Симптоми на дефицит на цинк – как да ги познаем?

Често се случва да пренебрегваме симптоми на дефицит на цинк, без да си даваме сметка, че те може да сигнализират за по-сериозни здравословни състояния.
Проблеми с кожата
Кожата ни реагира на дефицит на цинк по няколко начина, които лесно може да забележим. Един от най-честите симптоми, който се проявява върху кожата, е обривът, най-вече в зоната около устата. Други познати симптоми на дефицит на цинк, които се проявяват на кожата ни, са кожни язви и загуба на окосмяване.
При липса на цинк раните зарастват по-бавно и по-трудно, защото той е ключов елемент при синтеза на колаген, който отговаря за формирането на нова тъкан.
Проблеми с косата
Цинкът участва в деленето и възстановяването на клетките, включително тези в космените фоликули. Липсата му може да наруши цикъла на растеж на косата и това да доведе до оредяване на косата, както и до частично или пълно оплешивяване.
При дефицит на цинк сме изложени на заплахата от оксидативен стрес, който е свързан със стареенето и увреждането на космените клетки.
Проблеми с ноктите
Проблемите с ноктите също са сред често срещаните симптоми на дефицит на цинк. Лейконихимията представлява белите петна, които се появяват по нокътните плочки вследствие на дефицит на цинк. Ноктите може да станат много крехки, да изтънеят и да се чупят лесно. Появата на разслояване на нокътната плочка е точно такъв симптом.
При тежък дефицит на цинк, освен изтъняването на ноктите и свързания дискомфорт, може да се наблюдават увреждания и деформации на тяхната форма, както и забавен растеж.
Сухите кожички, които се лющят и дори стигат до кървене и болезненост, също са сред симптомите на дефицит на цинк.
Проблеми с имунитета
Имунната ни система е натуралният щит срещу нежелани заболявания и възпаления. Дефицитът на цинк може да доведе до отслабване на имунната система и да позволи по-честото страдане от инфекциозни заболявания.
Недостигът на цинк може да обостри асматичните пристъпи и да доведе до по-често боледуване от настинки.
Гастрологични проблеми
Вкусовите ни рецептори и апетитът ни също се влияят при дефицит на цинк. Ако тялото ни не приема необходимото количество цинк, може да изгубим апетит, което да доведе до нежелано сваляне на килограми. Хранителните вещества, най-вече протеините, започват да се усвояват по-бавно и непълно при дефицит на цинк, който подпомага производството на някои ензими. Той влияе на тъканите на стомашно-чревния тракт и недостигът му може да доведе до появата на язви или възпаления в стомаха и червата.
Също така може да утежни възпалителни заболявания на червата като болестта на Крон и улцерозен колит.
Цинкът играе роля в имунната функция и поддържането на чревната бариера. Недостигът му може да доведе до повишена пропускливост на червата, което често се изразява в хронична или остра диария.
Сетивни проблеми
Сетивните проблеми се изразяват в промяната на вкуса и мириса на различната храна. При дефицит на цинк може да започнем да се дразним от миризми и вкусове, които преди това не са представлявали проблем за нас, както и обонянието да се притъпи и да не усещаме напълно различните вкусове.
Един от най-сериозните симптоми на дефицит на цинк е повишаването на рисковете от увреждане на зрението. При по-напреднала възраст това може да рефлектира и причини макулна дегенерация, катаракта, сухота и дразнене в очите.
Когнитивни проблеми
Симптоми при дефицит на цинк може да се изразят и да нарушат и когнитивното ни здраве. Много често недостигът на цинк може да доведе до липса на концентрация и чувство на отпадналост.
При депресивни състояния може да им повлияе неблагоприятно и да ги подсили или тревожните ни мисли да зачестят.
Проблеми със сексуалното здраве
Цинкът участва в синтеза на тестостерона – хормон, който е от съществено значение за сексуалното желание както при мъжете, така и при жените. Недостигът му може да доведе до понижено либидо. При мъжете може да окаже неблагоприятно въздействие върху производството и качеството на сперматозоидите.
Липсата му може да доведе до намален брой сперматозоиди, понижена подвижност и увреждания на ДНК. При тежка форма на дефицит на цинк може да причини еректилна дисфункция, тъй като хормоналният баланс и кръвообращението се нарушават.
При жените недостигът на цинк може да се изрази в нередовност на менструалния цикъл и нарушена овулация. Това може да доведе до затруднения при зачеването.
За подрастващите недостигът на цинк може да причини забавяне на половото съзряване поради неговата роля в развитието на половите органи и производството на хормони.
Причини за дефицит на цинк
Причините за дефицит на цинк могат да бъдат индикации за сериозни заболявания. Също така някои лекарства и други хранителни вещества могат да попречат на усвояването на цинк от човешкия организъм, причинявайки дефицит.
