10 чести причини за обрив в детска възраст

Обновена: 03.09.2024|
обрив в детска възраст

Обривите представляват промени в цвета и/или текстурата на кожата. Обрив в детска възраст е често срещано явление и обичайно не е повод за притеснение. Причините за поява на обрив са множество, като вирусните инфекции и алергиите са най-чести.

При обрив в детска възраст най-често се сещаме за инфекции като различни видове шарка или други подобни заболявания. Това е нормално, тъй като децата страдат много често от подобни заболявания и е важно в тази ситуация да реагираме навреме. Ще разгледаме най-често срещаните причини за обрив в детска възраст и как трябва да се третират.

 

Варицела

Варицелата е инфекциозно заболяване, съпроводено с типичен обрив в детска възраст. Причинява се от Варицела Зостер вирус и протича с характерен и познат на повечето хора обрив.

Обривните единици могат да бъдат навсякъде по тялото, включително и по окосмената част на главата, като процесът на поява преминава в 3 фази. През първата се наблюдават розови до червени петна, които понякога са трудно забележими на по-тъмна кожа.

Последващото развитие на обривните единици се състои в трансформацията на въпросния обрив в мехури, изпълнени с течност. Той се разраства на по-голяма площ от тялото.

През третата фаза мехурите се спукват, съдържимото им изтича и на тяхно място се появяват малки лезии. Обривът на варицела е силно сърбящ. С разчесването му и спукването на мехурите е възможно кожните лезии да се заразят с бактериални причинители. Поради тази причина е желателно третирането на обрива с локални препарати, които успокояват кожата и облекчават сърбежа.

 

Скарлатина

 

обрив в детска възраст, лекарска консултация

 

Друго инфекциозно заболяване с особено широко разпространение особено през изминалите години е скарлатината. Тя протича с два основни симптома – ангина и обрив. Причинява се от бактерии от групата на стрептококите.

meno 02 400
calc magn 600
meno 02 400
calc magn 600

Кожни обриви в детска възраст при скарлатина обичайно започват в областта на гърдите и корема и може да се разпространят по цялото тяло. Те представляват червени петна по посочените места, обичайно ненадигнати над кожата, несърбящи. Понякога обривът обхваща и лицето, образувайки т.нар. Триъгълник на Филатов – зачервяване в областта на бузите, което не се разпространява около устата и в назолабиалните гънки.

Това заболяване се лекува със специфично антибиотично лечение и обривът не се повлиява от други медикаменти.

 

Атопичен дерматит

Атопичният дерматит е най-честото хронично кожно заболяване при децата. Засяга между 10 и 20% от тях с начало предимно в кърмаческа възраст. В много от случаите тази екзема протича в лека форма.

Кожата при атопичен дерматит е характерна със своята сухота, склонност към излющване и силен сърбеж. Обривните единици могат да бъдат разнообразни например:

  • суха, лющеща се кожа
  • сърбяща кожа
  • червени, подути петна с различна степен на зачервяване
  • малки, изпъкнали фоликули тип „гъша кожа“
  • удебеляване на кожата
  • сълзящи лезии и образуване на крусти

 

При някои хора атопичният дерматит се дължи на генетичен дефект, в резултат на който се нарушава процеса на хидратация на кожата и нейната естествена бариера. Силният сърбеж, поява на обрив и разранявания често са входна врата за бактериални инфекции, които допълнително влошават екземата. Затова е необходимо назначаване на лечение от специалист дерматолог, което да се спазва стриктно при по-сериозните прояви на атопичен дерматит. Често се предписват специални медикаменти, които да облекчат състоянието.

 

Алергии

 

обрив в детска възраст при бебе

 

Алергичните реакции често се проявяват с обрив в детска възраст. Може да бъде в резултат на прием на храни, медикаменти, ухапване от насекоми, смяна на перилния препарат, козметиката и др.

