Женска консултация: проследяване на бременността
Женска консултация е основно звено, осигуряващо амбулаторно-поликлинична, акушер-гинекологична помощ с подчертана профилактична насоченост. Целта на женската консултация е да опазва и укрепва общото и гинекологичното здраве на жената във всички периоди на нейния живот – от перинаталния (времето преди и след раждането – от 28 седмица на бременността, до 7 дни след раждането) до дълбока старост.
Основни задачи при женска консултация
- Пълно и навременно обхващане, със системно наблюдение, на всички бременни жени, родилки, новородени деца, което осигурява нормално развитие на бременността, запазване живота на майката и плода, и раждане на здраво, жизнеспособно дете.
- Предпазване, ранно диагностициране, своевременно и ефикасно лечение на гинекологичните заболявания и на аномалиите в половото развитие. Организиране борба със стерилитета, предракови и ракови заболявания. За изпълнение на тези задачи се провеждат масови профилактични гинекологични прегледи с взимане на цитонамазка, издирване на заболявания на женските полови органи и новообразувания.
- Издирване и насочване към медико-генетична консултация на наследствено обременените жени.
- Провеждане на здравнопросветна и здравновъзпитателна работа сред жените по въпросите за хигиената на половите органи, репродукцията на човека и сексуалния живот.
Женска консултация и бременност
Наблюдението на бременните започва с установяването на бременността и завършва с раждането, както и първите 40 дни след раждането.
Първите изследвания на бременните включват:
- анамнеза (разговор с бременната за важни факти, имащи значение за хода на бременността и раждането)
- гинекологичен статус
- ръст
- телесна маса
- измерване на артериално кръвно налягане (RR)
- кръвна група и Rh фактор
- хематологични показатели – еритроцити, тромбоцити, левкоцити , хемоглобин, хематокрит, MCV (среден обем на еритроцитите), MCH (повишена средна хемоглобинова концентрация в еритроцита), СУЕ (скорост на утаяване на еритроцитите)
- кръвна захар
- изследване на урината (седимент, уробилиноген)
- серологични изследвания – HIV (при съгласие на бременната), RPR – скринингов тест за наличие на антитела в серума на пациент със съмнение за инфекция с Treponema pallidum(сифилис), HBsAg – повърхностен антиген на хепартит В
- цитонамазка
- микробиологично изследване на влагалищен секрет
В зависимост от хода на бременността по седмици и състоянието на бременната се определя честотата на посещенията в женска консултация. При нормално развиваща се бременност жената отива на консултация веднъж месечно до 5-я лунарен месец. От 6-ти до 9-ти лунарен месец посещенията са 2 пъти месечно, а в 10-ия л. м. – веднъж седмично.
При всяко посещение се наблюдават следните параметри:
- телесна маса;
- ръст;
- артериално кръвно налягане (RR);
- обиколка на корема;
- гинекологичен статус ( от 5 л. м. е по преценка на акушер – гинеколога)
Ултразвуковото изследване се извършва в първото тримесечие ( 8-12 гeстационна седмица, г. с.) при установяване на бременността и записването в женска консултация. Определят се датата на първия ден на последната редовна менструация и се изчислява вероятният термин на раждането. Второто ултразвуково изследване се извършва в 16-20 г. с. , а третото – 30-32 г. с. При тези изследвания се обръща внимание на гестационната възраст, морфология на плода и плодните придатъци.
От 5-ия л. м. към горепосочените параметри започва следенето и на детските сърдечни тонове (ДСТ). На 5-и и 8-ми л. м. на бременните жени се пускат отново кръвни изследвания, кръвна захар и урина. В 9-и и 10-ти л. м. отново се взима материал за микробиологично изследване на влагалищен секрет. На бременни с Rh отрицателен фактор се правят контролни изследвания.
Ако при изследване на урината се покаже бактериурия (наличието на бактерии в урината), се взима стерилна урина за определяне вида на микроорганизмите и тяхната чувствителност. Според резултатите се определя лечението. При бременни, родили деца с малформации, се прави пренатална диагностика.
Какво означава гестационна седмица и лунарен месец?
Периода на бременност често се разделя на гестационни седмици (г. с) и лунарни месеци (л. м.). Всеки лунарен месец има точно 28 дни и в него се включват точно по 4 гестационни седмици, докато всеки календарен месец се различава в зависимост от това дали има 30 или 31 дни, затова и в него се побират малко повече от 4 гестационни седмици. Първия ден на последната менструация е и първия ден, от който започва бременността и началото на първата гестационна седмица.
Календарът на бременността се състои от 10 лунарни месеци, съдържащи по 4-ри гестационни седмици. 10-ят и последен лунарен месец включва 37-40 гестационна седмица.
Ето, нагледно, и календарът на бременността:
- 1 лунарен месец – 1 до 4 гестационна седмица;
- 2 л. м. – 5 до 8 г. с.
- 3 л. м. – 9 до 12 г. с.
- 4 л. м. – 13 до 16 г. с.
- 5 л. м. – 17 до 20 г. с.
- 6 л. м. – 21 до 24 г. с.
- 7 л. м. – 25 до 28 г. с.
- 8 л. м. – 29 до 32 г. с.
- 9 л. м. – 33 до 36 г. с.
- 10 л. м. – 37 до 40 г. с.
Други профилактични мероприятия при женска консултация
За опазване здравето на майката и за правилното развитие на плода се провеждат редица профилактични мероприятия. Такива са:
- профилактика на анемия с железни препарати;
- профилактика на витамин D;
- психофизиологична подготовка на раждането;
- здравно възпитание на бременната по въпросите за храненето, хигиена, половия живот, облекло;
- поведенческите рискови фактори като тютюнопушене, употреба на алкохол;
- подготовка на гърдите за кърмене и тн.
По преценка и особено при наличие на рискови фактори, появили се преди или изявили се по време на бременността, се правят по-често и много по-подробни изследвания.
През последния триместър от бременността, наблюдаващия акушер-гинеколог прави преценка за състоянието на жената. Обръща се внимание на размерите на таза и тези на плода, и според съотношението им се определя вида на раждането (Partus Normalis или Sectio Caesarea). От значение е анализа за предишни бременности, раждания, както и придружаващи заболявания или такива, появили се по време на бременност.
Източници
Няма източници
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
Кога възниква следродилна анемия и може ли да засегне периода на лактация, разглеждаме в тази статия.
Бременността подлага всяка жена не само на изключителни физически промени, но и на чисто емоционални. Всички сме виждали
Всички сме чували разнообразни митове за бременността, които често не възприемаме сериозно, но това се променя, когато една