Медицински състояния, които могат да доведат до дефицит на цинк, включват:
- Стомашно-чревни заболявания (улцерозен колит)
- Сърповидно-клетъчна болест
- Диабет
- Рак
- Кистозна фиброза
- Бъбречно заболяване
Диетичните фактори, които могат да доведат до липса на цинк:
- Вегетарианска или веганска диета може да доведе до повишен риск от дефицит на цинк
- Бебета, които консумират по-голямо количество кърма или са кърмени до по-късна възраст, може да имат допълнителна нужда от цинк.
- Медикаменти (напр. диуретици, антибиотици и пенициламин)
При поява на симптоми на дефицит на цинк е препоръчителна консултация с лекар.
Дневната препоръчителна доза за прием на цинк
Може да се наложи да увеличим приема на цинк, като добавим към диетата си повече храни, които го съдържат, както и да приемаме хранителна добавка. При повишаване на приема на храни, богати на цинк и хранителни добавки, симптомите вероятно ще намалеят.
Дневните препоръки за прием на цинк според възрастта:
- 0 до 6 месеца: 2 мг
- 7 до 12 месеца: 3 мг
- 1 до 3 години: 3 мг
- 4 до 8 години: 5 мг
- 9 до 13 години: 8 мг
- 14 години и повече: 11 мг за мъже и 9 мг за жени
При бременни жени и кърмачки може да има необходимост от по-голямо количество цинк:
- Бременни жени на възраст 14-18 години трябва да приемат 12 мг цинк на ден. Кърмещите непълнолетни – 13 мг на ден от минерала.
- Бременни на възраст 19+ години трябва да приемат 11 мг цинк на ден. Кърмачките на възраст над 18 години – 12 мг на ден.
Приемът на цинк и поддържането му в нормите е важно за поддържането на цялостното здраве.
Как да се борим с дефицит на цинк?
Хранителната ни диета е натуралният и най-лесен начин да контролираме нивото на цинк в организма си. Храните, които имат високо съдържание на цинк и са подходящи и препоръчителни за честа консумация от хората с дефицит на цинк, са:
- Червено месо
- Пилешко месо
- Свинско месо
- Морски дарове (най-вече раци и омари)
- Риба
- Боб
- Ядки и семена (ленено семе, тиквени семки, чия)
- Млечни продукти
Стридите съдържат най-високо съдържание на цинк на порция. Една сурова стрида (15 г) има 5,9 мг цинк.
Месото е важна част от хранителната диета и това е една от основните причини при вегетарианци и вегани да се срещат по-често симптоми на дефицит на цинк.
Другият вариант за набавяне на необходимите дневни дози цинк, освен правилната и питателна хранителна диета, са хранителните добавки. Те са правилно дозирани спрямо необходимостта на минерала в организма ни и са алтернативен вариант за хора на определен режим на хранене или с непоносимост към конкретни категории храни.
Заключение
Ролята на цинка в организма ни е жизненоважна за правилното функциониране на тялото ни. Той подпомага имунната система, забързва процеса по зарастването на рани и поддържа нормалния растеж; участва в синтеза на ДНК, деленето на всяка клетка и производството на ензими и хормони, включително инсулин и тестостерон. Цинкът също играе роля в поддържането на кожата, косата и ноктите ни здрави.
Познатите симптоми на дефицит на цинк може да индикират по-сериозни проблеми, които да не успеем да решим с хранителната си диета и прием на добавките. Важно е да се вслушваме в сигналите, които тялото ни ни дава и да потърсим помощ и лечение от специалист при необходимост.
Цинкът се абсорбира по-добре, когато се комбинира с ястия, които са богати на протеини. Минералите като цинк са подходящи за ежедневен прием. Националните здравни институти имат изследване, което показва, че 40 мг цинк на ден са горната гранична доза за възрастни и 4 мг цинк на ден за бебета под 6 месеца.
Дефицитът на цинк рефлектира по различен начин всеки отделен организъм, но едни от първите симптоми, които се появяват са загубата на вкус и апетит. Както и външните белези като оредяване на косата и косопад и белите петна по нокътните плочки.
Често задавани въпроси
Какво помага на цинка да се абсорбира по-добре от организма?
Добре ли е да приемаме цинк всеки ден?
Кои са първите симптоми на дефицит на цинк, които се проявяват?
Източници
- ncbi.nlm.nih.gov. Zinc Deficiency, Last Update: June 28, 2023
- Bass P. Symptoms of Zinc Deficiency and How It's Treated, Very Well Health, Updated on August 14, 2023, Medically reviewed by Reza Samad, MD
- Watson K. Zinc Deficiency, Healthline, Updated on March 8, 2019, Medically reviewed by Debra Sullivan
Блог
Рецепти
Популярни продукти
Свързани публикации
В борбата с микроскопичния агресор SARS-CoV-2, който днес е най-масовият невидим враг, се нуждаем от силна отбрана, а
Цинкът се явява важен микроелемент за човека и неговите жизнени функции. Той участва в регулацията на обмяната на