Здравословни ползи на имела

Обновена: 06.03.2024|
Свойствата на имела - ползи и традиции.

Едва ли има някой, който не е чувал традицията за целувка под имела. Въпреки че в САЩ я почитат най-много, тя все по упорито навлиза в нашите ширини. Всъщност тя произхожда от скандинавската легенда за Балдер – богът на мира, който бил убит със стрела, направена от имел. Той е възкресен по молба на други богове и богини и след това имелът става символ на богинята на любовта.

Така се появява традицията всеки, който мине под него, да получи целувка, за да покаже, че клончето се свързва с най-прекрасното чувство. В древността пак заради Балдер, растението е било символ и на мира. Ако враждуващи воини случайно попадали на него, те спирали битката в чест на бога и сключвали примирие до следващия ден. За легенди можем да разказваме много, но същността на днешната статия ще бъде за здравните ползи на имела.

 

Какво знаем за имела?

Освен че това мистично растение се използва като средство да откраднем целувка по Коледа, то има дълга и уважавана история като мощна лечебна билка.

Всъщност келтската дума mistletoe“ означава „лекува всичко“.

От древни времена имелът намира приложение за лечение на нервни разстройства като тревожност, депресия и безсъние. Обикновено се приготвя лечебен чай или тинктура, въпреки че плодовете също могат да се използват при различни кожни състояния.

Интересното е, че имелът е паразитно растение. To се прикрепя към дърво гостоприемник чрез структура, наречена хаусториум, чрез която извлича вода и хранителни вещества. Най-често може да бъде забелязан върху бор, дъб, бреза или ябълка.

 

Помага при безпокойство и безсъние

Имелът е мощна билка, която укрепва и подхранва нервната система. Още от векове са известни билкови формули от имел и валериана, които се давали за всякакви нервни оплаквания, причинени от хормонален дисбаланс, умора, депресия и др. За тревожността растението помага като понижава хормона на стреса кортизол.

Компонентите на тази билка помагат за освобождаването на невротрансмитери, които успокояват нервната система, което от своя страна позволява здрав и спокоен сън. Най-хубавото е, че чаша чай от имел преди сън може да предотврати дори и хъркането.

 

Укрепва сърцето

В някои системи на традиционната медицина се смята, че имелът е естествен „сърдечен тоник“, който може да засили сърдечната дейност и да увеличи сърдечната честота. Той е класифициран като „хипотензивна“ билка, което означава, че може да понижава кръвното налягане.

Имелът намалява сърдечно-съдовото напрежение и кръвното налягане, като в същото време внася нова кръв в отслабени или повредени области със забавена циркулация. Способността на имела да понижава кръвното налягане помага да се предотврати натиск върху сърдечно-съдовата система, което от своя страна предотвратява шансовете за свиване на артериите, което може да предизвика атеросклероза.

Така рискът от коронарна болест на сърцето и инсулти значително се намалява.

 

Укрепва имунната система

 

свойствата на имела, под формата на растение.

 

Имелът е мощен имуностимулант, което се дължи на антиоксидантните, антибактериални и антивирусни свойства, спомагащи за защита на организма и борба с болестите. Особено подходящ е за укрепване на организма след оперативни манипулации.

Активната съставка на билката iscador може да сведе до минимум имунното потискане, предизвикано от анестезия и стрес при операция.

 

Подобрява респираторното здраве

Успокояващите свойства на имела поддържат дихателната система и облекчават дразненето в бронхите. Той отпуска стягането в гърдите, успокоява постоянната кашлица и облекчава възпаленото гърло.

Същевременно билката може да излекува хрипове, причинени от астматичен пристъп, като облекчава и придружените симптоми като психическо страдание и паника. Добавките с имел могат да помогнат и в борбата с обикновените настинки, болки в гърлото, треска и дихателни проблеми като астма.

 

Помага при различни кожни състояния

 

Традиции на имела по празниците.

 

Имелът е основна съставка в много козметични продукти като шампоани и душ-гелове, заради благоприятното му въздействие върху кожата. Приложен върху нея под формата на крем пък може да помогне за лечение на разширени вени, язви на долната част на краката и екземи. Болкоуспокояващите му свойства могат да се използват и за лечение на болки в ставите (ревматични и невралгични болки).

Подпомага хормоналния баланс

Имелът е особено полезен за облекчаване симптомите на менопауза, като умора и проблеми със съня, както и за регулиране на хормоните, при жените с нередовна менструация. При жени след менопауза, които са предразположени към риск от развитие на остеопороза, имелът може също да помогне като създаде активна защита срещу слаби кости и фрактури.

 

Как да го използваме?

Имелът обикновено се продава като суха билка. В домашни условия сухият имел може да се използва за приготвяне на чайове и тинктури. Препоръчва се чаят, направен от имел, винаги да се прави като хладка запарка, тъй като използването на много гореща вода може да унищожи някои от съединенията, намиращи се в него.

Възможно е също да приемате екстракт или добавки, съществуват и инжекции, но само с лекарско предписание. Тъй като имелът има редица взаимодействия с други лекарства, трябва да внимавате за дозирането му и да прекратите употреба при появата на първи странични ефекти. Сред тях са повръщане, диария, спазми.

Обърнете внимание, че краткосрочната, както и честата употреба на имел може да причини увреждане на черния дроб при предразположени към подобни заболявания пациенти.

И накрая: Преди да добавите тази вълшебна билка към своя режим, е хубаво да поговорите с вашия лекар, особено ако страдате от заболявания, за да се уверите, че тя е добър избор за вас. Дотогава спокойно можете да се отдадете на традиционните коледни целувки под имела. Те са напълно безопасни и не водят до странични ефекти. Весели празници!

Категории: Билки|Публикувана: 20.12.2019|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Кристина Тонева
Кристина Агнер е дългогодишен автор - има написани стотици статии в сферата на алтернативната медицина, биохакинг, здравословно хранене и диети. Продължава да впечатлява с умело перо и остър ум.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 6 март 2024 в 14:20 | Публикувана: 20 декември 2019 в 17:15 | Категория: Билки