Синап – чудотворен помощник

Обновена: 15.03.2024|
Синап в поле с коне.

Синапеното семе е интересна и широко използвана подправка в кулинарията. Но знаете ли, че има и редица предимства за здравето? То е богато на антиоксиданти и противовъзпалителни свойства, които помагат за подобряване на много здравословни състояния.

В следващите редове ще ви дадем не едно, а няколко извинения да хапвате повече горчица (тя се приготвя именно от синап).

 

Какво представлява синапът?

Растението има големи листа с мъхести структури по дръжките им, но самото стъбло е гладко. В зависимост от това каква е почвата и видът, растенирто може да достигне височина до 2,5 м.

Периодът му на цъфтеж започва през май в характерни жълти цветове. Когато узрее, образува семена. Именно тях използваме под формата на популярната подправка.

Синапът е често срещана съставка в индийската кухня. Семената му се използват цели и се пържат (или изпичат) преди да се добавят към ястие или комбинация с други ароматни съставки. Може да се смелят и на прах, за да си приготвите домашна горчица.

 

Произход

Синапът е една от най-старите подправки. Семената му са били използвани от древни времена, като започнем още от римляните. В средновековна Франция те са били смесвани с неферментирал гроздов сок и са наричани mout-ardent (горяща мъст), което по-късно се трансформира в moutarde на френски и горчица на английски.

Кафявият вид произхожда от Хималаите. Растението бял синап произхожда от средиземноморската зона и вече може да се култивира в по-студен климат, както и в по-топъл климат, което може да е фактор за неговата популярност.

У нас най-използван е черният, който има своето почетно място и в народната медицина.

 

Видове

 

Синап, семе.

 

Синапеното семе се отглежда в 40 различни вида по целия свят. Нека разгледаме и най-популярните видове.

Brassica nigra (Черен синап)

Отглежда се в някои части на Северна Африка, Европа и Азия. В сравнение с други видове, семената от черния вид са малки и много здрави. Те са твърди, кръгли семена, първоначално са тъмнокафяви, но когато пораснат, почерняват. Тази семена използваме под формата на подправка най-често и у нас.

Brassica juncea (Ориенталски)

Нарича се още индийски или кафяв синап. Цветът на обвивката на семената може да варира от тъмнокафяв до тъмножълт. Подобен е на вид на черния, но кафявият няма толкова силно изразен вкус като черния.

Sinapis Alba (Бял)

Семената на белия синап не приличат много на другите видове. Те са светлокафяви, малко по-големи и по-малко горчиви от кафявите семена. Когато добавите куркума към белия вид, семената стават тъмножълти, а полученият вкус върви чудесно към много ястия.

 

Хранителни стойности

Разгледайте и хранителните компоненти с определени стойности на 100 г синап.

 

Хранителни вещества Стойности
Въглехидрати 28 г
Мазнини 36 г
Протеини 26 г
Фибри 12 г
Желязо 9 мг
Калций 266 мг
Магнезий 370 мг
Фосфор 838 мг
Натрий 13 мг
Калий 738 мг
Селен 208 мг
Цинк 6 мг
Витамин А 2 мг
Витамин В3 4 мг
Витамин С 7 мг
Витамин Е 5 мг
Холин 123 мг

 

Какви ползи има за здравето?

 

Синап за сърце.

 

Семената от черния вид са добро домашно средство срещу зъбобол, болки във врата, ухапвания, рани и др. На повърхността на кожата действа добре като противовъзпалително лекарство.

Ето и още няколко полезни свойства.

Подобрява здравето на сърцето си

Синапът съдържа много минерали, като желязо, мед, магнезий и селен, които помагат при високо кръвно налягане. При хора със сърдечни заболявания, маслото от растението е най-добрата алтернатива на традиционните лекарства. Допълнително то помага да се поддържат нивата на холестерола под контрол.

Забързва на метаболизма

Метаболизмът се състои от два процеса, които се случват по едно и също време. Единият е анаболизмът, който изгражда телесните тъкани и съхранява енергия. Другият е катаболизъм, който разгражда телесните тъкани и освобождава енергия.

В подправката има хранителни вещества, които помагат на тялото да използва енергията по-ефективно.

Помага за по-добро храносмилане

Позправката е чудесна за здравето на червата и стомаха. Ако имате проблеми с тях, можете да заложите на семената. Най-важната част от метаболизма е храносмилането, при него сложните молекули се разграждат и се освобождава енергия.

Семената от черния вид са пълни с фибри, които помагат на тялото да смила храната по-добре.

