Бактериална вагиноза – симптоми и лечение

Обновена: 18.09.2024|
Бактериална вагиноза.

Бактериална вагиноза е изключително разпространено състояние, което засяга женското здраве. Как да разпознаем проблема и да действаме за лечението му, разглеждаме в тази статия.

 

Какво е бактериална вагиноза?

Бактериалната вагиноза е вагинален проблем, който се характеризира с дискомфорт и болка във влагалището. Той се причинява от дисбаланс в естествената бактериална флора. Състоянието може да възникне на всяка възраст, но се наблюдава най-често през репродуктивните години, особено при сексуално активните жени.

 

 

При нормални обстоятелства във вагината добрите бактерии, познати като Lactobacillus, са преобладаващият тип бактерии. Те поддържат вагиналната среда киселинна, което предотвратява прекомерния растеж на вредните анаеробни бактерии.

При бактериална вагиноза обаче се наблюдава намаляване на броя на лактобацилите и свръхрастеж на други видове бактерии, като Gardnerella vaginalis, Atopobium vaginae и видове Prevotella.

Въпреки че състоянието не е полово предавана инфекция и не се разпространява от човек на човек, сексуалната активност може да увеличи риска от развиването му.

Колко често се среща бактериалната вагиноза?

Бактериалната вагиноза е най-честият вагинален проблем при жени на възраст от 15 до 44 години. По данни на Mayo Clinic около 35% от жените се срещат с него в някакъв момент от живота си. Този процент варира в зависимост от изследваната популация, региона и методологията на проучването.

 

Симптоми

Признаците на бактериална вагиноза включват:

  • Необичайно вагинално течение – често е повишено по количество и може да е белезникаво или сиво на вид, понякога пенесто
  • Неприятна миризма на секрета от влагалището, подобна на риба, която се засилва след секс или след менструация
  • Сърбеж, парене или дразнене във или около влагалището
  • Парене по време на уринира

 

Рискови фактори

 

multi 400
kurk pep 600
multi 400
kurk pep 600

Бактериална вагиноза

 

Рисковата сексуална активност може да предразположи дамите към бактериална вагиноза. Примери за такива фактори е наличието на множество сексуални партньори, както и участието в незащитен секс (без презерватив) и използването на секс играчки. Тези практики могат да доведат нови бактерии във вагиналната област.

Промивките с дамски вагинален душ са популярна причина за бактериална вагиноза, тъй като често нарушават натуралния pH баланс. Важно е да знаем, че вагината е самопочистващ се орган, който не се нуждае от вагинални душове или други съмнителни продукти, които са рекламирани като начин за освежаване. Използването на всякакви ароматизирани или агресивни продукти за лична хигиена във или около вагиналната област трябва да се избягва.

Приемането на антибиотици за други инфекции понякога също може да убие полезните бактерии Lactobacillus във влагалището. Хормоналните колебания по време на менструация или бременност, както и използването на спирала за контрацепция увеличават риска от развиване на бактериална вагиноза.

Някои жени естествено имат по-ниски нива на лактобацилни бактерии, които са от решаващо значение за поддържането на здравословна вагинална среда.

Възможни усложнения

 

Дискомфорт заради бактериална вагиноза

 

Бактериалната вагиноза не причинява усложнения много често. Но понякога наличието на BV може да доведе до:

  • Полово предавани инфекции. Хората с бактериална вагиноза са в повишен риск от ППИ като ХИВ, вирус на херпес симплекс, хламидия или гонорея. Това е така, защото променената вагинална флора може да компрометира естествените защитни бариери срещу тези патогени. Ако пациентът има ХИВ, бактериалната вагиноза повишава риска от предаване на вируса на партньорa.
  • Тазова възпалителна болест. Тази инфекция на женските репродуктивни органи, включително матката, фалопиевите тръби и яйчниците. Състоянието може да причини хронична болка в таза, безплодие и повишен риск от извънматочна бременност.
  • Усложнения по време на бременност като повишен риск от преждевременно раждане (раждане преди 37 седмица от бременността) и ниско тегло при раждане. Съществува опасност още от преждевременно разкъсване на амниотичния сак (пълната с течност мембрана около плода), както и от следродилен ендометрит – инфекция на маточната лигавица след раждането, която може да доведе до треска, болка и по-сериозни здравословни проблеми, ако не се лекува.
  • Повишен риск от следоперативни инфекции. Жените с бактериална вагиноза, които се подлагат на гинекологични процедури като хистеректомия или аборт, са изложени на по-висок риск от развитие на следоперативни инфекции. Това се дължи на наличието на необичайни бактерии във влагалището, което може да доведе до инфекции на мястото на операцията или околните тъкани.
  • Усложнения при асистирани репродуктивни методи. Жени с нелекувана бактериална вагиноза, подложени на ин витро оплодане или други асистирани репродуктивни техники, може да имат по-нисък процент на успеваемост. Състоянието може да повлияе отрицателно върху имплантирането на ембриона и да увеличи риска от спонтанен аборт.

