Комарите и видовете треска, които могат да предизвикат

Обновена: 08.03.2024|
Комарите, треска, видове, симптоми.

Комарите са просто устроени, малки същества, но част от тях носят големи неприятности. Основната причина за това е, че смучат кръв от животни и хора, и пренасят микроорганизми, провокиращи т.нар. трансмисивни инфекции.

При тези заболявания през последните години епидемиолозите отбелязват ръст, който обясняват с глобалните промени в климата. Например, изследователи от Лондонското училище по хигиена и тропически болести са доказали, че увеличаването на парниковите газове прави кръвосмучещите насекоми по-агресивни.

В публикация на списание „Lancet Planetary Health“, британски експерти прогнозират, че през 2080 г. човечеството ще претърпи огромни загуби поради заразяване с малария и денга, чиито преносители са комари.

Неотдавна (22 юли, т.г.) вестник „Adevarul“, тиражира съобщение на румънските здравни власти за открити в Букурещ комари, способни да разпространяват екзотичната Западнонилска треска. Очевидно трансмисивните зарази набират скорост и, за да се борим успешно с тях, трябва да ги познаваме. Ето най-важното.

 

Западнонилска треска

Възбудител на тази инфекция е вирус, който се пренася от комара Culex, но и от още 20 различни вида двукрили насекоми. След като те ухапят човек, минават 3, 14 до 20 дни преди проявата на болестта.

Тя започва като летен грип – с главоболие, неразположение, загуба на апетит, изтръпване на ръцете и краката, диария и висока телесна температура, понякога над 39°C.

Гърлото и очите се възпаляват, увеличават се лимфните възли. При възрастни и изтощени хора заразата може да предизвиква замъгляване на съзнанието и увреждане на нервната система.

Диагнозата се поставя след изследване на кръв за откриване на антитела срещу вируса или наличие на негова нуклеинова киселина във взетата проба. Лечението е симптоматично и свързано с предотвратяване на усложнения като пневмония, менингит, енцефалит и др.

Повечето пострадали оздравяват напълно. Срещу вируса на Западнонилската треска все още няма ваксина.

 

Денга

Виновници за инфекцията са главно пет серологично различни вируса. Всеки от тях може да зарази женски комар от рода Aedes и да живее в него за около 10 дни. Когато същият комар ухапе здрав човек, вирусът преминава в кръвта на новата жертва. Болестта се изявява след скрит период от 5 до 8 дни.

В класическия си вид тя протича с добре познати симптоми: обща слабост, силни болки в мускулите и ставите, висока температура, лек обрив по кожата, липса на апетит.

Постепенно се добавят гадене, повръщане, кашлица, кървене от венците и носа. Въпреки многото оплаквания, след подходяща терапия пациентите са възстановяват напълно.

При тежката форма на денга вирусът атакува сърцето, черния дроб, бъбреците и мозъка, което води до ускорено сърцебиене, кръвоизливи и нарушена функция на жизненоважни органи.

Диагнозата се уточнява с:

  • лабораторен тест за измерване нивото на антителата срещу вируса
  • кръвна проба
  • пълна кръвна картина
  • анализ на чернодробната функция

Няма специфично лечение за денга. Прилагат се противовъзпалителни и противотемпературни средства, продукти за възстановяване на електролитния баланс на организма и медикаменти за спиране на кървенето.

Съществуващата ваксина против денга не осигурява тотална защита.

 

Чикунгуня

 

Комарите. Ухапване от комари - симптоми и превенция.

 

Тази дума на езика макондо означава „болест, която чупи костите“. Чикунгуня се причинява от вирус, който засяга хората по следната схема: болен човек – комар – друг човек.

Скритият период на заразата е между 3 и 12 дни. Инфекцията започва с втрисане и повишена телесна температурата, която достига до 40°C. Пострадалият се оплаква от болки в ставите и мускулите.

След около 5 дни температурата се нормализира, но след още 2 дни отново се повишава, паралелно с появата на сърбящ, петнист обрив по тялото.

Вирусът уврежда кръвоносните съдове, мускулите и вътрешни органи. Тежките случаи протичат с кръвонасядания по кожата и лигавиците.

Окончателната диагноза се поставя след тестване на кръв за присъствие на вирусна нуклеинова киселина или на специфичен имуноглобулин. Лечението е симптоматично. Прилагат се обезболяващи и нестероидни противовъзпалителни средства, но без аспирин, поради риск от кръвотечения.

С времето пациентите придобиват трайна устойчивост към заразата, но много от тях остават инвалидизирани с усложнения от страна на очите, сърцето и други органи. Ставните болки се задържат от 3 до 12 месеца. Разработена е ваксина, която създава бариера към чикунгуня у макаци и лабораторни мишки.

 

Зика

Болестта се причинява от микроорганизъм от рода Флавивирус, който се развива в хората главно след ухапване от комарите, принадлежащи към рода Aedes.

