Преждевременно прекъсване на бременността – спонтанен и изкуствен аборт

Обновена: 22.02.2024|
Цветна бременност. Преждевременно прекъсване на бременността, аборт.

Преждевременно прекъсване на бременността или спонтанен аборт е прекъсването на жизненоспособността на плода преди 20 гестационна седмица (под 500 г).

До това могат да доведат различни медицински причини. Но познаването на рисковите фактори и признаци може да помогне за справяне със ситуацията и получаването на навременни подкрепа и лечение.

 

Какво представлява прекъсването на бременността?

Прекъсването на бременността, често наричано аборт, е медицинска процедура или употребата на лекарства за прекратяване на бременност. Това може да се случи по различни причини, включително личен избор, медицински състояния, които представляват заплаха за здравето на бременната жена или плода, или аномалии на плода.

Абортът може да се извърши хирургически или чрез медикаменти, а използваните методи могат да зависят от фактори като гестационната възраст на бременността и здравословното състояние на бременната.

Важно е да се отбележи, че темата за аборта е сложна и възгледите за нея се различават значително въз основа на културни, религиозни и лични убеждения. Законите относно абортите също се различават в различните страни и региони.

Ако вие или някой, когото познавате, обмисля прекъсване на бременността, търсенето на съвет от здравни специалисти е от решаващо значение за разбирането на наличните възможности и вземането на информирани решения въз основа на индивидуалните обстоятелства.

 

Видове преждевременно прекъсване на бременността

По видове абортите се разделят на две категории – спонтанни и изкуствени.

Спонтанните могат да бъдат:

  • Ранен (едноетапен) – заплашващ, започващ, прогредиентен, инкомплетен, комплетен
  • Късен (двуетапен) – тип раждане, тип цервикална недостатъчност
  • Задържан (ранен и късен)
  • Хабитуален (ранен и късен)
  • Септичен (ранен и късен)

 

Изкуствен аборт (ранен или късен):

  • По желание
  • По медицински показания
  • Криминален

 

Честотата на спонтанното прекъсване на бременността е в рамките на 10-15%. Тя е трудно оценима поради субклиничния аборт, протекъл като една по-обилна или закъсняла менструация.

Съвременните възможности за улавяне на ранна бременност (бетасубединицата на ЧХГ) и наблюденията при оплождане ин витро показват, че честотата на субклиничния аборт е около 30%.

Нека разгледаме видовете преждевременно прекъсване на бременността – как протичат и с какво се характеризират.

 

Ранен спонтанен аборт

 

Спонтанен аборт, преждевременно прекъсване на бременността.

 

Това е едноетапно преждевременно прекъсване на бременността – до 12-тата гестационна седмица.

 

Етиология (причини)

Дефекти на плодното яйце. Анатомични и хромозомни аномалии водят до „кухо яйце“, т.е. липсва ембрион или е загинал такъв (missed abortion). Колкото е по-ранен абортът, толкова тези аномалии са по-чести и по-тежки. Хромозомни аберации (мутации) се намират при спонтанните прекъсвания на бременността в около 50% от случаите.

Причините за тези аномалии са главно ендогенни. Така например оплождане на презряла яйцеклетка (3 дни след повишаване на базална температура) води до хромозомни аберации. Непълноценната сперма също може да предаде дефектен зародишен материал.

Между екзогенните причини се изброяват :

  • остри вирусни инфекции
  • радиации
  • химикали, включително и лекарства, които се предлагат в периода на ембриогенезата (до 8 седмици от бременността).

 

Травмираният или възпалително измененият ендометриум (лигавицата на матката) може да доведе до неблагоприятна среда за хранене и развитие на плода.

Хормоналният аборт може да се причини от от диабет, хипертиреодизъм, ненормална лутеална фаза на менструалния цикъл.

Ранният спонтанен аборт е свързан с изгонването на един липсващ, увреден или загинал ембрион. Отлепеното плодно яйце действа като чуждо тяло и след появата на болки се изхвърля от матката частично или изцяло навън.

 

Кои са най-честите признаци на спонтанен аборт?

 

Аборт, преждевременно прекъсване на бременността. Панкреатогенен диабет, Т3сЗД. Кръвоизлив в окото. Ахалазия. Онкологични заболявания. Най-честите лабораторни изследвания. Добър и лош естроген. Хормон естроген - следене на нива при гинеколог.

