Мозък и нервна система
Централна нервна система
В тялото органите на централната нервна система са толкова важни, че те са единствената част от организма, които са защитени от кости. Главният мозък се намира в черепната кухина, а гръбначният мозък е в гръбначния канал. Мозъкът е сред най-сложно устроените органи и до ден днешен представлява голям интерес за науката. Анатомично се разделя на три части – мозъчен ствол, малък мозък и краен мозък.- Мозъчният ствол се намира в долната част на мозъка и е комуникационния път между главния и гръбначния мозък. Той се състои от продълговатия мозък, моста, средния мозък и междинния мозък.
- Малкият мозък се намира над продълговатия мозък и е изграден от две полукълба и тяло, наречено червей.
- Крайният мозък е най-доминиращата част от главния мозък и се състои от две полукълба, като е толкова силно развит, че изцяло покрива останалите дялове на мозъка.
Според теорията на антрополога Тони Райт е възникнала еволюционна грешка и асиметрия във функциите на двете половини, при което лявата половина се е развила повече и взела превес над дясната, като я е потиснала. По този начин се възпрепятства развитието на свръхвъзможностите и това не позволява да използваме целия потенциал на мозъка си.Развита дясно-мозъчната активност се наблюдава при хората с изявени артистични и творчески способности и в действителност играе много важна роля в когнитивните процеси.
Децата до 7-годишна възраст са с активна дясна половина, през която трябва да бъде преимуществено насърчавано въображението, интуитивното мислене и творчеството. Това е причината първите седем години да са толкова важни. Тони Райт провежда множество експерименти, в които открива, че ако само лявото полукълбо е активирано, това води до патологии. Той е забелязал, че при случай на увреждането й, се отключва дясната половина, която открива нови неподозирани възможности в човешкото съзнание. За да функционираме нормално ние се нуждаем от еднаква активност и на двете полукълба, чрез което ще ни бъде отворен достъп до съвсем други нива на възприятие. Според биолога Джоузеф Пиърс, автор на книгата „Биология на трансцендентността“, в нашата природа е заложен принципът да се самонадграждаме. Той определя тази тенденция да надрастваме самите себе си като трансцендентност, която не е въпрос на религията и мистичните учения, а на биологията ни. В книгата си той разглежда, че ние притежаваме вградена способност да преодоляваме собствените си ограничения, притежавайки жизнен и адаптивен дух, до който все още не сме достигнали напълно.„ Интуитивният ум е свещен дар, а рационалният ум е верен слуга. Създадохме общество, което почита слугата и е забравило за дара.“
Алберт Айнщайн
Културата е дефинирана от антрополозите като заучени стратегии за оцеляване, които се предават на следващото поколение. Така се създава един порочен кръг, който не може да бъде прекъснат, ако не бъде осъзнат, но последните открития в неврофизиологията разкриват още един дълбок пласт от загадките на мозъка и хвърлят малко повече светлина в тунела.Въпреки дългата еволюция на човечеството, то продължава да преповтаря своите грешки, тъй като мозъкът създава култура, която го връща назад, а тя създава него, при което възниква био-културен конфликт.
Главен мозък – структура и какво представлява троичният мозък?
Рептилоиден мозък
Механизмите за оцеляване са разработени от най-старата и архаична невронална структура, формирана още преди 400 милиона години при рибите и влечугите – рептилоиден мозък. Той се състои от мозъчния ствол и малкия мозък, като е унаследеното съзнание, отговорно за действията и поведението, движени от инстинктите. Той осъществява сетивно-моторните и жизнените функции – сън, сексуална активност, хранене, маркиране на територия и прочие. От тази част се заражда изкуството на маменето и хитруването, за да се осигури оцеляването. Рептилоидният мозък също така алармира по спешност неокортекса за събития, при които се изисква бързо фокусиране, координация и мобилизиране на системите в тялото.Лимбична система
Втората невронална структура се наблюдава при нисшите бозайници и се е развила преди 150 до 300 милиони години. Това е лимбичната система и се намира над рептилоидния мозък, от вътрешната страна на двете мозъчни полукълба. Това е емоционално-когнитивната част от нашия мозък, която също е разработена като механизъм за оцеляване. Страхът като най-базова емоция включва инстинкта за самосъхранение чрез стрес реакцията „бий се или бягай“ (fight-or-flight). Тъгата допринася за адаптиране към промяната в резултат на загуба, гневът допринася за активност и действие към промяна, радостта насърчава мотивацията и прочие. Седалището на емоциите в главния мозък се установява от Пол Брока, Джеймс Пепс и Пол Маклийн. За главните анатомични субстрати на емоциите в лимбичната система се считат амигдалата и хипокампът:- амигдалата е отговорна за обработването на неприятните и негативни емоции, като страх, тревожност, гняв и агресия
- хипокампът участва във формирането на спомените и мотивацията
Неокортекс
Интересна връзка се наблюдава между рептилоидния мозък и неокортекса. Тъй като главната цел на рептилоидния мозък е била да осигури оцеляването и се е превърнал в изкусен механизъм в разработването на такива стратегии при нисшите животни, за да заблудят врага, при човека в тези механизми се включва и по-сложно устроеният трети мозък. Така човек е способен да лъже, хитрува и мами чрез интелектуални стратегии, за да си осигури материално благоденствие и успех и дори да изпитва удоволствие от това.При силен стрес, ако неокортексът не овладее ситуацията, разсъдачните способности се замъгляват и се включва лимбичната система с ответната емоционално реакция. А ако страхът надделее, се реагира чрез рептилоидния мозък по най-примитивните модели на поведение.
Какво представлява четвъртият мозък?
До 15-годишна възраст се формира троичния мозък и оттогава започва развитието на една структура, която неврофизиолозите наричат „ангелските полета“.През всички векове мислители, философи, мистици и учени казват, че въображението е това, което е най-висшата човешка способност и го прави „подобен на боговете“. Чрез него човек е способен да твори, създава и да придава нов смисъл на всичко. Висшият пилотаж на еволюцията на човешкия мозък са челните лобове, които са най-младата невронална структура, която е наричана още и „полетата на мълчанието“, тъй като е озадачавала неврофизиолозите с липсата на регистрирана активност. Местоположението му е непосредствено над веждите, зад челната кост, където индуистките учения казват, че се намира аджна чакра или т.нар чакра на третото око. От санскрит „аджна“ означава команден център или възприемане. Според Пол Маклийн тази част е източникът на най-възвишените качества и прояви на човешкото същество, като способността на емпатия, милосърдие и безусловна любов. Друг отдаден изследовател на природата на човешкия мозък, Антонио Дамазио, смята, че това е седалището на най-висшите когнитивни способности, творческата мисъл и въображението. Според други изследователи, ролята на тази част от мозъка е да координира, съгласува и превърне в едно трите мозъка на човека, превръщайки го в цивилизовано и еволюирало същество.„ Логиката ще те отведе от точка А до точка Б, а въображението – навсякъде.“
Алберт Айнщайн
Гръбначен мозък
- заден дорзален сноп – по него минават аферентни пътища
- преден вентрален сноп – по него минават еферентни пътища
- страничен латерален сноп – по него минават част от аферентните и еферентните пътища
Периферна нервна система
- аферентна – предаваща информация до централна нервна система
- еферентна – предаваща командата до гръбначния мозък и мускулните влакна
- Симпатикус ускорява сърдечната дейност, повишава кръвното налягане, разширява зеницата, тоест той мобилизира ресурсите на организма. Чрез него ние ставаме активни, работоспособни, кара ни да бъдем будни, да се движим, да създаваме.
- Парасимпатикус забавя сърдечната дейност, понижава кръвното налягане, стеснява зеницата и демобилизира организма. Той предразполага тялото към почивка, за да съхрани своята енергията и да се презареди за нова активност.
Често задавани въпроси
Какво представлява нервната система?
Нашата нервна система е една от най-сложно устроените и най-високо диференцираните системи в организма.
Какво включва нервната система?
Нервната система се разделя на централна (главен и гръбначен мозък) и периферна (сложна мрежа от нерви из цялото тяло) нервни системи.
Какви функции изпълнява в организма?
Нервната система осъществява множество важни функции в тялото като поддържа хомеостазата и съгласуваността между всички части на тялото.
Източници
- National Cancer Institute. Introduction to the Nervous System
- Newman, T. All about the central nervous system Updated on November 29, 2023 Medically reviewed by Seunggu Han, M.D. Medical News Today
- Cleveland Clinic. Nervous System Last reviewed on 11/16/2023
Свързани публикации
Една от най-значимите биологични системи за живота и еволюцията на видовете е репродуктивната или още полова система.
Нашата ендокринна система е част от хуморалната регулация на организма, работи свързано с нервната и включва жлезите с вътрешна секреция.
Сърдечно-съдовата система изпълнява много важна роля в организма, като чрез нея се снабдяват хранителни вещества и кислород до