Какво е токсичен хепатит и как да се предпазим?

Обновена: 18.09.2024|
токсичен хепатит

Хепатитът е заболяване на черния дроб, което има характерни симптоми. За някои видове хепатит вина имат външни фактори, с които човешкото тяло е в постоянен контакт. Един от тези видове е токсичният хепатит.

Какво е токсичен хепатит?

Токсичният хепатит се получава при възпаление и подуване на черния дроб вследствие на контакт с токсини. Познат е също като 'чернодробна токсичност' или 'хепатотоксичност'. При това състояние се появяват трайни щети върху органа, които трябва да се предотвратят възможно най-бързо.

 

 

Токсичният хепатит не е заразен и пациентите не са опасност за околните.

 

Симптоми и стадии на токсичен хепатит

При заболявания на черния дроб класически симптом е забележимото пожълтяване на кожата и бялата част на очната ябълка.

При токсичен хепатит се появяват и някои характерни за това заболяване симптоми:

  • Асцит – подуване на корема поради натрупване на излишна, подвижна течност в коремната кухина.
  • Болка в корема и дискомфорт при допир
  • Умора и отпадналост
  • Треска и висока температура
  • Загуба на апетит
  • Отслабване
  • Гадене и повръщане
  • Потъмняване на урината
  • Диария и промяна в изпражненията
  • Характерен обрив на малки лилави петна, съпроводен от постоянен сърбеж.

 

Видове токсичен хепатит

 

токсичен хепатит. болка в черния дроб

 

Лекарите разделят това заболяване в две основни категории спрямо появата и причината:

  • Остър токсичен хепатит – развива се внезапно, симптомите се появяват веднага или много скоро след излагане на токсичните вещества.
  • Хроничен токсичен хепатит – отнема повече време за развитие. Понякога се развива асимптоматично в продължение на седмици или месеци. След време типичните симптоми започват да се появяват.

 

Причини за развитие

Черният дроб е органът, който преработва всички вещества, които сме приели. Въпреки че не е единственият, отговорен за телесната обмяна, той има основна роля в химичния метаболизъм на организма. Този важен орган преработва всички химикали, за да изчисти тялото от тях и да не позволи да заразят тялото чрез кръвния поток. Черният дроб преработва токсините в други вещества, които по-лесно се отделят чрез урината и другите системи в тялото.

Както споменахме, токсичен хепатит получаваме, когато черният ни дроб е в контакт с токсични съединения. Това може да се получи при физически контакт с опасни вещества, вдишване на токсичен въздух или перорален прием на токсини.

Няколко вида токсичен хепатит разграничаваме спрямо причината и токсичния контакт:

  • Химически индуциран токсичен хепатит – при този вид пациентите са изложени на определени химикали. Това включва вдишване, физически контакт и поглъщане на вредните вещества.
  • Медикаментозен токсичен хепатит, или индуциран от лекарства – този вид се получава при прекомерен прием на някои лекарства. Най-често се открива след хроничен прием на големи количества ацетаминофен (активно вещество в парацетамола), нестероидни противовъзпалителни лекарства, някои антибиотици и други лекарства.
  • Алкохолен токсичен хепатит, или алкохолно индуциран – този вид се категоризира с алкохолна злоупотреба и понякога комбинацията на алкохол с други субстанции. Може да се развие при консумиране на алкохол заедно с прием на някои лекарства.
  • Витаминен токсичен хепатит – този вид хепатит се получава при при поемане на високи дози витамини за дълъг период от време, неправилно дозирани и без контрол. Например – прекомерен прием на витамин А (повече от 40 000 IU дневно).

 

За да предотвратим развитието на токсичен хепатит, трябва да намалим контакта си с някои вредни вещества. Не бива да се приемат повече от 4 000 мг ацетаминофен в рамките на 24 часа, както и да се приема за повече от 10 дни подред. Хубаво е да ограничим приема на алкохол и наркотици. При работа с опасни химикали и вещества трябва да сме оборудвани с лични предпазни средства.

С напредването на възрастта шансът за поява на токсичен хепатит се увеличава. Забелязва се предразположеност към развиване на заболяването при жените.

 

Какви изследвания е редно да си направим?

 

токсичен хепатит. вземане на кръв

 

Има определени изследвания, които наблюдават здравословното състояние на черния дроб и могат да отчетат степента на увреждане в случаи на токсичен хепатит. Това са т.нар. чернодробни функционални тестове, или чернодробен панел.

Той обикновено включва изследване на кръвта за протромбиново време, ниво на билирубин и ниво на ензимите: AST (аспартат аминотрансфераза), ALT (аланин аминотрансфераза) и ALP (алкална фосфатаза). В някои случаи може да се използва ултразвук, с чиято помощ да се разгледа засегнатият орган.

За оценяване на здравето на черния дроб също се използва компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) и биопсия, при която под микроскоп се разглеждат чернодробните клетки.

За да се потвърди, че заболяването е токсичен хепатит, а не друг вид увреждане на черния дроб, трябва чрез анализи на кръв или урина за присъствие на специфичен токсин да се установи взаимната връзка между хепатита и приетия токсин.

 

Какви са методите на лечение?

Токсичният хепатит е лечимо заболяване. При някои случаи обаче чернодробното увреждане е в напреднало състояние, което може да е причина за чернодробна недостатъчност. При малък брой пациенти се налага чернодробна трансплантация.

При започване на лечение най-важно е да се определи причината за интоксикация на организма. Лекарите провеждат консултация, при която пациентът разказва за веществата, които е приемал, за да се открие токсинът. Проблемният токсин може да е билка, лекарство, алкохол или друг химикал.

