Следродилна анемия и кърмене
Какви са рисковете от развитието на следродилна анемия и как да се възстановят нивата на желязо и фолати по време на лактацията, разглеждаме в статията.
По време на бременността настъпват множество промени – една от тях е, че организмът произвежда повече кръвни клетки и се нуждае от допълнителни хранителни вещества и желязо.
Тази диагноза се поставя на около 50% от бъдещите майки.
Желязодефицитната анемия е най-честият тип анемия, която се среща при бременност и раждане.
Витаминодефицитната анемия може да е резултат от ниски нива на витамин B12 или фолат, обикновено поради лош хранителен прием.
Причини за следродилна анемия
Леката анемия е нормално временно състояние по време на бременност. Резултат е от повишените нужди от желязо и фолиева киселина в организма на бременната жена. Но по-тежката анемия крие рискове, както за майката, така и за детето, от развитието на анемия по-късно в ранна детска възраст.
Следродилна анемия настъпва по време на анемия при бременност или при значителна загуба на кръв по време на раждането. Също така риск от нея се крие и когато раждането е било усложнено и са се използвали форцепс или вакуумна екстракция, ако са допринесли за кръвни загуби.
По време на бременност тялото се нуждае от повече желязо, за да поддържа растежа на плода и плацентата.
Желязото е от съществено значение за тялото да произвежда хемоглобин, протеинът в червените кръвни клетки, който пренася кислород от белите дробове до тъканите на тялото.
Жените, които нямат достатъчно запаси от желязо преди бременността или които не консумират достатъчно богати на желязо храни по време на бременност, може да имат по-ниски нива на елемента, което да допринесе за следродилна анемия.
Подобно на желязото, тялото изисква повече фолиева киселина по време на бременност, за да поддържа растежа и развитието на плода. Жените, които не консумират достатъчно храни, богати на фолати, също могат да развият анемия.
Симпотими и рискове за следродилна анемия
Тя настъпва, когато се наруши равновесието на времето, за което се губят еритроцитите, и способността на организма за производството им. Има няколко причини за нарушаването на този баланс.
Дефицит на желязо
Жените, които имат ниски нива на желязо преди раждането, са по-склонни да развият следродилна анемия.
Неправилно хранене
По време на бременността жените, които не се хранят здравословно или не консумират достатъчно храни, богати на желязо, са изложени на по-висок риск от развитие на анемия.
Обилно кървене по време на раждане
Жените, които имат значителна загуба на кръв по време на раждане, са по-склонни да развият анемия.
Многоплодни раждания
Бременността с близнаци, тризнаци или повече повишава риска от следродилна анемия.
Кратки интервали между бременностите
Жените, които забременяват скоро след раждането отново, може да имат намалени запаси от желязо и да са по-податливи на анемия.
Раждане с цезарово сечение
Подложените на секцио родилки са по-склонни да претърпят загуба на кръв и имат по-висок риск от развитие на анемия.
Анамнеза за анемия
Жените, които са имали анемия в миналото, независимо дали по време на бременност или не, са изложени на по-висок риск от следродилна анемия.
Симптомите на анемията включват:
- Обща умора и слабост
- Проблеми с концентрацията
- Блед вид на кожата
- Учестен пулс
- Затруднено дишане
- Главоболие
- Световъртеж
- Замъглено зрение
В началото анемията протича безсимпотомно и може да се открие само чрез кръвни изследвания.
Предотвратима ли е анемията, свързана с бременността?
Богатият на витамини и минерали хранителен режим е най-добрият начин за предотвратяване на анемия, по време или след бременност.
Консумацията на храни с високо съдържание на желязо може да помогне да се поддържат запасите от желязо, от което тялото се нуждае, за да функционира правилно.
По време на бременността, вашият акушер-гинеколог ще ви предпише и необходимите добавки, за да сте сигурни, че имате достатъчно желязо и фолиева киселина.
Нужно е да получавате поне 27 мг желязо дневно, но, ако все пак станете анемични по време на бременността си, е нужен допълнителен прием на добавки с желязо.