 

Кръвотечението е сериозен застрашаващ признак за бременността, но не всяко кръвотечение означава преждевременно прекъсване на бременността. Кървене често се получава по време на липсващите овулации или менструален период, което е физиологично.

Кръвотечение може да се срещне при жени с предшестващи аборти по желание, като израз на травматично или възпалително увреден ендометриум. Всички тези кръвотечения са преходни и краткотрайни.

Понякога кръвотечението може да бъде израз на локални промени в шийката – полипи, ендоцервицити и др. Жените с кръвотечения по време на бременност в ранен етап стигат по-често до преждевременно раждане. При жив плод, с кръвотечения през първия триместър, запазват бременността си.

Бременната жена има слаба болка в кръста или ниско в корема. Понякога тя е постоянна или коликообразна. Често жените се оплакват от тъпи, постоянни, парещи, пробождащи, прорязващи странични болки в корема, с или без болки в кръста.

Изявите на кървенето, болката и обективната находка при различните стадии на едноетапния аборт са:

  • Заплашващ аборт – появява се обикновено оскъдно вагинално кръвотечение. След кръвотечението може да се появят слаби болки ниско в корема и кръста.
  • Започващ – по-изразени са кръвотечение, болката ниско в корема и кръста.
  • Преждевременно раждане в ход – кръвотечението е обилно и ясночервено. Срединните болки ниско в корема и кръста са най-силни и коликообразни. Преждевременното раждане е неизбежно.
  • Инкомплетен – кръвотечението и болките продължават поради непълното изхвърляне на всички плодни части от маточната кухина.
  • Комплетен – жената съобщава за изпаднали плодни части. Кръвотечението продължава слабо. Няма болка. Плодното яйце е изхвърлено почти изцяло.

 

Тези форми на спонтанния аборт са налице при всички разновидности на ранното спонтанно прекъсване на бременността и представляват последователни стадии на един и същ едноетапен процес.

 

Диагноза

Поставя се чрез вагинален оглед, чрез ултрасонография и чрез бавно намаляващи нива на хормоните човешки хорионгонадотропин, плацентарен лактогенен хормон, естрогени, прогестерон.

 

Късен спонтанен аборт

 

Аборт, преждевременно раждане. Имунитетът по време на бременност. Рискови фактори при бременност. Ваксини по време на бременност. ХИВ и бременност. Женска консултация. Хипертензивни нарушения. Фолиева киселина по време на бременност. Хранене при бременност. Цинк при бременност. Бременност - диагноза и развитие. Лека бременност. Списък преди раждане. Гестационен диабет: признаци.

 

Двуетапен 

От началото на 4 г.с. протича в две времена – изгонване на плода и след това на плацентата, както е при раждане.

Главните причини за късен, двуетапен спонтанен аборт са свързани с маточна и плацентарна патология или друга патология на плода:

  • хипопластична (недоразвита) матка
  • всички видове маточни малформации
  • миоми на матката
  • placentae previa (ниско прикрепена плацента)
  • abruptio placentae (преждевременно отлепване на плацентата)
  • многоплодна бременност
  • многоводие и др.

Намесват се инфекции като токсоплазмоза, а също така и общи заболявания на майката (диабет, бъбречни заболявания и др.)

Клинична картина – най-често водещ е болковият синдром с характерно зачестяване, усилване и удължаване на маточните контракции. Понякога преждевременното раждане започва с кръвотечение, като големината на кръвозагубата варира.

Контракциите или не се усещат, или липсват. При абразио плаценте болката е постоянна.

 

Аборт тип цервикална недостатъчност

Случва се във второ тримесечие и при ранни преждевременни раждания. Какъв е точният механизъм за появата на цервикална недостатъчност, не е ясно.

Има три теории:

  • травма на шийката на матката
  • физиологична аберация – загуба на плода вследствие на хормонални или конгенитални причини
  • относителна цервикална недостатъчност – къса шийка на матката, след конизация или ампутация на маточната шийка

 

Клинична картина – тя се характеризира с болезнено разширение на шийката, без кървене. Плодът се изхвърля навън, заедно с плацентата.