Важно е приемът на токсичното вещество да бъде преустановен възможно най-скоро, за да започне лечението. В случаите, в които няма тежки чернодробни увреждания, спирането на приема е достатъчно, за да се забележи значително подобрение в рамките само на няколко дни. 

При токсичност поради прекомерен прием на ацетаминофен лекарите могат да помогнат на тялото, като дадат на пациента ацетилцистеин. В черния дроб цистеинът, предоставен от ацетилцистеина, участва в синтеза на глутатион, който има антиоксидантен ефект. Така ацетилцистеинът действа като антидот.

Това лекарство трябва да се използва в рамките на 16 часа след предозирането. Използват се интравенозни и перорални медикаменти, които намаляват гаденето и повръщането, докато трае лечението на черния дроб.

 

Рискови фактори и последици

 

токсичен хепатит. варели на морското дъно

 

Главният рисков фактор за появата на токсичен хепатит е ежедневното излагане на токсични химикали. Това може да се случи, ако работим с опасни вещества, без да използваме лични предпазни средства. Злоупотребата с алкохол и наркотици също е един от главните фактори за поява при пациенти с токсичен хепатит.

Някои разтворители и силни почистващи препарати също са причинители на заболяването.

Освен алкохола съществуват и други химикали, които не се използват в медицината, но могат да причинят токсичен хепатит. Такива съединения са фосфор, хлорофом, диметилформалид, етилен дибромид, хлоронафталин, въглероден тетрахлорид и някои органични разтворители.

Съществуват стотици медикаменти, които могат да причинят токсичен хепатит. Те обаче не са опасни за всички хора. Тази реакция към лекарствата зависи от много фактори, включително и от ензимите, които носим в телата си. Те могат да се различават спрямо генетичната ни предразположеност и различните медикаменти могат да действат различно.

Причината за изтегляне на лекарствени продукти от аптечната мрежа често е поради изтекъл срок на годност и откриване на потенциал да предизвикат токсичен хепатит и да навредят на черния дроб и тялото.

 

За здравето на черния дроб

Има някои неща, които е хубаво да правим в ежедневието си, за да поддържаме здравето на важния орган.

Тези препоръки са важни за пациенти с токсичен хепатит, но могат да са от полза и на хора в добро физическо здраве:

  • Пиене на много течности – особено важно е да приемаме достатъчно чиста вода през деня, за да поддържаме нивата на хидратация на тялото и да подпомагаме правилното функциониране на черния дроб.
  • Прием на фибри тези хранителни съединения са много важни за здравето на храносмилателната система, но и на черния дроб. В изобилие ги откриваме в целите плодове и зеленчуци, зърнените продукти и бобовите култури. Може да се приемат и като хранителна добавка.
  • Ограничен прием на вредни мазнини и захар – тези храни са широко разпространени, но са опасни за организма и черния дроб.
  • Информираност за лекарства и субстанции – винаги трябва да четем листовките на медикаментите, за да сме наясно какви са нормалните дози и как да приемаме лекарствата.
  • Информираност относно природни лечебни средства – има някои билки и растения, които се отразяват неблагоприятно на тялото при токсичен хепатит или чернодробни заболявания. Не бива да се приемат безконтролно билки като корени от кава, масло от камфор, екстракти от листа на конски кестен, корени от валериана и черен оман, стъбла и надземни части на ефедра, имел и други. Винаги трябва да се консултираме с лекуващия си лекар, ако искаме да се обърнем към билколечението.

 

Заключение

 

токсичен хепатит. разговор с лекар

 

Токсичният хепатит е чернодробно заболяване, което се характеризира като външно отравяне на черния дроб вследствие на контакт с опасни вещества или прием на токсини. Има лесни тестове, с чиято помощ заболяването се открива. Ако бъде хванато навреме, лечението е краткотрайно и може да се предотвратят увреждания на важния филтриращ орган.

 

Често задавани въпроси

Какво е токсичен хепатит?

Токсичният хепатит се получава при възпаление и подуване на черния дроб вследствие на контакт с токсини. Познат е също като 'чернодробна токсичност' или 'хепатотоксичност'. При това състояние се появяват трайни щети върху органа, които трябва да се предотвратят възможно най-бързо.

Какви са симптомите на хепатотоксичност?

При заболявания на черния дроб класически симптом е пожълтяването на кожата и бялата част на очната ябълка. При токсичен хепатит се появяват и някои характерни за това заболяване симптоми като болка в корема и подуване, треска, умора, загуба на апетит, гадене, повръщане и други.

Какви са причините и рисковите фактори?

Токсичен хепатит получаваме, когато черният ни дроб е в контакт с токсини. Това може да се получи при физически контакт с опасни вещества, вдишване на токсичен въздух или перорален прием на токсини. Главният рисков фактор за появата на токсичен хепатит е ежедневното излагане на токсични химикали. Злоупотребата с алкохол и наркотици също е един от главните фактори за поява при пациенти с токсичен хепатит.

Какви изследвания ще открият токсичен хепатит?

Трябва да се направят чернодробни функционални тестове, или т.нар. чернодробен панел. В някои случаи може да се използва ултразвук, компютърна томография, ЯМР или биопсия.

Какви са методите на лечение?

Токсичният хепатит е лечимо заболяване. При започване на лечение най-важно е да се определи причината за интоксикация на организма. Спрямо токсина се назначава лечение, което да намали увреждането.

 

Категории: Здраве, Здравна енциклопедия|Публикувана: 17.06.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

77b4e8bfbbc2c5326156c9a35bcebe95?s=96&d=mm&r=g

Радина Руменова завършва бакалавърска програма "Българска филология" и се запътва към света на рекламата. Професионалните ѝ интереси са в сферата на езикознанието, а любителските влечения се разделят между кулинарията, музиката, екологията и здравословния начин на живот.

Свързани публикации

Оставете коментар