Много хора си спомнят, че са имали варицела като деца или са я виждали при някого друг. Сърбящият обрив е трудно да се пропусне. В миналото заболяването се е срещало много по-често отколкото сега.
Днес, благодарение на появата на ваксината, варицелата се среща сравнително рядко. Преди ваксината да стане достъпна, повече от 90% от хората са имали инфекцията до 15-годишна възраст.
Какво представлява варицелата?
Варицелата е остра вирусна болест, която причинява сърбящ обрив по кожата. Тя се активира от ДНК вирус, принадлежащ към семейството на херпесните вируси. Той може да се задържи в организма в продължение на години и по-късно да причини болезнен обрив, наречен “херпес зостер”.
Заболяването се среща в целия свят. Поради много високата заразност приблизително 95% от всички деца (в неваксинирани популации) се заразяват преди 14-годишна възраст. В страните с въведена имунизация след 1995 г. се наблюдава намаляване на заболяемостта.
Какви са симптомите?
Първите симптоми включват:
- температура
- общо неразположение
- болки в гърлото
- загуба на апетит
Свързаният с инфекцията обрив обикновено се появява едва един ден след началото на тези симптоми. Обривът започва като струпване на малки, обикновено силно сърбящи петна, които в крайна сметка образуват мехури с бистро съдържимо. След като се спукат, мехурите изсъхват и се покриват с кафяви крусти.
Обривът започва от лицето и бързо обхваща цялото тяло. По-силно изразен е по лицето, окосмената част на главата и торса, а дланите и стъпалата обикновено са свободни.
По лигавиците (включително орофаринкса, горните дихателни пътища, конюнктивата на клепачите, ректалната и вагиналната лигавица) могат да се появят язви.
В устата везикулите се разкъсват веднага, те са неразличими от тези при херпесен гингивостоматит и често причиняват болка при преглъщане.
Колко дълго продължава обривът?
Нови мехури могат да се развият по цялото тяло в продължение на около четири дни след първите признаци на обрива. До шестия ден при повечето здрави хора мехурите са напълно покрити с крусти. След това те падат за седмица или две и могат да оставят следи по кожата, които се заличават след време.
Как се разпространява инфекцията?
Източник на заразата е болният, а предаването става по въздушно-капков механизъм. Възможно е и заразяване при директен контакт със съдържимото на везикулите, както и от болна майка на плода.
Варицелата е силно заразна и заразен човек може да разпространи инфекцията дори преди да е получил обрив или да е показал каквито и да било признаци на заболяване.
След като човек е бил изложен на вируса на варицела, ще започне да проявява симптоми около две седмици по-късно. Този период след излагането на вируса и преди появата на симптомите се нарича инкубационен период. През този период вирусът се разпространява, дори два дни преди първите признаци на обрив.
Човек е заразен докато и последните подутини не се покрият напълно с крусти. През това време болните от варицела трябва да избягват контакт с други хора, които биха могли да са възприемчиви. Това може да означава, че трябва да останат вкъщи, далеч от други деца и възрастни.
Кои са рисковите групи?
Въпреки че варицелата обикновено е леко заболяване при децата, възприемчивите възрастни и други лица с висок риск могат да се разболеят сериозно след излагане на инфекцията. Тези рискови групи включват:
- бременни жени
- новородени бебета
- лица, чиято имунна система може да е компрометирана, включително болни от ХИВ или такива, на които е извършена трансплантация на орган или костен мозък (стволови клетки)
Ако човек развие варицела, трябва да се избягва контакт с хора с висок риск от усложнения, докато лезиите не се покрият с крусти.
Можете ли да хванем варицела два пъти?
Имунитетът след прекарано заболяване при имунокомпетентни лица е доживотен. Въпреки това има редки случаи, в които човек може да развие варицела втори път.
При всички хора, прекарали варицела, вирусът остава в латентно състояние. Реактивирането му се стимулира от напреднала възраст, компроментиране на имунната система, ХИВ или имуносупресивна терапия. В резултат се появява херпес зостер.
Може ли да се предотврати варицела?
Да, ваксината срещу варицела предотвратява инфекцията.
Ваксината предпазва от инфекция при 80 до 90 % от ваксинираните.