Забавя растежа на раковите клетки

Някои съединения в синапа, като глюкозинолати и мирозиназа, използват фитохимикали, за да спрат растежа и формирането на ракови клетки. Селенът, на който също е богата подправката, действа по подобен начин и е чудесна защита срещу раковите клетки.

Лекува главоболие

Мигрената е вид главоболие, което придава неприятно пулсиращо усещане. Магнезият в синапеното семе може да помогне както при мигрена, така и при обикновено главоболие. Той успокоява нервната система и редуцира стреса.

Помага при температура и мускулни болки

Изотиоцианатите, присъстващи в синапеното семе, лекуват спазми и болки в гърба. Същевременно предизвикват изпотяване, като по този начин температурата се понижава. Премахването на токсините от тялото е важно нещо за подобряване на работата на органите на тялото.

Понижава нивата на кръвната захар

Приемът на подходящи лекарства в комбинация с чай от подправката може да понижи нивата на кръвната захар при пациенти с диабет тип 2 в пъти повече в сравнение с консумацията на лекарства самостоятелно.

Укрепва костите, зъбите и венците

Синапеното семе притежава антиоксидантни и противовъзпалителни свойства, които подобряват оралното здраве. Те помагат при болки във венците, костите, инфекции на зъбите. Селенът също укрепва костите, ноктите и косата.

Помага при кожни инфекции

Семената от черния вид съдържат и големи количества сяра. Тя има противогъбични свойства, които помагат при кожни инфекции като обриви, зачервявания и т.н.

 

Вредна ли е редовната консумация?

Синапът може да предизвика странични ефекти в зависимост от количеството, в което го консумирате.

На първо място, трябва да внимавате, когато използвате синапено масло върху кожата си. От друга страна, въпреки че няма пряко взаимодействие с тях, семето може да причини възпаление и сълзене на очите.

Като цяло е безопасно да се консумира подправката, но може да причини болка при хора със слаб стомах. В такъв случай, потърсете лекар. Прекомерната употреба може да доведе до кървене от вътрешната обвивка на стомаха и червата.

Прекомерната консумация може да причини и диария, тъй като синапът съдържа много фибри. Симптоми като гадене и газове също не са изключени. Може да е резултат и от алергична реакция.

 

Рецепта за домашна горчица

 

Горчица, синап на прах.

 

Жълтата горчица е най-популярната горчица с най-мекия вкус. Яркожълтият й цвят идва от смес от синап на прах и куркума. Ето как да си я направите сами у дома.

Необходими продукти

  • 45 г синап на прах
  • 220 мл вода
  • ¾ ч. л. сол
  • ½ ч. л. куркума на прах
  • ⅛ ч. л. чесън на прах
  • ⅛ ч. л. червен пипер
  • 110 мл бял оцет

Начин на приготвяне

  1. В малък съд смесете водата, синапа на прах, солта, куркумата, чесъна и червения пипер, сложете на слаб до среден огън. Разбърквайте често, около 35 минути, докато сместа се сгъсти на паста.
  2. Добавете оцета и продължете да бъркате, докато се сгъсти до консистенция на горчица, около 10 минути.

Охладете до стайна температура и съхранявайте в херметически затворен контейнер или буркан в хладилника до 3 месеца.

 

Заключение

Синапът може да бъде много полезен за здравето и всеки човек трябва да го включи в диетата си, разбира се, в умерени количества. Най-лесно е да хапваме повече горчица, но пък можем и да опитаме листата на растението в салати и като гарнитура.

Разбира се, винаги ще намерим приложение на синапа като подправка, особено ако обичаме да експериментираме с различни вкусове. Вземете предвид съветите по-горе и развихрете въображението си.

Успех!

Какво представляват синапените семена?

Това са малките кръгли семена на растението синап (Brassica juncea, Brassica nigra или Brassica hirta) и обикновено се използват като подправка.

Какъв е вкусът на синапеното семе?

Има мек, орехов вкус, когато е сурово, но развива остър и остър вкус, когато е смачкано или смляно. Интензитетът може да варира в зависимост от вида на семето и подготовката.

Как се използват синапените семена в готвенето?

Използват се цели, натрошени или смлени за приготвяне на подправки за горчица. Като подправка в различни ястия, туршии и маринати, добавяйки вкус и дълбочина на рецептите.

Какво е горчица на прах и как се различава от синапеното семе?

Горчицата на прах е смляно синапено семе. Това е универсална съставка, използвана при приготвянето на горчични подправки, маринати и смеси от подправки.

Категории: Хранене и видове храни|Публикувана: 27.11.2023|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Кристина Тонева
Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 15 март 2024 в 13:51 | Публикувана: 27 ноември 2023 в 17:58 | Категория: Хранене и видове храни