Кои са най-разпространените видове противозачатъчни?

Обновена: 28.06.2024|
Най-разпространените видове противозачатъчни.

Под противозачатъчни обикновено разбираме определен набор от медикаменти, които се пият по определена схема и предотвратяват забременяването. Терминът обаче може да обхваща и други методи за значително намаляване на шанса да забременеем. Ще разгледаме различните видове противозачатъчни – хормонални и нехормонални, които се използват от жени за предотвратяване на бременност.

Контрацептиви може да се използват самостоятелно или да комбинираме различни видове противозачатъчни за по-сигурно предпазване. Методите можем да делим на различни категории – в зависимост от това кой ги употребява, колко често и как се използват. Най-популярните видове противозачатъчни са лесни за използване и са широко достъпни, поради което са толкова разпространени.

 

Видове противозачатъчни средства

 

видове противозачатъчни. лекарства и презерватив

 

Най-разпространени в световен мащаб са дълготрайните методи за контрол на бременността – женска стерилизация или поставяне на гинекологична спирала. Краткосрочни методи за предотвратяване на бременност са противозачатъчни медикаменти, презервативи и инжекции. Методи като прекъсване на половия акт не се препоръчват и носят повишен риск от забременяване.

Спрямо доклада на ООН от 2019 година в Европа най-разпространените видове противозачатъчни са пероралните медикаменти и мъжките презервативи.

Видове противозачатъчни лекарства

За да действат на хормоналните цикли на женския организъм, противозачатъчните съдържат 2 вида синтетични хормони – прогестин и естроген, а понякога и комбинация от тях:

  • Медикаменти с прогестин – те сгъстяват цервикалната слуз, което затруднява достигането на семенна течност до матката. Заедно с това не позволяват на стените на матката да се удебелят и да приемат оплодена яйцеклетката. При 40% от жените, които използват този тип медикаменти, се наблюдава овулация.
  • Комбинирани лекарства – те комбинират естроген и прогестин. Заедно с ефектите на прогестина тези медикаменти може да предотвратят овулацията и да не позволят на яйцеклетката да се подготви за оплождане. Тези хапчета са предпочитани от повечето лекари и са популярни.

 

Различните медикаменти съдържат различни дози от активните вещества в различен брой таблетки в опаковка. Поради тази причина се препоръчва да се консултираме с лекар, преди да започнем да ги използваме.

Обикновено различните видове противозачатъчни следват подобна схема – 21 дни прием на хормонални лекарства, през които дозите на веществата са различни. Този прием е следван от 1 седмица прием на плацебо таблетки или спиране на приема за 7 дни. През този период се появява типичното менструално кървене. С този прием се наподобява естествената промяна в хормоните спрямо фазата на менструалния цикъл.

Ако се пропусне седмицата с плацебо хапчета, менструалното кървене няма да започне.

Гинекологична спирала

 

видове противозачатъчни. гинекологина спирала

 

Този уред против забременяване остава в тялото за дълго време, а процентът на защита е особено висок – 99% при правилна употреба. След неговото премахване жената спокойно може да забременее. Животът на гинекологичната спирала е между 5 и 10 години, което я прави удобен и практичен избор за много жени.

През 2019 години около 160 милиона жени са имали спирала в матката си, а проучване от 2007 година сочи, че в България 9% от жените, използващи противозачатъчни методи, са избрали гинекологичната, или вътрематочна, спирала.

Гинекологичната спирала представлява малко устройство, приличащо на буквата Т. В хормоналните спирали се съдържа прогестин, а нехормоналните съдържат мед, злато и сребро, които променят химичната среда на матката и по този начин намаляват драстично животa и енергията на сперматозоидите, като по този начин не им позволяват да достигнат до яйцеклетката.

При поставяне на спирала се усеща болка няколко дни след манипулацията, която може да е съпроводена с леко кървене. Обикновено тези симптоми отшумяват бързо и може да използваме болкоуспокояващи, докато преминат. При потенциално разместване или изпадане на спиралата може да се появи висок риск от забременяване.