 

Диагностика

 

Преди гинекологичен преглед, бактериална вагиноза

 

Диагностицирането на бактериална вагиноза започва с медицински преглед. Важно е пациентът да предостави информация за наличните симптоми и медицинската си история, включително всякакви предишни или настоящи инфекции, предавани по полов път.

Може да се направи преглед на таза, при който лекарят поставя пръсти във влагалището, за да потърси признаци на инфекция, като увеличаване на секрета или секрет с неприятна миризма, който има бял или сив цвят.

Обикновено се използва спекулум, за да се получи по-добър изглед на шийката на матката и вагиналните стени. Това позволява по-задълбочена оценка и вземане на проба за лабораторен анализ.

Един от възможните тестове е вагинален pH тест, където ниво на pH над 4,5 често показва наличието на бактериална вагиноза.

Друг метод за диагностициране е смесване на пробата от вагиналния секрет с 10% разтвор на калиев хидроксид. Ако присъства бактериална вагиноза, тази смес обикновено произвежда силна, рибена миризма поради освобождаването на амини. Пробата може също да бъде подложена на микроскопско изследване за идентифициране на вагинални епителни клетки, покрити с бактерии.

 

Лечение

 

Бактериална вагиноза

 

Бактериалната вагиноза обикновено се лекува с антибиотици, за да се възстанови нормалния баланс на бактериите във влагалището. За тези, които предпочитат или се нуждаят от локално лечение, някои от лекарствата се предлагат и под формата на гел, който се прилага директно във влагалището.

В допълнение към антибиотиците, здравните специалисти могат да препоръчат пробиотици, особено такива, съдържащи лактобацили. Въпреки че пробиотиците не са основно лечение на бактериална вагиноза, те могат да помогнат за възстановяването и поддържането на здравословен баланс на бактериите във влагалището, както и да предотвратят повтарящи се инфекции.

Превантивните мерки са важни за справяне с проблема, като за целта се препоръчва избягване използването на вагинални душове, придържането към безопасни сексуални практики и поддържането на добра хигиена без използване на ароматизирани и агресивни продукти.

Последващите грижи също са от съществено значение, защото при някои жени може да се наблюдава повторение на симптомите и съответно да се наложи по-дълъг курс на антибиотици или допълнителни превантивни мерки.

 

Заключение

Бактериална вагиноза е вагинален проблем, който настъпва, когато „добрите“ бактерии във влагалището намаляват и това доведе до увеличаване на вредните анаеробни бактерии. Състоянието може да се разпознае по необичайно вагинално течение с неприятна миризма на риба, както и сърбеж и парене в областта. Ако забележим подобни признаци, веднага трябва да посетим гинеколог.

 

Често задавани въпроси

Какво е бактериална вагиноза?

Бактериалната вагиноза е често срещан проблем, който се характеризира с дискомфорт и болка във влагалището. Въпреки че състоянието не е полово предавана инфекция и не се разпространява от човек на човек, но въпреки това сексуалната активност може да увеличи риска от заразяване.

При кои жени е най-разпространена бактериалната вагиноза?

Бактериалната вагиноза е най-честият вагинален проблем при жени на възраст от 15 до 44 години. Всъщност около 35% от хората с вагина ще се срещнат с него в някакъв момент от живота си.

Какви са рисковите фактори?

Рисковите фактори включват практикуване на незащитен секс или секс с множество партньори, хормонални колебания, промивки с дамски душ или пък наличие на естествено ниски нива на лактобацилни бактерии.

 

Категории: Женско здраве, Здраве, Здравна енциклопедия|Публикувана: 26.08.2024|

Източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

730811db8333e8400e5fcddd2e25fec9?s=96&d=mm&r=g

Йоана Иванова учи "Книгоиздаване" в СУ "Св. Климент Охридски". Писането и четенето са й страст. Интересува се от йога, дихателни практики и грижа за вътрешния и външния баланс.

Свързани публикации

Оставете коментар