заболяване на хранопровода, което протича с рефлукс, предимно на стомашно (рядко може и на […]
Една от най-старите подправки, познаваме самия синап главно от рецептите за горчица, а той е богат и на антиоксиданти.