Витилиго: симптоми, причини и лечение
Витилиго е рядко срещано кожно състояние, което води до бели петна. Повече за симптоматиката, възможностите за лечение и причините за поява, разглеждаме в този материал.
Витилиго засяга меланоцитите, кожните клетки, произвеждащи меланина, който придава на кожата цвят/пигментация. Състоянието е известно още като левкодерма или болест на белите петна. Засяга около 1% от населението по света. Процентът варира в зависимост от географския район, етническата принадлежност и други фактори.
Какви са симптомите?
Някои хора изпитват сърбеж по кожата, преди да започне депигментацията. С изключение на това няма неприятни усещания като парене или болка.
Витилиго се разпознава по:
- Петна по кожата или лигавиците, по-светли от естествения тон
- Сребристи, сиви или бели косми по тялото
Обикновено състоянието започва с няколко малки бели петна, които могат постепенно да се разпространят по тялото. Често те тръгват от ръцете, предмишниците, краката и лицето, но могат да се развият във всяка част от тялото, включително лигавиците (влажната лигавица на устата, носа, гениталните и ректалните области), очите и вътрешните уши.
Понякога по-големите петна продължават да се разширяват и разпространяват, но обикновено остават на едно и също място с години. Местоположението на по-малките макули (плоски петна по кожата) се измества и променя с течение на времето, тъй като определени участъци от кожата губят и възстановяват своя пигмент.
Какви са възможните усложнения?
В повечето случаи витилиго е основно козметично заболяване. Все пак то може да причини:
- Чувствителна кожа. Частите, които нямат меланоцити, са по-чувствителни към слънчева светлина от останалата част от кожата.
- Аномалии на очите. Хората с тази болест може да имат някои аномалии в ретината (вътрешния слой на окото, който съдържа светлочувствителни клетки) и някои вариации на цвета на ирисите (оцветената част на окото). В някои случаи има възпаление на ретината или ириса, но зрението обикновено не се засяга.
- Предразположение към автоимунни заболявания като хипотиреоидизъм (понижена функция на щитовидната жлеза), диабет и анемия.
- Емоционални предизвикателства. Хората с този проблем може да се чувстват неудобно от начина, по който изглежда кожата им, и да развият ниско самочувствие, безпокойство или депресия.
По тази причина е важно навреме да се посети специалист за лечение на заболяването.
Какви са видовете витилиго?
Размерът на засегнатата кожа варира за всеки диагностициран човек. Състоянието може да появи по:
- Различни места по тялото (генерализирано). Това е най-често срещаният тип.
- Едната страна или част на тялото (сегментен тип). Има тенденция да се появява в по-млада възраст, прогресира за година или две, след което спира.
- Една или само няколко области на тялото (локализирано/фокално витилиго). Среща се рядко и се характеризира с това, че макулите се развиват в малка област и не се разпространяват по определен модел в рамките на една до две години.
- Повече от 80% от кожата. Това е рядък вид, познат и като универсален.
- Само лигавиците на устата и/или гениталиите (лигавично).
- Лицето и ръцете или областта около отворите на тялото, като очите, носа и ушите (акрофациално витилиго).
Трудно е да се предвиди как ще се развие това заболяване. При някои хора може да се развие бързо и за няколко месеца да се разпространят по цялото тяло. В други случаи след поява на първите петна, болестта не се развива повече или го прави много бавно. Възможно е също петната от витилиго да се пигментират, но след дълги години отново да загубят пигментация.
На каква възраст се появява витилиго?
Витилигото може да се развие при всеки на всяка възраст, но макулите или петната обикновено се появяват между 10 и 35 годишна възраст. Разбира се, има и случаи, в които се отключва на по-ранна възраст или след 45-тата година.
На какво се дължи заболяването?
Липсата на пигмент в кожата (меланин) причинява витилиго. Причината, поради която това се случва, обаче е неизвестна.
Изследванията сочат, че състоянието може да е свързано с:
- Автоимунно състояние. Имунната система бърка здравите клетки (меланоцити) за чужди клетки, които могат да причинят вреда на тялото, и да развие антитела, за да ги унищожи.
