Атопичен дерматит и наднормено тегло – имат ли връзка?

Обновена: 22.05.2024|
Атопичен дерматит и наднормено тегло.

Отдавна се знае, че пролетта и есента са най-неприятното време за страдащите от атопичен дерматит. Причината е, че в преходните сезони се обостря тази хронична болест.

Какво представлява атопичният дерматит?

Атопичният дерматит, известен също като атопична екзема, е хронично възпалително състояние на кожата, характеризиращо се със суха, сърбяща и зачервена кожа. Точната причина за появата му не е известна, но се смята, че е резултат от комбинация от генетични фактори, фактори на околната среда и имунната система.

 

Той засяга до 30% от децата и до 10% от останалите хора, а прогнозите са, че ще разширява обхвата си сред възрастните. Характерни за нея са силният сърбеж и възпалението на кожата, която се зачервява, става суха и се лющи.

Много фактори провокират посочените симптоми: наследствено предразположение; контакти с дразнители в околната среда; хормонални промени; излагане на силен стрес, инфекции и други.

Има данни за зависимост между наднорменото телесно тегло и развитието на атопичен дерматит. По какви механизми се осъществява тази зависимост и как правилното хранене и физическата активност подпомагат здравето на кожата? Отговорите са в следващите редове.

 

Каква е връзката между наднорменото тегло и атопичния дерматит?

В сайта на Националния център за биотехнологична информация (NCBI) на САЩ са представени данни от проучване, проведено през 2020 година. То включва 40 души, страдащи от атопична екзема. От тях 28 са участвали в програма за отслабване, състояща се от аеробни упражнения и диета с ограничен прием на калории.

Резултатите показват заглъхване на симптомите на атопичен дерматит и значително подобрение на общото състояние сред отслабналите пациенти. Недостатък на изследването обаче е малкият брой на участниците в него.

В статия, публикувана наскоро в „Journal of Allergy and Clinical Immunology“, се посочва връзка между индекса на телесната маса (ИТМ) и състоянието на възрастни хора с атопичен дерматит. Твърди се, че вероятността от развитие на екзема нараства успоредно с увеличаване на ИТМ.

Този показател обаче не отчита какъв дял от общото тегло има натрупаната мастна тъкан и какъв е делът на костната плътност и мускулната маса. Авторите допускат, че е възможно положителните ефекти от загубата на телесно тегло да са свързани и с други промени, а не само с ИТМ.

 

Как наднорменото тегло допринася за развитие на атопичен дерматит?

 

Атопичен дерматит и наднормено тегло.

 

Въпреки че още се изясняват особеностите на зависимостта между излишните килограми и екземата, изследователи – дерматолози и ендокринолози, сочат различни начини, които допринасят за появата на атопичен дерматит. Ето примери:

  • Увреждане на кожата. При напълняване кожата се разтяга заради прекомерното складиране на мастна тъкан. Този процес води до разкъсване на еластиновите кожни влакна и формиране на микропукнатини. Те създават благоприятни условия за действие на дразнители, включително алергени и инфекциозни причинители, които проникват в кожата и причиняват възпаление.
  • Прекомерна секрецията на себум. При напълняване, мастните жлези продуцират в големи количества мазна субстанция, наречена себум. Той може да запуши кожните пори и да създаде среда, подходяща за развитие на бактерии, които обострят вече стартирала атопична екзема.
  • Усилено изпотяване. Това е честа реакция при пациенти със затлъстяване. Влагата от потта дразни кожата и създава благоприятна среда за бактерии и гъбички. Така възникналата инфекция обостря екземата.
  • Хормонален дисбаланс. Мастните клетки (адипоцити), не са просто резервоари за съхранение на мазнини. Те са клетки, които произвеждат различни хормони. Някои от тези хормони влияят на имунната система и могат да засилят симптомите на атопичен дерматит. Състоянието се влошава при хронично възпаление в организма.
  • Емоционални проблеми. Нерядко наднорменото тегло е свързано с тревожност и стрес. В такива случаи се стимулира производството на хормони на стреса, които активират симпатиковия дял на вегетативната нервна система. Това води до отделяне в организма на вещества, засилващи характерните за атопичната екзема симптоми.

 

Разбира се, не всички деца и възрастни с наднормено тегло страдат от атопичен дерматит. Но посочените фактори улесняват развитието на това болестно състояние, особено в съчетание с наследствено предразположение, неправилно хранене, ниска физическа активност и други неблагоприятни условия.

 

Може ли правилното хранене да подпомогне здравето на кожата?

 

Атопичен дерматит и наднормено тегло, хранене.