Въпросните микроскопични агресори са най-активни в ранни зори и привечер. Ако заразен комар нападне бременна жена, вирусът преминава през плацентата и уврежда плода.

Предава се и чрез сексуален контакт и кръвопреливане. От срещата с вируса до появата на болестни оплаквания преминават няколко дни или две седмици.

Симптомите обикновено са леки и нетипични – неразположение, главоболие, треска, мускулни и ставни болки, обрив, зачервяване на очите. Максималната им продължителност е 7 дни.

Диагнозата може да бъде уточнена чрез лабораторни изследвания на кръв, урина или сперма. Основният проблем при Зика е, че при бременност вирусът уврежда плода, и става причина за раждане на деца с малки глави, мозъчни нарушения, очни проблеми, глухота, контрактури на крайниците и други проблеми.

Няма специфично лечение срещу Зика. Препоръчват се медикаменти за овладяване на треската и обилно приемане на течности.

 

Комарите и жълтата треска

 

Комарите. Риган. Опасности през лятото.

 

Нейни жертви са хора, ухапани от комарите Aedes, които са носители на заразата. Попадайки в човека вирусът на жълтата треска се мултиплицира за около 5 дни (това е скритият период на болестта). Постепенно микроскопичният агресор навлиза в различни телесни течности – слюнка, урина, кръв, сперма.

Когато заразата навлезе в острата си фаза, пострадалият внезапно получава треска, студени тръпки, силно главоболие. Оплаква се от гадене, повръщане, умора и слабост. Обикновено тези симптоми заглъхват след няколко дни.

При някои хора обаче заразата навлиза в токсична фаза, по време на която се развиват висока температура и коремни болка, съпътствани от пожълтяване на кожата и склерите, кървене от носа, устата и очите, чернодробна и бъбречна недостатъчност, гърчове и кома.

Диагнозата се основава на кръвни тестове, чрез които се откриват антитела срещу инфекцията. Лечението е поддържащо и цели овладяване на треската.

Срещу болките не бива да се приемат аспирин и други медикаменти, увеличаващи склонността към кървене.

Профилактиката се осъществява чрез ваксина, която осигурява доживотен имунитет.

 

Малария

Това е най-известното заболяване, предавано от комарите. Днес се наблюдава повишаване на устойчивостта към лекарства от страна на маларийните причинители – четири вида паразити, наречени плазмодии. Най-често те попадат в човека след ухапване от заразени женски комари от рода Anopheles.

Маларията се изявява след различно дълъг скрит период (до 30 дни). Доказано е, че плазмодиите са способни да преминават през увредена плацента и да атакуват плода. Кръвопреливането също носи риск от заразяване.

По кръвен път паразитите достигат до черния дроб, където се размножават. Те рушат чернодробните структури и нападат червените кръвни клетки, в които също се размножават.

При всяко разкъсване на еритроцитите настъпва треска с висока температура, обилно изпотяване, студени тръпки, учестено дишане и ускорено сърцебиене, които продължават от 4 до 6 часа. Този цикъл от симптоми се повтаря през два, три или четири дни според вида на намиращите се в кръвта плазмодии.

При липса на лечение заразата води до:

  • тежка анемия
  • ниско ниво на кръвната захар
  • разкъсване на далака
  • увреждане на черния дроб
  • нарушения в бъбречната функция
  • опасност за живота

Окончателната диагноза се поставя след преглед на кръвна натривка под микроскоп и откриване на паразити в различен етап от развитието им. Използват се още имунологични и молекулярно-биологични методи. Терапията се извършва с противомаларийни препарати. Разработените досега ваксини не се прилагат масово.

 

Как да се предпазим от комарите и треските?

Освен познатите начини за превенция (защита на тялото с дълги дрехи и напръскване с репеленти, ползване на мрежи и други инструменти за прогонване на насекоми), може да се ползват растения, които отблъскват комарите (лавандула, босилек, котешка мента, розмарин). Както и готови етерични масла (от лимон и евкалипт).

Доказано е, че присъствието на достатъчно витамин В1 в кръвта също отблъсква комарите. Препоръчителният прием на това вещество е 1,2 мг дневно. Добре е през лятото да консумирате повече храни, съдържащи B1 в голямо количество – спанак, марули, домати, слънчогледови семки, пшеничени кълнове и др.

Категории: Здраве|Публикувана: 09.08.2021|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Д-р Ваня Шипочлиева
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. е завършила медицина във ВМИ гр. София и журналистика в СУ "Св. Климент Охридски". Специалист е по социална медицина и организация на здравеопазването. Защитила е дисертация за ролята на медиите в процеса на здравната реформа. Автор е на стотици публикации в научни и популярни издания.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 8 март 2024 в 10:59 | Публикувана: 9 август 2021 в 10:21 | Категория: Здраве