Една седмица преди това могат да се появят:

  • тежест ниско в корема
  • чувство за пълнота във влагалището
  • по-често уриниране
  • поява на по-обилно слузно вагинално течение

 

Може да се изяви и при първа бременност. Лечението е оперативно (секрлаж).

 

Задържан аборт

При този вид преждевременно прекъсване на бременността плодът е загинал, но се задържа изхвърлянето му. Появява се тъмнокафяво, оскъдно вагинално кръвотечение. Матката не расте, а намалява своите размери.

Общите признаци за бременността (гадене, повръщане, напрежение в гърдите) постепенно изчезват. Нивата на хормоните (ЧХГ и други) намаляват. При ехография след 7-ма г.с. се установява липса на сърдечна дейност в плода.

 

Хабитуален

За хабитуален аборт се говори, когато в анамнезата има повече от три последователни спонтанни прекъсвания на бременността. Той може да бъде първичен или вторичен след раждането на жив плод.

Чистотата на хромозомните аномалии е 6 до 8% и е значително по-малка от спонтанното прекъсване на бременността.

Маточни аномалии – анатомичните дефекти на матката (двурога матка, еднорога матка, матка със септум), както и миомите на матката, маточните синехии и цервикалната недостатъчност могат да причинят хабитуален аборт.

Ендокринни фактори – дефектна лутеална фаза на цикъла се приема като възможна причина за хабитуален аборт. Тя е израз на ненормална овариална функция с намалено отделяне на прогестерон.

Лечение – извън бременността се назначават изследвания за уточняване на причините – хромозомен анализ на родителите, ендометриална биопсия, диабет, хистеросалпингография при жената и спермограма при мъжа. През бременността, ако се знае причината, лечението е специфично.

 

Септичен

Фебрилният аборт е усложнен от възпалителен процес. Тези възпалителни усложнения могат да се получат при всяко преждевременно прекъсване на бременността, но са характерни за криминалните аборти.

Предпоставки за това са ендогенна цервико-вагинална флора, непълно изпразване на маточната кухина, липсата на асептика и антисептика при извършването му. Температурата е над 38 градуса.

Лечението е чрез медикаменти, назначени от акушер-гинеколог.

 

Изкуствен аборт

 

Аборт, преждевременно раждане. Витамин D3 при бременност. Уроинфекции при бременни. Хипертензивни нарушения. Цинк при бременност. Жена по време на бременност на посещение при лекар, мерки по време на коронавирус.

 

Изкуствен се нарича преждевременен аборт, който е извършен умишлено, за разлика от спонтанният аборт . Познат още като индуциран или терапевтичен.

Може да се срещне под други наименования:

  1. Аборт по желание.
  2. По медицински показания.
  3. Криминален аборт – незаконен такъв чрез изкуствени средства. Престъпление е, когато някое лице съветва, помага или извършва аборт. Някои държави поставят самоиндуцираното прекъсване на бременността в подобна категория. Смъртта на майката, на която е извършена интервенцията, се счита за убийство.

 

Възможни усложнения

Усложненията могат да бъдат ранни и късни.

Към ранните спадат:

  • травматични – перфорация на маточната кухина
  • възпалителни усложнения – септичен аборт

 

Късните усложнения се изразяват с менструални разстройства (аменорея, хипоменорея), стерилитет, преждевременни раждания, неправилно прикрепена плацента и др.

 

Как да намалим риска от спонтанен аборт?

Намаляването на риска за спонтанен аборт включва възприемане на здравословен начин на живот и търсене на подходяща пренатална грижа.

Въпреки че е важно да се отбележи, че някои спонтанни аборти се случват без ясна причина, има стъпки, които можете да предприемете, за да насърчите здравословна бременност и да сведете до минимум потенциалните рискове:

