Сифилис при жените – какво трябва да знаем?

Обновена: 17.01.2025|
Сифилис при жените.

Сифилис при жените е опасно състояние, за което е важно да бъдем добре информирани. Ако се придържаме към безопасен секс и често се тестваме, намаляваме рисковете от зараза и предаване на инфекцията.

 

Защо сифилисът е опасно състояние?

Сифилис при жените е инфекциозно заболяване, причинено от бактерията Treponema pallidum – вид микроб със спираловидна форма. Предава се по полов път и в много редки случаи – по кръвен. Майката може да зарази детето си при раждането. Инфекцията крие риск от тежки усложнения, ако не се лекува.

 

 

В миналото сифилис е бил познат като „големия имитатор“, защото лесно е можело да бъде сбъркан с други заболявания.

 

С какво се характеризира сифилисът при жените?

Сифилисът при жени също преминава през различни стадии – първичен, вторичен и третичен, които са независими от пола. Те се редуват с така наречените „латентни“ епизоди.

Първичен сифилис

 

Сифилис при жени - раничка на устата.

 

В началото на активната инфекция се появяват следните признаци на заболяването:

  • Поява на шанкър – твърда, кръгла, безболезнена язва. Може да се намира в областта на външните гениталии, вагината, шийката на матката, ануса, ректума, устата.
  • Увеличени лимфни възли около мястото на инфекцията. Обикновено това става 7-9 дни след излизане на шанкъра.

При сифилис при жените шанкърите най-често се намират в маточната шийка (почти половината от случаите).

Раничките обикновено се забелязват около 20-35 дни след заразяване със заболяването. Могат да изчезнат от само себе си след 3-6 седмици, но не бива състоянието да остава нелекувано. Причината за това е, че дори първичните симптоми да изчезнат, до няколко месеца ще настъпи втората фаза.

При 40% от заболелите раничките са няколко, като това се среща най-често когато е налице и заразяване с ХИВ.

Вторичен сифилис

Вторият стадий на сифилиса се проявява по следните начини:

  • Кожен обрив по дланите на ръцете, стъпалата на краката, вагината или ануса. Често е груб, червен или червеникаво-кафяв.
  • Лезии, подобни на брадавици. Могат да се появят в топли, влажни области като вулвата, перинеума и перианалната област.
  • Системни симптоми като треска, възпалено гърло, главоболие, подути лимфни възли, мускулни болки и умора
  • Неравномерен косопад, особено по скалпа, веждите или други области

Вторичен сифилис може да премине в така наречената  „латентна“ или „пасивна“ фаза, която протича без външни белези и симптоми. В някои случаи тя може да се задържи повече от 20 години.

Латентен сифилис

Няма симптоми при този етап на сифилис при жените и мъжете, но инфекцията остава в тялото и може да бъде открита чрез кръвни изследвания.

Ранният латентен сифилис може да бъде инфекциозен, особено през първата година след отшумяване на вторичните симптоми. В късния си латентен етап човекът обикновено не се счита за заразен, но бактериите остават в тялото.

Третичен сифилис

Третичен сифилис при жените може да настъпи от 10 до 30 години след първоначалното заразяване, дори без да бъде предшестван от латентна фаза. Ако състоянието премине в този етап, вече настъпват сериозни усложнения. Появяват се меки, подобни на тумор израстъци. Те могат да засегнат кожата, костите, черния дроб или други органи.

Има риск от сериозни сърдечни и неврологични проблеми.

В тази фаза бактериите обикновено са по-малко активни и по-локализирани в тялото. Това намалява както риска от предаване на сифилис чрез сексуален контакт, така и заразяване на новородено с вроден сифилис при раждането.

 

Какви усложнения е възможно да настъпят при сифилис при жените?

 

Сифилис при жените – бактерията.

 

Сифилис при жените може да причини тежки усложнения и здравословни проблеми, ако не се лекува своевременно.

Сърдечно-съдови усложнения

Инфекцията може да засегне най-голямата артерия – аортата, и да причини възпаление. Това може да доведе до недостатъчност на аортната клапа, която, от своя страна, е потенциален причинител на тежки животозастрашаващи състояния като руптура на аортата или сърдечна недостатъчност.

Ако възпалението отслаби стената на аортата, резултатът може да бъде получаване на аневризма (патологично разширение на кръвоносен съд). При спукване на аневризма би могло да настъпи тежко вътрешно кървене и внезапна смърт.

Неврологични проблеми

Сифилис при жените може да доведе до менингит – възпаление на мембраните, покриващи главния и гръбначния мозък. Характеризира се със силно главоболие, схванат врат, треска и променено психическо състояние.

Може също да предизвика обща пареза – прогресивно невродегенеративно състояние, водещо до деменция, психиатрични симптоми (включително халюцинации и заблуди), промени в личността и когнитивно увреждане.