 

Досега не са публикувани категорични научни доказателства, че симптомите на атопичен дерматит се ликвидират с диета, но опитът показва, че те се облекчават значително. Препоръчителни са следните подходи:

  • Минимална употреба на преработени храни. Трябва да се сведе до минимум консумацията на продукти с много добавки – консерванти, оцветители, овкусители и други. Също да се намали употребата на рафинирани въглехидрати, захарни напитки и нездравословни мазнини.
  • Консумиране на т.нар. противовъзпалителни храни. С такъв ефект се отличават продуктите, богати на омега-3 мастни киселини – сьомга, скумрия, ленено семе, орехи. Правилно е да се акцентира и върху консумацията на плодове, зеленчуци. Те са богати на микроелементи и витамини, които имат противовъзпалителни свойства.
  • Ограничаване на храните, способни да засилват кожните проблеми. Препоръчително е да се води дневник на храненията. Всеки ден в него трябва да се записват консумираните ястия и реакциите на кожата. По този начин всеки ще установи за себе си възможните дразнители. Най-често това са: млечни продукти, яйчен протеин, ядки, соя, пшенично брашно.
  • Всекидневна консумация на пробиотичните храни. Такива са кисело мляко, кефир, кисело зеле. Пробиотиците увеличават полезните бактерии в червата, които имат съществена роля за поддържане защитните функции на организма, включително и на кожата.
  • Поддържане на добра телесна хидратация. Много важно е да се пие достатъчно вода, да се приемат зеленчукови и плодови сокове. Разумно е възрастните да ограничават кафето и алкохола. Тези напитки дехидратират кожата.

 

Въпреки че не съществува диета, обща за пациентите с екзема, всеки може сам или с помощта на диетолог да си изгради индивидуален хранителен план, който ще допринесе значително за овладяване на болестта.

 

Как физическа активност потиска атопичния дерматит?

 

Атопичен дерматит и наднормено тегло, тренировка.

 

Разходките сред природата, спортуването и редовните физически упражнения са чудесен начин за отхвърляне на излишните килограми и за овладяване на стреса, които имат безспорен ефект върху здравето.

Движенията увеличават притока на кръв към кожата, което може да й помогне да се лекува по-активно.

При умерени и подходящи за общото състояние натоварвания, в организма се освобождават ендорфини – хормони, които имат болкоуспокояващ и повишаващ настроението ефект. Отдавна е доказано, че с увеличаване на ендорфините в кръвта се намаляват сърбежът и всички неприятни усещания, които са свързани с атопичния дерматит.

Физическите упражнения допринасят и за укрепване на имунната система, което повишава телесната устойчивост към инфекции. Освен това се подобрява качеството на съня, а той е съществен фактор при управлението на атопичния дерматит.

Не всички физически натоварвания обаче са подходящи за пациенти с екзема. Някои упражнения (например плуване) могат да влошат общото състояние, други действат укрепващо и позитивно. Например полезни са заниманията с йога, които намаляват стреса, подобряват гъвкавостта и баланса на тялото, а типичните за тай чи упражнения, включващи бавни, контролирани движения, подобряват кръвообращението, укрепват имунната защита и  насърчават релаксацията.

Медитацията също допринася за намаляване на сърбежа и дискомфорта, свързани с атопичния дерматит.

Най-добре е да се консултирате с лекар, преди да преминете към физически натоварвания.

 

7 полезни стъпки за възрастните хора с атопичен дерматит

Последвайте тези съвети за подобряване на общото състояние при проблем с атопичен дерматит и наднормено тегло:

  1. Ако досега не сте спортували, насочете се към упражнения, които се изпълняват бавно и не изискват прекомерни усилия.
  2. Увеличавайте интензивността и продължителността на тренировките си постепенно.
  3. Слушайте тялото си и почивайте, винаги щом усетите необходимост от това.
  4. Носете свободни, дишащи дрехи, когато тренирате.
  5. Пийте много вода преди, по време и след тренировка.
  6. Избягвайте големи физически натоварвания в горещо или влажно време.
  7. Ако почувствате сърбеж или дразнене по време на тренировка, прекратете я и се консултирайте с лекар.

Физическите упражнения могат да бъдат ценен инструмент за нормализиране на телесното тегло и управление на атопичния дерматит. Трябва обаче да ги прилагате правилно – по план, който е подходящ за Вас.

 

Често задавани въпроси

Какво е атопичен дерматит?

Атопичният дерматит, известен също като екзема, е хронично състояние на кожата, характеризиращо се със суха, сърбяща и възпалена кожа. Обикновено засяга деца, но може да се появи на всяка възраст.

Какви са симптомите на атопичен дерматит?

Симптомите включват суха, люспеста кожа; силен сърбеж; червени или кафеникаво-сиви петна; малки, повдигнати подутини, от които може да изтече течност; удебелена, напукана или люспеста кожа.

Има ли връзка между атопичния дерматит и наднорменото тегло?

Има доказателства, които предполагат възможна връзка между атопичния дерматит и наднорменото тегло. Индивидите с наднормено тегло могат да получат по-тежки симптоми и да са изложени на по-висок риск от развитие на атопичен дерматит. Освен това свързаното със затлъстяването възпаление и промените в кожната бариерна функция могат да допринесат за състоянието.

Може ли диетата да повлияе на атопичния дерматит?

Въпреки че не съществува диета, обща за пациентите с екзема, всеки може сам или с помощта на диетолог да си изгради индивидуален хранителен план, който ще допринесе значително за овладяване на болестта, съобразен с неговите хранителни непоносимости.

 

Категории: Здраве|Публикувана: 22.05.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

344abbe0daf231ab98d71fb8c8824a9d6bd5fc83a35f8e2815faa9f9b8bd6dbd?s=96&d=mm&r=g

Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. е завършила медицина във ВМИ гр. София и журналистика в СУ "Св. Климент Охридски". Специалист е по социална медицина и организация на здравеопазването. Защитила е дисертация за ролята на медиите в процеса на здравната реформа. Автор е на стотици публикации в научни и популярни издания.

Свързани публикации

Оставете коментар