Спешна контрацепция

По този начин наричаме специален вид противозачатъчни, които се използват след незащитен полов акт. Те се приемат еднократно и е препоръчително да се вземат между 12 и 72 часа след половия акт. Важно е да се отбележи, че при жени с наднормено тегло хапчето за спешна контрацепция може да не подейства и рискът от бременност е значително по-висок.

Често срещани странични ефекти на тези медикаменти са:

  • Гадене и повръщане
  • Замаяност
  • Умора и отпадналост
  • Главоболие
  • Чувствителни гърди
  • Кървене
  • Крампи и болка в долната част на корема и кръста.

Този метод за контрацепция може да се използва само веднъж по време на менструалния цикъл. Не бива да се употребява като метод за редовна контрацепция.

Естествено планиране

 

видове противозачатъчни. следене на менструален цикъл чрез календар

 

Съществуват естествени методи за контрацепция, но те не са толкова надеждни и изискват задълбочено познаване на организма и хормоналните цикли. Най-често се практикува проследяване на овулацията, като в дните на овулация жените не правят секс или използват еднократни методи за защита като презервативи. Други жени използват кърменето като период, в който не овулират и са с намален риск от повторно забременяване.

Подобен подход е методът на прекъснатия полов акт, при който мъжът не позволява на спермата да навлезе във вагината по време на еякулация.

Естественият метод работи в около 76% от случаите. Проблемът при лактационната аменорея (липса на овулация и менструация, докато кърмим) е, че не знаем кога ще започне отново менструалният цикъл и може да забременеем, преди да сме готови за това. Този период обикновено трае до 6 месеца след раждането, като е нужно да кърмим по няколко пъти на ден, за да не позволим на овулацията на започне отново.

За да проследяваме ефективно фазите на менструалния цикъл и кога сме овулация, най-често се наблюдават:

  • Промени в телесната температура
  • Промени във вагиналното течение
  • Дните от месеца, според които може грубо да се определи настъпването на овулация

 

При тези видове противозачатъчни също не сме защитени от инфекции, предавани по полов път.

Стерилизация

Този метод за контрацепция е също познат като „връзване на маточните тръби“. При него фалопиевите тръби, които са пътят между матката и яйчниците, се прекъсват и по този начин се предотвратява бъдещо оплождане. При женската стерилизация се изключва възможността от контакт на сперматозоид с яйцеклетка, а менструалният цикъл остава същият.

Противопоказания на този метод може да са инфекции след операцията, кървене, сраствания и други усложнения, типични за хирургическата намеса. Този вид контрацепция е необратим и не е възможно естествено забременяване след него.

 

В кои случаи е редно да използваме противозачатъчни?

Противозачатъчни се използват от жени, които не желаят да забременеят по различни лични причини. В наши дни има много начини, по които да се предпазим от нежелана бременност, докато се наслаждаваме на активен сексуален живот.

Безопасни ли са?

 

видове противозачатъчни. разговор с гинеколог

 

В днешно време медикаментите и устройствата, които се използват за контрацепция при жени, са преминали през многобройни тестове и изследвания. Заедно с това тези методи са преминали и теста на времето, тъй като се използват от десетилетия насам.

Тъй като е възможно определени видове противозачатъчни да имат специфични реакции поради индивидуални разлики в организма, се препоръчва да се консултираме с лекуващ лекар, който е наясно с начина ни на живот и личната ни медицинска история. При правилна употреба на различните видове противозачатъчни все по-рядко се наблюдават противопоказания и нежелани ефекти.

За какво трябва да внимаваме при тяхната употреба?

При пероралните противозачатъчни лекарства, съдържащи прогестин, може да се получи подуване и задържане на вода в тялото като страничен ефект. Те не се препоръчват за жени, които приемат медикаменти за контрол на гърчове или потискане на ХИВ. При лекарствата с естроген е възможно да се повиши рискът от съсиреци в кръвта и да се влоши акнето.

Други често срещани странични ефекти при различни видове противозачатъчни може да са:

  • Главоболие и мигрени
  • Разстройване на стомаха, коремни спазми и чревен дискомфорт
  • Болящи и чувствителни гърди
  • Промени в менструалния цикъл
  • Промени в настроението
  • Покачване на килограми
  • Високо кръвно налягане
  • Зацапване и кървене
  • Повишено вагинално течение
  • Понижаване на либидото

 

Трябва да се има предвид, че пероралните противозачатъчни лекарства не предпазват от заболявания и инфекции, предавани по полов път. Бариерните методи като презервативите могат да се използват в комбинация с хормоналните медикаменти, за да сме защитени от нежелана бременност, но и от инфекции.

 

За кого са подходящи?

Хормоналните противозачатъчни могат да помогнат за регулиране на акнето, което ги прави предпочитан метод за контрацепция при младите момичета. При жени над 35-годишна възраст, които използват тютюневи изделия, рискът от тромбоза и проблеми с кръвоносните съдове значително се увеличава.

Преди започване на приема е препоръчително да се консултираме с гинеколог, който ще прецени кои видове противозачатъчни са подходящи за нас спрямо индивидуалната ни медицинска история и начин на живот.

Гинекологичната спирала е особено подходяща за жени, които имат противопоказания при използване на перорални противозачатъчни медикаменти. Този метод не предпазва от инфекции и заболявания, предавани по полов път, и трябва да се използва в комбинация с бариерни средства като презервативи.

 

Заключение

 

видове противозачатъчни. лекарства

 

Различните видове противозачатъчни могат да са подходящи за различни хора, като носят спокойствие на много жени, които не желаят да забременеят. Някои от тях са обратими, докато други са свързани с постоянни промени в тялото на жената. Най-добрият метод за контрацепция се избира спрямо личния ни начин на живот, медицинска история и дали имаме желание да забременеем в бъдеще.

 

Често задавани въпроси

Какво са противозачатъчните?

Противозачатъчните, известни също като контрацепция, е всеки метод, лекарство или устройство, използвани за предотвратяване на бременност.

Какви са видовете протичозачатъчни?

Най-разпространени в световен мащаб са дълготрайните методи за контрол на бременността – женска стерилизация или поставяне на гинекологична спирала. Краткосрочни методи за предотвратяване на бременност са противозачатъчни медикаменти, презервативи и инжекции.

Какви са видовете противозачатъчни лекарства?

За да действат на хормоналните цикли на женския организъм, противозачатъчните съдържат 2 вида синтетични хормони – прогестин и естроген, а понякога и комбинация от тях.

Какво е гинекологична спирала?

Този уред против забременяване остава в тялото за дълго време, а процентът на защита е особено висок – 99% при правилна употреба. След неговото премахване жената спокойно може да забременее. Животът на гинекологичната спирала е между 5 и 10 години, което я прави удобен и практичен избор за много жени.

Какво е спешна контрацепция?

По този начин наричаме специален вид противозачатъчни, които се използват след незащитен полов акт. Те се приемат еднократно и е препоръчително да се вземе между 12 и 72 часа след половия акт. Важно е да се отбележи, че при жени с наднормено тегло хапчето за спешна контрацепция може да не подейства и рискът от бременност е значително по-висок.

 

Категории: Бременност и грижа за бебето, Женско здраве, Здраве|Публикувана: 03.06.2024|

Сподели тази статия, избери платформа!

Блог

Рецепти

77b4e8bfbbc2c5326156c9a35bcebe95?s=96&d=mm&r=g

Радина Руменова завършва бакалавърска програма "Българска филология" и се запътва към света на рекламата. Професионалните ѝ интереси са в сферата на езикознанието, а любителските влечения се разделят между кулинарията, музиката, екологията и здравословния начин на живот.

Свързани публикации

Оставете коментар