Формите на алергичния обрив могат да бъдат различни, но най-типична е уртикарията. Тя се изразява с кожни петна, които могат да се явят навсякъде по тялото. Различни са по форма и големина, а на цвят са червеникави. Обривните единици могат да увеличат размера си в рамките на минути или часове и също така да изчезнат или избледнеят бързо след прилагане на медикамент.

Децата се оплакват от сърбеж, изразен в различна степен и дори чувство за парене върху кожата.

Установено е, че около 15% от всички деца на възраст до 10 години получават поне веднъж остър епизод на уртикария вследствие на алергична реакция. При момчета този тип обрив се среща по-често, а ако детето има атопичен дерматит, рискът се увеличава до 20%.

При по-силно действие на алергена или по-голяма чувствителност на организма е възможно да се стигне и до системни прояви на алергичната реакция. Те се изразяват в оток на устните, езика и дори понякога на ларинкса. Този тип реакция се нарича анафилаксия. Тя е спешно състояние и крие опасност за живота на детето, затова е нужно незабавно да се потърси медицинска помощ.

Ако не е уточнен причинителя на уртикарията и тя премине с прилагане на противоалергични медикаменти е желателно да се уточни алергена, за да бъде избягван в бъдеще. Тестването за чувствителност се осъществяват със специални кожни проби или кръвни изследвания. По този начин можем да осигурим спокойствие на детето и повишено внимание в контакта му със света.

 

Парвовирус

Еритема инфекциозум, или още наричана „петата болест“, е вирусна инфекция, която се причинява от човешки Парвовирус В19. Пикът на заболеваемост е през пролетния сезон, типичен е за детската популация (особено във възрастта между 5 и 7 години) и основната му проява е обривът.

Заболяването често започва с грипоподобни симптоми – повишена температура, хрема, отпадналост. След няколко дни в областта на бузите се появява еритем (зачервяване), който е често оприличавана на „бузи като след шамар“. След това се появява и симетричен макуло-папулозен обрив, обхващащ цялото тяло. Обривът е с тенденция към конфлуиране – обривните единици често се сливат. Когато претърпява обратна еволюция, обривът често добива дантелен вид.

Грипоподобните симптоми преминават за няколко дни, но обривът може да се задържи със седмици, като се усложнява от пряка слънчева светлина, топлина и стрес.

 

Розеола

Roseola infantum, наричана още „шеста болест“ или „бебешка шарка“, е вирусно заболяване, често срещано при малки деца, причинено от човешки херпесен вирус 6 (HHV-6) или по-рядко HHV-7. Засяга възрастта между 4 месеца и 4 години. Характерни са два основни симптома – висока температура и обрив.

Обикновено симптомите започват с висока температура в продължение на 2-3 дни, а след няколко дни се появява и типичния обрив. Той е бледорозов до червеникав, без образуване на коричка и бяло връхче. Засяга цялото тяло и крайниците като стартира от гърдите и гърба. Обривните единици стоят самостоятелно, не се свързват една с друга, образувайки по-големи петна (не конфлуират).

Този обрив е бързопреходен, не застрашава живота на малкото дете и не изисква лечение.

 

Подсичане

 

обрив в детска възраст при бебе

 

Подсичането представлява силно зачервяване и раздразнение на кожата на слабините, което се дължи на по-дълъг престой при детето с мокър памперс или повишена чувствителност на кожата. Счита се, че 90% от бебетата страдат от подсичане поне веднъж. Това е често срещан обрив в детска възраст, който не се нуждае от лекарска консултация и наблюдение.

Когато кожата е само зачервена, това състояние се овладява лесно с домашно лечение, включващо по-добра хигиена, по-честа смяна на пелените и подходящи за бебето кремове, предлагани без лекарско предписание. При поява на мехури, лезии, кървене, събиране на гной е необходимо да се потърси медицинска помощ.

 

Болест „ръка-крак-уста“

Коксаки вирусите са изключително разпространени и са причина за едно от честите заболявания с обрив в детска възраст. Тези вируси причиняват болестта „ръка-крак-уста“. Тя е известна с това име поради характерните места на поява на обрив. По долната част на ръцете, краката, около устата и вътре в устната кухина се образуват мехурчета, понякога болезнени, които предизвикват дискомфорт и понякога отказ от хранене при децата.

