Чубрицата като подправка и лек за здравословни проблеми

Обновена: 26.03.2024|
chubrica upotreba polzi chai

Чубрицата е добре позната и любима у нас подправка. Тя придава отличителния вкус на много български ястия. Днес ще ви разкажем всичко, което трябва да знаете за нея – какво представлява, как се използва в готвенето и какви могат да бъдат здравословните й ползи.

 

Какво представлява подправката?

Чубрицата е малко зелено растение, което принадлежи към семейството на ментата. Листните части и цветовете на растението се използват за овкусяване на различни храни. Среща се предимно в средиземноморския регион, но и навсякъде по света.

Има два вида чубрица – лятна и зимна.

 

Лятната се използва по-често от зимната, но и двете имат смесен вкус между мащерка, майорана и мента, и може да бъде чудесно допълнение към различни храни, както топли, така и студени. Лятната чубрица (Satureja hortensis) има по-лек вкус от зимната.

Ароматът на зимната чубрица (Satureja montanа) има нотки на градински чай и бор. Това е по-издръжливото от двете растения и може да се отглежда в по-високи планински райони (оттук идва и името й „монтана“, което означава „планина“).

 

Чубрицата в кулинарията

Чубрица, употреба, ползи.

Тази подправка може да се използва почти навсякъде при готвене като придава наистина уникален вкус към ястията. Трябва само да имате предвид факта, че чубрицата може да бъде изненадващо силна, така че не е необходимо да прекалявате с нея, за да получите очакваните резултати.

Хубаво е да слагате подправката към края на готвенето като последен щрих. Тя не е подходяща за дълго готвене тъй като, както споменахме, вкусът й е доста силен и може да „убие“ останалите вкусове, които искате да добавите.

Както вече стана ясно, лятната и зимната чубрица имат фини разлики във вкуса, които придават на всеки вид собствена уникалност и съответно различна употреба.

Лятната разновидност е по-близка по вкус до розмарина и мащерката. Едновременно сладка и пикантна, но свежа. Обикновено се комбинира добре с месо и традиционни български ястия.

Междувременно зимният вид има много по-земен вкус. Обикновено се използва за овкусяване на боб, пиле или риба. Имайте предвид, че именно по-крехките феноли и техните ароматични съединения в зимната чубрица се разлагат по време на готвене за дълго време.

В зависимост от ястията, могат да се използват сушени листа от подправката или пресни. Тя е много лесна за отглеждане в нашия климат, така че няма да бъде трудно да я откриете и в двата варианта.

От гювечи до месо, през боб до яхнии, чубрицата може да добави богат вкус към много различни ястия. Докато лятната чубрица често се съчетава с по-леки храни, а зимната – с по-тежки, и двете трябва да имат задължително място във вашата кухня.

 

Здравословни ползи на чубрицата

Чубрица, ползи, употреба, чай

Чубрицата има многобройни свойства като подобряване на стомашно-чревната функция, укрепване на имунната система и намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания. Нека разгледаме подробно някои от нейните предимства като лек:

  • Чубрица за подобряване на храносмилателния тракт

Фибрите в чубрицата помагат за подобряване на храносмилането и са много полезни при стомашни болки. Това растение има силни противовъзпалителни свойства, които могат да намалят стомашните язви.

В допълнение, подправката може да послужи като пробиотик, който насърчава растежа на полезни бактерии в червата и по този начин помага за подобряване на здравето. Препоръчва се и за лечение на гадене и повръщане.

  • Защитни свойства при рак

Чубрицата е богата на антиоксидантни съединения като витамин С и полифенолни флавоноиди, които елиминират щетите, причинени от свободните радикали в тялото. Те са основната причина за рак на дебелото черво, простатата и др. Следователно консумацията на подправката може да намали риска от развитие на тези заболявания.

  • Помага за укрепване на имунната система

Подправката съдържа много витамини, които помагат за подобряване на имунната система. Витамин С в това растение увеличава белите кръвни клетки. Поради това укрепва имунната система. Резултатите от много проучвания показват, че консумацията на подправката може да намали риска от различни заболявания като настинка, кашлица и грип.

  • Защитни свойства при сърдечно-съдови заболявания

Наличието на минерали като калий, магнезий, мед и манган в чубрицата намалява риска от сърдечни заболявания като инфаркт и инсулт. Резултатите от различни изследвания показват, че подправката може да намали количеството на „лошия холестерол“ в тялото и да увеличи „добрия холестерол“. Високият холестерол е основната причина за сърдечни проблеми.

Освен това консумацията на растението може да намали високото кръвно налягане поради богатото съдържание на калий.

  • Чубрицата за подобряване здравето на костите

Чубрицата е много богата и на жизненоважни минерали, като калций и фосфор, което е много полезно за костите. Редовната консумация на подправката помага за предотвратяване на различни видове заболявания, свързани с костите, като остеопороза.

Освен това чубрицата, както споменахме, съдържа голямо количество антиоксиданти, което също помага за защитата на костните тъкани от окислително увреждане. Тя има и противовъзпалителни свойства, поради наличието на етерични масла като тимол и карвакрол, което е много полезно за лечение на ревматоиден артрит.

  • Защитава кожата

Подправката може да помогне за намаляване на различните видове проблеми, свързани с кожата. Антибактериалните свойства на чубрицата допринася за защита на кожата от бактерии и вируси, а антиоксидантните – за защита от свободните радикали, основната причина за бръчки, тъмни петна, признаци на стареене и др.

Допълнително се смята, че растението е естествен антисептик, може да се използва като лек за възпалено гърло и бактериални инфекции.

Осигурява и облекчение при ухапвания и ужилвания.

 

Чай от чубрица – рецепта и препоръчителен прием

 

Чубрица, употреба, ползи.

 

Накрая ще завършим с това как да си приготвите чай от чубрица и насоки кога и как да го пиете, за да се насладите на ползите му.

Традиционният начин е да добавите 2 ч. л. сушена чубрица към 250 мл вряща вода и да изчакате 10-15 мин да се запари. След това прецедете и пийте, докато е още топъл.

Препоръчително е да се завиете, за да се загреете добре. Ако лекувате кашлица, може да добавите и мед.

Специално за понижаване на кръвното налягане или при гадене и повръщане можете да направите по-концентриран чай като добавите 3 с. л. към литър вода и пиете по малко през целия ден – 100 мл на всеки 2-3 часа. Допълнително тази напитка ще ви отърве от главоболието и безсънието.

След всичко казано дотук, можете да бъдете сигурни, че чубрицата е не само вкусна подправка, но и лековита билка, затова има място не само на кухненския плот, но и в аптечката.

А сега е време за чай! Бъдете здрави!

Категории: Билки, Здраве|Публикувана: 31.01.2022|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Кристина Тонева
Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

2 Коментара

  1. Деси Пенева. 07.02.2022 at 19:05 - Отговор

    Прекрасна информация мн съм Ви благодарна.

  2. Анка Топалска 05.02.2022 at 11:29 - Отговор

    Благодаря,за цента информация .
    Не знаех за тези хубави ползи от чубрицата!
    Ще пробвам….
    Още веднъж Благодаря ❤️

Оставете коментар

Обновена: 26 март 2024 в 17:31 | Публикувана: 31 януари 2022 в 17:20 | Категория: Билки, Здраве