Стевия или еритритол – прилики и разлики

Обновена: 18.07.2024|
Стевия или еритритол.

Стевия или еритритол – често срещан въпрос сред хората, които искат да премахнат захарта от диетата си или да намалят нейния ежедневен прием. В рамките на нисковъглехидратния и кетогенния режим на хранене също трябва да заместим обикновената рафинирана захар с по-полезен подсладител. 

Тази промяна в храненето си можем да направим лесно и безпроблемно с помощта на естествен подсладител като стевия или еритритол.

Както споменахме, тези два подсладителя имат естествен произход. Еритритолът се синтезира с помощта на ферментация, тъй като се открива естествено в плодове и гъби. Стевията пък се извлича от растението Stevia rebaudiana, което се открива в Южна Америка, където през вековете се е използвало за естествено подслаждане на храни и напитки.

Тези два подсладителя са подходящи за хора, следващи нисковъглехидратен или кетогенен режим на хранене, както и за диабетици. Освен за тези хора намаляването на добавените захари в храната се отразява благоприятно на всеки. С премахването на рафинираната захар от диетата си ще помогнем на тялото си да се чувства добре и ще намалим риска от появата на някои опасни заболявания.

 

Прилики между стевия и еритритол

 

стевия или еритритол

 

Тези два подсладителя си приличат по някои основни характеристики, които ги разграничават от захарта:

  • Хранителна стойност. И в двата подсладителя се съдържат 0 калории, което е важна обща черта. Захарта може неусетно да увеличи калориите в храните и напитките, които приемаме.
  • Сладост. Стевията и еритритолът са в пъти по-сладки от захарта. Стевията е между 200 и 400 пъти по-сладка от захарта, докато еритритолът е едва 70% по-сладък. Трябва да се има предвид, че и двата подсладителя са дозирани така, че да се употребяват в отношение 1:1 спрямо захарта в една рецепта за улеснение.
  • Контрол върху кръвната захар. Влиянието на стевия или еритритол върху кръвната захар е доста подобно. Еритритолът преминава през кръвния поток, без да му оказва влияние и се изхвърля от организма почти напълно без промяна. Стевията също не влияе на кръвната захар. И двата подсладителя могат да намалят пиковете на кръвна захар, като влияят на ензимите в тялото и синтеза на глюкоза.

 

Съществени разлики в избора стевия или еритритол

Подсладителите се различават един от друг и това е причината в пазарната мрежа да се използват десетки, ако не и стотици различни вариации на заместители на захарта. Основните разлики между тези два подсладителя са:

  • Вкусов профил. Стевията и продуктите, в които се съдържа, имат характерен остатъчен вкус, който може да не се хареса на всички. Вкусът на еритритола, от своя страна, се доближава до захарта и няма остатъчен вкус.
  • Разтворимост. При готвене със стевия или еритритол трябва да сме сигурни, че подсладителят се е разтопил достатъчно добре. При стевията това рядко е проблем, докато при еритритола трябва да сме по-внимателни. Той се разтваря по-бавно и е необходимо често бъркане по време на готвене. Ако не се разтвори достатъчно добре, може да се кристализира и да остане хрупкав, което пък да развали текстурата на ястието.

 

Ползи и потенциални вреди за здравето

 

стевия или еритиртиол за здравословен живот

 

Стевията предлага някои ползи за здравето поради нейния билков произход. С нейна помощ може успешно да регулираме кръвното налягане и да не се притесняваме за каквито и да е странични ефекти. Стевията също доказано намалява LDL („лошия“) холестерол, което влияе благоприятно на здравето на сърдечно-съдовата система.

Едно от естествените съединения в стевията показва способност да убива ракови клетки.

Еритритолът има антиоксидантни ефекти, които помагат за поддържане на общото здраве на организма. Този подсладител показва изключителна способност да преследва свободните радикали и да ги елиминира. По този начин не им позволява да нанесат сериозни и необратими щети върху клетъчните структури на тялото ни.

При изследване с гризачи еритритолът защитава кръвоносните съдове от щетите, които нанася високото кръвно налягане.

Антиоксидантните му свойства и защитата на кръвоносните съдове го правят идеален избор за консумиране от хора със сърдечно-съдови проблеми. С негова помощ може също да намалим риска от сърдечни заболявания и да облекчим натоварването върху съдовата система.

Еритритолът потиска растежа на бактерии в устата и по този начин намалява появата на зъбни кариеси. Заедно с това можем да намалим плаката по зъбите си, хапвайки по-често храни с еритритол.

Еритритолът обаче не се отразява добре на всички хора. В някои случаи може да се наблюдават нежелани странични ефекти като:

  • Гадене
  • Стомашно-чревен дискомфорт
  • Трудно храносмилане
  • Газове

 

Тези ефекти не се отнасят за всички хора и в повечето случаи е напълно безопасно да консумираме еритритол. Обикновено подобни противопоказания се наблюдават при консумация на прекомерно големи количества от подсладителя. Тъй като еритритолът не се задържа в стомаха, а се абсорбира бързо от кръвния поток, много рядко се наблюдават храносмилателни смущения след консумация.

За да сме сигурни какво консумираме, трябва да използваме чисти подсладители от качествени източници. Някои подсладители със стевия добавят малтодекстрин и декстроза към състава – други подсладители, които обаче повишават кръвната захар и може да са вредни за организма ни.

 

Разлики в кулинарните приложения

 

стевия или еритритол. купа с плодове

 

За да разберем дали да използваме стевия или еритритол в кухнята, трябва първо да изберем правилния подсладител спрямо личните си предпочитания, а после да се обърнем и към неговите кулинарни специфики.

И двата подсладителя издържат на топлина и термичната обработка не нарушава полезните им свойства. Поради тази причина и еритритол и стевия е подходящ заместител на захарта за всякакъв вид печива и тестени изделия. С еритритол или стевия можем да приготвим различни бисквити, кексове, торти и сладкиши.

И двете са подходящи за добавяне към напитки като чай, кафе, плодови и млечни шейкове, алкохолни и безалкохолни коктейли и други. В много рецепти тези два подсладителя се използват в комбинация.

Стевия може да открием под формата на прах, таблетки или сироп, което я прави изключително удобна за дозиране и приготвяне на различни ястия. В някои случаи към нея се добавят и допълнителни вкусове. Стевията може да не е подходяща за някои употреби, ако не ни харесва остатъчния вкус, който носи след себе си. Това е единствената причина да се откажем от вкусния и полезен естествен подсладител.

Опитайте някои неустоими десерти, използващи стевия или еритритол като заместител на захарта:

 

Заключение

 

стевия или еритритол

 

Стевия или еритритол – разкриваме приликите и разликите между двата подсладителя. Те могат да се хапват свободно и без вина и дори могат да допринесат с някои ползи за здравето ни. Заслужава си да се откажем от захарта, но не и от сладостта на живота, като използваме перфектните подсладители за целта.

 

Често задавани въпроси

Каква е основната прилика между стевия и еритритол?

Тези два подсладителя са подходящи за хора, следващи нисковъглехидратен режим на хранене, както и за диабетици. С премахването на рафинираната захар от диетата си ще помогнем на тялото си да се чувства добре и ще намалим риска от някои опасни заболявания. 

Какво представлява стевията?

Стевията пък се извлича от растението Stevia rebaudiana, което се открива в Южна Америка. 

Какво представлява еритритола?

Еритритолът е подсладител, който се синтезира с помощта на ферментация, тъй като се открива естествено в плодове и гъби.

Имат ли вреди за здравето?

Еритритолът обаче не се отразява добре на всички хора. В някои случаи се наблюдават нежелани странични ефекти като гадене, стомашно-чревен дискомфорт, трудно храносмилане, газове.

Как да избера стевия или еритритол да използвам?

Изборът между стевия и еритритол може да е по-труден от очакваното. Двата подсладителя обаче имат съществени разлики, поради които са подходящи за употреба от различни хора. С еритритол или стевия можем да приготвим различни бисквити, кексове, торти и сладкиши. И двете обаче са подходящи за добавяне към напитки като чай, кафе, плодови и млечни шейкове, алкохолни и безалкохолни коктейли и други

Категории: Хранене и видове храни|Публикувана: 18.07.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

77b4e8bfbbc2c5326156c9a35bcebe95?s=96&d=mm&r=g

Радина Руменова завършва бакалавърска програма "Българска филология" и се запътва към света на рекламата. Професионалните ѝ интереси са в сферата на езикознанието, а любителските влечения се разделят между кулинарията, музиката, екологията и здравословния начин на живот.

Свързани публикации

Оставете коментар