  • Грижи преди забременяване: Насрочете среща преди забременяване с препоръчаните медицински специалисти, за да се справите с всички съществуващи здравословни проблеми.
  • Здравословен начин на живот: Поддържайте балансирана и питателна диета, богата на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и постни протеини. Избягвайте прекомерния прием на кофеин и ограничете консумацията на алкохол. Спрете пушенето и избягвайте излагането на вторичен дим.
  • Постигнете и поддържайте здравословно тегло преди зачеването. Затлъстяването или поднорменото тегло може да увеличи риска от усложнения.
  • Управлявайте хроничните състояния: Ако имате хронични заболявания като диабет или хипертония, работете в тясно сътрудничество с вашия лекар, за да ги управлявате ефективно.
  • Избягвайте вредните вещества: Минимизирайте излагането на опасности от околната среда, като определени химикали, токсини и радиация.
  • Пренатална грижа: Насрочете ранни и редовни пренатални прегледи при вашия лекар, за да наблюдавате напредъка на бременността си и незабавно да адресирате всички притеснения.
  • Гинекологична консултация: Помислете за посещение при гинеколог, особено ако имате анамнеза за повтарящи се аборти или ако сте изложени на повишен риск поради възраст или други фактори.
  • Управлявайте стреса: Практикувайте техники за намаляване на стреса като медитация, упражнения за дълбоко дишане или пренатална йога.
  • Бъдете информирани: Обучете се за признаците и симптомите на усложнения при бременност, като вагинално кървене или силна коремна болка, и незабавно потърсете медицинска помощ, ако имате някакви притеснения.

 

Важно е да запомните, че много спонтанни аборти възникват поради хромозомни аномалии, които са извън контрола на човек. Ако имате притеснения или въпроси относно вашата конкретна ситуация, препоръчително е да се консултирате с вашия лекар за персонализирани насоки въз основа на вашата медицинска история и обстоятелства.

 

Как да се справим след неуспешна бременност?

 

Спонтанен аборт, преждевременно прекъсване на бременността.

 

Възстановяването на тялото зависи от времевата разлика между преждевременното прекъсване на бременността и датата на термина. След спонтанен аборт може да се появи зацапване, както и дискомфорт в корема.

Докато хормоните на бременността могат да се задържат в кръвта няколко месеца след това, нормалните менструации трябва да започнат отново след четири до шест седмици.

Избягвайте да правите секс или да използвате тампони поне две седмици след преждевременно прекъсване на бременността.

Преживяването на неуспешна бременност може да бъде и емоционално предизвикателен и тревожен момент. Справянето със загубата включва признаване и обработка на чувствата, търсене на подкрепа и отделяне на необходимото време за скръб, ако е необходимо.

Не забравяйте да се грижите за психическото и физическото си здраве, за да сте готови да планирате бъдещата си бременност успешно.

Какво е спонтанен аборт?

Спонтанен аборт, обикновено наричан преждевременно прекъсване на бременността, е естествената загуба на плода преди 20-та седмица. Често се проявява през първия триместър.

Какви са често срещаните признаци на спонтанен аборт?

Признаците могат да включват вагинално кървене, коремни спазми. Ако получите тези симптоми, изключително важно е да потърсите медицинска помощ.

Какво причинява спонтанен аборт?

Спонтанните аборти могат да бъдат резултат от хромозомни аномалии, хормонални проблеми, здравословни проблеми на майката или други фактори. Често точната причина остава неизвестна.

Категории: Бременност и женско здраве|Публикувана: 24.06.2021|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Ак. Дона Димова
Ак. Дона Димова завършва специалност „Акушерка“ в Тракийски университет гр. Стара Загора. Преминава обучителен курс за операционна акушерка в СБАЛАГ "Майчин дом" гр. София. Започва да практикува професията в Болница Тракия гр. Стара Загора. Член е на Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи. За въпроси към ак. Дона Димова - пишете в коменар.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

15 Коментара

  1. Милена 18.03.2024 at 20:44 - Отговор

    Здравейте!
    На 7.03 се наложи прекъсване на бременността ми с вакуум поради медицински причини в 10 г.с. (недоразвита кост на черепната кухина)
    Докторката в болницата ми предписа АБ, пробиотик и противозачатъчни Линдинет 30 за три месеца.
    След като премине терапията с противозачатъчните кога можем да подновим опитите( веднага след прекратяването им или на следващият месец) ? Благодаря!

    • Ак. Дона Димова 21.03.2024 at 15:25 - Отговор

      Здравейте, ние Ви съветваме да обсъдите въпроса с лекаря, който е предписал терапията.

  2. Симона Георгиева 17.02.2024 at 12:18 - Отговор

    Здравейте,
    При спонтанен аборт в периода до 3 месец, в момента организма се чисти, не е правен кюртаж. Как да намалим или облекчим болките, дължащи се на това прочистване ?
    Пия аулин, но не помага много !
    Благодаря и хубав ден!

    • Ак. Дона Димова 20.02.2024 at 15:41 - Отговор

      Здравейте, препоръчваме да направите консултация с акушер-гинеколог, който ще предпише обезболяващи медикаменти и ще прецени дали е необходим кюретаж. (smiley)

  3. Доротея 09.01.2024 at 16:20 - Отговор

    Здравейте в 4месец съм има ли как да прекъсна бременността с бащата се разделихме не мога да задържа бебето

    • Дона Димова 10.01.2024 at 15:52 - Отговор

      Здравейте, в България е законно прекъсване на бременността по Ваше желание до 12 г.с. (3 месец). За да получите по-подробна и сигурна информация – посъветвайте се с лекар – специалист.

  4. Теменужка 08.03.2023 at 11:50 - Отговор

    Здравейте искам да попитам днес ми казаха че съм в 7г.с. и спряло да се развива ембриона и ми предписаха хапчета за аборт трябва ли да ходя за второ мнение

    • Ак. Дона Димова 08.03.2023 at 16:05 - Отговор

      Здравейте, Теменужка.
      Лекарят, който Ви е изписал лекарство, е за да предизвика т.нар. медикаментозен аборт, тъй като зародишът е загинал. Друг начин за премахване на ембриона е чрез оперативна процедура – абразио (извършва се в болнични условия с анестезия)
      Ако желаете, може да направите консултация с друг акушер-гинеколог за второ мнение и потвърждаване на диагнозата.

  5. МАРИЯ 14.11.2022 at 20:21 - Отговор

    Здравейте има ли начин чрез билки или хапче да се направи аборт става въпрос за 3-та седмица ?

    • For Life 15.11.2022 at 12:31 - Отговор

      Здравейте,

      Има така наречен медикаментозен аборт. Процедурата се прилага при бременни до 7 г.с, но най-добре лекуващ акушер-гинеколог да определи типа за прекратяване на бременността.

  6. Сиси 16.09.2021 at 15:21 - Отговор

    Преди месец изгубих бебето си точно в 19г.с текнаха ми водите и имах разкритие 6см просто нямаше какво да се направи… бях много разтроена докторите от спешното не искаха да ме разтройват още повече и все още не знам точната причина,чакам да ми дойте цикъла и ще ходя на преглед.. тогава може би ще разбера какво е станало. Само искам да попитам при такъв случай след колко време може да се пробва отново за забременяване? Благодаря Ви !

    • Ак. Дона Димова 16.09.2021 at 16:41 - Отговор

      Здравейте, много съжаляваме да чуем за станалото с Вас!
      Но първо трябва да се установи причината, което ще стане след прегледите, последвали цикъла Ви. Акушер-гинеколог може да назначи изследвания и след това – лечение. Той ще Ви посъветва каква ще е следващата стъпка и след колко време ще може да направите отново опит за бебе.

  7. Тери 28.06.2021 at 23:55 - Отговор

    Благодаря Ви за съвета, Дона. В държавата в която съм трудно се стига до акушер-гинеколог, но ще се консултирам пак с джипито.
    Тери

  8. Тери 27.06.2021 at 21:07 - Отговор

    Здравейте,
    Много полезна информация, благодаря.Аз имам въпрос към вас: Имах спонтанен аборт през март 2020 (9та седмица). Година опитвам да забременея, но без успех. Правих изследвания, казаха, че всичко е наред. Правя си тестове за овулация, но са негативни, а изследванията показват, че има овулация.
    Може ли да ми дадете съвет.
    Благодаря.

    • Ак. Дона Димова 28.06.2021 at 11:56 - Отговор

      Здравейте, Тери,

      Преди всичко е важно да си направите консултация с акушер-гинеколог.

      Ние можем да Ви посъветваме, за да разберете дали имате овулация, на 20-тия ден от менструалния цикъл (като за 1-ви се смята първия ден от менструацията, при редовен цикъл) да си направите изследване на прогестерон.

Оставете коментар

Обновена: 22 февруари 2024 в 17:44 | Публикувана: 24 юни 2021 в 14:57 | Категория: Бременност и женско здраве