Консумацията на храни, богати на фолати и витамин В12, също е от изключително значение за правилното развитие на плода и трябва да се приема допълнително по време на бременност, като дозите се определят от наблюдаващия лекар.
Защо фолиевата киселина е важна за вътреутробното развитие?
Фолатите са вещества, които се включват в редица ензимни процеси при синтеза на аминокиселини и нуклеотиди. Тяхната достатъчна концентрация в организма е от съществено значение при изграждането на белтъците и молекулите ДНК в тялото.
Приемът на фолиева киселина при бременни жени или плануващите бременност е необходим за оформянето на тъканите и органите на ембриона, като намалява риска от малформации на плода до 70 процента.
Нейната наличност по време на бременност в организма е нужна за деленето и диференцирането на клетките на младия организъм, както и за изграждането на костния мозък и образуването на плацентата.
Освен чрез прием на храни, които са богати на витамин B9, при бременност необходимата доза се увеличава и тя трябва да се осигури под формата на хранителна добавка.
Следродилна анемия и кърмене
Кърменето също може да допринесе за следродилна анемия, като увеличи нуждите на организма от желязо. Кърмата е богата на желязо и тялото се нуждае от повече, за да произвежда мляко.
Ако една жена не приема достатъчно желязо чрез диетата си, тялото й ще вземе желязо от вътрешните си резерви, за да произведе кърма. Такива източници са черният дроб, мускулите и други органи и тъкани с висока концентрация на желязо.
Това може да доведе до допълнително изчерпване на запасите от желязо и да влоши следродилната анемия.
Кърменето е важно за растежа и създаването на имунна защита на детето. Жените, които имат следродилна анемия, е нужно да обогатяват хранителния си режим с храни, напитки и билки, които да нормализират нивата на желязо.
Храни, богати на желязо при следродилна анемия и кърмене
Освен месото и рибата, богати на желязо са и следните храни:
- Тъмнолистните зенчуци: спанак, коприва
- Кръстоцветни зеленчуци: зеле, броколи
- Бобови култури: леща, бял и черен боб, нахут
- Сушени плодове: кайсии, фурми, стафиди, смокини
- Ядки и семена: тиквени семки, кашу, бадеми
- Соеви продукти: тофу
- Зърнени култури: киноа
Билки, богати на желязо при следродилна анемия и кърмене
Има няколко билки, които могат да бъдат полезни за жени, страдащи от следродилна анемия.
Жълт лапад
Жълтият лапад е кореноплодна билка, която често се използва за поддържане на чернодробната функция и за увеличаване на усвояването на желязо. Може да се консумира като чай или под формата на добавка.
Глухарче
Глухарчето е кореноплодна билка, която често се използва за поддържане на чернодробната функция и за увеличаване на усвояването на желязо.
Люцерна
Люцерната е растение с високо съдържание на витамини и минерали, включително желязо.
Листа от червена малина
Тази билка често се използва за подпомагане на матката по време на следродилно възстановяване. Също така е с високо съдържание на желязо и други минерали. Листата от червена малина могат да се консумират като чай или под формата на добавка.
При прием на други лекарствени препарати е нужна консултация с лекар, за да се избегнат нежелани взаимодействия с билкови добавки.
Често задавани въпроси
Какво представлява анемията?
Анемията е медицинско състояние, характеризиращо се с дефицит на червени кръвни клетки или хемоглобин в кръвта.
Какви са причините за следродилна анемия?
Следродилна анемия може да възникни при дефицит на желязо, неправилен хранителен режим, цезарово сечение и обилни кръвоизливи при раждане.
Колко количество желязо е нужно да се приема по време на раждане?
Нужно е да получавате поне 27 mg желязо дневно, но ако все пак станете анемични по време на бременността си е нужен допълнителен прием на добавки с желязо.
Блог
Рецепти
Свързани публикации
Tежестта на анемия в периода на новороденото варира от безсимптомни до животозастрашаващи състояния.
Докато някои видове анемия са краткотрайни и леки, други могат да продължат цял живот. Ако не се лекува, състоянието може да стане животозастрашаващо.
Анемии, причинени от недостиг на витамини, водят до намаляване на червените кръвни клетки. Витамините,