Рак на маточната шийка – какво трябва да знаем?

Обновена: 18.09.2024|
Рак на маточната шийка.

Рак на маточната шийка представлява сериозен проблем за здравето на жените по света, въпреки напредъка в превантивните мерки като HPV ваксинация и редовните програми за скрининг. По тази причина е важно да познаваме рисковите фактори, симптомите и възможностите за лечение.

 

Какво е рак на маточната шийка?

Ракът на маточната шийка е втория най-разпространен карцином сред жените – след този на гърдата. Развива се от атипични клетки по повърхността на матката. Познат е и като рак на младото население, като засяга жени на възраст между 15 и 44 години. Най-честият причинител е човешкият папиломавирус (HPV).

 

 

Навременното откриване на рак на маточната шийка е от решаващо значение, тъй като заболяването може да доведе до фатален край, ако прогресира. Сериозното предизвикателство, свързано с диагностициране на този рак, е честата липса на изявени симптоми в ранните стадии. Въпреки това редовната профилактика с цитонамазка е изключително добра превенция на състоянието.

Според степента си на разпространение ракът има IV стадии:

  • Етап I – ракът е ограничен до шийката на матката.
  • Етап II – разпространил се е извън шийката на матката, но не и в тазовата стена или долната трета на влагалището.
  • Етап III – вече засяга долната трета на вагината, тазовата стена и/или причинява проблеми с бъбреците.
  • Етап IV – разпространил се е в близки органи (пикочния мехур или ректума и/или извън таза) или други части на тялото като бели дробове, черен дроб, кости или отдалечени лимфни възли.

 

Етапът при диагностицирането е от решаващо значение за определяне на прогнозата и процента на преживяемост. Ранният стадий на рак на маточната шийка има по-висок процент на преживяемост в сравнение с напредналите стадии.

 

Причини

 

Рак на маточната шийка

 

Почти всички случаи на рак на маточната шийка са резултат на продължителна инфекция с определени видове човешки папилома вирус – най-често HPV типове 16 и 18. Вирусът обикновено се разпространява при полов акт и по-конкретно – чрез контакт с кожата на гениталиите. Заразени могат да бъдат гениталните области, устата и гърлото.

Рискови фактори

Някои от рисковите фактори, които могат да увеличат риска за възникване на рак на маточната шийка, включват:

  • Високорисково сексуално поведение – незащитен секс, наличие на множество сексуални партньори, ранен сексуален живот.
  • Други полово предавани инфекции като например хламидия. Наличието на ППИ създава среда, която улеснява HPV инфекцията и персистирането й. При здрави хора инфекцията може да се елиминира от имунната система в рамките на 1-2 години и да изчезне сама, особено ако е с нискорискови щамове на HPV, които не предизвикват сериозни проблеми.
  • Пушене. Жените, които пушат, са около два пъти по-склонни да развият рак на маточната шийка, отколкото непушачите. Тютюневите вторични продукти са открити в цервикалната слуз на жени, които пушат, което показва, че тези вещества могат да увредят ДНК-то на клетките на шийката на матката и да допринесат за развитието на рак.
  • Отслабена имунна система и прием на имуносупресивни лекарства.
  • Дългосрочна употреба на орални контрацептиви – за пет или повече години. Рискът намалява след спиране на хапчетата.
  • Многократна доносена бременност. Жените, които са имали три или повече доносени бременности, са изправени пред повишен риск заради хормоналните промени и физическия стрес. Но основният рисков фактор остава дълготрайната инфекция с HPV.
  • Ранна доносена бременност – преди 17-годишна възраст. Тези жени са по-склонни към развиване на заболяването спрямо останалите, които са имали първата си доносена бременност на 25 или повече години.
  • Фамилната анамнеза за рак на маточната шийка.
  • Ограничен достъп до здравеопазване и редовен скрининг (тестове по цитонамазка).

 

Симптоми

В ранните стадии на рак на маточната шийка може да няма признаци или да се появят:

  • Абнормно вагинално кървене – след сексуален контакт, между редовните менструални цикли или след менопауза
  • Необичайно вагинално течение – воднисто или дори кърваво, с неприятна миризма
  • Болка по време на полов акт

 

Когато ракът прогресира, се забелязват по-тежки симптоми, включително:

  • Болка ниско в таза (кръста)
  • Затруднено и болезнено уриниране, кръв в урината (хематурия)
  • Проблеми с червата като запек, болка по време на дефекация и кръв в изпражненията
  • Подуване на единия или двата крака (лимфедем) – възниква, ако ракът блокира лимфния дренаж
  • Необяснима загуба на тегло и общо чувство на умора и слабост

 

Превенция и видове скрининг

 

Ваксина срещу рак на маточната шийка

 

Един от най-ефективните методи за превенция на рак на маточната шийка е чрез ваксинация на момичетата, като идеалният момент за това е на възраст между 10 и 13 години. У нас една от ваксините, които се използват – Gardasil, също е налична и от 2021 г. насам е достъпна безплатно за децата, чиито родители пожелаят.

