Преглед при гинеколог – как протича?
Преди да уточним какво е гинеколог, трябва да се впуснем в дебрите на неговата сфера. Думата “гинекология” е с френски произход – “gynécologie”. Тя пък е съставена от две части, идващи от гръцки: “gyné” (“жена”) и “-logy” (наука за). Този факт от етимологията е достатъчен, за да добием по-добра представа за същността на този важен дял в медицината.
В компетенцията на гинеколога попада репродуктивното здраве на жената от пубертета до менопаузата. Но той може да лекува и преглежда и други органи – ректум, пикочен мехур, уретра и т.н.
Кога е необходим преглед?
Преди да решим да посетим гинеколог, трябва да сме наясно дали проблемът е в неговата компетенция. Най-честите причини, които изискват преглед при този специалист, са:
- Обилна, изключително болезнена и нередовна менструация
- Остра и честа болка в долната част на корема
- Необичайно кървене
- Сърбеж в интимната зона
- Консултация относно контрацептиви
- Съмнение за бременност
- Желание за ин-витро зачеване
- Аборт
Препоръчително е всяка жена, която води полов живот или е над 17 години, да посещава гинеколог поне веднъж-два пъти годишно.
Профилактиката е важна, защото понякога сериозните усложнения с женската репродуктивна система протичат безсимптомно.
Препоръчително е посещението при гинеколог да се случи 3-5 дни след последния ден от менструацията. Разбира се, това невинаги може да се предвиди. Не бива да се притесняваме, ако се случи така, че часът за гинеколог и менструацията съвпаднат. Прегледът може да се извърши и в този случай с изключение на изследване за рак на маточната шийка.
Прегледът – възможни ситуации стъпка по стъпка
За много жени първият преглед при гинеколог може да предизвика притеснение и смущение. Хубавата новина е, че той протича както при всеки останал специалист. Важно е да сме отпуснати, да ни е комфортно и да приемем, че човекът отсреща има уменията и знанията да ни излекува.
Снемане на анамнеза
Особено когато е за пръв път, прегледът започва с анамнеза – т.нар. медицинска история. Трябва да споделим на гинеколога оплакванията си (ако имаме такива), да представим лекарска документация (ако е налична) и да уточним при съществуващи придружаващи заболявания.
Най-вероятно ще трябва да дадем информация за:
- Края и началото на месечния ни цикъл през последните месеци
- Половия ни живот
- Семейна медицинска обремененост
- Репродуктивната ни история (бременности, аборти и т.н.)
След това ще трябва да се преоблечем в престилка за еднократна употреба, предоставена от кабинета, а в някои болници ще трябва да обуем и еднократни обувки. Това зависи от болничното заведение, но при всички случаи ще трябва да се съблечем от кръста надолу.
Външен физически тест
На първо място гинекологът ще изследва половата система отвън – вагина и вулва. Специалистът ще следи за подуване, зачервяване, кисти и външни белези на полово предавани болести. Не би било учудващо, ако лекарят ни помоли да се изкашляме. По този начин той ще провери дали страдаме от генитален пролапс.
Ако водим полов живот и сме уведомили гинеколога за това, то той може да вземе секрет от влагалището с помощта на стерилна клечка за уши. Този материал се изпраща за изследване за няколко неща:
- Вагинит (възпаление на влагалището)
- Болести, предавани по полов път: гонорея, хламидия, трихомониаза, генитален херпес, човешки папилома вирус.
За други полово предавани болести (сифилис, ХИВ, хепатит В и С) е необходимо да се вземе кръвна проба. Не бива да се тревожим, ако гинекологът ни изпрати да дадем такава. Тя дава много сведения не само за женското здраве, но и за общото ни състояние.
Вътрешен физически тест
Вътрешният физически тест се прави с помощта на стерилното устройство спекулум. Лекарят ще го постави във влагалището, като преди това го намаже с лубрикант. Това не е свързано с болка, а по-скоро с дискомфорт и студено усещане. Устройството се разтваря леко, за да се разделят стените на влагалището и да има по-добра видимост за шийката на матката.
Съвет: за теста със спекулум трябва пикочният ни мехур да е празен.
Гинекологът ще започне да движи спекулума на всички страни, за да добие по-добра видимост. По този начин той ефикасно ни изследва за редица състояния. Абсолютно възможно е гинекологът да използва пръсти, за да направи необходимите тестове, но това не бива да ни притеснява. Този тест е известен като бимануалната палпация.
Цитонамазка
Цитонамазката е част от вътрешния тест, но тъй като е от изключително важност, обръщаме специално внимание на процедурата. Още докато спекулумът е вътре във влагалището, специалистът ще вземе проба от шийката на матката с помощта на малка четчица. Събрания материал се изследва за рак на маточната шийка, тъй като за съжаление той протича безсимптомно.
Това изследване е важно, тъй като чрез него може да се открие рак в ранен стадий, когато е напълно лечим. Не бива да се притесняваме, ако изпитаме дискомфорт, щипещо чувство или дори леко кървене. Тази зона е силно чувствителна.
Важно е да не сте имали сексуални контакти поне 24 часа преди тест на цитонамазка и 72 часа след него. Задължително избягвайте и тампони след изследването.
Изследване от 2018 г. показва, че с все по-честото провеждане на изследването цитонамазка резултира в превенцията на 50% от смъртните случаи от рак на маточната шийка.
Вагинална ехография
Вагиналната ехография представлява изследване на тазовата кухина, което позволява на специалиста да провери състоянието на органите ни в нея – матка, яйчници и фалопиеви тръби. Тестът показва абнормални структури или образувания, които може да индикират заболяване. Той е ефикасен начин за потвърждение на бременност.
Ако лекарят прецени, че това изследване е необходимо, той ще постави презерватив или лубрикиращ гел по дължината на малка сонда. На върха има трансдюсер, който предава изображението върху екран. След това ще го въведе във влагалището и ще започне да го движи с цел по-добра видимост към всеки орган. Може да изпитате дискомфорт, но не и болка. Сондата е изключително тънка.
Това са най-честите изследвания, които гинекологът може да извърши. Разбира се, всеки специалист процедира по различен начин и някое от горепосочените може да се изпусне или да бъде разменено с друго.
След прегледа
Гинекологът ще ни даде знак, когато прегледът е приключен и е време да се облечем. Време е той да ни представи резултатите от изследването, да ни запознае със състоянието ни (ако има нещо притеснително). В зависимост от оплакванията и резултатите той може да предложи и изпише лечение и медикаменти. Важно е да задаваме въпросите, които ни изникнат. Може да споделим нашите притеснения спокойно.
В притеснението си от прегледа човек може да забрави да попита за важни неща, които ще са от изключителна важност занапред. Ето някои от запитванията, които може да имаме към гинеколог.
В случай на предписани медикаменти:
Не е задължително да ни бъдат изписани лекарства, но в случай, че се наложи, е препоръчително да сме информирани.
- Какви странични ефекти може да има предписаното лекарство?
- След колко време мога да очаквам подобрение?
- По какъв начин и колко време трябва да се приема?
- Необходимо ли е да съобразя диетата си с лекарството?
Важно е да споделим, ако приемаме и други медикаменти за придружаващи заболявания.
Относно последваща профилактика:
Както вече стана ясно, профилактиката е значима заради ранната превенция на редица болести.
- Кога е препоръчително отново да посетя гинеколог?
- Бихте ли ми препоръчали други допълнителни изследвания?
- Какви методи за контрацепция бихте ми препоръчали?
Това са примерни въпроси. Не бива да се притесняваме да попитаме. Лекарят ще ни обясни всичко.
Заключение
Прегледът при гинеколог особено когато ни е за първи път, може да бъде притеснителен, затова е важно да сме запознати с възможните ситуации и тестове. Те могат да бъдат външни и вътрешни с помощта на различни устройства. Важно условие е да сме искрени и отпуснати във всеки момент.
Често задавани въпроси
Кой лекар е генеколог?
Гинекологът се занимава с репродуктивната и полова система на жената, той може да провежда изследвания, да поставя диагнози и да предписва лечение.
Как протича прегледът при гинеколог?
Прегледът протича в няколко стъпки: разговор с пациента, вътрешен и външен тест и последваща дискусия относно състоянието и резултатите.
Колко често трябва да се посещава гинеколог?
За жени, които нямат оплаквания, е препоръчително да се прави профилактичен преглед веднъж в годината.
Източници
- Curry S, Hall J. "Screening for Cervical Cancer US Preventive Services Task Force Recommendation Statement", Jama Network: 2018;320(7):674-686.
- Singh R et al. "The role of speculum and bimanual examinations when evaluating attendees at a sexually transmitted diseases clinic", PubMed. Sexually transmitted infections: 2007 Jun;83(3):206-10.
Блог
Рецепти
Свързани публикации
ХИВ/СПИН епидемията от миналия век разкри много належащи проблеми в нашето колективно съзнание и световната здравна практика.
Хубаво е да сме наясно с различните видове противозачатъчни, за да можем да направим добър информиран избор за себе си.
Положителен или отрицателен ефект може да има приемът на витамин Ц при менструален цикъл?