Възпалението, което се предизвиква в гърлото, заедно с везикулите се нарича херпангина. Не се изисква специфично лечение при тази вирусна инфекция, но симптоматичните средства са необходими за по-лекото протичане. Лекуващият лекар може да ни препоръча най-добрите медикаменти за по-лесно преминаване на симптомите и заболяването.

 

Импетиго

Импетиго е силно заразна инфекция, която често засяга малките деца. Причинява се от бактерии. Започва като червеникави ранички около устата и носа, които могат да се срещнат и по ръцете и стъпалата. В еволюция те стават жълтеникави и образуват коричка.

Рискови фактори са лошата хигиена и битови условия. При съмнение за това състояние посетете дерматолог или педиатър. Лезиите се лекуват с подобряване в хигиената, приложение на антибиотични кремове и в някои случаи перорално антибиотично лечение.

 

Ухапване от насекоми

 

обрив в детска възраст поради насекоми

 

Ухапванията от насекоми, особено през летния сезон са много честа причина за поява на кожни изменения и обрив в детска възраст. По принцип те не са сериозни и отшумяват след няколко дни. Обичайно се наблюдават ухапвания от комари, които имат вид на единични червени подутини. Те предизвикват силен сърбеж и при разчесването им значително увеличават размера си. Използват се различни охлаждащи мехлеми за да се избегнат усложненията.

Ужилването от пчели и оси е съпроводено с по-значителна локална реакция. Отново се наблюдава зачервяване, но също така и по-сериозен оток и болезненост на мястото. Понякога в центъра може да се открие жилото на пчелата. Хората с изразени системни алергични реакции трябва спешно да потърсят медицинска помощ.

Кърлежите предизвикват най-голямо безпокойство у родителите, щом се забележи ухапване. В първите 1-2 денонощия се забелязва единствено забития кърлеж, без локална реакция около него. Ако той обаче не се забележи навреме се образува зачервяване и подуване около кърлежа, а той значително нараства по размери.

Понеже кърлежопреносимите заболявания са нерядко срещани на територията на България, желателно е, ако кърлежа бъде изваден повече от 24ч след забиването му, да се изпрати за изследване в лаборатория. Препоръчително е преди излизане сред природата да се приложат репеленти против насекоми върху кожата.

 

Заключение

Обрив в детска възраст се появява поради инфекции, бактерии или ухапвания или алергии, които не са проява на заболяване. В зависимост от вида на обрива лечението се различава и е добре да направим консултация с лекар, който правилно да диагностицира състоянието на детето.

 

Често задавани въпроси

Защо може да се появи обрив в детска възраст?

Различни заболявания, вируси и инфекции имат кожен обрив в списъка със симптоми. При децата много често симптоматиката личи по кожата им. В някои случаи се наблюдават обриви без детето да е болно, но на тях също трябва да се обърне внимание. Лечението варира спрямо причината за обрива. 

Кои са най-често срещаните заболявания с обрив при децата?

Често се среща варицела, скарлатина, парвовирус, розеола, ръка-крак-уста, импетиго.

Може ли да се появи обрив без заболяване?

В някои случаи се наблюдават обриви без специфично заболяване. Това може да е поради алергия, дерматит или ухапвания от насекоми.

Как се лекуват обриви при децата?

Спрямо причината за обрива начините на лечение се различават. Трябва да се проведе консултация с лекар, който да диагностицира състоянието и да назначи правилното лечение.

 

Категории: Детско здраве, Здраве|Публикувана: 03.09.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

9ef7510827619c124f8b14fc0fac6536?s=96&d=mm&r=g

Петя Михнева е стажант-лекар и завършва медицина в Медицински университет, гр. София. През годините на обучението си натрупва опит в клиники по реанимация, педиатрия, родилна зала и COVID-19. Това я запознава с работата с различни групи пациенти. Проявява интерес към работата с деца.

Свързани публикации

Оставете коментар