Ветрогон – същност и приложение на билката
Ветрогонът е билка, която е изключително уважавана както в миналото, така и в настоящето. Растението е било особено популярно през древността, когато се е използвало като афродизиак. В днешно време ветрогонът има много повече приложения в лечението на редица заболявания.
Разпространение и местообитание
Ветрогонът се среща по пасищата, сухите и тревисти места, край окопи и лозя с до към 1200 м надморска височина. Разпространен е главно в Централна и Южна Европа, а на север до Германия и Холандия. В Иран се използва и като подправка на различни местни ястия.
Билката е широкоразпространена в България и обитaвa мecтa с дo 900 мeтpa нaдмopcĸa виcoчинa. Ветрогонът е медоносно растение, което „обича“ слънцето и трудно вирее на сянка. Може да се срещне в различни райони, в разнообразни типове почва, без проблем расте в неплодородна среда, а определени видове от билката биха могли да бъдат отглеждани и като декоративни градински растения.
Описание
Ветрогонът принадлежи към сем. Сенникоцветни (Umbelliferaeе) и е многогодишно тревисто растение със сиво-зелен цвят, бодливо, разклонено стебло или с почти кълбовидна форма – най-често на височина до 40 см. Има дебел вретеновиден корен. Приосновните листа са триделни, с двойно или тройно насечен среден дял, назъбени, с бодли накрая на всеки зъбец. Стъблените листа обхващат стеблото.
Цветовете са събрани във вид на сенници в основата си с бодливи листчета. Венчелистчетата са белезникави. Плодът е елипсовиден, покрит с малки шипчета, разпадащ се на две половини. Цъфти в периода юни-август.
Използваема част
За лечение се използват cтpъĸoвeтe Неrbа Еrуngіі. Те представляват надземната част по време на цъфтежа. Растението се отрязва в основата – най-добре със сърп, след което с ножица се отрязват страничните стръкове. Суши се на сянка, не е препоръчително да се суши на слънце, защото стръковете на ветрогона бързо избледняват. Изсушената билка е със синьо-зелен цвят, с горчив вкус и без мирис.
За лечение се използва също кopeнът Rаdіх Еrуngіі. Корените се вадят рано напролет – в периода март-април или наесен – в периода септември-октомври. Измиват се, нарязват се и се сушат точно както стръковете – задължително на сянка.
Начин на употреба
Две супени лъжици нарязани стръкове врят в 650 мл вода 5 минути. Свалят се от огъня и след 1.5-2 часа извлекът се прецежда. Пие се 4 пъти по 125 мл на ден.
По същия начин се прави и извлекът от корени с тази разлика, че корените са 1 супена лъжица.
Лечебно действие
Ветрогонът притежава болкоуспокояващо, диуретично и противовъзпалително действие. Прилага се при заболявания и състояния като:
- проблеми с бъбреците и пикочните пътища
- възпаление на простатата
- полова слабост
- вода в коремната област
- отоци
- туберкулоза
- кожни болести
- гнойни катари на горните дихателни пътища
- астма
Заболявания на бъбреците и пикочните пътища
Инфекциите на пикочните пътища като цистит, пиелонефрит и простатит са сред най-разпространените заболявания на бъбреците. Около 50% от жените страдат от цистит. Друг широкоразпространен проблем, свързан с бъбреците, е нефролитиазата (образуването на камъни), острата и хроничната бъбречна недостатъчност, ноктурията (чести пориви за уриниране през нощта).
В подобни нежелани ситуации на помощ идва ветрогонът. Разбира се, важно е да се знае по какъв начин трябва да се приема билката, за да бъде лечебна, да повлияе организма по положителен начин, а не да му навреди. Предозирането не води до незабавно лечение, по-скоро би било вредно за човека.
Възпаление на простатата и полова слабост
Ветрогонът се прилага и за лечението на различни здравословни състояния на мъжката полова система. С напредването на възрастта при мъжете простатната жлеза се уголемява, хипертрофира, а това затруднява уринирането и води до появата на силна болка и дискомфорт. Възможна е дори поява на злокачествени образувания.
В този случай консумацията на ветрогон помага за облекчаване на симптомите и улеснява уринирането. Билката е полезна и при проблеми с потентността и понижаване на либидото.