Хората, които не развиват пълна защита от ваксината, могат да развият варицела след излагане на риск. Заболяването им обаче обикновено е леко и причинява по-слабо изразен обрив и често няма температура.
Диагностика
Заболяванията от варицела и херпес зостер обикновено се характеризират с типична клинична картина, така че специфична диагностика е необходима само в избрани случаи.
При пациенти с имунен дефицит може да се появят атипични клинични картини. Специфична диагностика трябва да се търси и при заболявания на ЦНС, пневмония, инфекции по време на бременност и на новороденото.
В някои случаи може да се използват допълнителни тестове.
Какво е лечението?
Обикновено лечението е симптоматично:
- антихистамини за облекчаване на сърбежа
- антипиретици за намаляване на температурата
- локално антисептична пудра
При съмнение за вторична бактериална инфекция се назначават антибиотици.
В случай на усложнения, имуносупресирани пациенти или пациенти с повишен риск от тежко протичане (напр. хронични кожни заболявания) се прилагат антивирусни препарати като ацикловир.
Съвети за облекчаване на симптомите
- Охлаждане на кожата– топлината и потта засилват сърбежа.
- Носене на дишащи дрехи – важно е дрехите да са от памук или коприна. Тези материали предотвратяват натрупването на топлина под дрехите и позволяват на кожата да “диша”.
- Ежедневно вземане на душ – бактериите могат допълнително да увредят кожа и да доведат до инфекции и белези. Ежедневното вземане на душ освобождава кожата от потенциални патогени и предотвратява усложнения.
- Предотвратяване на надраскване – варицелата е придружена от силен сърбеж. За да се предпазят особено малките деца от разчесване на мехурите, е препоръчително да се изрежат ноктите им.
Усложнения
Повечето хора се справят с инфекцията без допълнителни усложнения. Все пак могат да възникнат такива, особено при възрастни и хора с увредена имунна система. Хората, които развиват сериозни усложнения от варицела, обикновено се хоспитализират и се лекуват с ацикловир.
Потенциалните усложнения включват:
- Кожни инфекции – вторична бактериална инфекция от стрептококи или стафилококи, особено в детска възраст.
- Пневмония, инфекция на белите дробове – най-честото усложнение при възрастните. Рискови фактори са бремонност, имуносупресия и тютюнопушене.
- Енцефалит – възпаление на мозъка.
Какво трябва да направя, ако съм бил близо до болен от варицела?
Ако човек не е боледувал в миналото или не е бил ваксиниран, незабавно трябва да се обади на личния си лекар.
Варицелата при бременни жени изисква особено внимание. Инфекция през първата половина на бременността в редки случаи (около 2%) може да доведе до тежки увреждания на нероденото дете.
Заболяването се нарича “фетален варицела синдром“.
То може да бъде придружено от следните симптоми при новороденото:
- кожни промени
- неврологични заболявания и малформации
- увреждане на очите
- деформации на скелета
Бременните жени, които нямат защита срещу варицела и са имали контакт със заразен човек, могат да бъдат защитени чрез лечение с имуноглобулин.
Експозиция на варицела означава престой в продължение на един час или повече със заразен човек в една стая, пряк контакт лице в лице или контакт в същото домакинство.
При неимунни рискови пациенти се прилага пасивна имунопрофилактика до 96-ия час.
Какво представлява варицелата?
Варицелата е остра вирусна болест, която причинява сърбящ обрив по кожата. Тя се активира от ДНК вирус, принадлежащ към семейството на херпесните вируси.
Какви са симптомите на варицела?
Първите симптоми включват: температура, общо неразположение, болки в гърлото, загуба на апетит. Свързаният с инфекцията обрив обикновено се появява едва един ден след началото на тези симптоми. Обривът започва като струпване на малки, обикновено силно сърбящи, петна.
Как се разпространява инфекцията?
Източник на заразата е болният, а предаването става по въздушно-капков механизъм. Възможно е и заразяване при директен контакт със съдържимото на везикулите, както и от болна майка на плода.
Може ли да се предотврати варицела?
Да, ваксината срещу варицела предотвратява инфекцията.
Оставете коментар