- Генетични промени. Има над 30 гена, които могат да увеличат риска от развитие на витилиго.
- Стрес. Количеството пигмент, което вашите меланоцитни клетки произвеждат, може да се промени, ако изпитвате чест емоционален или физически стрес върху тялото си, особено след нараняване.
- Фактори от околната среда. Фактори като ултравиолетова радиация и излагане на токсични химикали могат да повлияят на функционирането на нашите меланоцитни клетки.
Автоимунните заболявания, които могат да повишат риска от развитие на витилиго, са болест на Адисон, анемия, диабет (тип 1), лупус, псориазис, ревматоиден артрит, заболявания на щитовидната жлеза.
Генетично ли е витилигото?
Въпреки че изследванията върху причините за витилиго продължават, засега проучванията сочат, че около 30% от хората със състоянието имат член на семейството, който също го има. Въпреки че хората с фамилна анамнеза за заболяването са по-склонни да го развият, фактори на околната среда и автоимунни реакции също оказват влияние.
Диагностициране
Лесно се поставя диагноза витилиго след преглед при дерматолог. Той може да използва специална лампа с ултравиолетова (UV) светлина, за да прегледа кожата и да разграничи това от други кожни заболявания като:
- Химическа левкодерма. Излагането на някои промишлени химикали причинява увреждане на кожните клетки, което води до линейни или бели участъци на кожата с петна.
- Тинеа версиколор. Тази гъбична инфекция може да създаде тъмни петна, които се показват на светла кожа, или светли петна, които се показват на по-тъмна кожа.
- Албинизъм. При него има по-ниски нива на меланин в кожата, косата и/или очите. Проблемът засяга цялото тяло, за разлика от витилиго, при което меланинът се губи само в определени области, а останалата кожа е нормално пигментирана.
- Pityriasis alba. При това състояние започва има зачервени и люспести участъци от кожата, които са по-светли от другата кожа. Обикновено се среща при деца и млади хора и се самоограничава, и подобрява с времето.
За потвърждаване на диагнозата или изключване на други кожни заболявания може да се направи кожна биопсия или кръвни изследвания, които да проверят за свързани автоимунни състояния.
Управление и лечение
Лечението на витилиго не е задължително, тъй като състоянието не е вредно за тялото и е само козметично. Хората с него днес са добре приети от обществото и дори се реализират успешно в света на моделството.
Все пак за тези, които държат да променят вида си, има опция за постигане на по-равномерен тен и възстановяване на цвета (репигментация) или елиминиране на останалия цвят (депигментация) в кожата.
Въпреки че няма конкретно лекарство, което да спре витилигото, има определени медикаменти, които могат да забавят скоростта на загуба на пигментация и да помогнат на меланоцитите да растат отново.
Има светлинна терапия (фототерапията), при която се използват светлинни кутии, ултравиолетови B (UVB) светлини или медицински лазери, насочени към кожата за кратък период от време. Може да отнеме няколко сесии светлинна терапия, за да се забележат резултати.
Комбинирането на перорално лечение с псорален и ултравиолетова светлина А (PUVA) третира големи участъци с витилиго. Eфективно е при петна върху главата, шията, торса, горната част на ръцете и краката. Разумно е това лечение да се провежда под наблюдение на дерматолог, за да се минимизират рисковете от странични ефекти.
Терапията за депигментация премахва цвета на естествения тон на кожата, за да съответства на участъците от кожата ви, засегнати от витилиго. Тя разчита на лекарството монобензон, което се прилага върху пигментираните петна по кожата си.
Възможна е хирургия чрез присадки на кожа от една част на тялото върху други части. Възможните усложнения обаче включват белези, инфекция или неуспех на репигментация. Това не се препоръчва при бързо разпространяващо се витилиго, лесно получаване на белези или изпъкнали белези (келоиди).