Въпреки че в някои държави могат да се ваксинират и по-големи момичета и млади жени се ваксинират, това не е толкова ефективно, ако се извърши след като сексуалната активност вече е започнала.

Добрите сексуални практики като използването на предпазни средства и ограничаване на броя сексуални партньори са важни за предпазване от HPV инфекцията, която причинява рак на маточната шийка.

Видове скрининг

Редовният скрининг е задължителен за всяка жена, която държи да поддържа своето репродуктивно и цялостно здраве.

Най-добрият метод е редовната цитонамазка (ПАП тест), която открива предракови и ракови клетки в шийката на матката.

Американското онкологично дружество препоръчва този тест да започне да се прави на 21-годишна възраст, тъй като на тази възраст малко жени заболяват от рак на маточната шийка. След тази възраст, при добри резултати и липса на поводи за притеснения, цитонамазка се прави поне веднъж на всеки три години до 29-годишна възраст. У нас повечето акушер-гинеколозите обикновено съветват това да се прави ежегодно.

След 30 години е добре ПАП тест да се комбинира с тест за човешки папилома вирус (HPV). Този тест открива високорискови типове HPV, които могат да причинят рак на шийката на матката. Подобно на ПАП теста, клетките се събират от шийката на матката и се тестват.

Редовният скрининг и превантивните мерки значително намаляват риска от развитие на рак на маточната шийка и осигуряват ранно откриване, което подобрява резултатите от лечението.

 

Диагностика и лечение

 

Преглед за превенция на рак на маточната шийка

 

Диагностиката на заболяването започва с цитонамазка и тест за човешки папилома вирус. Ако резултатът е абнормален, здравният специалист може да прегледа шийката на матката и да вземе проба от тъкан за биопсия. Има много техники, които могат да се използват, включително ударна биопсия или ендоцервикален кюретаж.

Ако биопсията потвърди наличието на рак на маточната шийка, допълнителни образни тестове могат да определят дали болестта се е разпространила (метастазирала) като компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс, лимфография и др.

Лечение

Лечението на рак на маточната шийка варира в зависимост от стадия на заболяването, размера на тумора, цялостното здравословно състояние на пациента и дали той желае да запази фертилитета си.

При рак на маточната шийка в ранен стадий основното лечение често включва операция. Една често срещана хирургична процедура е конизация, при която се отстранява конусовидна част от анормална тъкан. Друг вариант е проста хистеректомия, която включва отстраняване на матката и шийката на матката.

В случаите, когато ракът е малко по-напреднал, може да се извърши радикална хистеректомия, която премахва матката, шийката на матката, част от вагината и околните тъкани. За жени, които желаят да запазят своята плодовитост, трахелектомия, която премахва шийката на матката, но същевременно запазва матката, може да бъде опция.

Лъчевата терапия е друго лечение за ранен стадий на рак на маточната шийка и може да се използва самостоятелно или в комбинация с операция.

При напреднал рак на шийката на матката стандартното лечение е химиотерапия, която се комбинира с лъчева терапия.

Последващи грижи

Редовното наблюдение е от съществено значение след лечението, за да се провери за рецидив. Това обикновено включва физически прегледи, цитонамазки и образни тестове.

Управлението на страничните ефекти от лечението, като лимфедем, проблеми с червата и пикочния мехур, и сексуална дисфункция също е от решаващо значение.

 

Заключение

Ракът на маточната шийка се причинява основно от персистираща инфекция с високорискови видове HPV. Някои от рисковите фактори включват високорисково сексуално поведение, тютюнопушене, отслабена имунна система, продължителна употреба на орални контрацептиви, многократна или ранна доносена бременност, фамилна обремененост и социално-икономически фактори.

Необичайно кървене, вагинално течение и наличие на болка по време на сексуален акт са често срещани симптоми на ранен стадии на рак на маточната шийка. При поява на тези или други по-сериозни симптоми задължително трябва да се консултираме със здравен специалист.

 

Често задавани въпроси

Кои възрастови групи засяга рак на маточната шийка?

Ракът на маточната шийка е наречен "рак на младото население", тъй като засяга жени на възраст между 15 и 44 години.

Каква е основната причина за появата му?

Почти всички случаи на рак на маточната шийка са резултат на продължителна инфекция с определени видове човешки папилома вирус – най-често HPV типове 16 и 18.

Как да предотвратим рак на маточната шийка?

Един от най-ефективните методи за превенция на рак на маточната шийка е чрез ваксинация на момичетата, като идеалният момент за това е на възраст между 10 и 13 години. Важно е също да се практикува безопасен секс, за да се избегне HPV инфекция.

Категории: Женско здраве, Здраве, Здравна енциклопедия|Публикувана: 24.07.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

mobile front

Популярни продукти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова завършва "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар