Сусам – 13 ползи от консумацията

Обновена: 20.01.2024|
Сусам.

Сусамът е разпространен в кулинарията на целия свят. Но знаем ли какво крият в себе си тези популярни малки семенца? 

 

Какво представлява сусамът? 

Растението е една от най-старите познати маслодайни култури, тъй като сусамовото семе е най-богато на масло от всички семена. Човечеството го култивира от повече от 4000-5000 години, а освен в кулинарията, може да го открием в народната медицина на различни култури.  

Семето се консумира директно, печено, под формата на тахан или олио.  

В ботаниката 

Растението е многогодишно и може да расте до 1 метър. Листата му достигат 15 сантиметра. Цветовете му имат цилиндрична форма, а цветът им варира – може да е бял, син или лилав.  

Семената на растението са от бели до кафяви и дори черни, но може да бъде също златен или жълтокафяв. Най-разпространени са белите на цвят.

Произход и видове 

Растението има различни видове, но най-разпространеният култивиран тип идва от Индия. В древността се е откривало в Азия, Африка, Египет, а в различни части на днешна Африка има множество диви разновидности. Кошници със сусам са открити сред гробните предмети на Тутанкамон, а индийците са търгували със семената с Месопотамия.  

Растението устоява на суша и расте в райони, където други не оцеляват. Нуждае се от много малко външна човешка подкрепа. 

В наши дни най-големите производители са Судан, Мианмар, Танзания и Индия. В глобален мащаб производството стига до 6 млн. тона. Япония е най-големият консуматор на сусам в света, тъй като сусамовото масло е важна част от японската кухня. 

Хранителни стойности 

Семената съдържат ненаситени мазнини и жизненоважни витамини и минерали – цинк, калций, фосфор, магнезий, цинк, витамини от Б група, селен, аминокиселини и т.н.

В 100 г семе откриваме: 

  • 567 калории  
  • 48 г мазнини 
  • 26 г въглехидрати (17 г фибри) 
  • 17 г белтъчини 

 

След извличане на маслото, остатъкът се превръща в брашно от сусамово масло, което е особено богато на белтъчини.

Употреби в кухнята 

 

сусам

 

Семената се използват като добавка в различни храни. Най-често се консумират цели, като придават естествен орехов вкус на ястията. Често ги откриваме върху хляб, кифлички, сладки десерти, питки, гризини и т.н. В азиатската, южноамериканската и африканската кухня се използва и в сладкиши. 

Западноафриканската кухня оползотворява всички части на растението, не само семената му. Части от него са подходящи за сгъстяване на супи, а при запарване на семената във вода се получава приятна напитка, подобна на кафе.  

Маслото, извлечено от семената, има широко приложение в кулинарията.  

Може да добавим 2-3 супени лъжици семе към различни ястия, за да се възползваме от витамините и минералите, съдържащи се в него:

  • Към картофи, броколи, карфиол 
  • В студена или топла зърнена закуска 
  • В мюсли 
  • За направата на бисквити и сусамки
  • В кисело мляко или смути 
  • Добавка към салатен дресинг 
  • В самата салата 
  • Към сладки и солени печива 
  • Украса за хляб 

 

Сусамовият тахан е неизменна част от приготвянето на хумус – вкусна и популярна разядка, произхождаща от Близкия изток. Ако добавим тахан към домашен хумус, той ще стане пухкав и още по-вкусен.  

 

Какви ползи има за здравето? 

Сусамът крие редица полезни витамини, минерали и съединения, които тялото ни не може да произведе само. 

1. Действа благоприятно на кръвното налягане 

Високото съдържание на магнезий в тези семена може да понижи кръвното налягане. Аминокиселините, които откриваме в семето, помагат за прочистване на кръвоносните съдове, което също допринася за нормализиране на кръвното налягане.  В няколко проучвания се наблюдава понижение на горната граница при пациенти с хипертония.  

2. Уравновесява кръвната захар 

Ниското съдържание на въглехидрати и голямото количество ненаситени мазнини в сусамовото семе помагат за балансиране на кръвната захар в тялото. Заедно с това съставките в семената забавят усвояването на глюкозата, която приемаме с храната, което действа благоприятно на диабета и нивата на кръвната захар.  

3. Подобрява състоянието на кожата и увеличава синтеза на колаген 

 

сусам

 

Цинкът, който се открива в сусамовото семе, е необходим за производството на колаген. В маслото се откриват минерали и антиоксиданти, които имат благоприятно действие за косата и кожата. Допълнителните антибактериални и противогъбични свойства помагат за заздравяването на рани и борбата с кожни несъвършенства и заболявания.  

Това масло може да е част от ефективната грижа за кожата и косата. Олиото от семената хидратира, балансира pH, ексфолира, помага в борбата със свръхпигментацията и действа благоприятно при различни кожни раздразнения и заболявания.

4. Полезно приложение при анемия 

Сусамовото семе е особено богато желязо, което е дефицитно при хора с анемия. Желязото е жизненоважна част от кръвта и има отговорна роля за здравето и благосъстоянието на организма.  

5. Намалява оксидативния срес 

При консумиране на тези семена се наблюдава значително повишаване на антиоксидантната активност в кръвта. Антиоксидантите намаляват оксидативния стрес, който уврежда клетките и увеличава риска от хронични заболявания.  

6. Намалява холестерола и риска от сърдечни заболявания  

Семената съдържат голямо количество полиненаситени и мононенаситени мазнини. Изследванията показват, че полезните мастни киселини имат добър ефект върху нивата на холестерол и могат да намалят риска от сърдечно-съдови заболявания. В семената също се откриват две растителни съединения, които имат положително влияние върху холестерола.

Витамин Е, който също откриваме в семето, действа благоприятно на сърдечно-съдовата система. 

7. Подобрява здравето на щитовидната жлеза 

Нашата щитовидна жлеза използва голямо количество селен. В жлезата откриваме най-високата концентрация на това съединение. Сусамовите семена са чудесен източник на селен и биха подействали благоприятно на нуждаещия се орган.  

8. Успокоява артритна болка и укрепва костите

При проучвания с хора, страдащи от артритна болка в коленете, приемът на сусамово семе допринася за 60% подобрение в състоянието им и намаляване на болката и дискомфорта. Дължим този ефект на противовъзпалителните и антиоксидантни ефекти, които откриваме в изобилие в семената.   

Сусамовото семе носи в себе си калций и фосфор, които отговарят за здравината и плътността на костите ни. 

9. Поддържа имунната система 

Веществата, които подпомагат имунитета и които откриваме в сусамовото семе, са цинк, селен, мед, желязо, витамин Б6 и витамин Е. Тези съединения са част от клетките, които поддържат защитата на тялото ни срещу вредителите.  

10. Помага за производството на червени кръвни клетки 

 

сусам

 

За синтеза на кръвни клетки са нужни определени вещества – някои от които откриваме в сусамa. Това растение съдържа в себе си задоволително количество желязо, мед и витамин Б6, които помагат за производството на хемоглобин.  

11. Балансират хормоните по време на менопаузата 

В сусамовото семе се открива фитоестроген, който е близък до естрогена. По време на менопауза се забелязва драстично спадане на нивата на естроген в тялото, което може да доведе до горещи вълни, дискомфорт, безпокойство, безсъние. С наличието на фитоестроген в храната ни може да противодействаме на неприятните усещания, които се появяват с възрастта.  

12. Помага за правилното функциониране на червата 

Само 3 супени лъжици сусам, добавен към храната, може да предложи 10-12% от нужните за деня фибри. Естествените влакнини насърчават храносмилането и поддържат стомаха и червата здрави. Същевременно защитават дебелото черво и намаляват риска от стомашно-чревни разстройства.  

От листата на растението сусам се правят отвари, които действат като ефикасно слабително средство. 

13. Източник на витамини от групата Б 

Тази група витамини е важна за правилното функциониране на много системи в тялото ни. В сусамовото семе откриваме няколко различни варианти на тези жизненоважни съединения.  

 

Вредна ли е редовната консумация? 

 

сусам

 

При консумацията на сусамово семе трябва да сме внимателни, тъй като прекомерният прием може да доведе до опасно спадане на кръвното и твърде ниски нива на кръвната захар.

Симптомите на някои хронични заболявания може да се влошат при редовна консумация:

  • В случай на алергия се препоръчва да се преустанови приемът на семена.
  • Ако страдаме от подагра, сусамовото семе може да влоши симптомите.  
  • При прием на лекарства за диабет допълнителната консумация на сусам може да понижи кръвната захар на опасни нива. 
  • Ако приемаме лекарства за хипертония, тези семена може да доведат до твърде ниско кръвно налягане.
  • Сусамовото семе може да намали ефектите на лекарството тамоксифен. 
  • Семената не се препоръчват на бременни жени.

 

Заключение 

Семето от сусам може лесно да се добави към храната като допълнение към здравословния начин на живот. Те може да се включат към ежедневната ни диета, за да набавят нужните полезни вещества на организма ни. С тяхна помощ може да укрепим цялостното си физическо здраве.

 

За какво се използват сусамовите семена?

Откриват се най-често в кулинарията под формата на поръски, цели семена, тахан, масло.

Какви са ползите от сусама?

Дребните семенца съдържат голямо количество полезни ненаситени мазнини и ценни витамини и минерали, които се грижат за цялостното ни физическо здраве.

Може ли да ни навреди?

Възможно е да срещнем нежелани странични ефекти ако имаме подагра, приемаме лекарства за диабет и високо кръвно, ако сме алергични.

Категории: Хранене и видове храни|Публикувана: 01.11.2023|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Радина Руменова
Радина Руменова завършва бакалавърска програма "Българска филология" и се запътва към света на рекламата. Професионалните ѝ интереси са в сферата на езикознанието, а любителските влечения се разделят между кулинарията, музиката, екологията и здравословния начин на живот.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 20 януари 2024 в 00:00 | Публикувана: 1 ноември 2023 в 17:41 | Категория: Хранене и видове храни