За хората, които се чувстват несигурни след диагностициране с това заболяване, консултирането с психолог може да помогне за възстановяване на самочувствието.
Грижа за кожата при витилиго
При хората с това състояние грижата за кожата е от съществено значение, защото тя е изключително уязвима. Освен че трябва да се хидратира активно, е нужно на всяка цена да се защитава от слънцето.
Частите на тялото, засегнати от витилиго, трябва да се мажат със слънцезащитен крем с SPF 50 всеки път преди излагане на слънчевите лъчи. Използването на защитно облекло за покриване на тези зони или търсенето на сянка в най-пиковите слънчеви часове също може да помогне за предпазване.
Витилигото може да бъде предизвикано или влошено от Феноменът на Кьобнер, при който се появяват нови петна в отговор на кожна травма. Затова е добре засегнатите от състоянието да бъдат нежни с кожата си и да избягват дейности, които могат да причинят порязвания, ожулвания или натъртвания.
Ако има сърбеж по кожата, не трябва да се чешат, а да потърсят медицински съвет, за да се справят с основните причини за дискомфорта.
Някои хора избират да използват козметичен камуфлаж, предназначен за смесване на депигментираните зони с околната кожа. В такива случаи подходящи са продуктите, които са водоустойчиви и устойчиви на размазване. Лосионите за автобронзиране могат временно да потъмнят депигментираната кожа, но при излагане на слънце след прилагане трябва да се внимава.
Честите прегледи при дерматолог помагат за наблюдаване на кожата и идентифициране на всякакви промени, които налагат корекции в начина на живот.
Хранене и добавки при витилиго
Въпреки че нито една специфична диета не може да излекува витилиго, някои хранителни вещества могат да поддържат здравето на кожата. Богатите на антиоксиданти храни (плодове и зеленчуци, ядки и семена, зелен чай) могат да помогнат в борбата с оксидативния стрес, който е свързан със загубата на пигмент.
Управляването на стреса също е важна стъпка, която може да се предприеме с посещаване на практики по йога или практикуване на медитация и дихателни упражнения.
Хората с витилиго често трябва да следят нивата на витамин D, тъй като намаленото излагане на слънце може да доведе до дефицит. Добавките могат да помогнат за справяне с това.
Някои проучвания предполагат, че дефицитът на витамин B12 и фолиева киселина могат да са свързани с появата на витилиго, затова приемането им също е препоръчително.
Някои храни могат да влошат автоимунните състояния чрез насърчаване на възпаление. По тази причина понякога може да се наложи ограничаване на преработените храни, захарта и рафинираните въглехидрати или избягване на глутена.
Заключение
Витилигото се отразява на външния вид, но обикновено няма сериозни рискове за здравето. Възможните последствия от него са чувствителна кожа, предразположеност към автоимунни заболявания, аномалии на очите и негативно въздействие върху самочувствието.
Не бива да поставяме стигма върху хората с това кожно състояние, защото то не може да бъде предотвратено, не е заразно и по никакъв начин не отнема от красотата и индивидуалността на индивида.
Често задавани въпроси
Какво е витилиго?
Витилиго е автоимунно състояние, което причинява депигментация на кожата в различни части на тялото. Може да засегне хора от всички раси и полове, но е най-забележим при хора с по-тъмен тон на кожата.
Какъв процент от хората засяга?
Засяга около 1% от населението по света.
Защо възниква витилиго?
Смята се, че поради автоимунно състояние имунната система бърка здравите клетки (меланоцити) за чужди клетки, които могат да причинят вреда на тялото, и развива антитела, за да ги унищожи.
Източници
- Cleveland Clinic. Vitiligo, Last reviewed on 23 Nov, 2022
- Mayo Clinic. Vitiligo
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Меланин е естествено вещество, което определя цвета на косата, кожата и очите при хора и животни.
Въпреки че точната причина за появата на бели петна по кожата не е известна, смята се, че тя е свързана с намаленото производство на меланин.
Използването на слънцезащитен крем е задължително, когато прекарваме продължителни периоди от време на открито, дори през зимата.