Как да се предпазим от сърдечна недостатъчност?
Сърдечната недостатъчност е от най-опасните здравословни проблеми, свързани с жизненоважния орган. Как можем да предотвратим това болезнено състояние и да подобрим качеството си на живот – разглеждаме в тази статия.
- Систолна – отслабена изпомпваща способност на сърцето
- Диастолна – скован сърдечен мускул, който между ударите не се отпуска достатъчно и възпрепятства правилното пълнене
Как да се предпазим от сърдечна недостатъчност?
Превенцията на състоянието изисква конкретни мерки по отношение грижата за физическото и психическо здраве, които ще разгледаме.Здравословна балансирана диета
Пълнозърнестите храни също трябва да бъдат по-застъпени в менюто, отколкото рафинираните. Те осигуряват повече фибри и хранителни вещества, като примери за подходящи храни са пълнозърнеста пшеница, кафяв ориз, киноа и овес. Следете нивата на холестерола, като ограничите хранителния холестерол и включите разтворими фибри от източници като овес и боб. Приемът на натрий трябва да бъде намален, съответно всякакви преработени и пакетирани храни с високо съдържание на сол следва да бъдат заменени с билки и подправки за овкусяване. Поддържайте хидратация с достатъчно количество вода, ограничавайки сладките напитки и прекомерния кофеин.Важно е да намалите до минимум добавените захари от напитки, бонбони и преработени сладкиши и да изберете естествени източници на сладост като плодовете.
Ако решите да консумирате алкохол, правете го умерено, като препоръчителните ограничения са до едно питие на ден за жените и до две питиета на ден за мъжете.
Физическа активност и грижа за тялото
Движението подобрява цялостната сърдечно-съдова функция, насърчавайки по-добра циркулация и доставяне на кислород до тъканите на тялото. Освен това тя помага за управляване на теглото, което е важно да се поддържа в нормата, за да не се причинява натоварване на сърцето. Редовните упражнения помагат за контролиране на рисковите фактори, свързани със сърдечна недостатъчност, като хипертония, висок холестерол и диабет. Те подобряват дихателната функция, осигурявайки ефективна обмяна на кислород в белите дробове, която също намалява риска от сърдечна недостатъчност.Физическата активност е важен фактор за предотвратяване на сърдечна недостатъчност, защото укрепва сърдечния мускул и подобрява способността му да изпомпва ефективно кръвта.
Поддържане на здравословно тегло
Поддържането на здравословно тегло помага за контролиране на нивата на холестерола, намалявайки риска от атеросклероза и свързаните с нея усложнения. Това е добре и за регулирането на кръвното налягане и поддържането му в здравословни граници.Затлъстяването е значителен рисков фактор за сърдечна недостатъчност. Наднорменото телесно тегло може да доведе до състояния като сънна апнея и метаболитен синдром, които увеличават натоварването на сърцето.
Контрол на кръвното налягане
Контролът на кръвното налягане е решаващ аспект от предотвратяването на сърдечна недостатъчност. Причината за това е, че повишеното кръвно налягане (хипертонията) натоварва допълнително сърцето, тъй като то трябва да работи по-усилено, за да изпомпва кръв срещу увеличеното съпротивление в артериите. Това може да доведе до хипертрофия или удебеляване на сърдечния мускул, правейки сърцето по-малко ефективно и по-податливо на отказ.За да се избегне високо кръвно, трябва да се избягва тютюнопушенето и алкохола, да се намали стреса, да се поддържа здравословен режим на хранене и в някои случаи да се приемат медикаменти.Високото кръвно налягане може да увреди ендотела, вътрешната обвивка на кръвоносните съдове. Това допринася за съдова скованост и намалена гъвкавост.
Добавки
Въпреки че не могат да бъдат заместители на балансирана диета и здравословен начин на живот, някои добавки могат да помогнат при превенцията на сърдечна недостатъчност. Те включват омега-3 мастни киселини, магнезий, калий, калций, коензим Q10 и берберин. Добавки или чай от хибискус също се препоръчват за такива цели. Имайте предвид, че добавките могат да взаимодействат с лекарствата или да имат различни ефекти върху различните индивиди. Дозите и потенциалните странични ефекти трябва да се обсъдят със здравен специалист преди започване на какъвто и да е режим на добавка.Причини за сърдечна недостатъчност
Появата на хронична сърдечна недостатъчност може да се дължи на:- Коронарна артериална болест (CAD)
- Инфаркт на миокарда (познат и като исхемична болест на сърцето)
- Артериална хипертония (високо кръвно налягане)
- Кардиомиопатия
- Клапни сърдечни заболявания
- Инфекции като например вирусен миокардит
- Захарен диабет
- Затлъстяване
- Хронични белодробни заболявания
- Нарушения на щитовидната жлеза
- Злоупотреба с алкохол и вещества
Симптоми
- Недостиг на въздух (диспнея), който се появява по време на физическа активност или в легнало положение
- Умора и слабост, дори по време на дейности, които преди са били добре понасяни
- Подуване (оток) на краката, глезените и понякога корема
- Постоянна кашлица или хрипове, наподобяващи симптоми на респираторни заболявания
- Учестен или неправилен сърдечен ритъм (сърцебиене)
- Трудности със съня
- Загуба на апетит или гадене
- Повишено уриниране през нощта (ноктурия)
- Внезапно наддаване на тегло
Лечение на сърдечна недостатъчност
Заключение
Сърдечната недостатъчност е сериозен проблем, който не бива да се подценява. Ако забележете характерните за него симптоми, не чакайте състоянието да се задълбочи, а незабавно се консултирайте с лекар и вземете нужните мерки да подобрите начина си на живот.Често задавани въпроси
Какво е сърдечна недостатъчност?
Сърдечната недостатъчност е хронично състояние, при което сърцето не може да изпомпва ефективно кръв, за да отговори на нуждите на тялото.
Как да се предпазим от сърдечна недостатъчност?
Различните опорни точки в тази задача могат да включват правилно храна, тренировки, поддържане на здравословно тегло, избягване на стреса, контрол на кръвно налягане и приемане на добавки.
Как да се храним за превенция на сърдечна недостатъчност?
Приемът на натрий трябва да бъде намален. Пълнозърнестите храни трябва да взимат превес над рафинираните, както и здравословните мазнини - над наситените и трансмазнините.
Източници
- NIH. What Is Heart Failure?
- American Heart Association. What is Heart Failure?
Свързани публикации
Синдром на Такоцубо най-често се наблюдава при жени в постменопауза на възраст от 50 до 75 години.
В тази статия разглеждаме 10 здравословни кето храни за регулиране на холестерола и подпомагащи сърдечно-съдовата функция.
Казват, че напълняването преминава през три фази. В първата (когато си леко закръглен) ти завиждат, във втората –