Съществува риск от инсулт, който, от своя страна, причинява парализа, затруднения в говора и проблеми със зрението.

Мускулно-скелетни увреждания

Хроничното възпаление на костите (остеит) и околния периост (периостит), които могат да бъдат резултат от сифилис при жените, причиняват болка в костите, чувствителност и подуване. С течение на времето водят до костни деформации и фрактури.

Артритът също е възможно усложнение от инфекцията, което би затруднило извършването на ежедневни дейности.

Проблеми с репродуктивното здраве заради сифилис при жените

Сифилис при жените понякога води до увреждане на фалопиевите тръби, яйчниците и други репродуктивни органи. Това носи неизменен риск от безплодие.

Тези усложнения често са резултат от тазова възпалителна болест, причинена от коинфекция с други инфекции, предавани по полов път, като например хламидия и гонорея.

Тазовата възпалителна болест може да причини хронична болка в таза и необичайно маточно кървене, както и да доведе до извънматочна бременност – потенциално животозастрашаващо състояние, при което оплодената яйцеклетка се имплантира извън матката.

Има и други репродуктивни рискове, свързани с наличието на сифилис при жените. Нелекувано състоянието при бременност може да доведе до смърт на плода преди раждането (спонтанен аборт) или малко след него.

Дори при успешно раждане децата също ще бъдат заразени с инфекцията и могат да проявят симптоми под формата на:

  • Хепатоспленомегалия (увеличен черен дроб и далак)
  • Жълтеница – пожълтяване на кожата и очите поради чернодробна дисфункция
  • Анемия – нисък брой червени кръвни клетки, водещ до умора и слабост
  • Обриви, подобни на тези, наблюдавани при вторичен сифилис
  • Костни аномалии, включително деформации като седловиден нос и саблевидни пищяли
  • Неврологични проблеми – гърчове, забавяне на развитието и загуба на слуха

 

Повишен риск от други ППИ

Раните от сифилис при жените могат да осигурят входна точка за други инфекции, включително ХИВ, увеличавайки риска от съпътстваща инфекция.

 

Лечение и профилактика на сифилис при жените

 

Сифилис при жените – тест.

 

Диагнозата сифилис при жените и мъжете може да се постави след положителен за бактерията кръвен тест. За целта се взима кръвна проба от вена на ръката с помощта на стерилна игла. След това кръвната проба се изпраща в лаборатория за изследване.

Понякога може да се вземе проба от видими ранички по тялото със стерилен тампон. Пробата може да се изследва директно под микроскоп или да се тества с помощта на техники за директно флуоресцентно антитяло за откриване на T. pallidum.

След установяване на инфекцията се започва лечение на сифилис с антибиотици. Жените, диагностицирани със заболяването, трябва да информират своите сексуални партньори, които също трябва да бъдат тествани и лекувани, за да се предотврати повторно заразяване и по-нататъшно разпространение на болестта.

Важно е да се извършват още тестове (обикновено RPR от Rapid Plasma Reagin или VDRL от Venereal Disease Research Laboratory) на редовни интервали от време. Тестовете служат за откриване на антитела срещу сифилис и за проследяване ефективността на лечението. По този начин може да се гарантира, че нивата на антителата намаляват – това е знак за успешно лечение.

 

Заключение

Сифилисът е инфекция, която най-често се предава по време на полов акт. Сифилис при жените причинява редица тежки усложнения, ако не се лекува. Може да засегне сърдечно-съдовата, неврологичната, мускулно-скелетната и репродуктивната система.

Бременните са изправени пред значителни рискове от неблагоприятни резултати от бременността и тежки неонатални усложнения.

Ранното откриване, редовният скрининг и навременното лечение са от съществено значение за предотвратяване на тези усложнения и осигуряване на дългосрочно здраве на жената и нейния партньор.

 

Често задавани въпроси

Какво е сифилис?

Представлява инфекциозно заболяване, причинено от бактерията Treponema pallidum – вид микроб със спираловидна форма. Предава се по полов път и в много редки случаи – по кръвен.

В коя част на тялото най-често се появяват сифилисови рани?

При сифилис при жените шанкърите най-често се намират в маточната шийка (почти половината от случаите).

Какви са възможните усложнения при сифилис при жените?

Сифилис при жените причинява редица тежки усложнения, ако не се лекува. Може да засегне сърдечно-съдовата, неврологичната, мускулно-скелетната и репродуктивната система.

Категории: Женско здраве, Здраве, Сексология|Публикувана: 27.06.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Проверено от
Д-р Ваня Шипочлиева, д.м. ВМА - гр. София
home8pip7oulzz8g j

Блог

Рецепти

mobile front
730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова завършва "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации