Оригами – 5 ползи от японското изкуство и 1 поверие

Обновена: 26.01.2024|
Оригами, сгъване.

Оригами е изкуство за сгъване на хартия, произхождащо от Япония. Има дълга и интересна история, датираща векове назад, съществуват също и безброй стилове на сгъване. Това не е обикновено правене на фигурки, а нещо много по-дълбоко, изискващо прецизност и внимание. Именно заради това оригами се практикува за постигането на спокойствие и контрол.

 

Какво са оригами?

Оригами е японското изкуство за сгъване на хартия, което се практикува от векове назад. Думата „оригами“ – 折り紙, произхожда от японските думи „ори“, което означава сгъване, и „ками“ – хартия. В това изкуство лист хартия се сгъва така, че да се получат различни форми и дизайни без лепене и рязане.

Оригами се използва традиционно в религиозни церемонии и за създаване на декорации. Това не се счита само за развлекателна дейност, а за изкуство, свързващо се с внимание, концентрация и търпение. Въпреки това с времето се превръща в обичана техника за хората да изразяват артистичността си.

Дизайнът на оригами може да варира от прости геометрични форми да по-сложни и детайлни оформления. Вариантите са много и все още се създават и откриват нови и нови. Може да се сътворят всякакви видове растения, животни, дори предмети от сгъването на хартия.

omega3 400
omega3 600
omega3 400
omega3 600

Някои оригами артисти използват техника на “мокро сгъване“, което включва навлажняване на хартията, за да може да се постигнат по-лесно органични форми.

Има поверие, което гласи, че ако човек сгъне 1000 жерава от хартия, ще получи правото на едно желание.

Красотата на оригамите се крие в елегантността и простотата им, изглеждат като нежни и лесни за направа форми, но всъщност зад тях се крие много прецизност, сръчност и техника.

Много ентусиасти, интересуващи се от японското изкуство, обичат да изследват математическите принципи зад установените шаблони за сгъване на хартия и да експериментират, опитвайки се да създадат свои.

През последните години оригами привлича вниманието не само като форма на изкуство, но и заради практическите си приложения. Например то вдъхновило прогреса на инженерството, роботиката и технологиите, тъй като учени и инженери открили начин да използват принципи на сгъване за създаването на иновативни, модернистични решения за различните области.

Обобщено, оригами съчетава креативност, внимание и умения за решаване на проблеми, което го прави завладяваща и възнаграждаваща дейност за хора, интересуващи се от изкуство, дизайн и изследване на потенциала на сгъването на хартия.

 

Произход и история

 

Оригами - корабче във вода.

 

Смята се, че историята на оригами започва от древен Китай и малко след това се развива в Япония. Хартията е изобретена в Китай около 2-ри век пр.н.е., през 6-ти век след н.е. започват да се появяват техниките за сгъването на хартия. Първоначално били използвани за декоративни цели, като правили фигури във формите на пеперуди или цветя.

Оригамите, такива, каквито ги познаваме днес, придобиват популярност в Япония по времето на периода Едо – от 1603 до 1868 година. Въвеждането им в страната на изгряващото слънце се приписва на будистките монаси, за които се твърди, че пренасят хартията от Китай по време на периода Хейан – от 794 до 1185 година, и я използвали за церемониални цели. С времето това се е превърнало във форма на изкуство, асоцииращо се с много различни културни практики и традиции.

През 18-ти и 19-ти век оригамите постигат скок на популярност сред населението на Япония. Това отчасти се дължи на публикуването на книгите с инструкции, наречени zukai, които включвали сгъваеми диаграми. Те направили сгъването на хартия по-достъпно за по-широк набор от публика и хората започнали да създават и обменят модели на оригами.

Значителен момент, засягащ развитието на оригами, се случва през 20-ти век с въвеждането на стила на “Акира Йошизава“.

Това е известен оригами артист, който разработва система за сгъване на елементи, улесняваща разбирането и репликирането на оригами. Неговият принос към изкуството поставя основите на съвременните техники за сгъване на хартия.

„Когато сгъвате, ритуалът и процесът на създаване са по-важни от крайния резултат. Когато ръцете ви са заети, сърцето ви е спокойно.“ казва Акира Йошизава, дядото на съвременното оригами.

Това японско изкуство получава международно признание в средата на 20-ти век, благодарение на усилията на хора като Гершон Легман. Той пише за оригами и го представя на западния свят. Освен това създаването на Международния център за оригами в Япония през 1954 г. спомогнал за улесняването на обмена на знания и идеи между ентусиастите на изкуството за сгъване на хартия по целия свят.

Днес оригами продължава да се развива като форма на изкуство и набира значителни последователи в световен мащаб. Разширява се отвъд традиционната си употреба, подпомагайки създаването на комплексни и иновативни творения в различни свери.

Съществуват много общества, състезания и конвенции, където ентусиастите се събират, за да покажат уменията си, за обмяна на знания и идеи, свързани с оригами.

 

Ползи от оригамите

 

Оригами - самолетче.

 

Привлекателността на оригами се притайва в умелостта му да съчетава изкуство, математика и решаване на проблеми. Той насърчава вниманието, търпението и креативността, като същевременно служи като средство за себеизразяване и културно изследване.

Практикуването на оригами може да предложи няколко потенциални ползи за здравословното ни и балансирано състояние. Въпреки че първоначално изглежда като просто и приятно забавление, дейността на сгъване на хартия може да има положително влияние както върху психическото, така и върху физическото ни здраве.

Смекчава стресови състояния

Оригами може да послужи като форма на релаксация и облекчаване на стреса. Повтарящият се и фокусиран характер на сгъваемата хартия може да помогне за успокояване на ума, да насърчи вниманието и да намали тревожността. Тя позволява на хората да пренасочат вниманието си далеч от стресовите фактори и да се потопят в творческия процес.

Подобрява концентрацията

За направата на оригами са необходими съсредоточаване върху дадените инструкции и извършването на прецизни сгъвания. Редовното практикуване на японското изкуство може да стимулира концентрацията ни, да подобри когнитивните ни умения, като внимание към детайла, решаването на проблеми и пространствено съзнание.

Координация ръце-очи

Това би било от полза за хора от всички възрасти. Сгъването на сложни оригамни дизайни може да доведе до усъвършенстване на фината моторика и координацията на зрителната ни дейност. Прецизните движения, включени в инструкциите за сгъване, подобряват сръчността и контрола, който имаме на движенията на ръцете ни.

Когнитивна стимулация

 

Оригами - концентрация.

 

Оригами стимулира мозъчната дейност, ангажирайки както логическото, така и творческото мислене. Насоките, дадени ни за сгъване за постигане на краен резултат, изискват визуализирането на това да превърнем плосък лист в триизмерен обект. Това включва решаване на проблеми и пространствени разсъждения.

Тази умствена стимулация може да подпомогне за поддържането на когнитивната ни функция и да осигури забавен и интересен начин за упражняване на мозъка.

Търпение и постоянство

За направата на повечето видове оригами, се изисква доста търпение и постоянство, за да достигнем съвършенство. Този процес може да ни научи да бъдем търпеливи, да не се отказваме и да приемаме трудностите като предизвикателство, като същевременно се учим от грешките си.

Тези качества се разпростират отвъд оригами и могат да бъдат ценни в различни аспекти от живота ни.

Внимание и релаксация

Практикуването на японското изкуство може да заеме напълно вниманието ни, като се отдадем и съсредоточим върху тактилните усещания и визуалната красота на процеса на сгъване. Това неусетно може да насърчи релаксацията, спокойствието, да намали нивата на стрес и да насърчи чувството за спокойствие.

Творческо изразяване

Може да наречем оригами “отдушник“ за творческо изразяване и въображение. Японското изкуство ни предоставя безгранични възможности да проявим индивидуалността си, модифицирайки вече съществуващи дизайни, или да създадем свои собствени модели, използвайки широка гама от цветове и хартия.

Този артистичен аспект на оригами може да повиши самочувствието, да засили креативността и да осигури в нас чувство за постижение.

Правенето на оригами в днешно време е един чудесен метод за прекарване на време с приятели и семейство, без това да включва някакъв вид технологии. Освен че е забавно, това може да ни осигури отдавна желано спокойствие и позитиви за цялостното физическо и психично благополучие.

Комбинацията на японското изкуство с балансирана диета и добавки може да подобри цялостното ни здравославно състояние, започвайки с паметта и концентрацията.

 

Основни видове

 

Оригами - различни видове.

 

Има много видове оригами, затова тук ще ви представим основните шест:

  1. Традиционни – класически модели, предаващи се от поколения. Традиционното оригами често включва животни, цветя и геометрични фигури. Тези дизайни обикновено започват от квадратен лист хартия и са необходими серия от гънки, за да се създаде желаната форма.
  2. Модулни – тук множество единици или модули се сгъват отделно и след това се сглобяват, за да се създаде по-голяма структура. Устройствата често са идентични и се свързват един с друг без необходимост странични спомагателни средства, като лепило.
  3. Мокро сгъване – техника, която включва навлажняване на хартията преди сгъване. Този метод позволява по-гъвкави и скулптурни творения, позволявайки на художниците да постигнат извити, заоблени или органични форми. Мокрото сгъване често се използва при проектирането на животни, насекоми и фигури с реалистични детайли.
  4. Теселация– повтарящ се модел от геометрични фигури. При теселационното оригами хартията е разделена на по-малки единици, които пасват безпроблемно, за да създадат сложни шарки. Този стил често включва сложни последователности на сгъване, изисква се прецизност и внимание към детайла.
  5. Екшън – това са модели, които имат определени движещи се части, например една от най-популярните подобни оригами е скачащата жабка.
  6. Оригами за деца – тези модели са предназначени специално за деца, имат по-малко гънки и са по-лесни за завършване. Целта им е да запознаят децата с основите на японското изкуство.

 

 

Тези категории не са взаимно изключващи се, хората, занимаващи се с оригами, често изследват и смесват различни техники, за да създадат свои собствени уникални дизайни. Красотата на оригами се крие в тяхната гъвкавост, позволяваща безкрайни възможности и сцена за артистично изразяване.

Може да комбинираме правенето на оригами с една подсладена, ароматна чаша чай – смокинови листа, маточина, кори на нар, лайка или други билки, която да допринесе към ефекта и целта на японското изкуство.

 

Легендата за сгъването на 1000 жерава

Освен оригами, японските и като цяло азиатските техники за спокойствие и общо здраве, все повече грабват интереса на хората в световен мащаб. Една от най-популярните истории за оригами е тази, включваща сгъването на жерави.

 

Хиляда хартиени жерава: Историята за Садако Сасаки

 

Оригами - легенда за 1000 жерава.

 

Историята за Садако Сасаки – трогателна и вдъхновяваща, е свързана с традицията за сгъването на 1000 жерава. Садако е японско момиченце, превърнало се в символ на надеждата и мира, след като е била облъчена с радиация по време на Втората световна война след избухването на атомната бомба над Хирошима.

Садако Сасаки е родена през 1943 г. и е била едва на 2 години, когато се е случила трагедията. Въпреки че оцелява след взрива, по-късно бива диагностицирана с левкемия – форма на рак, предизвикана от радиацията, някъде известна като “болест от атомната бомба“, след което е хоспитализирана.

Докато е в болницата Садако разбира за стара японска легенда, която гласи, че ако някой сгъне хиляда оригами жерави, ще му бъде изпълнено 1 желание. Вдъхновена от легендата и насърчена от семейството и приятелите си, Садако се заела със сгъването на хартиени жерави, надявайки се, че това ще й донесе изцеление и мир.

Използвала всяка налична хартия, включително опаковки за лекарства и други. През цялото време Садако вярвала, че ако завърши хилядата жерава, ще се възстанови от болестта си, но успяла да сгъне около 644 от хартиените птици преди трагично да почине, незавършила целта си. Въпреки това, вдъхновени от нея, приятелите и съучениците й завършват останалите жерави от нейно име.

Като символ на мира и в памет на Садако, през 1858 г. в Парка на мира в Хирошима е издигнат паметник, изобразяващ Садако, държаща златен жерав. Надписът гласи: „Това е нашият вик. Това е нашата молитва. Мир в света.“

Паметникът се превръща в място за поклонение, символ на опустошителните последици от войната и надежда за мирно бъдеще.

Оттогава историята за Садако Сасаки и сгъването на хиляда хартиени жерава се превръща в световно признат символ на мир и надежда. Хора от цял свят продължават да сгъват хартиени жерави като жест на солидарност, състрадание и желание за свят, свободен от насилие и страдание.

 

Заключение

Оригами е японско изкуство за сгъване на хартия, разпространено и популярно в целия свят. Има легенди и истории, свързани с него, които са вдъхновение и стимул за много хора и до днес.

Видовете оригами са много, всеки човек може да персонализира и комбинира основните техники за създаването на свой собствен краен продукт. Ползите от практикуването на това изкуство могат да повлияят както на психическото, така и на физическото ни здраве, тъй като те са пряко свързани.

 

Какво са оригами?

Това е японското изкуство за сгъване на хартия, което се практикува от векове назад. В него изкуство лист хартия се сгъва, така че да се получат различни форми и дизайни без лепене и рязане.

Какви са ползите от правенето на оригами?

Правенето на триизмерни форми от хартия може да спомогне за повишаването на вниманието и концентрацията ни, за търпение и постоянство, релаксация, творческо изразяване, координация и още.

Кои са видовете оригами?

Съществуват много видове и техники, но основните се считат за шест, част от които са детските, модулните и екшън оригами.

Категории: Здраве, Любопитно|Публикувана: 14.12.2023|

Източници

Няма източници

Сподели тази статия, избери платформа!

Avatar of Диляна Илиева
Диляна Илиева завършва бакалавърска програма „Реклама“ и придобива опит в създаването и разработването на компетентно съдържание. Интересите й са в сферата на здравословното хранене и спорта.

Блог

Рецепти

Свързани публикации

Оставете коментар

Обновена: 26 януари 2024 в 00:00 | Публикувана: 14 декември 2023 в 13:15 | Категория: Здраве, Любопитно