Вода в коремната област
Събирането на течност в коремната кухина, т. нар. асцит, е здравословен проблем, който би могъл да бъде причинен от различни усложнения – сърдечна недостатъчност, проблеми с бъбреците, заболяване на черния дроб, дори рак. Асцитът би могъл да бъде положително повлиян от редовния прием на ветрогон, който спомага за предотвратяване на подуването в коремната област, както и изчистването на насъбраната течност в коремната кухина.
Туберкулоза
Туберкулозата, наричана в литературата „Жълтата гостенка“, е хронично възпалително заболяване, което засяга главно белите дробове, но също така и костите, ставите, лимфните съдове, кожата, храносмилателната и нервната система. Консумацията на отвара от ветрогон би имала лечебно действие и би повлияла положително на организъм, борещ се с подобно заболяване.
Отоци
Отоците се образуват заради различни заболявания и отново са свързани със задържане на вода и натриев хлорид в различни части на тялото. Отокът представлява прекомерно натрупване на течност в тъканите. Тук не говорим само за коремната област, много други части от тялото ни биха могли да отекат. На помощ отново идва ветрогонът, който може да успокои подутините и да ги неутрализира.
Кожни болести
Приемът на ветрогон е полезен при редица видове кожни болести и усложнения. Помага за изчистването на организма и има благоприятен ефект върху кожата.
Гнойни катари на горните дихателни пътища
Катар представлява натрупване на слуз в дихателните пътища или кухината на тялото. Засяга задната част на носа, гърлото или синусите. Има характер на временно неразположение, но може да се случи да продължи няколко месеца. Ветрогонът е надеждната билкова алтернатива за лечение на заболяването.
Астма
За съжаление, това белодробно заболяване се среща при много хора. Интензивно засяга хората, живеещи в индустриални райони с разпространение на тежки метали, прах и токсични газове. Ветрогонът обаче е източник на съставки, които могат да помогнат в лечението на астматични състояния.
Външна употреба
Ветрогонът може да се използва също така и за компреси против възпаление и гноене на очите и против чувствителност на очите от светлина.
Нежелани реакции
Няколко примера за противопоказания при прием на ветрогон са:
- Менструация – консумацията на ветрогон може да създаде допълнителен дискомфорт по време на менструация.
- Бременност – не е препоръчително ветрогонът да се консумира от бременни жени, тъй като е възможно билката по определен начин да навреди на плода.
- Хипертония – приемът на ветрогон в този случай може да усложни състоянието на организма.
- Индивидуална непоносимост – противопоказно е да се приема ветрогон при възможна индивидуална непоносимост или потенциална алергия към растението.
Заключение
Без значение как ще наречем билката – ветрогон, биволски трън или кълболек, факт е, че нейните лечебни свойства съвсем не са за подценяване. Консумацията на ветрогон би могла да ни помогне в лечението на множество заболявания и да бъде достойна алтернатива на традиционната медицина.
И все пак – за да успеем да извлечем възможно най-положителните свойства на растението, е нужно да бъдем информирани за начина, по който да го приемаме, и да внимаваме да не си навредим.
Често задавани въпроси
Какво представлява ветрогонът?
Ветрогонът (Eryngium campestre), наричан още Биволски трън и Кълболек, има широка употреба в природната медицина. Използва се в билкарството за лечение на заболявания от различно естество. Активните съставки на растението са етерични масла, сапонини, танини. Билката е свързана с много ползи за човешкото здраве и благосъстояние.
Кои части на ветрогона може да се използват?
За лечение се използват cтpъĸoвeтe Неrbа Еrуngіі. Те представляват надземната част по време на цъфтежа. Растението се отрязва в основата – най-добре със сърп, след което с ножица се отрязват страничните стръкове. Суши се на сянка, не е препоръчително да се суши на слънце, защото стръковете на ветрогона бързо избледняват. Изсушената билка е със синьо-зелен цвят, с горчив вкус и без мирис.
Какво е лечебното действие?
Ветрогонът притежава болкоуспокояващо, диуретично и противовъзпалително действие.
Може ли да ни навреди?
Не се препоръчва употребата на ветрогон по време на менструация и бременност. Някои хора имат индивидуална непоносимост към растението и е хубаво да го избягват.
Източници
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Коренът от байкалски шлемник се използва в билковата медицина, защото съдържа ценни биоактивни съединения.
Съществуват много противовъзпалителни билки и подправки, за които не подозираме как могат да ни помогнат за тази цел.
Всеки е наясно, че диабетът е състояние, което е необратимо и влияе на нивата на кръвната захар и […]